Evde Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde ağız bakımı yapılır mı konu başlığı altında kişilerin özellikle kullandıkları ağız ürünlerinin sağlıklı olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Seçilen ürünler sizin diş hassasiyetiniz ile uyumlu değilse uyguladığınız bakımın dişlerinizi olumlu yönde etkilemeyeceğini de ayrıca bilmelidir. Özellikle hassas bir diş ve diş eti yapısına sahip olan kişilerin buna uygun olarak seçim yapmaları çok daha mantıklı olacaktır.

Diş etlerinde kanama ya da çekilmeler meydana geliyorsa hali hazırda kullanmış olduğunuz bakım ürünlerinin doğru olmadığını da bilmelisiniz. Evde ağız bakımı yapmanıza rağmen dişlerinizin sağlığı olumsuz yönde ilerlemeye devam ediyorsa muhakkak doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Ağız Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ağız bakımı nasıl olmalı konu başlığı altında bu konunun uzmanları tarafından dile getirilen temel detaylar şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Seçilen diş fırçasının hassas bir materyalden üretilmesi gerekmektedir. Seçilen fırçanın yumuşak olmaması durumunda diş eterinde ekstra kanamalar kendini gösterebilmektedir.
 • Seçilen diş macununun tahriş edici bir özelliğe sahip olmaması gerekmektedir. Ancak bu şekilde diş etlerinizi her fırçalamadan sonra daha rahat hissetme imkanını yakalayabilirsiniz.
 • Fırçalama işlemleri sırasında yuvarlak hareketler ile fırçanızı yönlendirmelisiniz. Bu şekilde dişlerinizin tam manası ile temizlendiğinden de emin olabilirsiniz.
 • Kullanılan diş macunundan çok fazla miktarda fırçanın üzerine koyulduğu zaman diş etlerini ve diş sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
 • Diş fırçalama aşaması her zaman dişte bulunan bütün kirlerden arınmanızı sağlamayacaktır. Bu nedenle bir sonraki adım olarak muhakkak diş ipini de uygulamanız önerilmektedir. Bu şekilde kısa sürede dişlerinizin arasında kalan artıklarda da kurtulma imkanını yakalayabilirsiniz.
 • Diş ipini kullanırken diş etlerine zarar vermediğinizden emin olmalısınız. Çok sert hareketler ile uygulama yapıldığı zaman diş etlerinde kanamalar kendini gösterebilmektedir. Bu nedenle konu ile alakalı videolar izleyerek nasıl adım atmanız gerektiği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Ağız sağlığının aynı zamanda genel sağlık hakkında da ipuçları verdiği belirtilmelidir. Örneğin kanamalar sizin bağışıklık sisteminizin düşük olduğunu ya da stres altında olduğunuzu göstermektedir. Stresli olan dönemlerde diş etlerinde meydana gelen çekilmelerin de çok daha üst düzeyde olduğunun belirtilmesi gerekmektedir.

Sağlığınızın kötüye gittiği konusunda ilk sinyalleri veren kısmın kesinlikle ağız sağlığınız olduğundan emin olabilirsiniz. Bu konuda dikkate alınması gereken bir diğer önemli konu da sigara kullanımıdır. Sigara kullanan kişiler her ne kadar kapsamlı bir bakım uygulasa da elde edilecek olan sonucun memnun edici olmayacağının farkında olmalısınız. Hem sarı ton hem de diş etlerinde meydana gelen kanamalar kendini göstermeye devam edecektir.

Gargara Nasıl Yapılmalı?

Karbonatla ağız gargarası nasıl yapılır sorusu ağız bakımı konusunda daha yeni yeni ilgili davranan kişileri sıklıkla dile getirdikleri konu başlıklarından bir tanesidir. Bu konuda dikkate alınması gereken detayların başında şunlar gelmektedir;

 • Ağızda yer alan kirlerin tam olarak temizlenebilmesi için diş fırçalamak ya da diş ipi ile arasında yer alan kirleri temizlemek yeterli olmayacaktır. Gargara ile bu sürecin desteklenmesi gerekmektedir.
 • Hazır olarak satışa sunulan farklı gargaralar bulunmaktadır. Alkol içerikli olanlar daha etkili olsa da uzun vadede dişlerde hassasiyet yaratabilmektedir. Bu nedenle birçok kişi daha doğal olan içeriklere yönelmektedir.
 • Karbonat hem diş beyazlatma hem de dişte yer alan tartarların ya da siyah noktaların giderilmesi ve mikropları öldürülmesi için kullanılabilecek ürünlerin başında gelmektedir. Hatta hazır olarak satılan birçok ürüne göre çok daha etkili olduğu uzmanlar tarafından da dile getirilmektedir.

Gargara nasıl yapılır sorusunun bu detaylara uygun olarak yanıtlanması ve uygulanması sayesinde diş bakımında çok daha kapsamlı bir biçimde hareket edebilirsiniz. Diş bakımında sadece fırçalamanın istenen beyazlığı elde edebilmek için yeterli olmayacağı belirtilmelidir.

Ağız Bakımı İçin Uygulanabilecek Temel Yöntemler Nelerdir?

Diş bakımı doğal yöntemler ve adımlar şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Diş fırçalama
 • Diş ipi kullanma
 • Gargara yapma

Bu adımların uygulanması sırasında kesinlikle sert hareket etmemelisiniz. Dişlerin kendini yenilemeyen bir yapıya sahip olduğu da ayrıca dikkate alınmalıdır. Ağız bakımı ile alakalı olarak hem hassas hem de dikkatli olmalısınız. Ağrılar ya da sararma devam ederse muhakkak diş hekiminize başvurmalısınız.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.