Erken Hamilelik Belirtileri Nedir, Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

A+
A-

Erken gebelik nasıl anlaşılır; gaz, ishal, akıntı, kasık ağrısı, baş ağrısı ve mide bulantısı belirti midir? Erken hamileliğin anlaşılacağı test (kan, idrar) var mı, gebelik en erken ne zaman anlaşılır? Konuyla alakalı kapsamlı anlatımı yazımızda bulabilirsiniz.

Erken Hamilelik Belirtileri Nedir, Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik  belirtileri ilk hafta dahil olmak üzere son haftaya kadar, anne adayında çeşitli fiziksel değişimlerin yaşandığı zorlu bir süreçtir. Yaklaşık 38 – 41 hafta boyunca devamlı belirtileri artarak devam eden bu sürecin ilk zamanlarında alınan önlemler ve bilgiler doğuma kadar anne adayının rahat bir gebelik dönemi yaşamasında etkili olacaktır.

Hamilelik ilk birkaç hafta yoğun bir belirti vermeyebilir. Hatta bazı kişiler çoğu zaman ilk başlarda gebeliği fark edemeyebilirler. Bu durum belirli bir açıdan tehlikeli de olabilir. Gebelik ne kadar erken fark edilirse anne ve bebek sağlığının o kadar erken korunmaya başlanması sağlanabilir.

Ancak unutulmamalıdır ki hamilelik temelde benzer belirtilere sahip olsa da herkeste aynı belirtileri vermeyebilir. Bu nedenle hamilelik şüphesi doğduğu anda uzman bir doktora başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte haftalık ve aylık olarak değişimler yaşanabildiği gibi zaman zaman günlük yoğun değişimlere rastlamakta mümkündür. Ancak hamilelikteki kısa süreli değişimler genellikle fiziksel değil daha çok duygusaldır.

Gebeliğin ilk belirtileri arasında kadınsal hormonların yoğun olarak salgılandığı gözlemlenmektedir. Östrojen ve progesteron gibi hormonların yoğun salgılanması hamilik için ilk belirtiler arasında sayılabilir. Bununla birlikte; rahim genişlemesi, göğüslerde hassasiyet ve büyüme gibi belirtiler kesin olmamakla beraber hamiliğe işaret ediyor olabilir. Ortalama olarak herkeste görülen hamilelik belirtileri;

 • Adet gecikmesi
 • Göğüs bölgesinde hassasiyet ve büyüme
 • Rahimde kanama (hafif lekelenme ve akıntı şeklinde)
 • Baş dönmesi, bulantı, yorgunluk vb.
 • Çeşitli cilt sorunları
 • Sindirim problemleri
 • Duyularda hassasiyet
 • Sık idrara çıkma
 • Kasık bölgesinde ağrılar

Şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu belirtiler doğrudan hamilelik belirtisi olarak düşünülmemelidir. Çoğu zaman farklı kadın hastalıkları bu benzer belirtileri verebilir. Bu belirtilere sahip kişilerin erkenden doktora giderek kan testleriyle hamilelik şüphelerini gidermeleri tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte İlk Ay Ne Kadar Kilo Alınır?

Gebelik boyunca en belirgin hissedilen etken kilo alımıdır. Kişiden kişiye değişen bu unsur aslında bebeğin kilosunun artmasından kaynaklanmaktadır. Elbette buna bağlı olarak anne adayında da kilo artışı gözlemlenmektedir. Hamilelik boyunca ilk aydan itibaren kaç kilo almanız gerektiği ve kilo kontrolünün yapılması oldukça önemlidir. Bunun için doktorunuzdan yardım almanız gerekmektedir.

İlk üç ay boyunca normal şartlar altında anne adayının ilave kalori alması gerekmez. Günlük standart alınması gereken kalori miktarına ek olarak belirlenen ekstra kalori miktarı da yine doktorunuz tarafından hesaplanacaktır. Hamilelikte kilo alımı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu nedenle asla başkalarıyla kıyaslama yapmayınız. Kendi fiziksel özellikleriniz ve bebeğinizin gelişimi doğrultusunda ilk aydan kilo alımı gerçekleşmeye başlar.

Gebelikte İlk Bulantıların Önüne Geçmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Çoğu zaman sabahları kusmayla birleşen bulantı hissi gebeliğin erken bir habercisidir. Genellikle hamilelik yaşayan kadınların neredeyse %65 -70’inde bulantılar gebeliğin ilk bulantısı olarak sayılmaktadır. Hamilelikte bulantının başlıca sebebi olarak plasenta tarafından üretilen hormondan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bunun yanı sıra;

 • Kan şekerinin düşmesi
 • Mide asidinin artması
 • Stres, uykusuzluk vb.

Durumlarda gebelikte bulantıya sebep olabilir. 1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır? Sorusuna verilebilecek en iyi yanıt bulantılardır. Ancak asla kesin bir belirti değildir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilik belirtileri ilk haftadan itibaren belirti vermeye başlayabilir. Kişiden kişiye belirtiler değişebileceği gibi belirtilerin süreleri de değişiklik gösterebilmektedir. Hamileliğin son anına kadar birçok farklı sorunla ve değişimle karşılaşmanız mümkündür. Vücudun kısa bir süre içinde fiziksel olarak yoğun değişimler göstermesi sorunların doğmasına neden olan en büyük etkendir.

İlk 7 günde hamilelik belirtileri ortaya çıkmayabilir. Gebelik ilk haftalarda belirti vermese bile bu durumu anne adayı kısa süre içinde hissedecektir. Gebelik şüphesi ortaya çıkar çıkmaz doktor kontrolüne başvurmanız tavsiye edilmektedir. Bu doğrultuda doğum sürecini planlamanız size doğum boyunca avantaj sağlayacaktır.

Gebeliği Anlamak İçin Ne Yapılmalıdır?

Hamilelik oldukça kısa sürede belirti gösteren ve kişide fiziksel değişimlere neden olan bir süreçtir. Bu nedenle gebeliği anlamak sanıldığının aksine oldukça kolaydır. Gebeliğin ilk haftalardan belirti vermesi beklenmez. Bu durumun anlaşılması için gebelik şüphesine sahip kişilerin kan testi yaptırmaları kesin sonuçlara ulaşmasında etkili olacaktır. Bunun yanı sıra çeşitli hamilelik testleriyle anne adayı kendisi de gebeliği teyit edebilir. Gebeliğin anlamak için;

 • Ovulasyon testi
 • İdrar testi (evde yapılabilir) ve
 • Kan testi

En sık başvurulan üç kolay yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Evde rahatlıkla idrar testi yaparak gebelik durumunuzu teyit edebilirsiniz. Ancak kendi yaptığınız testlerde yanılma payı olabileceğini asla unutmayınız. %90 bu testler doğru sonuçlansa da yine yanlış olma ihtimali her zaman mevcuttur. Bu nedenle doktor kontrolünde testler yaptırmanız önerilmektedir.

Hamilelik Testine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Hamilelik testi iki farklı biçimde uygulanabilmektedir. İdrar ve kan yoluyla gebeliğin olup olmadığı anlaşılabilir. Bazı tıbbi araçlarla evde hamilelik testi yapmak oldukça kolaydır. Hamilelik şüphesi yaşayan kişiler adet dönemlerini dikkate alarak testleri uygulayabilirler.

Bunun dışında hamilelik testini uygulamak için herhangi bir zaman kısıtlaması ya da tarih bulunmamaktadır. Hamilelik belirtileri akıntı, bulantı ve kasık ağrıları şeklinde başladığında bu testi uygulayabilir ya da belirtilerden hiçbiri yaşanmadan yalnızca şüphe duyduğunuzda da test yaptırabilirsiniz. Unutmayın gebeliğin erken öğrenilmesi hem anne hem de bebek sağlığı için hamilelik boyunca birçok fayda sağlayacaktır.

Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hamilelikte haftaların hesaplanması çoğunlukla kişinin adet zamanlarına göre yapılmaktadır. Adet takvimine göre gebelik hesaplama işleminin yürütülmesi doğru sonuçlara ulaşmada yardımcı olacaktır. Gebeliğin düşünüldüğü zaman aralığında gebelik için bir gebelik takvimi tutmanız, hamilelik takibi sırasında yaşayacağınız zorluğu büyük ölçüde engelleyecektir.

Yaklaşık 40 hafta boyunca devamlı yaşanan değişimler nedeniyle tüm haftaları ve hangi hafta hangi belirti ve sorunların yaşanabileceğini bilmeniz hamileliğinizin daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı olacaktır. Hamilelikte hesaplamaların dışında her hamilelik döneminin belirtilerini araştırmanız ve vücudunuzda yaşanan değişimlerin farkında olmanız doğum sürecine kadar büyük sorunlarla karşılaşmamanızı ve psikolojik açıdan güçlü kalmanızı kolaylaştıracaktır. Hamilelik belirtisi yaşadığınızı düşündüğünüz andan itibaren çeşitli testlere başvurabilirsiniz.

Hamileliğin İlk Aylarında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hamileliğin ilk aylarında özellikle ilk üç aylık dönemde birçok unsura dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikle hamileliğin kesinleştiği andan itibaren doğuma kadar hatta doğumdan sonrası için bile hayatınızda büyük değişimler yapmalısınız. Hamileliğin kesinleştiği andan itibaren;

 • Beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli
 • Zararlı alışkanlıklar terk edilmeli
 • Uyku düzeni oluşturulmalı
 • Bol su tüketilmeli
 • Hafif egzersiz yapılmalı
 • Stres, üzüntü vb. durumlardan kaçınılmalıdır

Tüm bu unsurlara dikkat etmek hamileliğin özellikle ilk aylarında oldukça önemlidir. Doktor tavsiyesine göre bu uygulamaları yapmanız daha doğru olacaktır.

Hamilelikte En Çok Hangi Sorunlara Rastlanmaktadır?

Gebelik süreci boyunca çeşitli değişimler dönemsel olarak yaşanmaktadır. Bu dönemler ve değişimler hızlı ve yoğun bir şekilde gerçekleştiği için bazı problemler ortaya çıkabilir. Normal zamanlarda bu belirtiler problem olarak görülse de hamilelik için bu sorunların yaşanması normaldir. Ancak gebelik boyunca karşılaştığını bu gibi sorunlar haddinden fazla ağrı, şişlik, yanma, kanama vb. belirti veriyorsa mutlaka doktorunuza başvurunuz. Genellikle;

 • Kasık ve rahim çevresinde ağrıların artması
 • Kramplarda artış
 • Bel, sırt ağrıları
 • Vücudun farklı bölgelerinde şişlikler
 • Kansızlık
 • Solunum güçlüğü
 • Mide ve sindirim sorunlarının artması vb.

Sorunlar hamilik boyunca birden yaşanabileceği gibi dönemsel olarak da yaşanabilmektedir. Bu tip sorunlar zaten devamlı doktor kontrolünde olacağınız için doktorunuz tarafından kontrol edilecektir. Özellikle hamilelik belirtisi karın ağrısı, rahim ve kasık bölgelerinde ağrı şeklinde katlanarak artıyorsa bu tip ağrılarda erkenden doktora gitmekte yarar vardır. Hamileliğin ilk dönemlerinde bu belirtiler aynı zamanda düşük belirtisi de olabilir. Bu nedenle ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Hamilelikte Dönemler Nelerdir?

Hamilelik belirtilerde yaşanan artışlar ve diğer farklılıklara göre üç farklı dönem şeklinde incelenmektedir. Trimester olarak adlandırılan bu dönemlerden her biri farklı belirtilere sahiptir. Gebelikte;

 • Trimester (0 ve 12. hafta)
 • Trimester (12. ve 27. hafta)
 • Trimester (27. Ve 40. hafta)

Tahmin edileceği üzere en şiddetli belirtilerin ve en yoğun değişimlerin yaşandığı dönem 3. Trimester dönemidir. Bebeğin gelişiminin hızlandığı ve artık doğuma yaklaşıldığı için bu dönemde tedbiri asla elden bırakmamak gerekmektedir. Düzenli doktor kontrolleri ile her dönem karşılaştığınız zorluklara karşı yapmanız gerekenler doktorunuz tarafından size bildirilecektir.

Hamilelikte Trimester Dönemleri ve Belirtileri Nelerdir?

Üç temel dönemden oluşan hamilelik sürecinin her biri farklı belirtilerle ve farklı yoğunluklarla geçmektedir. Bu dönemlerde karşılaşacağınız tüm sorunları ve yaşayacağınız tüm değişimleri bilmek olası sorunlar karşısında paniğe kapılmamanıza yardımcı olacaktır. 1. Trimester dönemi gebelik belirtileri;

 • 0 – 13 hafta yani ilk üç aylık dönem içinde;
 • Bebek hücreden fetüse dönüşür
 • İç organlar ve iskelet sistemi hafifçe belirginleşir
 • Göbek bağı ve plasenta rahimde yerini alır
 • Haftalara doğru kalp atışları hissedilmeye başlar
 1. Trimester dönemi belirtileri;
 • Haftadan 27. Haftaya kadar olan ikinci üç aylık dönemdir;
 • Bebeğin gelişimi daha hızlı hissedilmeye başlar
 • Anne adayında; Kabızlık vb. sindirim sorunları artabilir
 • Round ligament ağrısı başlayabilir
 • Vücutta şişlik ve ağrılar çoğalır
 1. Trimester dönemi belirtileri;
 • Haftadan son haftaya kadar devam eder
 • Bebek son 6 haftada iki kat hızlı büyür
 • Kilosu ve boyu aynı oranda artış gösterir (32. Haftada yaklaşık 1800 kg ve 28 cm)
 • Anne adayında; midede yanma, ekşime vb. sorunlar olabilir
 • Solum gülcüğü yaşanabilir ve
 • Vücut sıklıkla yorgun düşer

Üç önemli gebelik döneminde dikkatli olmak ve doktor kontrolünü ihmal etmemek çok önemlidir. Bu nedenle hem dönemler hakkında bilgi sahibi olmak hem de döneme göre yaşayacağınız sorunlara karşı önceden önlem almak anne ve bebek sağlığı açısından oldukça faydalı olacaktır.

Gebelikte Hangi Fiziksel Değişimler Yaşanır?

Gebelik ilk anından itibaren kişi hızla değişim yaşamaktadır. Bu değişimler genellikle fiziksel olarak yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Gebelikte yaşanan fiziksel değişimler;

 • Hızlı kilo alımı
 • Göğüslerde genişleme ve büyüme
 • Bacak, el ve ayaklarda şişlikler, varis vb.
 • Bel ve sırt ağrıları
 • Ciltte yaşanan değişimler

Bunlar ve daha birçok farklı unsur hamilelik belirtisi olarak gözlemlenen fiziksel değişimlerin başında gelmektedir. Bu değişimlerden olumsuz etkilenmemek için mutlaka yaşadığınız her ufak değişimi ve ağrıyı doktorunuza bildirmeniz tavsiye edilmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.