Faranjit Nedir, Bulaşıcı mıdır? Faranjit Nedenleri?

Faranjit Nedir, Bulaşıcı mıdır? Faranjit Nedenleri?

Faranjit hastalığı nedir sorusunun cevabı bu hastalıktan muzdarip olan kişiler tarafında sıklıkla merak edilir. Bu hastalık boğazda bulunan farinks adı verilen bir bölgenin iltihap toplaması sebebi ile oluşmaktadır. İnsanların faranjit hastalığına soğuk olan kış mevsimlerde daha sık yakalandığı bilinmektedir.

Bu nedenle mevsimsel bir hastalıktır. Kapalı ortamlarda sık bulunan kişiler ise faranjite daha sık yakalanıyorlar. Bu hastalığın en rahatsız eden özelliği ise hastalarda şiddetli boğaz ağrısına sebep olması olarak belirtilmiş. Sizler için bu yazımızda Faranjit nedir neden olur nasıl geçer sorularının cevaplarını yanıtlandırdık.

Faranjitin Sebepleri Nelerdir?

Iyileşmeyen Boğaz Ağrısı ve kaşıntılara sebep olan faranjit neden olur? Faranjite sebep olan neden ağız boşluğunda bulunan farenks kısmının iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanmanın pek çok farklı sebebi olabilmektedir.

 • Düşük oral hijyen,
 • Virüsler ve bakteriler,
 • Enfeksiyonlar,
 • Sigara içmek,
 • Alkol kullanmak,
 • Kirli havaya maruz kalmak bu sebepler arasından yalnızca bir kaçıdır. Tedavinin yapılabilmesi için bu koşulların ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Faranjit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Faranjite yakalanan kişilerde enfeksiyon kapan bölgeye göre farklı belirtiler ortaya çıkar. Fakat genellikle kişilerde boğazda yanma ve batma hissi, ağızda karıncalanma, yutarken zorlanma, tad alırken zorlanma, geniz akıntısı ve şiddetli öksürük görülür.

Ses tellerinin etkilendiği vakalarda hasta kişiler normalde olduğundan daha kalın bir ses tonu ile konuşmaya başlayabilirler. Daha ileri vakalarda hastaların stridor adı verilen ötme de görülür.

Faranjit Hastalığına Eşlik Eden İkincil Semptomlar Nelerdir?

Kimi zaman hastalar faranjitten olduğunu anlamadıkları bazı belirtiler ile karşılaşabilirler. Bu belirtiler faranjit hastalığının ikincil belirtileri adını alır. Hastalıklı kişilerde,

 • Ateş,
 • Kusma,
 • Baş ağrısı,
 • Halsizlik,
 • Karın ağrısı

görülebilir.

Faranjit Hastalığına Yakalanma Riski Altında Olan Kişiler Kimlerdir?

Bazı kişiler yaptıkları iş dolayısı ile ya da yaşam koşulları sebebi ile diğer insanlara göre faranjite daha sık yakalanabilirler. Bu kişiler;

 • Sürekli kapalı ortamlarda bulunanlar,
 • Kirli havaya maruz kalanlar,
 • Sigara ve alkol kullanımı,
 • Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler,
 • Vitamin ve mineral eksikliği olan kişiler,

faranjit hastalığına daha sık yakalanırlar. Risk altında bulunan bu kişilerin faranjit olmaması için ayrıca bazı önlemler alması gerekir.

Faranjite Neden Kapalı Ortamlarda Daha Sık Rastlanır?

Kapalı ortamlarda faranjit hastalığının daha kolay yayıldığı bilinmektedir. Bu nedenle günlerini kapalı ortamlarda geçiren kişilerde faranjite yakalanma oranı daha yüksektir. Kapalı bir ortamda sık vakit geçiriyorsanız mekanı havalandırmayı ihmal etmemelisiniz.

Çünkü hava değişmediğinden dolayı insanların bünyesinde bulunan mikroplar havada asılı kalır. Bir başkasından çıkan mikrop diğer çalışanlara kolayca solunum sistemi aracılığı ile geçer. Nezle, ve grip gibi hastalıkların da benzer şekilde bulaştığı bilinmektedir.

Çevresel Faktörler Faranjitte Önemli Bir Rol Oynuyor

Faranjit nasıl geçer? Diye merak ediyorsanız çevresel koşullarınızı iyileştirmenizi öneriyoruz. Yapılan araştırmalara göre insanların gün içerisinde vakit geçirdikleri mekanlar, özellikle faranjit başta olmak üzere diğer hastalıkların da oluşma nedenleri arasında başı çekiyor.

Eğer kirli havası olan bir ortamda bulunuyorsanız uzun süren maruziyetten sonra boğaz kaşıntıları, öksürük, boğazda yanma gibi belirtileri görmeye başlarsınız. Bir önlem almadığınız zaman bu belirtiler yerini faranjite bırakır.

Faranjite Sebep Olduğu Bilinen Bazı Hastalıklar

Faranjit başlı başına bir hastalık olabilecekken, bazen de bazı hastalıklar kişilerin faranjit olmasına sebep olabilir.

 • Kızamık,
 • Soğuk algınlığına neden olan virüsler,
 • Suçiçeği,
 • Geçmişte boğmaca geçirilmesi,

Enfeksiyondan kaynaklı hastalıkların çoğu faranjite sebep olan hastalıklardır. Bu hastalıklardan birini daha önceden geçirmiş olan kişilerin faranjit olması, bu hastalıkların tekrar ettiğinin bir işareti olabilir. Bu hastalıklarla eş zamanlı olarak da faranjit ikincil bir semptom olarak ortaya çıkabilir.

Faranjiti Olan Kişilerin Alması Gereken Önlemler Nelerdir?

Faranjit hastaları diğer insanlara göre bazı noktalarda daha özenli davranmalılardır. Bu noktalara dikkat edilmemesi halinde faranjit hastalığı ilerler.

 • Faranjit hastalığınız varsa, sigara ve alkol tüketimine son vermelisiniz.
 • Tozlu ve kirli havası bulunan yerlerde vakit geçirmemelisiniz. Bu tarz ortamlarda bulunma zorunluluğunuz var ise mutlaka zararı engelleyecek maske gibi yardımcı ürünler kullanmalısınız.
 • Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk gıdalar tercih edilmemelidir. Gün içerisinde bol su içilmelidir.
 • Boğaz ağrınız için pastil kullanmayın.

Faranjit Öksürüğüne Birebir Gelen Doğal Çay Tarifi

Faranjit öksürüğü nasıl geçer diye merak ediyorsanız bu tarif tam size göre. Evde kolay malzemelerle hazırlayabileceğiniz bu çay ile boğazlarınızı temizleyebilir ve şiddetli öksürüklerinizi yatıştırabilirsiniz. İçeriğinde hiçbir katkı maddesi bulunmadığından ve tamamen doğal ürünler ile hazırlandığından dolayı bu çay bebeklerde faranjit hastalığının tedavisi için de tüketilebilir.

3 tutam doğal yeşil çay, bir tutam rezene yaprağı, bir miktar kuşburnu yaprağını üç su bardağına koyarak kaynatın. Kaynattığınız karışımı ocaktan altıktan sonra içerisine yarım limon sıkın. Bir çay kaşığı tarçın, bir çay kaşığı da bal ekleyin. Tatlandırıcı kullanmayın. Karşımı güzelce karıştırın ve ılık olarak tüketin.

Faranjitin Tedavisi Yapılması Zorunlu mudur? Faranjit Kendiliğinden Geçer mi?

Kronik faranjite kesin çözüm arıyorsanız, aşağıda yer alan önlemleri uygulayarak, faranjit hastalığından kurtulmanız mümkün. Faranjitin oluşma nedenine göre bazı faranjitler kendiliğinden geçebilmektedir. Kimi faranjitler için de mutlaka hekim kontrolünden geçmek gerekir.

Eğer faranjit bakterilerden kaynaklanıyorsa tedavi yapılmadığı takdirde, faranjit ilerler. Peki, faranjit ilerlerse ne olur? Faranjit tedavisi yapılmadığı takdirde özellikle boğazlarda kalıcı hasarlar oluşabilir. Faranjit kendini hayat boyunca belli aralıklar ile tekrarlayabilir. Bu nedenle özellikle bakterilerden kaynaklanan faranjit hastalıklarında kişinin faranjitine uygun olan tedavi yöntemleri bulunarak mutlaka gecikmeden uygulanmalıdır.

Viral Enfeksiyona Bağlı ve Bakteriye Bağlı Faranjitlerin Geçirilmesi için Yapılması Gerekenler

Faranjit bazı durumlarda enfeksiyona bağlı olarak oluşur. Bu tarz faranjitler ciddi vakalar olmadığından endişelenecek bir şey yoktur. Faranjit eğer enfeksiyona bağlı olarak gerçekleşiyorsa;

 • İstiharat,
 • Dengeli beslenme ve sıvı desteği,
 • Boğaz pastili,

gibi basit tedavi yöntemleri ile doktora gitmeden yani kendiliğinden geçebilir. Bakteriyel kaynaklı faranjitlerde durum biraz daha ciddidir. Bu tür faranjitler kendiliğinden geçmez mutlaka bir doktora gidilerek tedavi olunması gerekir.

Amoksil ve penisilin bakterilerden kaynaklı faranjitlerin giderilmesi için en sık kullanılan aktif maddelerden ikisidir. Penisilin tedavisi uygulanmadan önce kişilerin bu maddeye duyarlı olup olmadığının tespiti mutlaka yapılmalıdır. Aksi takdirde ölümcül sonuçlar ile bile karşılaşılabilir.

İlaç tedavisi uygulanırken ilaçların düzenli kullanımı çok önemlidir. İlaç düzenli olarak kullanılmaz ise, bakteriler ilacın içerisindeki maddeye karşı direnç kazanır. Bu nedenle ilaç etkisini kayıp eder. Antibiyotiklerin bir ya da en fazla iki hafta kullanımı ile birlikte faranjit hastalığı geçer.

Faranjitin Geçirilmesi için Uygulanabilecek Bazı Yöntemler

Kolayca uygulayabileceğiniz bu yöntemler ile faranjit semptomlarını azaltabilir, hastalığı daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

 • Bol sıvı tüketerek dehidrasyonu engellemek.
 • Ilık su ile gargara yapmak.
 • Bulunulan ortamın nemlendirilmesi.
 • Dengeli bir beslenme düzeni.
 • Vitamin takviyeleri kullanmak.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.