Ferritin (FERR) Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedir? Kaç Olursa Tehlikelidir?

Ferritin eksikliğinin (düşüklüğünün) veya yüksekliğinin sebepleri nelerdir, neden olur? Bu durum hangi hastalıklara sebep olur, kanser belirtisi midir? Ferritin yüksekliği 1000, 2000 gibi değerlerdeyse ne yapmalı? Hamilelerde, bebeklerde, çocuklarda düşüklük ve yüksekliğe göre yapılması gerekenleri okuyabilirsiniz.

Ferritin (FERR) Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedir? Kaç Olursa Tehlikelidir?

Ferritin değerlerinin yüksek ya da düşük olması kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkileyen bazı sonuçlara neden olmaktadır. Bu nedenle de ferritin değerlerinin ideal bir aralıkta yer alması gerekmektedir.

İdeal olan ferritin değeri aralığı kişilerin cinsiyetine, yaşına ve diğer bazı etmenlere göre değişiklik göstermesi ile beraber genellikle ideal değer olarak kadınlarda 20 ile 200 nanogram, erkeklerde ise 20 ile 500 nanogram olarak belirlenmiştir. 20’nin altında olan ferritin değerleri ferritin düşüklüğü adı verilen hastalığa sebep olurken, kadınlarda 200 ve erkeklerde 500’ün üzerinde olan değer ferritin yüksekliği adı verilen hastalığa sebep olur.

Bu iki hastalık da tedavi edilmediği durumlarda ilerler ve buna bağlı olarak diğer hastalıklara sebep olur. Bu nedenle ferritin seviyelerinin normal değer aralığında olmadığını düşünen kişilerin mutlaka uzman bir hekime giderek tedavi olmaları gerekmektedir.

Ferritin Nedir?

Ferritinin yüksekliğinden ve düşüklüğünden bahsetmeden önce ferritinin ne olduğundan bahsetmek yerinde olacaktır. Ferritin vücutta demirin depolandığı yerin adıdır. Ferritin değeri kandaki demir miktarının da bir göstergesidir demek bu nedenle yanlış olmaz. Demir sayesinde vücut dokularına oksijen taşınmış olur. Ferritin eksikliği olan kişilerin yorulmaları, vücut dokularına az oksijen gitmesinden dolayıdır.

Ferritin Değelerlerinizi Öğrenmek için Mutlaka bir Kan Testi Yaptırın

Kandaki ferritin miktarını öğrenmek istiyorsanız, kan testi yaptırabilir ve bu sayede vücudunuzda ne kadar demir depolandığını öğrenebilirsiniz. Peki ferritin kaç olmalı, hangi aralık ferritin için idealdir?

 • Kadınlarda 20 ile 200 nanogram,
 • Erkeklerde 20 ile 500 nanogram arasındaki değerler ideal olarak kabul edilir.

Yani, ferritin kaç olursa tehlikelidir diye merak eden kişiler, 20’nin altındaki değerleri ve kadınsalar 200’ün üstündeki değerleri tehlikeli olarak kabul etmelidirler. Bu kişilerde ferritin düşüklüğü vardır. Erkekler için ise 500 üzerindeki değerler vücutta fazla demirin depolandığını gösterir ve tehlikelidir.

Ferritin Yüksekliği

Peki, ferritin yüksekliği nedir? Ferritin yüksekliği depolanan demir miktarının olması gerektiğinden fazla miktarda olması durumuna verilen addır. Pek çok sebebi bulunmaktadır. Yaşa göre demir değerleri mutlaka takip edilmeli ve vücutta bulunan ferritin miktarı ölçülmelidir. Çünkü ferritin yüksekliği kanser gibi bazı ciddi diğer sağlık sorunlarının belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Ferritin değerlerinin yüksek olduğunu düşünen kişiler en kısa zamanda bir doktora başvurmalıdırlar.

Ferritin Yüksekliği Sebepleri Nelerdir?

Vücutta iltihaplanma var ise, kanda bulunan ferritin miktarının yükseldiği bilinmektedir. Örneğin, hepatit hastalığınız var ise, bu hastalık yüzünden zarar görmüş hücreleriniz sağlıklı olan kısımlara sızar ve bu durumda ferritin miktarınızın artmasına sebep olur. Buna ek olarak, demir yükselmesine sebep olan diğer durumlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Demir zehirlenmesi,
 • Huzursuz bacak sendromu,
 • Karaciğer hastalıkları,
 • Lösemi hastalığı,
 • Kan hastalıkları.

Ferritin Yüksekliğinin Belirtileri Nelerdir?

Ferritin değerlerinin vücutta yüksek olması, kişilerde bir dizi belirtilerin görülmesine yol açar. Bu belirtileri sıralayacak olursak;

 • Göğüs ağrıları,
 • Kararmış bir cilt rengi,
 • Uyuşukluk,
 • Kalp çarpıntları,
 • Vücuttaki tüylerin dökülmesi,
 • Kilo alamama,
 • Eklemlerde ağrı,
 • Güçsüzlük hissi,
 • Cinsel isteksizlik.

Bu gibi belirtiler kişilerin hayatlarının kalitesini düşürmekte ve kişilerin sosyal ve iş hayatını etkilemektedir. Bu belirtilerin sizde olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir hekim ile durumunuzu paylaşmanız gerekmektedir.

Ferritin Düşüklüğü

Kadınlarda ve 20 nanogramın altındaki ferritin değerleri, ferritin düşüklüğü olarak kabul edilmektedir. Ferritin düşüklüğü kanser gibi son derece ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceğinden ferritin düşüklüğü ciddiye alınmalıdır.

Ferritin düşüklüğü tedavi edilmediği durumlarda kemik iliği nakline varan ciddiyette tedavilerin uygulanmasını gerektirir. Bu nedenle hastalık başlangıç aşamasında ya da öğrenildiği andan itibaren tedavi edilmelidir.

Ferritin Düşüklüğü Sebepleri Nelerdir?

Peki, ferritin eksikliği neden olur? Ferritin miktarının düşük çıkmasının pek çok farklı sebebi vardır. Bunlardan bir tanesi kansızlıktır. Kansızlık Türkiye’de en çok görülen hastalıklardan bir tanesidir. Bununla birlikte demir eksikliği, folik asit ve b12 vitaminlerinin eksikliği uzun vadede kişilerin ferritin eksikliği problemi ile karşılaşmasına sebep olur.

Hayvansal gıdaları tüketmeyen vegan ve vejetaryen kişiler risk altındadır. Bu kişilerin bitkisel kaynaklardan ya da takviyeler ile bu vitaminleri vücutlarına almaları gerekmektedir. Ayrıca, gebe kadınlar ve emziren anneler arasında ferritin düşüklüğü görülme oranı yüzde 50 gibi oldukça yüksek bir rakamdır.

Yanlış Beslenme Bütün Hastalıkların Kapısını Açıyor

Bir kişinin nasıl beslendiğine bakarak o kişinin sahip olacağı hastalıkları önceden kestirmek mümkün. Doğru gıdaları tüketen kişiler hastalıklara yakalanmazlar ve ileri yaşlara kadar sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam ederler. Fazla çay ve kahve tüketimi yapan kişiler ferritin eksikliğine oluyorlar.

Bununla birlikte işlenmiş gıdaların fazla tüketilmesi de kişilerde ferritin eksikliğine sebep oluyor. Buna ilaveten etlerin yanlış pişirilme yöntemi ile pişirilmesi ve yakılması, C vitamininden fakir olan bir beslenme düzenine sahip olunması gibi etkenler ferritin düşüklüğüne sebep oluyor. Ferritin düşüklüğü yorumlarına göre, beslenmelerini düzelten ve ilaçlarını düzenli olarak kullanan kişiler hastalıklarından kısa sürede kurtulmuşlardır.

Ferritin Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Ferritin değerleri düşük olan kişiler bir takım belirtiler ile karşılaşırlar. Bu belirtiler ilk aşamada fazla belirgin değildir ve fark etmesi zor olabilir. Bu nedenle kişilerin düzenli olarak kan testleri yaptırmaları önemlidir. Böylece kişiler hastalık ciddi bir boyut almadan daha kolay bir şekilde tedavi olabileceklerdir. Ferritin düşüklüğü belirtilerini sıralayacak olursak;

 • Baş ağrısı,
 • Nefes alıp verirken tıkanma,
 • Baş dönmesi,
 • Saçların dökülmesi,
 • Yorgunluk hissi,
 • Odaklanmada zorluk yaşama,
 • Depresyon ve endişe,
 • Kırılan ve güçsüz tırnaklar.

Ferritin Düşüklüğünün Yol Açtığı Problemler Nelerdir?

Ferritin düşüklüğü tehlikeli midir sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir. Ölümcül olmasa da ferritin düşüklüğü diğer ciddi hastalıklara sebep olan tehlikeli bir hastalıktır. Ferritin değerleri düşük olan hastalar, bipolar bozukluk, otizm, gelişmede gecikme ve bazı kas hastalıkları gibi önemli hastalıklara yakalanmada risk altındadırlar.

Yapılan araştırmalar sonucu anksiyete bozukluğu olan kişilerde ve depresyon hastalığına yakalanmış kişilerde ferritin değerlerinin olması gerektiğinden daha düşük olduğu tespit edildi.

Ferritin eksikliği olan kişilerin bağışıklık sistemleri zayıflar. Bu nedenle bakteriler ile savaşmakta zorlanan vücut sık aralıklarla hasta olur. Bu durum ferritinin çinko ile olan ilişkisinden kaynaklanır. Çinkonun tutulmasını sağlayan ferritin, eksik olduğu durumlarda çinkonun da azalmasına sebep olacak, buna bağlı olarak da kişileri hastalıklara açık hale getirecektir.

Ferritin Düşüklüğü Kansere Sebep Olur mu?

Ferritin düşüklüğü yaşayan kişilerde görülebilecek en ciddi hastalıklardan bir tanesi de kanserdir. Ferritin düşüklüğü tedavi edilmez ise, demir eksikliği anemisine neden olur. Bu durum midede ve sindirim sisteminde görev alan diğer organların kanamasına sebep olabilir.

Bu durum kişilerin karşısına ülser olarak çıkabileceği gibi, kimi zaman mide kanseri ve kolon kanseri olarak da hastaların karşısına çıkmaktadır. Bu nedenle erken tedavi yapmak son derece önemlidir. Erken tedavi uygulayan ve önlem alan kişiler ferritin düşüklüğünden ve bu hastalığın sebep olduğu diğer hastalıklardan korunurlar.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.