Faranjit Nasıl Geçer? Faranjite Ne iyi Gelir, Neden Olur?

Faranjit nasıl geçer, neden olur? Faranjit’e ne iyi gelir, bulaşıcı mıdır? Alerjik faranjit ilerlerse
tehlikeli olabilir mi, kaç gün devam eder? Faranjite bağlı öksürük krizinin tedavi yöntemlerini yazımızdan okuyabilirsiniz.

Faranjit Nasıl Geçer? Faranjite Ne iyi Gelir, Neden Olur?

Faranjitin geçirilmesi için yöntemler bu hastalıktan muzdarip olan hastalar tarafından sıkça araştırılmıştır. Kişide boğaz ağrılarına, şiddetli öksürüğe, yutkunurken zorlanmaya ve diğer istenmeyen durumlara sebep olması nedeni ile faranjit kişilere sıkıntı vermekte ve hayat kalitelerini düşürmektedir.

Boğazın farinks bölgesindeki iltihapanma sonucu oluşan bir hastalık olan faranjit, kapalı ortamlarda bulunan kişilerde daha sık olarak gözlemlenir. Bu kişilerin özellikle kış aylarında daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Faranjit Neden Olur?

Peki, faranjit neden olur? Bu hastalığa sebep olan pek çok neden vardır. Fakat bütün nedenler bir sonuca işaret eder: farenks bölgesinin iltihap toplaması. Kişilerin hayat tarzlarına bağlı olan sebeplerden boğazda bulunan bu bölge iltihaplanır. Farenks iltihaplanmasının en sık görülen sebepleri arasında;

 • Hijyene önem vermemek,
 • Sigara kullanmak,
 • Alkol kullanmak,
 • Nem oranı düşük ortamlarda bulunmak,
 • Kirli havada çok vakit geçirmek,
 • İlaç kullanımı,
 • Diğer hastalıklar

nedeni ile farenk bölgesinde iltihaplanma görülebilir. Faranjit iltihabı nasıl geçer diye merak eden kişilerin tedavi yöntemlerine başlangıç olarak öncelikle bu koşullar ortadan kaldırılmaları gerekmektedir.

Faranjite Yakalanan Kişilerde Görülen Belirtirler Nelerdir?

Faranjit nedir? diye merak eden kişiler aşağıdaki belirtilerin varlığını kontrol ederek faranjitlerinin varlığı hakkında bilgi edinebilirler. Faranjiti olan kişilerde boğazda yanma hissi olur ve bir şeyler yerken içerken boğazda zorlanma hissi yaşanır.

Kişiler ses tellerinin kalınlaştığını hissedebilirler ve kimi zaman konuşurken zorlanabilirler. Faranjitin en sık karşılaşılan belirtisi şiddetli öksürüktür. Faranjiti olan kişiler gün içerisinde sayısız miktarda öksürürler ve bu öksürükler ağrı verici olmaya başlar.

Bakterilerden Kaynaklı ve Enfeksiyonlardan Kaynaklı Faranjitler

Faranjit hastalığının iki tür nedenden ötürü ortaya çıktığı biliniyor. İlk neden enfeksiyonlardan kaynaklanan nedenler. Bu tür faranjitler fazla ağır geçmez ve kişileri zorlamaz. Hatta pastil gibi basit ürünler ile tedavisi mümkündür. Kendiliğinden bir müdahele olmadan geçtiği de söylenir. Bununla birlikte bakterilerden kaynaklı faranjit hastalıklarında durum daha ciddidir.

Bu kişilerin en kısa sürede bir doktora görünmeleri ve tıbbi tedavi yöntemlerinden faydalanmaları gerekmektedir. Doktor muayenesinden sonra bu kişilere genellikle antibiyotik yazar. Faranjit hastası kişilerin ilaç tedavisini uygularken, düzenli olması son derece önemlidir. Düzensiz ilaç kullanımı sebebi ile, bakteriler antibiyotiğe karşı direnç geliştirir. Bu nedenle de hastalık iyileşmez.

Faranjit Öksürüklerinden Kaynaklanan Ağrıları Gideren Doğal Çay Tarifi

Faranjit hastaları çok fazla öksürürler, hem öksürükten hem de faranjitin yaptığı tahrişten dolayı kişilerin boğazında sürekli bir ağrı vardır. Ağrılar nasıl geçer? diye merak eden kişiler aşağıdaki tarifi evde uygulayabilirler. Birkaç tutam rezene yaprağı ile 3 kaşık yeşil çayı karıştırın. Karışımı 2 su bardağı içerisinde 10 dakika kadar kaynatın.

Daha sonra içerisine bir yemek kaşığı limon, bir yemek kaşığı elma sirkesi, bir çay kaşığı bal ekleyin. Bu karışımı ılık olarak tüketin. Ev yapımı tariflerden faydalanırken bu tariflerin ilaç yerini hiçbir şekilde alamayacağını ve mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene edilmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Doktorunuzun verdiği ilaçlar ile birlikte bu çayı tüketebilirsiniz. Doktorunuza kullandığınız diğer ilaçlar ve uyguladığınız ev yöntemleri hakkında bilgi vermenizde fayda vardır.

Faranjit için Risk Altında Olan Kişiler Kimlerdir?

Bazı insanlar yaşam tarzlarından dolayı faranjite daha kolay bir şekilde yakalanırlar. Sürekli kapalı ortamda çalışıyorsanız, Sigara içiyor ya da sigara içilen ortamlarda çok vakit geçiriyorsanız, bulunduğunuz şehrin havası kirli ise, vitamin eksikliğiniz var ise, bağışıklık sisteminizi zayıflatacak bir hastalık geçirdiyseniz diğer insanlara göre faranjite yakalanma olasılığınız daha yüksektir. Bu kişiler risk altında olduğundan bulundukları ortamı en kısa sürede iyileştirmelilerdir. Aksi halde yalnızca faranjit değil diğer hastalıklara da kolayca yakalanabilirler.

Faranjitin Önlenmesi için İdeal Ortam Nasıl Olmalıdır?

Faranjitin en kolay kapalı ortamlarda oluştuğu bilinmektedir. Bu nedenle faranjit ne iyi gelir diye merak eden kişilerin bulundukları ortamları sık sık havalandırmaları ve ortama temiz hava girişini sağlamaları gerekmektedir.

Bu tarz ortamlardan kaynaklı faranjit olan kişilerin hastalıkları hem daha ağır seyreder hem de normalden daha uzun sürer. Peki, faranjit kaç gün sürer? Normalde faranjit hastalığı ileri seviyede değilse 7 gün içerisinde geçer. Daha ağır vakalarda ise bu süre en az iki haftaya kadar çıkmaktadır.

Geçmişte Yaşanan Hastalıklar Faranjit Olma Riskini Artırıyor

Faranjit olmanızın sebebi geçmişte geçirdiğiniz hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Bazı virüsler ve bakterilerden kaynaklı hastalardan ile birlikte vücutta kalıcı hasarlar oluşabilir. Bu hasarlar kendini her zaman belli etmez.

Çok sonraları başka hastalıklar olarak kendisini belli edebilir. Kızamık ve suçiçeği hastalıkları genellikle ileriki yıllarda kendini faranjit olarak gösterir. Başka hastalıklardan kaynaklanan faranjitlerin ilerlemesi diğer hastalara oranla daha hızlı gerçekleşir. Peki faranjit ilerlerse ne olur? Faranjit tedavi edilmediği durumlarda ilerler. Bu kişilerin ses tellerinde ve boğazlarında kalıcı hasarlar oluşabilir.

Faranjiti Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Faranjit hastalığı kişilerin hayatlarında bazı değişiklik yapmalarını gerektirir. Bu değişikliklerin yapılması tedaviyi kolaylaştırır ve hızlandırırken, gerekli değişiklikler yapılmadığı takdirde hastalık ilerler ve tedavi edilmesi zorlaşır.

 • Faranjiti olan kişiler sigara içmeyi bırakmalı, sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdır.
 • Faranjitli kişilerin kirli havada bulunmaması gerekir. Kirli havaya maruziyet istemsiz olarak gerçekleşiyor ise hava ile temas azaltacak maskeler kullanılmalıdır.
 • Tozlu ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Doktorunuz ilaç yazmadan ilaç tedavisi yapmaya kalkmayın.

Faranjit Hastalığı Bulaşıcı bir Hastalık mıdır?

Faranjit bulaşıcımıdır sorusu en sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Sorunun cevabı ise evet. Faranjit özellikle kapalı ortamlarda kolayca diğer kişilere yayılır. Bu nedenle kapalı ortamlarda bulunmamak ve ortamların havalandırılması önem taşımaktadır.

Faranjit Hastası Olan Kişiler için Basit Ama Etkili Çözüm Önerileri

Faranjit hastalığının daha hafif geçmesini sağlamak, daha kolay bir şekilde iyileşmek için alınacak bazı basit önlemler var.

 • Gün içerisinde bol miktarda su ve sıvı tüketmek. Tüketilen sıvılar gazlı ve asitli gıdalar olmamalıdır. Yüksek kafeinli sıvılarda aşırı tüketilmemelidir. Bunun yerine bitki çayları tüketilebilir.
 • Ortamdaki nem oranının artırılmalıdır. Bunun için özel makineler satılmaktadır. Fakat kaloriferin üzerine içi su olan bir tencere koymanız bile ortamın nemlenmesini sağlayacaktır.
 • Faranjit hastası kişilerin bünyeleri zayıflar. Bu nedenle dinlenmek önem taşır. Hastaların dinlenmesi faranjitin daha kolay geçmesini sağlayacaktır.

Faranjit Ağrılarını Dindirecek Ev Yapımı Tarif

Evde yapılacak kolay birkaç tarif sayesinde tahriş olan boğazınızın ağrısını dindirebilir, öksürüklerin acısından kurtulabilirsiniz. Ilık su gargarası en çok başvurulan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.

Malzemeleri kolay bulunduğundan ve yapması da oldukça kolay olduğundan ve bir o kadar da etkili olduğundan pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. İhtiyacınız olan yalnızca iki malzeme var: tuz ve su. 2 yemek kaşığı tuzu önceden ısıtılmış bir su bardağı suyun içine koyun. Güzelce karıştırdıktan sonra bu karışım ile gargara yapın. Gargarayı boğazınızın ağrıdığı her an yapabilirsiniz. Gargarayı ılık yapmaya özen gösterin.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.