Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer, Fıtık Ağrısına Ne İyi Gelir?

Fıtık Ağrısı Nasıl Geçer, Fıtık Ağrısına Ne İyi Gelir?

Fıtık ağrısına iyi gelecek yöntemlerin başında fıtık ağrısının sebebinin bilinmesi gerekmektedir.  Fıtık en fazla bazı eklemler arasında veya bazı dokular arasında görülmektedir. Bazı fıtıklar iç organların parçalarının bazı çeperlerden dışarıya taşması, sıkışması şeklinde görülebilir. Dünyada en çok karşılaşılan fıtık türü bel fıtığıdır. Bel fıtıkları omurgalar arasında oluşan sıkışmalardır. Ancak genel anlamı ile fıtık iç organlarda oluşan sıkışmaların oluşturduğu bir rahatsızlıktır. Fıtık karın duvarındaki bazı yırtıklardan iç organların bir kısmının çıkması ile şişliklerin oluşması hali olarak açıklanmaktadır.

Fıtık oluşumu genellikle ayakta dururken kaybolur, öksürme ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda yatarken kaybolurken otururken ortaya çıkmaktadır. Fıtık tamamen iç organların bir delikten dışarı taşması olarak açıklanabilir. Genel olarak fıtıklar kasıklarda ve göbekte ortaya çıkmaktadır. Doğumlardan sonra çıkan fıtıklar genellikle zayıf noktalardan çıkan organlar olarak bilinmektedir.

Bir operasyon ile sonlandırılmalıdır. Bazı kişilerde ağır kaldırma sonucu fıtık belirir. En çok yaygın olan fıtık çeşidi bel fıtığıdır. Bel fıtıkları genellikle omurlar arasındaki disklerin kayması veya sinirlerin olduğu kanala geçerek yer değiştirmesi sonucu oluşmaktadır. Ve bel fıtıkları çok şiddetli ağrılara sebep olabilir.

Fıtığa Yolan Açan Risk Faktörleri Nelerdir?

Fıtığa yol açan ve fıtık olma konusunda risk altında bulunan kişilerin özellikleri şunlardır:

  • Yaşlılık ve yaş ile birlikte bedenin yorgunluğu,
  • Yaralanma ve darbe alma,
  • Ağır yük taşımak,
  • Hızlı alınan kilolar, olunması gerekilenden fazla kiloda olmak,
  • Bel için zararlı ve ters hareketler yapmak,
  • Sigara ve alkol kullanımı,
  • Hareketsiz ve sporuz bir yaşam,
  • Çok fazla araba kullanmak,

Bel Fıtığı Teşhisi Nasıl Konulmaktadır?

Genellikle fizik tedavi uzmanının muayenesi ve gerekli görüldüğü zaman MR, EMG gibi çekimlerin yapılması sonucunda teşhis konulur. Şiddetli bel ağrıları şikayeti sonucunda mutlaka bir fizik tedavi uzmanına gidilmesi gerekmektedir. Bel fıtığı iyileşmesinden sonrasında %5 oranında aynı bölgede tekrarlama riski bulunmaktadır. Bu sebep ile fıtık ağrısı yaşayan kişilerin tedavileri sonrasında hayatları adına bazı alışkanlıkları edinmesi gerekecektir.

Bel fıtığından korunmak için mümkün olduğunca rahat giysiler giyilmeli ve sağlıklı ayakkabı seçilmelidir. Uzun süre topuklu ayakkabı kullanılmamalıdır. Masa başı çalışanlar için mutlaka uygun bir oturuş pozisyonu bulunmalı ve bu sağlıklı oturuş alışkanlık haline getirilmelidir. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulmak gerekmektedir. Aynı zamanda düzenli bir egzersiz programına hayatın içinde planlı bir şekilde uymak gerekmektedir. Düzenli spor yapmak ve sağlıklı beslenmek fıtık oluşumundan korunmak için önemli bilgilerden biridir. Stresli bir yaşamdan uzak durmalı, sinir ve kasların gevşemesi için uygun hayat tarzını alışkanlık edinilmelidir. Günlük yaşam içinde beli zorlayan hareketlerden kaçınmak gerekmektedir.

Bel Fıtığı Ağrısının Geçmesi İçin Yöntemler Nelerdir?

Bel fıtığı ağrısına en iyi gelen yöntemlerin başında, soğuk kompres yapmak gelmektedir. Bu bel bölgesini oldukça rahatlatacaktır. Sırasıyla sıcak ve soğuk kompres fıtık ağrılarının giderilmesi için en hızlı çarelerden biridir. Fıtık ağrısını geçirebilmek için yorucu olmayan yürüyüşler ve hareketler yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda yorulmadan belirli egzersizler fıtık için oldukça faydalı olacaktır. Fıtık ağrısından kurtulmak için uzun bir süre istirahat edilmesi uygun olacaktır.

Fıtık Tedavisi Nasıl Olur?

Fıtık için ilk tedavi uygun bir fizik tedavi programı olmaktadır. Uzman eşliğinde yapılan fizik tedavi uygulaması fıtık ağrılarının giderilmesinde etkili olacaktır. Fıtık ağrıları ve sorunları için cerrahi müdahaleler dışında bazı ağrı kesici veya kas gevşetici ilaçlar da etkili bir tedavi çeşididir.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.