Erken Gebelik Testi Nedir, Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

A+
A-

Erken hamilelik nedir, nasıl yapılır, sonuç nasıl öğrenilir? Markalar, isimler, yorumlar, öneriler nelerdir? Eken gebelikte hangi testlerle kesin sonuç alınır, hangi test tavsiye edilir? Konuyla alakalı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Erken Gebelik Testi Nedir, Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Özellikle gebelik şüphesi olan veya gebelik testi yaptırıp yaptırmamak arasında kalanların merak ettiği önemli bir konu da erken gebelik nasıl tespit edilir ve erken gebelik testi nedir konusu. Özelikle kadınların bilinçlenmesi sebebiyle artık gerek hamilelik öncesi gerekse hamilelik sırasındaki kadın yaşamı son derece iyi planlanmaya çalışılıyor.

Bu sebeple de kadınlar hamileliğin ilk safhalarını dahi kaçırmamak ve kontrol altında tutmak istiyorlar. Bunun için hekimler de artık kadınların bu yöndeki taleplerine cevap vermeye çalışıyor.

Hamilelik Belirtileri Hissetmeye Başladıktan Ne Kadar Süre Sonra Evde Hamilelik Testi Yapılabilir?

Hamilelik belirtilerini erken dönemlerinde hissetmeye başlasanız da, çoğu kadın hamilelik testi sonucu için yumurtladıkları andan itibaren ortalama iki hafta beklemelidir. En doğru sonuç için adet gecikme sürenizden sonraki haftaya kadar bir hamilelik testi yaptırmayı beklemelisiniz. Sürenizi kaçırana kadar beklemek istemiyorsanız, ilişkiden sonra en az bir veya iki hafta beklemelisiniz.

Evde gebelik testleri HCG seviyelerini ölçer. Plasenta tarafından üretilen bu hormon, embriyonun rahiminize yerleştirilmesinden hemen sonra, döllenmeden altı ila 12 gün sonra idrarınıza girmesini sağlar. İdrarda HCG tespit edilebildiğinde ev gebelik testlerinin çoğunu kullanmaya başlayabilirsiniz. Hamileyseniz, vücudunuzun tespit edilebilir düzeyde HCG geliştirmek için zamana ihtiyacı vardır. Bu, genellikle bir yumurtaya başarılı bir şekilde implantasyondan yedi ila 12 gün sonra yapılır. Test, döngünüzün erken aşamalarında yapılırsa, yanlış bir sonuç alabilirsiniz.

Bazı testler döneminizi beklemeden dört ila beş gün önce yüzde 60 ila 75 doğruluk vaat etmektedir. Ancak en garantisi adet geciktiği zamanı beklemektir. Özellikle erken gebelik testi ilişkiden kaç gün sonra yapılır diye sorulacak olunursa burada asıl olan ilişki zamanı değil adetin ilk geciktiği gün önemlidir.

Hamilelik İçin Erken Testler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yumurta döllendikten sonra uterusa geçer ve kendisini uterus duvarına yerleştirir. Bu aşamada hamilelik hormonunun küçük miktarlarında HCG idrarınızda görünmeye başlar. Tüm ev gebelik testlerinin tespit ettiği ve bazı testlerin o kadar hassastır ki, adetin geçtiği sürenizden 6 gün öncesine kadar kullanılabilecek kadar hassastır. Yani, örneğin, ayınızın 15’inde döneminizi bekliyorsanız, 10’un başlarında test edebilirsiniz.
Ancak erken test yapıyorsanız, sonucunuz hamile olmasa bile, hala hamile olabileceğinizi bilmelisiniz. Bunun nedeni, HCG seviyelerinin kadından kadına değişmesidir ve testin pozitif sonuç vermesi için henüz yeterli bir hormon olmayabilir.

Özellikle erken gebelik testi doğru sonuç verir mi sorunlar için hamileliğin erken döneminde HCG seviyeleri hızlı bir şekilde artmaktadır, bu durum beklenen hamile kalma sürenizi tekrar geç test ederseniz sonucunuzun (pozitif veya negatif)% 99’un üzerinde olacağı anlamına gelir. Birçok kadın Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın diye merak etmektedir, ancak bilinmesi gereken hamilelik testlerinin genellikle çok yüksek tutarlılıklar doğru sonuç verdiğidir.

Hamilelik Testi Nereden Alınır?

Hamilelik testini eczaneden ve bazı marketlerden veya internetten satın alabilirsiniz. Hamilelik testleri genellikle ucuzdur. Bazen bazı sağlık merkezlerinde ücretsiz hamilelik testi alabilirsiniz. Ayrıca, hemşire veya doktorunuzdan, sağlık ocağı veya Aile Sağlık Merkezinden hamilelik testi alabilirsiniz. Sağlık merkezlerinin çoğu mağazalardan satın alabileceğiniz aynı idrar gebelik testlerini kullanır. Bazen hamileliği test etmek için kan testi kullanırlar, ancak bu genellikle özel koşullar altındadır. Özellikle erken gebelik testi yapanların yorumları incelenecek olunursa aslında eczaneden alınan gebelik testlerinin istisnalar hariç doğru sonuç verdiği görülür.

Hamilelik Testi Pozitif İse Ne Yapılmalı?

Adet görme süresi geçtikten sonra hamilelik testi yaptırırsanız ve sonuç olumlu ise, bu hamile olduğunuzu gösterir. İsterseniz, emin olmak için her zaman başka bir teste girebilirsiniz. Bir takip testi almak için bir hemşire veya doktora, aile planlaması kliniğine veya Sağlık Merkezine gitmek uygun olabilir.

Yanlış Pozitif Gebelik Testi Nedir?

Yanlış pozitif hamilelik testi, evde hamilelik testinden olumlu bir sonuç aldığınız ancak gerçekten hamile olmadığınız zamandır. Yanlış bir pozitif sonuç, hamilelik testinin HCG hormonunu çişinizde algıladığı anlamına gelir. Bunun olması için test ya doğru şekilde çalışmamıştır ya da başka bir nedenden ötürü vücudunuzda HCG oluşmuştur. Bu durum şu sebeplerle olabilir:

  • HCG hormonunu içeren doğurganlık ilaçlarını kullandıktan hemen sonra teste başlamak
  • Dış gebelik veya düşük yapma

Hamilelik testi pozitif çıkmışsa, doktorunuzu veya sağlık merkezini ziyaret edin. Gerçekten hamile olup olmadığınızı belirleyebilir ve sonraki adımlarda size yardımcı olabilirler.

Ne Tür Gebelik Testleri Yapılır?

İki ana tip hamilelik testi, hamileyseniz size haber verebilir: Bunlar idrar testleri ve kan testleri.

İdrar Testleri

Evde veya bir özel klinikte yapılabilir. Özellikle erken gebelik testi nasıl kullanılır diye soranlar doktora veya hatta eczacıya dahi danışabilirler. Birçok kadın ilk önce kaçırılan bir süreden yaklaşık bir hafta sonra ev gebelik testi yapmayı tercih eder. Evde hamilelik testleri ucuz ve uygundur.

Kan Testleri

Sağlık merkezi veya hastanede yapılır, ancak idrar testlerinden daha az kullanılır. Bu testler, hamileliği evde hamilelik testinden daha erken veya yumurtlamadan yaklaşık 6 ila 8 gün sonra tespit edebilir. Bu testlerle sonuç almak ev gebelik testinden daha uzun sürer.

HCG Testleri

İki tür kan gebelik testi mevcuttur:

Nitel HCG Testi

HCG’nin olup olmadığını kontrol eder. Doktorlar bu testleri genellikle, kaçırılmış bir sürenin ardından 10 gün kadar erken bir sürede hamileliği onaylamak için yaparlar. Bu test aslında en basit olarak hamilelik var mı yoksa yok mu sorusuna cevap verir.

Kantitatif HCG Testi

Kanınızdaki tam HCG miktarını ölçer. Çok düşük HCG seviyelerini bile bulabilir. Bu hamilelik testleri, HCG’nin konsantrasyonunu ölçebildiğinden, hamilelik sırasında olabilecek herhangi bir problemin izlenmesinde de yardımcı olabilir.

Hamilelik Testi Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Olumlu ya da olumsuz bir sonucun ne demek olduğunu bilmek erken gebelik testi kullananlar için son derece önemlidir.

Pozitif Test Sonucu

Olumlu bir sonuç alırsanız, hamilesiniz. Bu, çizginin, rengin veya işaretin ne kadar soluk olduğu önemli değildir. Olumlu bir sonuç alırsanız, daha sonra ne olacağı hakkında konuşmak için doktorunuzu aramanız gerekir. Çok nadir durumlarda yanlış pozitif sonuç alabilirsiniz. İdrarınızda kan veya protein varsa, yanlış pozitif bir sonuç alabilirsiniz. Sakinleştiriciler gibi bazı ilaçlar da yanlış pozitif sonuçlara neden olabilir.

Negatif Sonuç

Olumsuz bir sonuç alırsanız, muhtemelen hamile değilsiniz. Bununla birlikte hala hamile olma durumunuz söz konusu olabilir. Negatif sonuca rağmen hamilelik şu durumlarda görülebilir.

  • Testin son kullanma tarihinin geçmiş olması
  • Testi yanlış uygulamak
  • Çok erken test yapmak
  • Testten önce çok su içmek ve idrarı çok inceltmek
  • Bazı ilaçlar kullanmak

Bu açıdan özellikle erken gebelik testi yapanlar negatif sonuç aldıklarında eğer hamile olduklarından yüksek oranda şüphe duyuyorsa bu saydıklarımızı dikkate alarak testi tekrarlamalıdır.

Hangi Durumlarda Hamilelikten Şüphe Edilir?

Aşağıdaki durumlar hamilelik için şüphelenme sebebi ve de İlk Hamilelik Belirtileri olarak sayılabilir.

Adet Süresini Geçirme

Gebeliğin ilk ve en güvenilir belirtilerinden biri kaçırılmış bir adettir. Döngünüzü yakından takip etmiyorsanız, geç olup olmadığınızı belirlemek zor olabilir. Birçok kadın 28 günlük adet döngüsüne sahiptir. Son sürenizden bu yana bir aydan uzun sürdüyse test yaptırmayı düşünün. Stres, diyet, egzersiz veya belirli tıbbi durumlar nedeniyle zamanınızın gecikebileceğini veya atlanabileceğini unutmayın.

Hamilelikten şüpheleniyorsanız akışınıza dikkat edin. Yumurta implantasyon sırasında uterus astarının içine daha derinde gömüldüğü için, ilk haftalarda hafif kanama veya lekelenme yaşanması yaygındır. Renk, doku veya kan miktarındaki herhangi bir farklılığa dikkat edin. Kanama ile beraber ve pozitif bir hamilelik testi söz konusu ise mutlaka doktorunuza danışın.

Kramplar Varsa

İmplantasyon aynı zamanda adet kramplarına benzer bir his üretebilir. Hamileliğin erken döneminde, bu rahatsızlığı hissedebilir ve adet döneminin hemen yakında olduğunu düşünebilirsiniz, ancak adet gerçekleşmez. Özellikle kramplar sonrası adet gecikmesi varsa hemen test yaptırmakta fayda vardır.

Göğüslerin Ağrıması

Hamileliğiniz gittikçe daha fazla östrojen ve progesteron ürettiğinden, bu hormonlar bebeğinizin büyümesini desteklemek için vücudunuzda değişiklikler yapmaya başlar. Artan kan akışı nedeniyle göğüsleriniz daha yumuşak ve daha büyük görünebilir. Meme uçlarınız zarar görebilir ve damarlar derinin altında daha koyu görünebilir. Çoğu kadın, yaşadığı günlerde meme rahatsızlığı yaşadığından, bu belirti her zaman hamileliğin göstergesi değildir.

Normalden Daha Farklı Hissetmek

Kramp, mide bulantısı, iştah sorunu, sık idrara çıkma ve göğüslerde duyarlılık gebelik öncesi görülebilir. Haftalar geçtikçe bu semptomlar, ilk üç aylık dönemde HCG seviyenizden önce bile daha da güçlenebilir. Bu belirtiler varsa hamilelik testi yapmak uygun olabilir. Birçok kadın hamile kaldığını veya bu yönde kendisinde bir takım değişimler olduğunu fiziksel belirtiler ortaya çıkmasa bile hisseder. Bunun aslında en temel sebebi değişen hormonlardır. Bu hormonal değişimler kadının artık kendini daha hassas ve belki de anne gibi hissetmesine neden olur.

Doğum Kontrol Yöntemlerini Kullanmak

Doğum kontrol hapları, prezervatif ve diğer doğum kontrol cihazları, hamileliğe karşı %100 koruma sağlamaz. Başka bir deyişle, ne kadar dikkatli olursanız olun, her zaman hafif bir hamilelik riski vardır. Doğum kontrol yöntemi tercihlerinize rağmen, listelediğimiz belirtilerden herhangi birini yaşarsanız test yapmayı düşünmenizde yarar vardır. İnsan hatası veya kusurları da planlanmamış hamilelikle sonuçlanabilir. Doğum kontrol haplarını her gün almayı hatırlamak zor olabilir. Araştırmalara göre, her 100 kadından 9’u, doğum kontrol haplarını alınması gerektiği şekilde almadıklarından hamile kalmaktadır.

Prezervatifler patlayabilir, yırtılabilir veya yanlış kullanılmış olabilir. Bazı araştırmalara dönemine göre, doğum kontrolü için prezervatif kullanan her 100 kadından yaklaşık 18’i her yıl hamile kalmaktadır. Bu açıdan doğum kontrol yöntemlerinden herhangi biri kullanılsa bile Hamilelik Belirtileri hissedildiği an mutlaka test yapılmalıdır.

Üreme yıllarındaki cinsel açıdan aktif kadınların, koruma kullanırken bile, her ay hamilelik şansı vardır. Vücudunuzun, hamilelik testi yaptırmanızı isteyecek bazı sinyalleri vardır. En iyi sonuçları elde etmek için, adetinizi kaçırdığınızı düşündükten sonra test yapmak en iyisidir. Sabah ilk banyo ziyaretinizde test yapın veya testin ölçtüğü HCG hormonunun konsantrasyonunu artırmak için birkaç saat bekleyin.

Erken test yapmak, kendinize uygun bakımı ve varsa bebeğiniz için doğum öncesi bakımı almanızı sağlamaya yardımcı olur. Olumlu bir sonuç durumunda, seçeneklerinizi ve olası sonraki adımları tartışmak için en kısa zamanda doktorunuza başvurun.

Diğer yandan sayılan yöntemlerin yüksek oranda hamilelik riski taşıması sebebiyle şayet hamile kalınmak istenmiyorsa mutlaka doktorla temasa geçilip daha garanti doğum kontrol yöntemlerinin kullanılması daha uygun olacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.