Fizyoterapist Alımı Yapan Kuruluşlar

Fizyoterapist alımı yapan kurumlar, başvuru şartları, başvuru tarihleri ve maaşları nedir? Fizyoterapist iş imkanları ile ilgili merak edilen sorunların cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Sağlık Bakanlığı personel alımı duyuruları detaylarına bakabilirsiniz.

Fizyoterapist Alımı Yapan Kuruluşlar

Fizyoterapist alımı yapan kurumlar Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan personel alım duyuruları içinde belirlenmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında fizyoterapist kadrosunda çalışmak isteyen kişiler KPSS ilgili puan türünden yeterli puanı almış olmaları gerekmektedir. Kamu kurumlarının yanı sıra birçok özel sağlık kuruluşu 2020 yılı için fizyoterapist personel alımı yapacaktır.

Fizyoterapist alımı yapacak olan kurumlar tarafından ilgili kadroya ilişkin farklı şartlar belirlenmiştir. Adayların ilanda yer alan şartları taşımaları halinde başvuru yapmaları mümkündür. Türkiye geneli yapılacak alımlar için kişilerin hem özel sağlık kurumlarına hem de kamu hastaneleri ve kuruluşlarına fizyoterapist kadrosu için başvuru yapabilirsiniz. Fizyoterapist alımı yapan kuruluşlar yıl içinde çeşitli atama dönemlerinde bakanlık tarafından açıklanmaktadır.

Ayrıca ATT alımı yapan yerlere bakabilirsiniz.

Fizyoterapist Alımı Yapan Kuruluşlar ve Başvuru Şartları

Fizyoterapist alımı başvuru şartları alım yapması planlanan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Ancak kamu kurumlarında çalışmak isteyen ve Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan fizyoterapist ilanına göre genel başvuru şartları arasında:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • 36 yaşından gün almamış olmak,
 • Askerlik ile ilişkisi bulunmamak,
 • Kadro için belirlenen bölümlerden mezun olmak,
 • KPSS ilgili puan şartları taşımak,

Yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan en son personel alımına göre, fizyoterapist kadrosu için 86 KPSS puanı ile taban atama yapılmıştır. Kamu kurumlarında çalışmak isteyen kişiler için belirlenen puan şartlarının sağlanması gerekmektedir.

Fizyoterapistler Nerelerde Çalışabilirler?

Fizyoterapist çalışma alanları oldukça geniştir. Hem özel sektörde hem de kamu kurumlarında farklı birimlerde görev alabilirler. Hastaların; kas, sinir, eklem vb. vücut fonksiyonlarının iyileştirilmesi amacıyla çeşitli tedavi yöntemleri uygulayan fizyoterapistler:

 • Ortopedi,
 • Nöroloji,
 • Rehabilitasyon merkezleri,
 • Birinci basamak sağlık hizmetleri,
 • Spor kulüpleri,
 • Huzur evleri vb.

Alanlarda çalışabilirler. Fizyoterapistler özel ve kamu kurumlarının yanı sıra kendi sağlık merkezlerini kurarak da çalışabilirler. Geniş bir hizmet alanına sahip fizyoterapistler için Türkiye geneli atamaların 2020 yılı içinde de devam etmesi beklenmektedir. Fizyoterapist alımı yapan kuruluşlar, belirli dönemlerde yayımlanan kılavuzlarda belirlenmektedir. Gerekli eğitim ve puan şartlarını sağlayan kişiler iş başvuru yapabilirler.

Acıbadem hemşire alımı detaylarını inceleyebilirsiniz.

Fizyoterapist Alımı Yapacak Kurumlar Nerelerdir?

Fizyoterapist alım ilanı Sağlık Bakanlığı, özel sağlık kuruluşları ve kamu hastaneleri tarafından ihtiyaç dâhilinde yayımlanmaktadır. Son yıllarda oldukça revaçta olan meslekler arasında yer alan fizyoterapistler, kamu kurumlarından ziyade özel sektörde daha rahat iş bulabilirler. 2020 yılı içinde alım yapacak kurumlar arasında:

 • Üniversite hastaneleri,
 • Devlet hastaneleri,
 • Özel sağlık klinikleri,
 • Rehabilitasyon merkezleri,
 • Otel ve kaplıcalar,
 • Endüstri alanları vb.

Yer almaktadır. Oldukça geniş bir alanda çalışma faaliyetleri yürütebilen fizyoterapistler, özel sektörde yüksek maaşlarla çalışabilir. Personel seçimlerinde adayların mesleki yeterlilikleri, genel mesleki bilgileri, iletişim becerileri vb. birçok unsur dikkate alınmaktadır. Hastanelerin birçok farklı bölümlerinde fizyoterapistlerin görev yapması mümkündür.

Fizyoterapistlerin Maaşları Ne Kadardır?

Fizyoterapist maaş durumu çalışma alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Kamuda çalışan bir fizyoterapist için döner sermaye ile birlikte 3 bin TL’nin üzerinde maaş verilmektedir. Özel sağlık kuruluşlarında ise asgari ücretten başlayarak 10 bin TL ve üzerine kadar maaş avantajları bulunmaktadır. Sağlık alanında en önemli mesleklerden biri olan fizyoterpistlik maaşları, çalışılan kurum özelinde ve mesleki yeteneklerinize göre değişiklik göstermektedir.

Kamu sağlık kurumlarında görev yapan fizyoterapistlerin maaşları genellikle belirli bir oranda sabit olarak kalır. Fakat özel sektörde çalışan fizyoterapistler için standart bir maaştan söz etmek mümkün değildir. Fizyoterapist alımı yapan kuruluşlar tarafından 2020 yılı için belirlenen maaş oranları, atama şartları ve çalışma koşulları kurumlara göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.