Genital Bölgede Kaşıntı (Vajinal Kaşıntı) Nedenleri? Vajinada Kaşıntı ve Yanma

Vajinal (genital bölge) kaşıntının sebepleri nedir, tedavisi var mıdır? Bu bölgedeki kaşıntı ve yanmaya karşı krem, ilaç önerileri nelerdir; en etkili ilaç hangisidir? Sirkeli su, karbonat, elma sirkesi gibi doğal çözüm yollarıyla bitkisel tedavi işe yarar mı?

Genital Bölgede Kaşıntı (Vajinal Kaşıntı) Nedenleri? Vajinada Kaşıntı ve Yanma

Kadınlarda genital bölgenin kaşınmasının sebepleri en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında sık yaşanan bu durum kadınlar için son derece can sıkıcı bir durumdur. Vajinal kaşıntılara genellikle ağrılar da eşlik edebilir. Bu durum genellikle enfeksiyon kapmış olan bir vajinanın gösterdiği reaksiyondur. Kimi vakalarda vajinal kaşıntı ile birlikte anormak miktar ve kıvamlarda akıntılar gözlemlenebilir.  Vajinal akıntıların doğal tedavisi evde basit malzemeler ile kendiliğinden geçirilebilirken, vajinal kaşıntıya çare bulmak her zaman bu kadar kolay olmamaktadır.

Vajinal Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

Vajinada yanma ve acı hissi nedenleri arasında en çok alerji, kimyasal maddeler ile temas, menopoz gibi nedenler yer alır. Bu durumlarda genellikle genital bölgede akıntılar da olur. Kimi zaman kişilerin sahip olduğu diğer hastalıklar vajinal kaşıntıya sebep olabilmektedir. Bu hastalıklar genellikle cilt hastalıklarıdır. Stres gibi durumlarda kaşıntının artığı gözlemlenebilmektedir. Tedavisi ve teşhisi kolay yapılır. Teşhisi için kaşıntı olması yeterlidir. Tedavisi için ise öncelikle kaşıntının altında yatan neden belirlenmeli ve bu nedene göre bir tedavi yöntemi tercih edilmelidir.

Vajinada Kaşıntıya Neden Olan Maddeler Nelerdir?

Kaşıntılar nasıl geçer? Diye sormadan önce bazı maddelerin kullanımına sınırlama getirmek ya da bu maddeleri yenileri ile değiştirmek gerekir. Bu maddeler:

 • Deterjanlar,
 • Sabunlar,
 • Vajina yıkama şampuanları,
 • Vajina spreyleri,
 • Merhemler,
 • Kremler,
 • İçerisinde parfüm bulunan tuvalet kağıtları örnek olarak verilebilir.

Vajinal Kaşıntıya Eşlik Eden Diğer Semptomlar Nelerdir?

Vajinal kaşıntı genellikle yanında bir dizi semptomlar ile birlikte görülür. Bu semptomlar ile hastalığın altında yatan nedeni bulmak kolay olur. Bu semptomların da görülmesi ile birlikte genellikle bir doktora gitmek de fayda vardır. Çünkü bu semptomlar kaşıntının altında ciddi bir rahatsız olabileceğine işaret eder.

 • Vajinada akıntı (Genellikle yeşil ya da gri renkli akıntılar),
 • Vajinada ekşimsi koku,
 • Anormal adet kanamaları,
 • Vulva bölgesinde şişlik ve kızarıklık,
 • İdrara çıkmada zorluk ve idrar yaparken yanma hissi,
 • Klitoris bölgesinde kırmızı lekeler,
 • Vajinal bölgede şiddetli ağrı.

Cilt Hastalığınız Olduğu İçin Vajina Kaşıntısı Yaşıyor Olabilirsiniz

Vajinada kaşıntı ve şişlik neden olur diye merak eden kişiler öncelikle ciltlerinde başka hastalıklar olup olmadığını kontrol etmelilerdir. Yapılan araştırmalar sonucunda egzama hastalığı bulunan insanlarda vajinal kaşıntı da görüldüğü gözlemlenmiş. Yani vajinal kaşıntınızın sebebi egzamanız olabilir. Atopik dermatiti olarak adlandırılan egzama bir döküntü hastalığıdır. Bu hastalık ile birlikte derinizde pul pul döküntüler, şiddetli hissedilen ağrılar, elle dokunulduğu zaman pürüzlü bir his, kırmızı lekeler görülmektedir. Bu semptomlar çoğu zaman vajinada da görülmektedir. Böyle bir durumda bir dermatoloğa görünmek gereklidir.

Mantar Enfeksiyonları Genital Bölgede Kaşıntıya Neden Oluyor

Vajinada her sağlıklı vajinada bulunması gereken bazı mantarlar bulunur. Bu mantar vajinaya zarar vermez ve doğal olarak da vajinada kaşıntıya sebep olmaz. Fakat bazı durumlarda bu mantar büyür. Mantarın büyümesi ile birlikte işler can sıkıcı bir hal alabilir. Bu enfeksiyona maya mantar enfeksiyon adı verilmektedir. Bu enfeksiyon kadınların yarısından fazlasında hayatlarında en az bir kere görülür. Çoğu zaman da iyileşmiş olmasına rağmen tekrar etmeye devam eder. Çok yaygın bir rahatsızlık olması ile birlikte bu hastalığın önüne geçmek için yapılması gerekenler basittir.

Mantar Enfeksiyonlarının Önüne Geçmek İçin Alınması Gereken Tedbirler Nelerdir?

Vajinada kaşıntı ve yanma nasıl geçer diye merak eden kişiler alacakları basit önlemler sayesinde kaşıntı probleminden kurtulabilirler:

 • İç çamaşırınız pamuklu olsun. Naylon gibi kumaşları tercih etmemeye özen gösterin,
 • İç çamaşırınızı sürekli değiştirin. Bir çamaşırı bir günden fazla giymeyin. Her günün sonunda temizi ile çamaşırınızı değişin.
 • Sıkan çamaşırları tercih etmeyin,
 • Terleten iç çamaşırlarından uzak durun,
 • Vajinanıza parfüm sıkmayın. Bu durum vajinanın doğal yapısını bozar ve mantar başta olmak üzere diğer sağlık problemlerine neden olur.
 • Vajinayı sert kimyasal içeriğe sahip olan sabunlar ile yıkamayın.

Bakteriyel Vajinozdan Dolayı Kaşıntılarınız Olabilir

Genital bölgede kaşıntıya sebep olduğu bilinen nedenlerden bir tanesi de bakteriyel vajinozdur. Bu rahatsızlık mantar enfeksiyonları ile yakından benzerlik gösterir. Vajinanın doğal bakteri dengesinin bozulması nedeni ile ortaya çıkan bir durumdur. Genellikle kimyasal kullanımı nedeni ile vajinada iyi ve kötü bakteri dengesi bozulmuş ve kötü bakteri sayısında artış yaşanmıştır. Bu tür rahatsızlıkta genellikle kötü koku, şişlik, kızarıklık ve akıntılar görülür. Akıntılar köpük şeklinde ve gri renkli olabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Vajinal Kaşıntıya Neden Oluyor

Genital bölge kaşıntı erkeklerde de görülen bir durumdur. Özellikle korunmasız cinsel ilişkiye girildiği zaman her iki tarafta da genital bölge kaşıntısı görülebilmektedir. Bu durumdan korunmak için cinsel ilişki sırasında mutlaka koruyucu bir yöntem tercih edilmelidir. Bu durum mantar hastalıkları da dahil olmak üzere, cinsel yolla bulaşan diğer son derece ciddi olan hastalıklara karşı koruma sağlayacaktır. Korunmasız cinsel ilişkiden sağlık için kaçınmak gereklidir.

Kaşıntıya Neden Olan Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

Bel soğukluğu problemi, genital uçuklar, siğiller ve trikomonas vajiniti adı verilen hastalıklar cinsel yolla bulaşan ve kaşıntıya neden olduğu bilinen hastalıklar arasında yer almaktadır. Cinsel hastalıklardan kaynaklanan kaşıntıların sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Bu hastalıklar ile birlikte genellikle yeşil renk akıntılar gözlemlenir. Buna ilaveten kişilerin genital bölgesinde ağrılar vardır. Bu ağrılar idrar yaparken daha da artar. Hijyene dikkat etmek ve cinsel ilişki sırasında korunmak bu hastalıkların yaşanmasının önün geçecektir.

Menopoz Dönemindeki Kadınlar Sıkça Vajinal Kaşıntı Problemi İle Karşılaşıyorlar

Menopoz döneminde kadınların vücutlarında bir dizi önemli hormonal değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler ile beraber kaşıntı problemi ortaya çıkabilmektedir. Bunun sebebi olarak uzmanlar menopoz döneminde östrojen hormonunun azalması olduğunu açıklamışlardır. Bu hormonun seviyesinin azalması demek, vajinada kuruluk olması anlamına gelmektedir. Kuruluk ileri seviyeye ulaştığı zaman da vajinada hem tahriş hem de kaşıntı problemleri ortaya çıkar. Menopoza girmiş kadınların özellikle bu döneme ilk adım attıkları zaman bir doktora görünmelerinde fayda vardır. Bu sayede menopoz ile ortaya çıkan değişikleri daha iyi anlarlar ve önlem alınması gereken konularda erkenden önlemlerini almış olurlar.

Stres Bütün Hastalıkların Tetikleyicisi: Stres Kaşıntıların Artmasına Neden Oluyor

Genital bölge kaşıntıya ne iyi gelir diye merak eden kişilerin öncelikle stres düzeylerini azaltmaları gerekiyor. Ancak bu sayede kaşıntıların daha kolay geçmesi mümkün oluyor. Kaşıntının altında yatan neden ne olursa olsun ve hangi tedavi yöntemi uygulanırsa uygulansın, eğer kişiler stresli ise, bu durum tedavinin olumsuz yönde etkilenmesine sebep olur. Stres ile birlikte vücudun bağışıklık sistemi zayıflar ve kaşıntı başta olmak üzere var olan bütün problemler daha ciddi bir şekilde hissedilir, yeni problemlerin ortaya çıkma ihtimali de artar.

Vulva Kanseri Vajinal Kaşıntıların Başlıca Nedenleri Arasında Yer Alıyor

Kimi hastalar yukarıda neden olan sebeplerden dolayı kaşıntı problemleri ile karşılaşmamış olabilirler. Bu durumlarda kişilerin vulva kanseri olup olmadığını kontrol ettirmesinde fayda vardır. Çünkü vulva kanserinin de vajinal kaşıntıya sebep olduğu bilinmektedir. Vulva kanseri kadın genitallerinin dış kısmı olan vulva adı verilen bölgede gelişen bir kanser türüdür. Vajinanın iç ve dış dudaklarına kadar yayılır. Bu kansere yakalanan kişilerde her zaman kaşıntı problemi olmayabilir fakat genellikle kaşıntı vardır. Kaşıntı ile beraber kimi zaman anormal kanamalar, ağrı ve akıntılar da vardır.

Bu kanserin tedavisi için erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle kontrollerinizi yaptırmayı asla ihmal etmemelisiniz. Erken teşhisin hayat kurtarıcı rolü olduğu unutulmamalıdır.

Vajinal Kaşıntım Var, Hangi Durumlarda Doktora Görünmem Gerekir?

Vajinal kaşıntı kimi zaman altında ciddi bir neden olmayan ve geçici bir durumdur. Böyle durumlarda doktora gitmeye gerek yoktur. Zaten böyle durumlarda kaşıntı bir saatten fazla sürmez. Kaşıntı süresinin yanı sıra, aynı zamanda kimlerde vajinal kaşıntının görüldüğü de önem taşır. Örneğin kimi zaman bebeklerde vajinal kaşıntı gözlemlenir. Böyle durumlarda beklenmemesi gerekir. Bebeklerde vajinal kaşıntı tedavisi için durum fark edilir edilmez bir doktora gidilmesi gerekir. Buna ilaveten:

 • Vulva ve klitoris üzerinde kabarcık, şişlik ve kızarıklık varsa,
 • İdrar yaparken yanma varsa,
 • Akıntılar sıklaştıysa ve rengi değiştiyse,
 • Regl döneminde kanamalar normalde olduğu gibi değilse (daha çok, daha az, daha şiddetli gibi),
 • Vajinada ağrı varsa mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

Doktorlar Vajinal Kaşıntının Tedavisini Nasıl Yaparlar?

Bir doktora gittiğiniz zaman doktorunuz size kaşıntınız ile ilgili sorular soracaktır. Bu sorular kaşıntının ne zamandan beri var olduğu, kaşıntının şiddeti, kaşıntının giderilmesi için uyguladığınız yöntemler var ise bu yöntemlerin neler olduğu gibi sorular olacaktır. Bu sorulara doğru yanıtlar vermeniz çok önemlidir. Yanlış verilen cevaplar doktorunuzu yanıltarak yanlış bir tedavi yönteminin seçilmesine neden olabilir.

Doktorunuz pelvik muayene yapmak isteyebilir.  Bu muayene türünde vajina ve vulva bölgesi hekim tarafından incelenir. Kimi durumlarda spekulum kullanıldığı da görülmüştür. Bazı durumlarda hekim ciltten bir doku alarak cilt dokusunu tahlil ederek araştırmak isteyebilir. Kan ve idrar testleri de vajinal kaşıntının sebebinin anlaşılması için yardım alınan yöntemlerden bir kaçıdır.

Doktorlar Vajinal Kaşıntı için Nasıl Bir Yöntem İzlerler?

Öncelikle doktorların kaşıntının altında yatan nedeni bulması gerekmektedir. Altında yatan neden bulunduktan sonra altta yatan nedene göre bir tedavi yöntemi tercih edilecektir. Genellikle kremler, merhemler ve haplar tercih edilmektedir. Bu maddeler genellikle anti fungal özellikte olan ilaçlar olmaktadır.

Bazı enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımı da uygun görülür. Bu haplar oral yolla alınır. Ya da vajinaya sürülecek krem formunda ilaçlar olabilir. Yazılan ilaç hangi şekilde alınacak olursa olsun, doktorun talimatlarının dışına çıkılmadan ilaçlar düzenli olarak uygulanmalıdır. Bu ilaçlar kullanılırken genellikle hastalara cinsel ilişkiden kaçınmaları önerilmektedir.

Kullanılan ilaçlar doktorun tavsiye ettiği süreden daha uzun süre kullanılmamalıdır. İlaçların uzun süre kullanılması demek hastalığın geçeceği anlamına gelmez. Aksine vajinada önemli hasarlara neden olabilir.

Evde Alınan Yöntemler İle Vajinal Kaşıntılarınızı Hafifletin

İyi hijyen vajinal kaşıntının önlenmesinde en etkili silahtır. Her şeyden önce hijyenik olarak vajinal kaşıntı probleminizin önüne geçmeniz mümkündür. Buna ilaveten:

 • İçeriğinde parfüm olan sabunlardan kaçının,
 • Sert kimyasal içeriğe sahip ürünleri kullanmayın,
 • Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın,
 • Kaliteli kumaşa sahip olan iç çamaşırlarını tercih edin,
 • Genital bölge temizliğinizi ihmal etmeyin,
 • Çamaşırlarınızı gün aşırı değiştirin,
 • Ortak kullanıma açık olan alanlarda hijyen unsuruna özellikle dikkat edin,
 • Vajinal sprey gibi ürünler para tuzağıdır, bu ürünleri satın almayın.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.