Gece Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?

Gece kaşıntısı böcek ısırmasından tutun cilt kuruluğuna kadar birçok farklı sebepten ötürü meydana gelebilmektedir. Gece kaşıntısı nedenlerine, tedavi yollarına ve kullanılması gereken ilaçlara yazımız içerisinden bakabilirsiniz. Bu sayede gece kaşıntısına çözüm bulabilir ve uygulayabilirsiniz.

Gece Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?

Gece kaşıntı olması cilt kuruluğundan tutun böcek ısırmasına kadar farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Gece kaşıntısı deri hastalıkları gibi ciddi problemlerin belirticisi olabileceği için ciddiye alınması gereken bir durumdur. Kaşıntı gece uykunun bölünmesine neden olacağından hastaların hayat kalitesini bozabilir. Özellikle uzun süre karşılaşılan kaşıntı vakalarında mutlaka deri ve zührevi hastalıkları doktoruna görünmek gerekir.

Ayrıca kaşıntı alerjisi nasıl geçer? İçeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Gece Kaşıntısına Sebep Olduğu Bilinen En Sık Karşılaşılan Nedenler Nelerdir?

Gece kaşıntısına neden olan sebepler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Kanser hastalıkları,
 • Sinir sistemi hastalıkları,
 • Deri hastalıkları,
 • Karaciğer hastalıkları,
 • Diyabet hastalığı,
 • Tiroid hastalıkları,
 • Böbrek hastalıkları,
 • Psikiyatrik hastalıklar yüzünden gece kaşıntısı problemi ile karşılaşıyor olabilirsiniz.

Deri Hastalıkları Yüzünden Meydana Gelen Gece Kaşıntıları

Deri hastalıklarından kaynaklı gece kaşıntısı özellikle hastaların çocukluk dönemlerinde de görülen bir durumdur. Deri hastalıkları kendini egzama ile gösterebilir. Egzama çocuk yaşında geçmesine rağmen, kişinin ileri yaşlarında tekrar etmeye devam eder. Atopik egzmamanın ortaya çıkmasında farklı nedenler vardır. Mantar hastalıkları, uyuz, deriye temas eden detarjanlar ve alerjenler gibi diğer bir çok etken egzamanın ortaya çıkmasına neden olabilir. Egzama şiddetli kaşıntı yapan bir deri hastalığıdır. Ayrıca aşırı banyo yapmak ve kuru havalı ortamda yaşamak gibi çevresel etkenler de deri hastalıklarının meydana gelme sürecini hızlandırmış oluyor.

Karaciğer Hastalıklarından Dolayı Gece Kaşıntısı Yaşıyor Olabilirsiniz

Karaciğer hastalıklarından kaynaklanan gece kaşıntısı meydana gelebilir. Karaciğerde meydana gelen hasar insanların hayat kalitesini olumsuz yönde etkiler. Siroz, safra kesesi hastalıkları, hepatit ve pankreas hastalıklarının önemli ölçüde kişilerde şikayetlerin meydana gelmesine neden olduğu bilinmektedir. Karaciğer hastalıkları yüzünden gece kaşıntısı problemi olan insanların genellikle en çok sırt bölgesinde kaşınma problemi oluyor. Kaşıntıların şiddeti gündüz vakti daha şiddetli oluyor ve geceleyin kaşıntı şiddetini azaltıyor. Ne yazık ki karaciğerden kaynaklanan problemler için kişinin kaşıntı giderici ilaç kullanması etki etmiyor. Kimi zaman kaşıntı sırttan farklı olarak el içlerinde ve ayak tabanlarında da olabiliyor. Kaşıntılar buradan bütün vücuda yayılıyor.

Şeker Hastalıkları Olanlar Gece Kaşıntılarından Muzdarip

Şeker hastalıklarında gece kaşıntıları en çok şikayet edilen durumlardan bir tanesidir. Diyabet hastalığının derinin kurumasına neden olduğu bilinmektedir. Kuru bir cilt, nemli ciltte kıyaslandığı zaman daha fazla kaşınarak şikayetlerin artmasına neden olur. Ayrıca kuru ciltler daha hassas olur. Bazı hastalar gece kaşıntısı şikayeti ile hastaneyi ziyaret ettiği zaman yapılan testler sonucunda şeker hastası olduğunu öğrenebiliyor. Eğer kişilerde sık tekrar eden gece kaşıntısı problemleri varsa ya da mantar enfeksiyonları tedavi için dirençliyse kişilerin mutlaka diyabet hastası olup olmadığını araştırması gerekiyor.

Tiroid Hormonlarının Dengesizliği Gece Kaşıntısı Şikayetlerine Neden Oluyor

Tiroid hastalıklarında gece kaşıntısı görülür. Tiroid bezlerinden salgılanan hormonun olması gerektiğinden az ya da çok olması vücutta bir takım problemlerin yaşanmasına neden oluyor. Yapılan araştırmalara göre tiroid antikorları ile kaşıntı arasında güçlü bir bağ bulunuyor. Dolayısı ile tiroidinde bozukluk olanlar ilk belirtileri kaşıntı şikayeti ile anlayabiliyorlar. Bu durumun önüne geçmek için hormon seviyelerinizi düzenli olarak ölçtürün. Eksiklik olması halinde gerekli takviyeleri alın. Hekiminizin kullanmanızı istediği ilaçları düzenli olarak kullanın. Kendinizde bir problem görmüyor olsanız dahi, düzenli kontrollerinize giderek olması muhtemel sorunlarınızın önüne geçin.

Böbrek Hastalıkları ile Gece Kaşıntısı Arasında Doğrudan İlişki Olduğu Bulundu

Böbrek hastalıkları ile gece kaşıntıları birbirine bağlı iki sağlık konusu olarak biliniyor. Yapılan çalışmalara göre kronik böbrek hastası olan kişilerin yüzde 90’ında kaşıntı problemi olduğu ortaya konmuş. Diyaliz hastası olanların derilerinde tıpkı şeker hastalığında olduğu gibi bir çeşit kuruluk gelişiyor. Bu kuruluk yüzünden cilt olması gerektiğinden daha hassas olur ve kaşıntı şikayetleri başlar. Ayrıca diyaliz hastası olanlara fosfor ve magnezyum dengesinin bozulduğu gözlemlenmiştir.  Böbrek hastası olanların böbrekleri işlevini tam olarak yerine getirmediğinden kanda üre artışı meydana gelebiliyor. Bu artış yüzünden gece uykularınızdan uyanabilirsiniz.

Sinir Sistemi Hastalıkları Kaşıntı Yapıyor

Sinir sistemi hastalıklarından kaşıntı probleminin sık görüldüğü biliniyor. Özellikle sinir lifleri üzerinde oluşan tahribatlar yüzünden gece kaşıntısı meydana geliyor. MS ve beyin tümörleri de hastaların kaşıntı problemi ile hastaneye başvurmalarına neden oluyor. İnme geçirenlerde beyin kanaması ile birlikte nörolojik kaşıntıların oluştuğu biliniyor. Sinir hastalıklarının uygun tedavi yöntemleri ile tedavi edilmesi ile birlikte problem kendiliğinden ortadan kalkıyor. Hastalıkların erken teşhis edilmesi özellikle sinir hastalıklarında önemli rol oynuyor. Erken teşhis edilen hastalıkların tedavi edilmesi çok daha kolay oluyor.

Boğazda kaşıntı nedenlerine bakabilirsiniz.

Kaşıntı Tipine Göre Hangi Hastalığa Sahip Olduğunuzu Tespit Edebilirsiniz

Kaşıntının tipine göre hangi hastalığa sahip olduğunu öğrenmek mümkündür. Örneğin kişi eğer gece vakti artan kaşıntı problemine sahipse bu kişinin deri ve parazit enfeksiyonlarından etkilendiği söylenebilir. Ya da örtü ve yatak kılıfları da bu tür bir kaşıntıya sebebiyet verebilir. Diğer kaşıntı tipi ve nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kaşıntı ile beraber deri rengi koyulaşıyorsa ve kilo kaybı meydana geldiyse kanser vakasının eşlik etme ihtimali yüksektir.
 • Kaşıntı ile beraber şişkinlik, idrar yapmada zorluk ve idrarın renginin koyulaşması görülüyorsa, genellikle kaşıntı problemi karaciğer hastalıklarından meydana gelir.
 • Anal bölgede kaşıntı olması hemoroit ve parazit hastalıklarının habercisi olabilir.
 • Kaşıntı problemi olan kişi gün içinde çok fazla su içmek istiyorsa ve idrar yapmasına rağmen sürekli idrar yapma isteği varsa problem şeker hastalığında kaynaklanıyor olabilir.
 • Kaşıntılarla beraber kasık bölgesinde kızarıklık varsa kişide mantar hastalığı olabilir.
 • Saçlarda seyrelme, anksiyete ve kalp çarpıntısı gibi bulgular varsa kişinin tiroid hormon bozukluğu olabilir.
 • Kaşıntısı olan kişi sürekli kendini yorgun hissediyorsa ayrıca halsizlik, enerji düşüklüğü problemi varsa tiroid hormonu az salgılanıyor olabilir.

Kişilerin yalnızca belirtilere bakarak hastalık için kendilerine tanı koymaları mümkün değildir. Mutlaka konu hakkında uzman bir hekimin hastayı muayene etmesi ve bunun yanında çeşitli testler yapması gerekir. Test sonucuna göre her hastaya özel olan tedavi planlarının oluşturulması gerekir. Tedavi planı oluşturan hekimin hastanın kilosu, yaşı, boyu, hastalık seviyesini, hastalık şiddetini ve aile öyküsünü değerlendirmeye alması gerekir. Tedavi planı hazırlandıktan sonra, başarılı olmak için hastanın hekimin hazırladığı plana birebir uyması gerekir.

Gece Kaşıntılarının Sebebi Kanser Olabilir

Kansere bağlı gece kaşıntısı sizi korkutmasın. Gerekli tedavi planını uyguladığınız, erkenden hareket ettiğiniz takdirde bu problemden kurtulabilirsiniz. Özellikle deri lenfomasında gece kaşıntısı ilk bulgu olarak ortaya çıkabilir. Eğer hasta erişkin döneme ise ve yeni yeni egzamalar meydana geliyorsa kişinin egzama kökeni kanser başlangıcı olabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hiç vakit kayıp etmeden uzman bir hekimle görüşün. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Kötü tercihler yapmaktan sakının. Günlük olarak egzersiz yapın. Hareketsiz bir yaşam tarzı yerine hareketli yaşam tarzını benimseyin. Stresten mümkün olduğu kadar uzak bir yaşam sürün. Sevdiğiniz işlere ve kişilere vakit ayırmayı ihmal etmeyin. Bu önerilere uyduğunuz zaman genel sağlığınıza katkı sağlarsınız.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.