Göğüs Yanması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Göğüs Yanması Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Göğüs yanması tedavisi kalp ve damar rahatsızlıklarına işaret edebilen ve yaşam konforunu olumsuz yönde etkileyen bu yanma hissine karşı doktor muayenesi sonrası karar verilmesini zorunlu kılmaktadır.

Kimi zaman öksürük ile kimi zaman ise şiddetli göğüs kafesi ağrısı ile birlikte gözlenen göğüs yanması esnasında birlikte gözlemlenen belirtiler yanma hissinin nedeninin kolayca anlaşılmasına olanak tanımaktadır. Tüm göğüs bölgesi rahatsızlıklarında olduğu gibi göğüs kafesi yanması şikayeti duyulduğunda bir sağlık kuruluşundan tıbbi destek talep edilerek göğüs yanmasının altında yatan nedenlere yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Göğüs Yanması Nedir?

Göğüs yanması kimi zaman öksürükle, kimi zaman mide yanması ile birlikte kimi zaman ise göğüs kafesine yayılan şiddetli bir ağrı ile kendini gösteren ve yaşam konforunu olumsuz etkileyen göğüs bölgesinde hissedilen yanma hissidir. Genellikle altında yatan hastalık nedeniyle oluşan göğüs yanması, birlikte gözlemlenen etkilerle birlikte değerlendirilerek tanısı yapılabilen bir rahatsızlık türüdür.

Göğüs Yanması Belirtileri Nelerdir?

Göğüs yanması nefes almanın zorlaşması, şiddetli bir ağrı veya mide ekşimesi gibi belirtilerle birlikte gözlenmektedir. Göğüs yanması öksürük, his kaybı ve terleme gibi belirtilerle birlikte değerlendirilerek kolayca teşhisi konabilen bir rahatsızlıktır. Altında yatan sebep her olursa olsun göğüs yanması ihmal edilemeyecek bir rahatsızlık ve şikayet sahibinin uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Göğüs Yanmasının Olası Nedenleri Nelerdir?

Göğüs yanması nedenleri kadın ve erkeklerde her ne kadar benzer sebepler nedeniyle gerçekleşiyor olsa da kadınlarda göğüs yanması neden olur sorusuna yanıt olarak sadece kadınlarda görülebilen özel durumlar verilebilir. Kadınlarda;

 • Gebelik,
 • Lohusalık

Dönemlerinde göğüs yanması şikayeti ile karşı karşıya kalınmakta ve bu durum ciddi bir probleme işaret etmemektedir. Bu iki sebep dışında gerçekleşen göğüs yanmaları ise hastalık haricinde;

 • Travma sonucu yaralanma,
 • Göğüs yumuşak dokularında meydana gelen hasar,
 • Kaslarda meydana gelen hasar,
 • Göğüs sinirlerinde meydana gelen hasar,
 • Yemek borusunda tahriş

Göğüs yanması yaşanmasına neden olmaktadır.

Göğüs Yanması Hangi Hastalıklara İşaret Eder?

Travma kaynaklı sebepler dışında göğüs yanması neden olur sorusunun cevabı genel olarak;

 • Sindirim sistemi,
 • Solunum sistemi,
 • Kalp

İle ilgili rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Hangi hastalıkların bir etkisi olarak göğüs yanması yaşanması, tedavi sürecinin hangi yönde ilerleyeceğinin karar verilmesi açısından oldukça önemlidir ve tedavi sürecine karar verilme aşamasında doktor muayenesi sonrası tespit edilen aşağıdaki hastalıklara yönelik tedavi süreci uygulanmaktadır.

 1. Zatürre: Zatürre belirtileri arasında öksürük, halsizlik ve mide bulantısı yanında göğüs yanması olması, göğüs yanması nedeniyle başvurulan doktorun zatürre ihtimalini değerlendirmesine neden olmaktadır. Göğüs yanması diğer zatürre belirtileri ile birlikte değerlendirilerek sağlık kuruluşuna gerekli müracaat gerçekleştirilmelidir.
 2. Akciğer Zarı İltihabı: Sıklaşan astım atakları, nefes darlığı ve hırıltı ile birlikte gözlemlenen göğüs yanması akciğer zarı iltihaplanmasına işaret etmektedir. Göğüs yanması ile birlikte diğer belirtiler gözlemlenerek zaman kaybetmeden tıbbi yardım alınmalıdır.
 3. Ülser: Şişkinlik, mide ve göğüs yanması ile kendini gösteren ülser, yaşanan göğüs yanması şikayetinin ana sebepleri arasında yer almaktadır. Hastalık belirtileri takip edilerek uygun tedavi sürecine geçiş yapıldığında göğüs yanması şikayetinden kurtulmak mümkün olmaktadır.
 4. Reflü: Mide asidinin yemek borusu aracılığıyla kişide hissedilmesine neden olan reflü, göğüs yanmasına neden olan rahatsızlıklar arasında yer alır. Mide başlangıcında hissedilen rahatsızlık ile birlikte yutkunma zorluğu ile kendini belli eden reflü için tedavi süreci gerçekleştirildiğinde göğüs yanması şikayeti sonlandırılabilmektedir.
 5. Mide Fıtığı: Fazla kilo ve ilerleyen yaş gibi etmenler nedeniyle oluşan mide fıtığı, midenin bir kısmının göğüs kafesine doğru itilmesi nedeniyle göğüs yanması problemine neden olabilmektedir. Geğirme isteği, göğüs yanması ve şişkinlik yaşandığında mide fıtığı teşhisi konulabilmektedir.
 6. Kaburga İltihabı: Gerçekleşen travma nedeniyle oluşan kaburga iltihabı, derin soluk alıp verme işlemi sırasında meydana gelen göğüs yanması ile kendini göstermektedir.
 7. Anjin: Kalbin yeterince kan alamaması olarak bilinen anjin rahatsızlığı, göğüs bölgesinde ağrı ve göğüs yanması ile kendisini belli etmektedir. Kalp krizi ile karıştırılabilen bu hastalık doktor muayenesi sonrası tespit edilerek tedavi edilebilmektedir.
 8. Kalp Krizi: Nefes almakta zorlanma, terleme, göğüs ağrısı ve mide bulantısı ile birlikte gözlemlenen göğüs yanması kalp krizine işaret etmektedir. Bu durumda acilen en yakın sağlık kuruluşundan yardım alınması gerekmektedir.

Göğüs Yanması İçin Hangi Doktora Çıkılır?

Göğüs yanması şikayetinin yukarıda sayılan hastalık belirtileri ile birlikte gözlemlenerek yaşan konforuna olumsuz etkilerinin artarak devam ettiği durumlarda ihmal edilmeden doktor kontrolünden geçilmesi gereklidir. Göğüs yanması hangi doktor bakar sorusuna yanıt arayan şikayet sahipleri, Göğüs Hastalıkları uzmanlarına başvurarak şikayetlerinin altında yatan nedeni öğrenerek tedavi sürecine başlayabilmektedirler.

Göğüs Yanması Teşhisi Nasıl Konulur?

Göğüs yanması teşhisinde başvurulan doktor tarafından fiziki muayene ile birlikte hastanın şikayetleri birlikte değerlendirilerek izlenecek teşhis yöntemi belirlenmektedir. Fiziki muayene ve şikayetlerin dinlenmesinin ardından;

 • MR,
 • Röntgen,
 • Ultrason,
 • Kan ve idrar testi

Sonrası hastalık teşhisi konularak tedavi sürecine geçilmektedir.

Göğüs Yanması Nasıl Tedavi Edilir?

Doktor muayenesi sonrası göğüs yanması ne iyi gelir sorusuna yanıt olacak tedavi yöntemlerinin uygulanması başlamaktadır. Birçok hayati risk taşıyan hastalığa işaret eden göğüs yanmasında tedavi sürecinde teşhis aşamasında gösterilen hassasiyet, tedavinin başarılı olmasının olmazsa olmaz şartıdır. Yapılan doktor muayenesi sonrası tespit edilen rahatsızlığa göre;

 • Ağrı kesici, anksiyolitik, antibiyotik, ateş düşürücü, antiviral ve kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlarla tedavi,
 • Diyet,
 • Sprey

Yoluyla gastrit ağrısı ve diğer rahatsızlıklar nedeniyle gözlemlenen göğüs yanması tedavilerinde uygulanmaktadır.

Göğüs Yanması Nasıl Önlenir?

Sindirim ve solunum sisteminin çalışmasına olumsuz etki eden bazı davranışlarımızdan vazgeçerek göğüs yanması şikayetini yaşamamızı önleyebilmektedir. Alınan bu önlemler önleyici olmasının yanı sıra koruyucu olarak da bahsi geçen sistemlerin çalışmasını düzenleyerek sağlıklı bir hayat sürülmesine olanak tanımaktadır.

 • Fazla kilolardan kurtulmak,
 • Düzenli egzersiz yapmak,
 • Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları terk etmek,
 • Sıkı ve dar kıyafetler yerine bol ve rahat kıyafetleri tercih etmek,
 • Akşam yemeklerini geç saatte yememek,
 • Akşam yemeklerinde baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak kalmak

Göğüs yanması şikayetine olduğu kadar mide ve solunum sistemine karşı da koruyucu ve önleyici önlemlerdir.

Göğüs Yanmasına Karşı Uygulanabilecek Evde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göğüs yanması yaşanması anında ciddi rahatsızlıklara belirti olabilecek şikayetler gözlenmediğinde;

 • Rahat bir pozisyon almak için uzanmak veya oturmak,
 • Yavaş yavaş nefes alıp vermek,
 • Telaş yapmadan uzun bir süre dinlenmek

Göğüs yanmasını yatıştırabilecek davranışlardır.

Göğüs Yanmasına Karşı Hangi Şifalı Bitkiler Kullanılır?

Göğüs yanmasını bitkisel yöntemlerle yatıştırmak mümkündür. Bitkisel yöntemlere başvurmadan önce şikayetinin nedenin belirlenmesi ve göğüs yanmasının ciddi bir sağlık problemine işaret ettiğinden emin olunduktan sonra bu yöntemlere başvurulması büyük önem taşımaktadır. Ayrıca gebelik süreci gibi bitkisel yöntemlerin kimi zaman risk oluşturabileceği durumlara karşı doktora danışmakta fayda bulunmaktadır. Özellikle yemek borusunda meydana gelen tahriş nedeniyle yaşanan göğüs yanması bitkisel çözüm yöntemleriyle yatıştırılabilmektedir. Göğüs yanması yaşandığında;

 • Karbonatlı su,
 • Aloe Vera jeli ile karıştırılmış su,
 • Zencefil çayı

Yanma hissinin bastırılmasında ve ağrılar nasıl geçer sorusunun yanıtlanmasında etkili olmaktadır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.