Göğüs Ağrısı Nedenleri? Teşhisi ve Tedavisi

Göğüs Ağrısı Nedenleri? Teşhisi ve Tedavisi

Göğüs ağrısı tedavisine çoğu zaman gerek duyulmadan kendiliğinde geçen bir rahatsızlık olarak, bazen de ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Kadınlarda ya da erkeklerde göğüs ağrısı hissedilmesi farklı sebeplerden dolayı görülebilen bir rahatsızlıktır. Düzenli aralıklarla ve sık sık hissedildiğinde mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Göğüs Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Göğüs ağrıları önemli ve ciddiye alınacak hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle göğüste hissedilen ağrılar acil yardım çağrısı olarak değerlendirilmeli ve doktor muayenesi ihmal edilmemelidir. Öncelikle göğüste meydana gelen ağrıyı bir hastalık olarak kabul etmeyerek belirti olarak değerlendirmek gerekir.

Göğüs ağrısı neden olur ve göğüste oluşan ağrıların sebepleri nelerdir farklı başlıklar altında incelenmesi gereken sorulardır. Sağ göğüs ağrısı ya da sol göğüs ağrısının farklı nedenleri ve tedavileri bulunmaktadır. Göğüste hissedilen ağrı bazen çok ciddi hastalıkların altında yatan bir sebep olabileceği gibi, bazen de oldukça basit sebepler sonucu hissedilebilmektedir.

Kas Sıkışması Göğüs Ağrısına Sebep Olur Mu?

Kas sıkışması, göğüs ağrısına sebep olan ve en yaygın olarak görülen sebepler arasında yer alır. Özellikle fazla soğuk havalarda yaşanan sıkıntılı bir süreç olmaktadır. Genellikle ısrarlı olan ve kas sıkışması nedeni ile meydana gelen sol göğüs ağrılarını dindirmek için yapılacak en önemli şey nefesleri sakin ve yavaşça alıp vermektir. Yavaşça nefes alıp vererek sakin bir şekilde ağrının geçmesini beklemek gerekir.

Anksiyete ve Stres Göğüs Ağrısına Sebep Olur Mu?

Hiçbir sağlık problemi yaşanmadan göğüste ağrı hissedilmesi olası durumlardan birisidir. Özellikle endişeli ve panik bozukluğu yaşayan kişilerde sık nefes alma ve çarpıntı durumlarında göğüs ağrısı yaşanabilir. Bu durumda Anksiyete ve stres ağrıya sebep olan nedenler arasında sayılabilir. Bu ağrıyı yayan kişilerde yaygın olarak görülen bir durum ise ağrıların kişinin dinlenme anında meydana gelmesidir.

Hiperaktivite Göğüs Ağrısına Sebep Olur Mu?

Hiperaktivite sahibi olan kişilerde genellikle aşırı hareketlilikten kaynaklanan kalp hızı yüksekliği görülmekte ve bu sebeple daha yoğun nefes alma durumu meydana gelmektedir. Kalp atışındaki yükseklik ve yoğun nefes alma sonucunda ise sol göğüste ağrı meydana gelebilir.

Perikardit Nedir, Göğüs Ağrısına Sebep Olur Mu?

Perikardit, kalbi örten bir katman olan perikardın iltihaplanması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Perikardit görevleri ise;

 • Kalbin yağlanmasını ve sürtünmesini sağlayan sıvının depolanması,
 • Kalbin baskısını dağıtmak ve kalbin konumunu sınırlamak,
 • Kalbi izole ederek enfeksiyonlara karşı korumaktır.

Şiddetli olarak görülen sol göğüsteki ağrıların sebeplerinden birisi perikardit hastalığından kaynaklanabilir. Perikardit sonucunda kalp zarında meydana gelen iltihaplanmalar şiddetli göğüs ağrılarının nedenleri arasına yer almaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen iltihaplanmanın genel nedeni virüslerden kaynaklanmasıdır. Oldukça riskli bir rahatsızlık olan iltihaplanmanın azaltılması için anti-inflamatuar ilaçlar kullanılması gerekir.

Aritmi Nedir, Göğüs Ağrısına Sebep Olur Mu?

Kalbin normalden daha hızlı veya yavaş atması sonucu kalpte görülen ritim bozukluğuna Aritmi denir. Kardiyak ritimde oluşan bozukluk şiddetli göğüs ağrılarına sebebiyet veren durumlar arasında yer almaktadır. Aritmi sebebiyle hissedilebilen ağrı genellikle sol göğüs ağrısı olarak kendini gösterebilmektedir. Meydana geliş nedenleri arasında ise;

 • Sigara kullanımı ve kafein tüketimi
 • Stres ve uyku apnesi
 • Aşırı derecede spor yapmak
 • Hipertiroidizm ve Hipotiroidizm
 • Enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar
 • Kalpte damar tıkanıklığı
 • Kullanılan ilaçlara bağlı yan etkiler
 • Kansızlık ve ateş
 • Bazı kalp hastalıkları ve kalp kası hastalıkları
 • Obezite gibi nedenler bulunmaktadır.

Miyokard Enfarktüsü Nedir, Göğüs Ağrısına Sebep Olur Mu?

Miyokard bir kas dokusudur ve kalpteki dolaşım sisteminden kanı vücuda pompalar. Bu kas dokusunun görevini yerine getiremediği durumlarda ise damar tıkanıklığı yaşanabilir ve göğüste meydana gelen ağrılara sebep olur. Göğüste ağrı meydana gelmesinin nedeni ise kas dokusunun görevini yapamadığı zaman kalbin çalışmak için ihtiyaç duyduğu kana ulaşamamasıdır.

Göğüs Ağrısı Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Göğüs ağrısı stres ve kötü alışkanlıklardan kaynaklanan bir durum olduğu gibi ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Göğüs ağrısı sebepleri birçok farklı hastalığın habercisi olarak dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Birçok farklı nedenden kaynaklanan göğüs ağrılarının habercisi olabileceği önemli hastalıklar şunlardır;

 • Genel olarak sol göğüste meydana gelen ağrılar yaşayan kişilerin onda birinde kalp ile ilgili sorunlar bulunur. Göğüs ağrılarının özellikle solda yaşanması kalp krizinin habercisi olabilir. Göğüs ağrısı denince ilk akla gelen kalp krizi geçirilmesi olasılığıdır. Özellikle kolda meydana gelen uyuşmayla birleşerek hissedilen sol göğüs ağrıları daha korkutucu olmaktadır.
 • Kalp damarlarındaki daralmalar göğüs hastalıklarına neden olabilir. Kalp damarlarındaki daralmalardan kaynaklanan ağrıların en belirgin özelliği efor sarf edilince başlayarak dinlenme sonucu dinmesidir.
 • Reflü, safra taşları, yemek borusu ve pankreas problemi yaşayan kişilerde göğüs ağrıları görülür. Mide ve bağırsak rahatsızlıkları göğüs bölgesine baskı yaptığı için Göğüs ağrısı yaşama olasılığı bulunur.
 • Akciğerlerin ve zarlarının iltihaplanması, akciğerde virüs kaynaklı hastalıklar göğüs ağrılarına sebep olmaktadır. Bu nedenle meydana gelen ağrılar akciğer hastalıklarına işaret edebilir. Göğüs hastalıklarının akciğerden kaynaklandığını işaret eden en belirgin durumlar arasında akciğerde görülen daralma, atardamar tıkanıklığı ve akciğer kanseri gibi ciddi hastalıklar bulunur.
 • Solunum yollarında yaşanan hastalıkların sebebi olabilecek göğüs ağrılarında solunumun şiddetine göre ağrının şiddetine değişiklik göstermektedir. Şiddetinde değişiklik yaşanan göğüs ağrıları solumum yolu hastalıklarının habercisi olabilir.
 • Kırık ve ezik kaburgalar göğüs bölgesindeki çatlak ve darbeler sonucu yaşanan fiziksel zedelenmeler göğüs ağrılarına sebep olabilir.
 • Yaşanan her göğüs ağrısı ciddi rahatsızlıklara işaret etmez. Fiziksel bir neden olmadan yaşanan göğüs ağrıları psikolojik rahatsızlıklara işaret eder. Genellikle panik atak geçiren kişilerde görülen ve fiziksel sebebi olmadığı halde sıklıkla göğüs ağrısı şikâyetleri yaşanır.
 • Nefes alırken göğüste batma hissi duyan kişilerde ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir.
 • Göğüs bölgesinde yaşanan tıkanıklık ve sıkışmalar astım hastalığına işaret eder.

Göğüs Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Göğüs ağrısı yaşayan kişilerde öncelikle ağrının neden olduğu durumun tespiti için uzman bir doktora gidilmesi önemlidir. Göğüs ağrısının nedeni tespit edildikten sonra tedavi yollarına gidilmesi gerekmektedir. İnternette konu ile ilgili haberlerin genel bilgilendirmeler olduğunu unutmamak gerekir. Genel bilgilendirmelerde yer alan belirtilerin kişiye uyum sağlaması onun hasta olduğunu göstermez. Aynı zamanda belirtilerin kişinin şikayetlerine uyum sağlamaması hasta olmadığını da göstermez.

En doğru sonuçlar ve tanılar uzman bir doktorun muayenesi ile verilmeli ve izlenecek olan tedavi yöntemi uzman doktor tarafından uygulanmalıdır. Göğüs ağrılarının altında yatan temel nedenleri tespit eden uzman doktorlar uygulanması gereken tedaviyi en doğru şekilde hastalarına uygulayabilirler. Örneğin; göğüs ağrılarının sıklıkla karşılaşıldığı bir hastalık olan Pnömoni (zatürre) problemlerinde tedavi amaçlı olarak doktorların reçete ettiği antibiyotikler kullanılır. Aynı ağrıyı astım sebebi ile yaşayan kişilerde ise antibiyotik kullanılamaz. Bu sebeple göğüs ağrısı tedavisi için en doğru yöntem, uzman bir doktora danışmak olacaktır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.