Genital Siğil Kanser Yapar mı?

Genital siğil kanser yapar mı, tipleri nelerdir, belirtileri nasıl olur ve etki ettiği hastalıklar nelerdir? Genital siğillerin kanser riski yüksektir. Bu yüzden dikkat etmekte fayda vardır. Siğiller hakkında bilgilere yazımız içerisinden detaylı şekilde bakabilirsiniz.

Genital Siğil Kanser Yapar mı?

Genital siğilden kanser olma ihtimali vardır. Bu nedenle genital siğillere çok dikkat etmek gerekir. Genital siğillerin büyük bir çoğunluğu cinsel ilişki yolu ile insanlara bulaşır. Eğer genital siğillerin tedavisi zamanında yapılmazsa bu siğiller kansere dönüşebilir. Genital siğil kanser yapma gücünde olduğu genellikle göz ardı ediliyor. Genital bölgede çıkan kabarıcıklar dikkate alınmıyor ve kendiliğinden geçmesi bekleniyor. Oysa ki bu çok yanlış bir bakış açısıdır. Genital bölgede normalden farklı bir şey göze gelirse mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Genital siğiller ile birlikte HPV adı verilen son derece tehlikeli hastalık bulaşabiliyor. Yapılan araştırmalara göre kadınların yüzde 40’ı bu virüsü taşıdıklarını bilmeden taşıyıcı oluyorlar. ABD’de her yıl 500 binden fazla yeni vaka olduğu tespit edilmiştir. 

Genital Siğil Kanser Yapan Tipleri Nelerdir?

Genital siğilin kanser yapan tipleri bulunuyor. En çok tip 33, tip 31, tip 18 ve tip 16 görülüyor. Buna ek olarak bazı diğer siğil tipleri de kanser vakalarının görülmesine neden oluyor. Siğillerin diğer insanlara bulaşması cinsel yolla oluyor. Kadınların herhangi bir şikayeti olmasa dahi mutlaka çeşitli testler yaptıması gerekiyor. Ancak bu testler sayesinde sinsi hastalıkların tespit edilmesi mümkün oluyor. Rahim ağzının pap smear adı verilen test ile senede bir kere kontrol edilmesi gerekiyor. Yine siğilden korunmak amacı ile tiplere özel aşılar geliştirilmiştir. Fakat her tip siğil için aşı henüz bulunamamıştır. Özellikle 9 ile 26 yaş arasında olan kız çocukların aşılanması gerekmektedir. Aşı etkili bir koruma yöntemidir.

Diş eti kisti kanser yapar mı? Yazımıza da bakabilirsiniz.

Genital Siğiller Nerelerde Ortaya Çıkabilir?

Genital siğilerin ortaya çıkabileceği bölgeler kadınlar ve erkekler için farklıdır. Kadınlarda siğillerin görülebileceği bölgeler arasında:

 • Rahim ağzı,
 • Dış kadın genital bölgesi,
 • Vajian içinde ya da çevresinde,
 • Genital bölgenin iç uylukla buluştuğu kasıklarda,
 • Anüs içinde,
 • Anüs çevresinde yer alır.

Erkeklerde ise genital siğiller:

 • Kasıklarda,
 • Testislerde,
 • Peniste,
 • Bacakta,
 • Anüste ortaya çıkabilir.

Genital Siğiller için Tanı Nasıl Konulur?

Genital siğiller için tanı konması adına çeşitli testlerden ve görüntüleme tekniklerinden faydalanmak gerekir. Örneğin pap smear testi en popüler olan testler arasında yer alır. Jinekolojik muayene sırasında bu test yapılır. Testi yapmak için vajina girişinden özel bir fırça sokulur. Daha sonra spatula kullanarak örnek alınması gerekir. Hasta işlem sırasına hiçbir acı hissetmez. İşlem sonrasında rahim ağzında herhangi bir değişiklik olmuş ise bu değişiklikler belirlenmiş olur. Tanı konması için tek başına bir tane test yapmak çoğu zaman yeterli olmaz. Eğer pap smear testi olumlu çıktıysa diğer testlerin de yapılması kesin tanı konulması adına gereklidir.

Pap smear testine ek olarak servikal biyopsi yapılması gerekebilir. Biyopsi ile rahim ağzından doku örneği alınır. Kansere yol açabilecek hücre değişimleri varsa bu değişimlerin neler olduğu tespit edilir. Hekimler kolkoskopi adı verilen yöntemden de faydalanabilirler. Bu yöntemde vulva vajina ve serviks incelenir. Hekim ışıklı bir büyüteçten faydalanır. Son olarak HPV DNA testi pap smear testi ile ilişkili olarak yapılır. Eğer pap smear testinde anormallik varsa, HPV’nin kanser sebebi olup olmadığı ortaya çıkarılır.

Genital Siğiller için Tedavi Nasıl Yapılır?

Genital siğiller için tedavi yapılırken farklı yöntemlerden faydalanılabilir. Genellikle tedavi için siğil dokusunu kimyasal olarak yakarak tedavi sağlayan kremler tercih edilmektedir. Buna ek olarak kriyoterapi yönteminden de faydalanılabilir. Bu yöntemde siğil sıvı nitrojen sayesinde dondurulmuş olur. Böylece siğil dağılır. İşlemin yapılması için anestezi olması gerekmez. Elektrokoterizasyon yöntemi de siğillerin elektrik yöntemi ile yakılmasına dayalı olan bir yöntemdir. Bu yöntem uygulanmadan önce mutlaka lokal anestezi yöntemi ile bölgenin uyuşturulması gerekir. Son olarak cerrahi yöntemlerden faydalanmak gerekebilir. Cerrahi yöntemlerinin tümünün anestezi altında gerçekleştirilmesi gerekir. BU sayede hasta hiçbir şey hissetmez. Ameliyat ile bütün siğiller tek tek temizlenmiş olur. Ameliyattan sonra taban doku tamamen yok edilmiş olur.

Yukarıda sayılan bütün yöntemler siğilin iyileşmesine yardımcı olur. Fakat buna rağmen kişi halen bir siğil taşıyıcısı olabilir. Kişinin bağışıklık sistemi zayıfladığı anda siğiller yeniden oluşmaya başlayabilir. Yukarıda sayılan yöntemlerden hangisi ile tedavi yapılacağına hekim ile hastanın birlikte karar vermesi gerekir. Bu yöntemler enfeksiyonu vücuttan atmaya yönelik değildir. Yalnızca siğillerin vücuttan yok edilmesi ile ilgili yöntemlerdir. Genital siğil kanser vakası görünmemesi için tedavi olmak şart.

Erkeklerde Genital Siğiller için Tedavi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde genital siğiller için tedavi yapılması kadınlara göre biraz daha zor olabilir. Çünkü erkeklerdeki siğillerin varlığını göstermeye yarayan bir test yoktur. Erkeklerde genellikle siğiller anüs çevresinde, kasıklarda, peniste ya da testis torbasında meydana geliyor. Erkeklerde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi, penis çevresinde et beni, ülseri beyaz lekeler ya da buna benzer anormal durumlar varsa doktora başvurmak gerekiyor.

Genital bölgede siğil oluşmasına yol açan HPV tipleri kanser oluşumuna yol açan tiple aynı olmak zorunda değil. Kanser vakaları ağız içi kanseri, boğaz kanseri gibi farklı türlerde meydana gelebilir. Bu nedenle HPV’nin engellenmesi çok önemlidir. Erkeklerde genital siğil tedavisi yapmak için aşağıdaki yöntemlerden bir tanesi tercih ediliyor:

 • Dondurma yolu,
 • Cerrahi yakma yolu,
 • İlaç kullanarak genital siğiller erkekler için iyileştirilebilir.

Ciğerde kist kanser yapar mı? Detaylarına bakabilirsiniz.

HPV Virüsünden Korunmak için Aşı Yaptırabilirsiniz

HPV virüsünden korunmak adına aşı yaptırmak etkili bir yöntemdir. Yalnızca bazı HPV türleri için aşı yaptırmak mümkündür. Yalnızca kadınlar değil aynı zamanda erkekler de bu aşılama yönteminden faydalanarak kendilerini HPV’den koruyabilirler. Eğer daha önceden HPV virüsüne bulaşmadıysanız aşının kansere karşı koruyuculuğu daha fazla olacaktır. Bazı bilim adamları halen aşının bu virüse karşı etkili olup olmadığı konusunda tartışmalı çalışmalar yayınlamışlardır.

HPV virüsünün bulaşması için tam ya da yüzeysel cinsel temas sağlanması yeterli oluyor. Kondom kullanmak her ne kadar koruyuculuk sağlasa da tam manası ile koruma sağlanmış olmuyor. Kondomun giyilmediği alanlardan virüs yinede bulaşabiliyor. Yakın zamanlarda yapılan çalışmalara göre bu virüs yalnızca cinsel yolla değil, oral seks hatta el teması ile bile virüsün bulaşması mümkün oluyor. Virüsün kanser yapma gücü olduğundan, virüsten korunmak büyük önem taşıyor.

HPV Virüsünden Korunmak için Önleminizi Alın

HPV virüsünden korunmak için önlem almak önemlidir. Eğer genital bölgenizde et beni varsa, bu et benlerini tıraş etmemeniz gerekir. Doktora giderken tüy dökücü krem kullanmak yeterli olacaktır. Bağışıklık sistemi her zaman mümkün olduğu kadar güçlü tutulmalıdır. Bunun için yeterli miktarda uyku uyunmalı, sağlıklı beslenmeli ve hareketli bir yaşam tarzına sahip olunmalıdır. Cinsel partner sayısının azaltılması gerekir. Tek eşlilik her anlamda en sağlıklı ilişki türüdür. Eğer kişi alkol kullanıyorsa, alkol tüketiminin sınırlandırılması gerekir. Genital siğil kansere yol açabilen önemli bir sağlık problemidir. Bunun farkında olunmalı, bu doğrultuda da sağlık ekiplerinden gerekli destek alınmalıdır. Siğil olduğu için utanma ve çekinme olmamalıdır.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.