Evde Diş Nasıl Beyazlatılır?

Evde Diş Nasıl Beyazlatılır?

Evde diş beyazlatmak için kullanacağınız pratik yöntemlerle siz de inci gibi dişlere sahip olabilir ve daha güzel gülüşleriniz sayesinde kendinizi daha özgüvenli hissedebilirsiniz. Herkes güzel ve temiz gözüken bakımlı dişlere sahip olmak ister. Ancak dişlerin uzun süre beyaz kalma şansı çok düşüktür ve dişlerin asıl renginin de beyaz olmadığı düşünülürse diş beyazlatmak doğal olarak yapılırsa güzel duran bir işlemdir. Dişler nasıl beyazlar doğal yöntemler sorusu da diş renginden memnun olmayanları çok sık sorduğu bir sorudur.

Diş beyazlatma olarak karşımıza çıkan pek çok uygulama vardır ve artık teknolojinin de gelişmesiyle beraber kullanılan cihazlar sadece birkaç seansta inci gibi dişlere saihp olmanızı sağlar. Ancak doktorlara para vermeden, evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle de dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

Evde yapılan çoğu karışım içerisinde asit bulundurur ve bu asit de lekelerin silinmesinde önemli bir rol oynar. Ancak buradak dikkat edilmesi gereken nokta, asit içeren bu karışımların çok fazla tekrar edilmesi durumunda daha çok zarar verebileceğidir. Bu nedenle en fazla haftada iki kez uygulamaya özen gösterilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır.

Diş Beyazlatmak İçin Kullanılan Doğal Yöntemler Nelerdir?

Evde diş beyazlatma yöntemleri nelerdir sorusu için söyleyebileceğimiz yöntemler şunlardır:

  • Limon ve kabartma tozunu karıştırmak en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Karışımı bir diş fırçası ile dişlerinize sürebilir ve bastırmadan nazik bir şekilde dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
  • Kabartma tozu ve hindistan cevizi yağı karışımı da dişlerinizi beyazlatmak için kullanabileceğiniz karışımlardan biridir. 1 çay kaşığı kabartma tozu içerisine yarım çay kaşığı hindistan cevizi yağı eklemelisiniz. Diş fırçası ile haftada iki kez kullanabilirsiniz.
  • Elma sirkesi ve kabartma tozu da karışım olarak sürülebilecek diş beyazlatan tariflerden biridir.
  • Zerdeçal ve hindistan cevizi yağı da nane esansı eklenerek kullanılabilecek doğal karışımlardan biridir. Üç dakika kadar ağızınızda beklettikten sonra durulayabilirsiniz.
  • Muz kabuğunu kullanarak da dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. İçerisinde yoğun oranda magnezyum bulunan bu meyveyi dişlerinizin üzerine sürdükten sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bu yöntemi haftada en çok 3 kere tekrar edebilirsiniz.
  • İki ya da daha fazla çileği ezerek bir macun haline getirebilir, dişlerinizi beyazlatmak için bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Ortalama 3 dakika dişinizde beklettikten sonra ağzınızı durulayabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Bandı Nasıl Kullanılır?

Eczaneden kolaylıkla satın alabileceğiniz diş beyazlatma bandı ile siz de dişlerinizin daha beyaz olmasını birkaç dakika içerisinde sağlayabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olduğu için son derece güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Klor dioksit içermeyen bu ürün polietilden üretilmiştir. İki tane banttan meydana gelen ürünün içerisinde jel de vardır. Jelin paketin içerisinde olmasının nedeni bandın dişle olan temasını kolaylaştırmaktır.

Diş beyazlatma bandını kullanırken mutlaka talimatlara göre hareket etmeniz gerekir. Bantların nasıl ve hangi sürelerle uygulanacağı açıkça bu talimatlarda yazar. Ayrıca çoğu bant yarım saat tutulur ve gün içerisinde en çok iki kez kullanıma uygundur. Bazı bantlar dişlerin üzerinde erime etkisi gösterirken bazı bantlar da kullan at olarak geçer.

Diş beyazlatma bandını kullanırken bandın dişinize sıkıca yapıştığından emin olmanız gerekir. Parmaklarınızla destek yapabilir ve jel yardımıyla daha çok yapışmasını sağlayabilirsiniz. Sürenin sorunda bandı dişlerinizden çıkardığınız anda etkisini görebileceksiniz. Son adım olarak dişlerinizi durulamanız gerekir. Bu bantların tam olarak etkisini görmek için ise 4 ay geçmesi gerekecektir. Kalıcı diş beyazlatma işlemi için diş hekiminde işlem yaptırmanız gerekir.

Beyazlatıcı Jeller, Diş Macunların İşe Yarar mı?

Beyazlatıcı jel olarak geçen ürün de bantlar gibi eczanelerde satılmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın onayının olduğu ürünleri almaya özen göstermeniz gerekir. Dişlerinizi aynı fırçalar gibi jelle de dişlerinizi fırçalamanız gerekir. Tam 14 gün boyunca kullandığınız bu jellerin kullanımı günde 2 kere olacak şekildedir. Ancak talimatlarda kimi zaman daha uzun süre belirtildiği için talimatlara göre hareket etmeniz çok önemlidir.

Alternatif olarak satılan diş beyazlatıcı macunlar da artık tüm kozmetik marketlerde ve eczanelerde satılmaktadır. Ortalama 2 dakika boyunca dişlerinizi fırçaladıktan sonra birkaç gün içerisinde farkı hissedeceğiniz diş macunlarının dışında hidrojen peroksit de diş beyazlatmak için kullanılan yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkar. Diş beyazlatma doktor gözetiminde yapılırsa kalıcı olacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.