GDO’lu Besinler Kanser Yapar mı?

DGO kanser yapar mı, zararlı mı ve etki ettiği hastalıklar var mıdır? Yapılan araştırmalara göre GDO’lu besinleri tüketen kişilerde farklı kanserli tümörlerin ortaya çıktığı gözlenmiştir. Ancak bazı uzmanlara göre GDO kanser yapmamaktadır. GDO’lu besinler hakkında gerekli bilgilere ulaşmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

GDO’lu Besinler Kanser Yapar mı?

GDO’lu olan besinlerin kanser yapması mümkündür. GDO’lu besinler ile beslenen kişilerde farklı kanserli tümörlerin geliştiği ortaya konmuştur. Bazı bilim insanları halen GDO’lu besinlerin kanser yapıcı etkisi olduğunu kabul etmemektedir. Genetiği değiştirilmiş organizmaların kanser yapıcı etkisi olmadığını savunan bu kişiler, konu hakkında yeteri kadar bilimsel veri olmadığını ortaya koymuştur. Buna karşın aynı hekimler GDO kanser vakalarından çok, sigaranın genel kanser türlerinde en büyük etken olduğunu ortaya koymuşlardır. Sigara içen ya da sigara içilen ortamda bulunan kişilerin içmeyen kişilere oranla yüksek miktarda kanser riski taşıdığı belirlenmiştir. Bu nedenle hekimler dumansız hava sahası kampanyasının önemli olduğunu belirttiler.

GDO Kanser Yapıyor

GDO’lu besinlerin kanser yaptığı görüşü ise daha büyük bir kitle tarafından savunuyor. Hekimler insanları sağlıklı besinler ile beslenmeleri konusunda uyarıyor. Sağlıklı beslenme tarzına sahip olan kişilerin diğer insanlar ile kıyaslandığı zaman çok daha kuvvetli, mutlu ve stressiz oldukları biliniyor. Sağlıklı beslenme tarzına sahip olmak için aşağıdaki önerilere kulak verebilirsiniz:

 • GDO’lu ürünler tüketmemeye özen gösterin.
 • Mümkün olduğu kadar organik ürünler satın almaya çalışın.
 • Yediğiniz besinlerin kızartılmış olmadığından emin olun. Kızartma yerine farklı pişirme yöntemlerini tercih edin. Örneğin buharda pişirme ve haşlama gibi yöntemler en sağlıklı yöntemler arasında yer alır. Bu pişirme yöntemleri ile besinlerin içindeki kaliteli değerler besinlerin içinde kalır.
 • Abur cubur ve fast food tarzı yiyecekler tüketmeyin. Hazır gıdaların içinde yüksek oranda yağ, şeker ve koruyucu kimyasallar bulunur. Bu ürünler kanser olmanıza yol açabilir. Ayrıca yüksek kalorili oldukları için kilo almanıza neden olurlar. Kalorileri yüksek olmalarına rağmen bu besinlerin içinde besleyici içerik yok denecek kadar azdır.
 • Dışarıdan yemek yerine evde yemek pişirin. Bunu alışkanlık haline getirin.

Ayrıca safra reflüsü kanser yapar mı? Merak ediyorsanız yazımıza bakabilirsiniz.

Kanser Hakkında Yanlış Bilgilendirmeler İnsanları Strese Sokuyor

Kanser hakkında yanlış bilgilendirme yapmanın insanı strese sokması çok normaldir. Neticede kanser çocuk oyuncağı değildir. Bu nedenle konu hakkında açıklama yapan kişilerin mutlaka konunun uzmanı olmaları gerekiyor. Konu hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmayan kişilerin yaptıkları açıklamalarda insanlar halk arasında yanlış bilgilerin yayılmasına neden olabiliyor. Yanlış bilgilendirmeler yüzünden insanlar ne yapacağını bilemeyip streslenebiliyorlar. Bu konuda uzman hekimler RTÜK’e sesleniyor. Konu hakkında açıklama yapan kişilerin mutlaka ehliyetli bilgi sahibi kişiler olması isteniyor.

GDO Kanser Yaptığına Dair bir Çok Kanıt Var

GDO’nun kanser yaptığına dair kanıtlar mevcuttur. Hem de bu kanıtlar yalnızca Türkiye tarafından kabul edilebilir değil bütün dünya tarafından saygınlığı olan kurumlar bu açıklamaları yapıyorlar. Ortaya çıkan kanıtlardan sonra uzmanlar GDO’lu gıdaların üretimini yapan kişilerin gıda sektöründen çekileceğini belirtmişlerdir. Türkiye’de uygulanan bazı filtreler sayesinde her GDO’lu gıda sofralara kadar gelemiyor. Bu konuda Türkiye diğer Avrupa ülkelerinden dahi ileride giderek örnek oluyor. Bu kurallar sayesinde diğer GDO’lu ürün satışı yapan markaların piyasada uzun süre tutunamayacakları biliniyor. Bizler GDO içeren ürünleri yemesek de hayvanlar için yapılan yemlerde GDO bulunduğu biliniyor. Hayvanların da tıpkı insanlar gibi GDO’lu ürünlerden etkilendiği biliniyor. Hayvanlara da GDO içeren ürünlerin verilmemesi gerekiyor.

GDO İçeren Ürünler Çevreye Zarar Veriyor

GDO içeren ürünlerin çevreye zarar vermesi kanıtlanmış bir konudur. Zirai ilaçlama yapıldığı zaman, bu ilaçlara karşı etkilenmeyen bir çok böcek ve bitki türü oluşumu gözlemlenir. Bu böceklerin yok edilmesi kolay değildir. Dolayısı ile böcekler tarım için büyük tehdit oluştururlar. Tozlaşma mevsimi geldiği zaman, GDO’lar doğal ürünlere bulaşmaya başlarlar. Bu durum biyo çeşitliliğin azalmasına, hatta tamamen yok olmasına neden olabilir. Böcekler, arılar, kuşlar, kelebekler ve balıklar zararlı kimyasallar yüzünden zarar görebilirler.

Yapılan araştırmaya göre kral kelebeklerin yaşam alanı GDO’lu mısırlar yüzünden ortadan kalkmıştır. ABD’de de yürütülen bu çalışmanın sonunda kelebek miktarının yüzde 50 oranında düşüşte olduğu ortaya çıkmıştır. Hormonal bozukluklar, doğum bozuklukları, embriyonik ölümler ve organsal tahribatlar yine GDO’nun etkileri arasında yer alır. Tıpkı mısır örneğinde olduğu gibi GDO içeren kanola yağının da bitkiler üzerinde benzer etkileri olduğu bilinmektedir. GDO kanser yapmasının dışında en az onun kadar zararlı olan, toprağın zehirli olmansa yol açabilir. Bu durumda ortaya kıtlık sorunu çıkabilir.

GDO İçeren Ürünler Hangileridir?

GDO içeren ürünler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Kavun,
 • Kanola,
 • Muz,
 • Çilek,
 • Kiraz,
 • Ananas,
 • Ahududu,
 • Bazı balık türleri,
 • Bal kabağı,
 • Soya,
 • Mısır,
 • Yer fıstığı,
 • Ay çiceği,
 • Kabak,
 • Pirinç,
 • Domates,
 • Patates,
 • Biber ürünlerinde yüksek miktarda GDO bulunabilir. Bu ürünler günlük hayatta sık kullandığımız ürünlerdendir.

GDO’lu ürünlerin her zaman meyve ya da sebze olması gerekmiyor. Bunun dışında türetilerek üretilen ürünlerde de GDO bulunabiliyor. Bu ürünlerden bazıları arasında:

 • Çikolatalar,
 • Bebek mamaları,
 • Bitkisel yağlar,
 • Pudingler,
 • Krakerler,
 • Bisküviler,
 • Şekerlemeler,
 • Hazır çorbalar,
 • Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etleri ve sütleri, yağları,
 • Nişasta içeriği yüksek olan günlük tüketim maddeleri,
 • Früktoz, un, glikoz grubu ürünler yer alır.

Bu ürünlerin hemen hepsi market raflarında bulunur. Bilinçli insan olarak yapılması gereken en önemli şey, marketten ürün satın alırken ürünlerin içeriğini kontrol etmektir. Ürünlerin içeriğini, ürün arka kısmında bulunan etiketten öğrenebilirsiniz. Gerekirse ürün etiketindeki ürünleri tek tek kontrol edebilir adlarını deftere not edebilirsiniz.

Rahim poliplerinin kanserle ilişkisini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

GDO İçeren Ürünler Vücuttan Atılamıyor ve Vücut Sisteminin Bozulmasına Neden Oluyor

GDO içeren ürünlerin vücuttan atılamaması yapılan araştırmalar ile ortaya konmuştur. GDO içeren proteinler insan vücudu tarafından sindirilemez. Ayrıca kimyasallar ile bu proteinler birleşerek uzun vadede çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olurlar. Soya fasulyesinin içerdiği genler vücudumuzda yaşayan bazı genlerle aynı özelliği taşımaktadırlar. Bu genler bakterilerin genlerine transfer olabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca GDO mısırlar tarafından üretilmiş olan toksik böcek öldürücüler hamile kadınlara geçer. Hamile kadınların fetüslerinde dahil bu toksik maddeler görülebilir. Bu nedenle özellikle hamile kadınların nasıl beslendiklerine dikkat etmeleri gerekir. GDO’lu besinlerden kaçınmak ve bunun yerine tamamen doğal ürünlerle beslenmek önem taşır. Market alışverişinizi yaparken organik pazarlara giderek GDO’lu ürünler satın almaktan kaçınabilirsiniz. Organik ürünler diğer ürünler ile kıyaslandığı zaman daha pahalı olsa da burada unutulmaması gereken şey, sağlığın her türlü paradan daha değerli olduğudur.

Yapılan araştırmalar vücuda bir kere giren GDO’lu ürünleri vücut sistemini bozduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuca hayvanlar üzerinde yapılan deneyler ile ulaşılmıştır. GDO yüzünden kısır hayvanlar meydana gelmiş, hayvanların bağışıklık sistemleri önemli ölçüde etkilenmiş ayrıca hayvanlarda yaşlanma hızı artış göstermiştir. İnsanlara dönersek, Amerikalı insanlar sırf bu tarz gıdalar yüzünden son 9 sene içinde yüzde 7 artış ile yaşamaya başlamışlardır. GDO kanser yaptığı için bu gıdaların neler olduğu öğrenin. Bu gıdalardan mümkün olduğu kadar kaçınmaya çalışın. Göreceksiniz ki sağlığınız daha iyi olacak. Dolayısı ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.