Göbek Fıtığı Teşhisi ve Tedavisi

Göbek fıtığı teşhisi, tedavisi, belirtileri ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Göbek fıtığının oluştuğu zaman göbek çevresinde belirgin şişkinlikler yaşanır. Şişliğin derecesi değişkenlik gösterebilmektedir. Sizde ayrıntılı şekilde göbek fıtığı ile ilgili bilgilere ulaşmak istiyorsanız, yazımızı inceleyebilirsiniz.

Göbek Fıtığı Teşhisi ve Tedavisi

Göbek fıtığında teşhis ve tedavi hastalığın ilerlemesi için mutlaka yapılmalıdır. Göbek fıtığı oldu zaman göbek deliği çevresinde ya da dış kısımda belirgin bir şişlik meydana gelir. Şişliğin derecesi nohut tanesi kadar da olabilir, portakal büyüklüğünde de. Hastalığın belirtileri mutlaka ciddiye alınmalıdır. Hastalık kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Karın bölgesinden başlayarak hastalık iç organlarda değişikliklerin meydana gelmesine neden olabilir. Yayılım önlenmelidir.

Epilepsi hastalığı teşhisi ve tedavisi yollarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Belirti Vermeyen Göbek Fıtığına Dikkat Etmek Gerekiyor

Belirti vermeyen göbek fıtığı daha tehlikeli olabilir. Bazı durumlarda ağrı varken şişlik olmaz bazen ise tam tersi durum söz konusu olabilir. Hastalarda eğer şişlik miktarı çok küçük olursa bu durumun farkına varmak mümkün olmayabilir. Küçük fıtıklarda bile hastada ciddi ağrılar söz konusu olabilir. Hatta kimi hastalarda fıtık boğulması adı verilen durum ortaya çıkarak ölüme neden olabilir. Göbek fıtıkları büyüdükçe fıtık büyümesi riski artar. Diğer fıtık türleri ile karşılaştırıldığı zaman, göbek fıtığı hastalarında boğulma riski diğer hastalara oranla daha fazla olur. İşte bu nedenle fıtıklar küçük büyük fark etmeksizin onarılmalıdır.

Göbek Fıtığı Tedavisinde En Etkili Yöntem Ameliyattır

Göbek fıtığının tedavi edilmesi için ameliyat olmak gerekebilir. Tanı konması için önce muayene olunması gerekir. Hekim eğer muayene sonrasında kesin emin olmadığı bir durum ile karşılaşırsa, ultrason yönteminden faydalanmak isteyebilir. En iyi tedavi zamanında yapılan ameliyattır. Ameliyat dışında yapılan yöntemlerden olumlu sonuç almak mümkün olmayabilir. Göbek fıtığı ameliyatı için açık yöntem ya da laparoskopik yöntemlerden bir tanesi tercih edilebilir.

Göbek Fıtığı Ameliyatında Yöntem Hekim Tarafından Kararlaştırılır

Göbek fıtığının tedavi edilmesi için yöntem belirlerken hekimin önerilerine kulak vermek gerekir. Çoğu zaman göbek fıtığının küçük olduğu durumlarda açık ameliyat yönteminin tercih edilmesi söz konusudur. Fakar eğer hasta işe erkenden dönmek isterse ve estetik anlamda kaygı taşıyorsa, ikinci yöntem tercih edilmektedir. İkinci yöntem 3 cm’den küçük delik açılması ile yapılır. Genellikle genel anestezi yapılır. Fakat bazı hastalarda genel anestezi risk oluşturabileceği için kalokal anestezi de yapılabilir.

Göbek Fıtığı Ameliyatı Yaması Gerilmeye Dayanıklı Yapılmalıdır

Göbek fıtığı yaması için çoğu zaman sentetik yamaların kullanıldığı bilinmektedir. Yama yöntemi kullanıldığı zaman hastalarda yeniden fıtığın meydana gelme olasılığı oldukça düşüktür. Bu oran yüzde 1 olarak hesaplanmıştır. İdeal yapılan yamalarda hastalarda rahatsızlık hissi oluşmaz. Ayrıca ciltte yabancı cisim reaksiyonu görünmez. Yamalar arasında bulunan normal dokunun gelişimine izin vermek gerekir. Bu nedenle yamaların esneme özelliği olmalıdır. Alerjik yamalar kesinlikle kullanılmamalıdır. Yapılan araştırmalara göre toplumda görülen toplam fıtıkların yüzde 10’ununu ciddi göbek fıtıkları oluşturmaktadır.

Bel fıtığı teşhisi ve tedavisi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Göbek Fıtığı Belirtilerini Ciddiye Almak Gerekiyor

Göbek fıtığı belirtileri ciddiye alınmalıdır. Hastalar ilerleyen vakalarda ağrıdan kaynaklı yürürken zorlanabilir. Hatta günlük aktivitelerini yapamaz hale gelebilir. Göbek fıtığı olan kişilerde göbek halkası bulunan yerde sürekli şişlik olur. Bu şişlik ağrı yaşanmasına neden olur. Sigara kullanan kişilerde göbek fıtığı ağrıları daha yoğun yaşanır. Benzer şekilde sigara içilen ortamda bulunan kişiler de göbek fıtığı ağrısından şikayetçi olurlar. Sigara ve alkol kullanımı yaraların iyileşme süresinin uzamasına neden olur. Özellikle ileri yaşta olan kişilerin çok daha dikkatli olmaları gerekir. Göbek fıtığı hastalarının sağlıklı yaşam stilini alışkanlık haline getirmeleri gerekir. Düzenli egzersiz yapmak, sağlıksız yerine sağlıklı yiyecekler tercih etmek ve son olarak stresten uzak bir yaşam sürmek göbek fıtığı belirtilerinin şiddetini önemli ölçüde azaltacaktır.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.