Ferritin Düşüklüğü Nedenleri? Ferritin Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Ferritin eksikliğinin (düşüklüğü) sebepleri nelerdir, niçin olur, kaç olursa tehlikelidir? Bu durum kanser ile ilişkili midir, nasıl anlaşılır? Ferritin düşüklüğünde hangi gıdalar tüketilmelidir, hangi ilaçlar kullanılmalıdır; doğal tedavi önerileri nelerdir? Detayları yazımızdan inceleyiniz.

Ferritin Düşüklüğü Nedenleri? Ferritin Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Ferritin değerlerinin düşük çıkması insanların endişe ettikleri bir durumdur. Demir eksikliği olarak da anılan ferritin düşüklüğü, kişilerde yorgunluk, halsizlik ve iştahsızlık gibi çeşitli şikayetlere sebep olduğundan kişilerin hayat kalitesini düşürüyor. Bununla birlikte ferritin düşüklüğünün tedavi edilmemesi durumda bazı ciddi hastalıklara sebep olduğu da biliniyor.

Bu nedenle demir eksikliği olan kişiler öncelikle uzman bir hekimin tedavisi ile hastalıklarının altında yatan nedeni öğrenmeli daha sonra da nedene bağlı olarak uygun bir tedavi yöntemi ile tedavi olmalıdır. Demir eksikliği, dünyada en çok görülen kansızlık türü olarak biliniyor. Demir eksikliği yapılan araştırmalara göre en çok az gelişmiş olan ülkelerde görülüyor.

Araştırmalar sonucu ortaya çıkan istatistiklerde dünyada kadınların yüzde 35’inde kansızlık görülürken, erkeklerin daha az bir oranla yüzde 20sinde ve son olarak hamile kadınların yarısında demir eksikliği görüldüğü belirtilmiş.

Ferritin Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Peki, kansızlık belirtileri ve tedavisi nedir? Ferritin düşüklüğü olup olmadığını anlamak için aşağıdaki belirtileri inceleyebilirsiniz fakat bazı durumlarda ferritin seviyesi düşük olan kişiler belirti vermeyebilirler. Bu kişilerin eksiklikleri ancak bir kan testi ile anlaşılabilir.

 • Citte solgunluk ve kuruluk,
 • Çabuk yorulma,
 • Güçsüzlük hissi,
 • Odaklanmada problemler,
 • Özellikle ayakta uyuşma,
 • Saçların özellikle regl dönemi öncesi çok dökülmesi,
 • Dudak kenarlarında çatlaklar,
 • Kırılan tırnaklar demir eksikliği yaşayan kişiler yaşaması muhtemel durumlardır.

Peki ileri seviyeye geldiği zaman, yetişkinlerde demir eksikliği nelere yol açar? İleri seviyeye gelmiş demir eksiklinde kişilerde toprak ve buz yeme isteği duyabilir. Buna sapık yeme istekleri denir. Bununla birlikte huzursuz bacak sendromu yaşayabilirler. Tiroit fonksiyonları yavaşlar ve buna bağlı ikincil hastalıklar ortaya çıkar. Ferritin yüksekliğinde ise tam tersi tiroit bezlerinin çalışmasının hızlandığı bilinmektedir. Ferritin seviyesi ileri derece düşmüş bir çocuk ise, öğrenmede güçlük yaşayabilir, oturmakta ve konuşmakta zorlanabilir.

Demir Eksikliği Neden Olur?

Demir eksikliği nedenleri arasında en başta kansızlık, folik asit ve b12 vitaminlerinin eksik olması gelir. Vücutta eksik bulunan bu önemli elementler yalnızca kansızlığa değil, diğer önemli bazı hastalıklara da sebep olur. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekir. Ferritin eksikliği neden olur diye merak eden kişiler için, ferritin eksikliğine en çok sebep olan nedenler aşağıda sıralanmıştır.

 • Demirden fakir olan bir beslenme düzeni,
 • Emzirme,
 • Hamilelik,
 • Büyüme çağındaki çocuklar,
 • Vegan ve vejeteryan beslenmenin takviyeler ile desteklenmemesi,
 • Hayvansal gıdaların yetersiz alınması,
 • Çok fazla çay ve kahve tüketimi,
 • Salam ve sosis gibi işlenmiş olan etlerin sık tüketilmesi,
 • Kişilerin bağırsak problemleri,
 • Kadınlarda aşırı olan regl kanamaları,
 • Kürtaj,
 • Kötü huylu tümörler ferritin eksikliğine en çok sebep olan nedenler arasındadır.

Ferritin Eksikliği Tedavisinde Mutlaka Uzman bir Hekime Başvurulmalıdır

Ferritin düşüklüğü kansere kadar varan, tedavisinin mutlaka yapılmas gereken bir hastalıktır. Bunun için öncelikle doğru tanı yapmak şarttır. Demir eksikliği olduğunu düşünen kişiler öncelikle bir hekime gitmelidirler. Hekim ile öykülerini paylaşmalıdırlar. Böylece hekim hastalığın altında yatan sebebi öğrenebilecek ve buna göre bir tedavi yöntemi seçecektir.

Hasta öyküsü ile birlikte, kullanılan ilaçlar, beslenme düzeni, geçirilen hastalık varsa bu hastalıkların neler olduğu gibi bilgiler doğru bir şekilde verilmelidir. Hekim, ferritin düşüklüğünün nedenini öğrenmek için başka testler talep edebilir. Ferritin seviyeleriniz düşükse, kendi başınıza eczaneden ilaç alarak, takviyeler kullanarak, kendinizi tedavi edemezsiniz. Sağlığınız için mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız.

Ferritin Eksikliği Tedavi Yolları Nelerdir?

Ferritin eksikliği tedavi edilirken, hastanın neden ferritin eksikliği yaşadığı tedavi yolunu belirler. Örneğin, bir kişinin ülseri var ise ve aynı zamanda ferritin seviyeleri düşükse, bu kişiler için öncelikli olarak ülser tedavisi yöntemleri uygulanacaktır.

Eğer regl kanamasını yoğun olarak yaşayan bir kadın aynı zamanda ferritin eksikliği yaşıyorsa, bu kadınlara hekimler tarafından hormonal destek ilaçları yazılır. Böylece adet kanamalarının kontrolü ele alınmış olur. Kişi eğer beslenme düzeninin yetersizliğinden dolayı ferritin eksikliğine sahipse, o zaman hekimler tarafından takviye vitaminler yazılır. Bu vitaminler genellikle b12 ve folik asittir.

Ferritin eksikliği olan kişide eğer böbrek yetmezliği varsa genellikle hastalara eritpoietin verilir. Peki, ferritin düşüklüğü tehlikeli midir? Evet. Bazı hastaların tedavi olmaması halinde kemik iliği nakline bile ihtiyaç duyabiliyorlar. Bununla birlikte ferritin düşüklüğü ileri seviyeye ulaştı ise kan nakli de yapılması gerekebilir. Tüm bunlar aslında ferritin düşüklüğünün önemli bir hastalık olduğunu gösteren ve tedavisi yapılması zaman tehlikeli sonuçlara sebep olabileceğini belirten durumlardır.

Ferritin Düşüklüğü Olan Kişilerin İlaç Kullanımı

Ferritin düşüklüğü yorumlarına bakıldığında, düzenli ilaç kullanımı ve dengeli bir beslenme ile, kişiler bu hastalıktan kurtulduklarını belirtmişlerdir. Ferritin ilaçları kullanılırken mutlaka aç karnına kullanılmalıdır ve ilaç ile birlikte kesinlikle süt ve süt ürünleri kullanılmamalıdır.

Ferritin düşüklüğünün iyileşmesi için bu ilaçların en az 6 ay kadar kullanılması gerekir. Aksi takdirde vücutta, vücudun ihtiyaç duyduğu ferritin depolanamaz. Bu ilaçlar kesinlikle bir doktor gözetiminde kullanılmalı, kişiler kendi başlarına bu ilaçları alıp kesinlikle kullanmamalıdırlar. Benzer şekilde, tedavi devam ederken yarıda kesilmemeli, bırakılacak ise de kesinlikle doktor ile durum paylaşılmalıdır. İlaçların ne kadar tehlikeli olabileceğini ve sağlığınızın ne kadar önemli olduğunu unutmayın. İlaçlarınızı bunları aklınızda bulundurarak kullanın.

Ferritin Düşüklüğünde Beslenme Çok Önemlidir

Ferritin düşüklüğünde beslenmenin önemi sanıldığından daha çoktur. Tükettiğimiz bütün gıdalar, aslında birer ilaç gibidir. Doğru gıdalar tüketilirse, hastalıklardan kurtulabilir ve hastalıklara yakalanmayabiliriz.

Ferritin düşüklüğü olan kişilerin bu hastalığı kolayca iyileştirmeleri için bol miktarda kayısı, kuru baklagiller ve taze sebze tüketmeleri önerilmektedir. Bunlarla birlikte, ferritin eksikliğinin giderilmesi için C vitamini son derece önemlidir. C vitamininin demir emilimini artırdığı bilinmektedir. Bu nedenle bol miktarda portakal suyu içebilir, salata tüketirken salatalara bol limon sıkılabilir ve gerekirse C vitamini takviyeleri alınarak demirin emiliminin artırılması sağlanabilir.

Ferritin Eksikliği Olan Kişiler Hangi Besinleri Sınırlı Olarak Tüketmelidir?

Ferritin eksikliği olan kişiler beslenme düzenlerinden bazı besinleri çıkarmalıdırlar. Bu onların hastalıklarının daha kolay iyileşmesini sağlayacaktır. İlk olarak demir emilimini azaltan gıdaların tüketimine sınırlama getirmek gerektiğinden başlanmalıdır. Bu gıdalar en başta kafeinli içeceklerdir. Ferritin eksikliği olan kişiler yüksek kafein içeriğine sahip sert kahvelerden hatta siyah çaydan uzak durmalıdırlar.

Özelikle yemeğin üzerine içilen siyah çayın demir emilimi azalttığından, öğünden hiçbir demir alınmadığı belirtilmiştir. Süt ve kepeğin de demir emilimini azalttığı araştırmalar ile ortaya konmuştur. Günde bir bardak süt içilmesi ferritin eksikliği olan kişiler için yeterli olacaktır. Fazlası demir emilimini engelleyeceğinden bu kişilerin sağlıkları için iyi gelmez. Bir dilim kepekli ekmek de bu kişilerin tüketmesi önerilen maksimum kepekli gıda miktarıdır. Bunlara ilaveten posalı gıdaların da demir emilimini azalttığı bilindiğinden yüksek posa içeriğine sahip gıdaların tüketimine bir sınırlama getirilmelidir.  Gıdalar saklanırken alüminyum ve çelik tencere tercih edilmemelidir. Cam tercih edilmelidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.