Göz Ağrısı Nasıl Geçer, Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz Ağrısı Nasıl Geçer, Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz ağrısını geçirmek için evlerde kolaylıkla uygulanabilecek yöntemler bulunur. Gözün enfeksiyon kapmasından ya da göze gelen yabancı bir cisimden kaynaklanabilen göz ağrıları, kaşıntıya ve kızarıklığa neden olabilir.

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz ağrısı için ilaç kullanılabileceği gibi, herkes tarafından kolayca doğal tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Genellikle göz ağrısına çay kompresi önerilir, ama kompresin dışında başka bitkisel çözümler de bulunur. Göz ağrısına iyi gelen alternatif tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Soğuk kompres: Direkt olarak buzu ya da benzeri bir cismi göze temas ettirmeden, bir bez ya da tülbent yardımıyla kompres uygulanmalıdır. Soğuk kompres sayesinde göz ağrısı hafifleyeceği gibi olası bir şişlik ya da kızarıklık da azalacaktır. Soğuk kompreste en iyi yöntem, ince bir bezi soğuk suyun içine batırdıktan sonra göze uygulamak olacaktır. Günde iki kez uygulandığında göz ağrıları için etki gösterir.
 • Salatalık dilimi: Kabukları soyulduktan sonra yuvarlak şekilde dilimlenmelidir. Daha sonra gözlerin üstüne uygulanmalıdır. Bu şekilde on beş dakika bekletilmeli ve sonra salatalığın suyuna bir pamuk bastırarak bu pamukla göz çevresi silinmelidir. Günde iki kez uygulandığında etkili bir yöntemdir. Nitekim salatalıkta bulunan mineral ve vitaminler genel sağlık için faydalı olduğu kadar, bu gibi yöntemlerle tahrişe ya da şişliğe iyi gelir. Göz kaşıntılarına ve göz ağrısına karşı da etkilidir.
 • Patates dilimi: Patatesi yıkanıp dilimlendikten sonra suyun içerisinde olacak şekilde buzdolabına kaldırılmalıdır. Suyun içerisinde buzdolabına yerleştirilmesinin nedeni, patates dilimlerinin kararmaması içindir. Yeterince bekleyip soğumuş olan patates dilimleri gözlerin üzerine yerleştirmek suretiyle göze uygulanmalıdır. Bu şekilde on beş dakika bekletilmelidir. Günde iki kez uygulandığında etkisini gösterecektir. Patates hem göz ağrısına iyi gelir hem de cilt sıkılaştırıcı özelliği ile bilinir.
 • Yeşil çay: Bir fincan yeşil çay kaynatıldıktan sonra çayın soğuması için buzdolabına kaldırılmalıdır. Bu şekilde soğuyan yeşil çay, pamuk yardımıyla göze uygulanmalıdır. Bu yöntemi günde iki kez kullanmak gerekir. Zira yeşil çay son derece faydalı çaylar arasındadır ve gözdeki mikrop sorunlarında etkili bir yöntemdir.
 • Çörekotu: Kaynamış bir çay bardağı suya bir yemek kaşığı çörekotu tohumu katılmalıdır. Bu şekilde oluşturulan karışımın bulunduğu bardağın üstü kapatılarak on dakika bekletilmelidir. Daha sonra süzülmelidir. Temiz bir bez yardımıyla karışım göze uygulanmalıdır. On dakika göz üzerinde bekletilmelidir.
 • Gül suyu: Göz ağrısını geçirmek için uygulanan doğal yöntemlerden biri de gül suyudur. Buzdolabında soğutulan gül suyuna batırılan pamuk gözlerin üzerine on beş dakika uygulanmalıdır.
 • Elma sirkesi: Bir yemek kaşığı elma sirkesi ile iki yemek kaşığı su karıştırılmalı ve pamuk yardımıyla göze uygulanmalıdır. Göz üzerinde en az on dakika bekletilmeli ve günde iki kez yapılmalıdır. Göz enfeksiyonlarına karşı etkili bir yöntem olan elma sirkesi, aynı zamanda göz ağrılarının da rahatlamasını sağlar.
 • Ballı süt: Bir tatlı kaşığı ılık süte üç damla bal katılarak karıştırılmalıdır. Eczanelerden edinilebilecek boş damlalık yardımı ile ağrıyan göze ballı süt karışımı uygulanabilir. Fakat bu karışımı uyguladıktan sonra gözün birkaç dakika boyunca açılmaması gerekir ve gözü açmadan önce yıkamak gerekir. Bal anti bakteriyel özelliğe sahiptir ve ılık süt ile birlikte gözlerin rahatlamasını sağlar.

Göz Ağrısına Hangi Damla İyi Gelir?

Göz ağrısı çeken hastaların her ihtimale karşı uzman doktora, yani göz doktoruna görünmesi gerekir. Göz doktorları göz ağrısı için damla kullanmayı önerebilmektedirler. Göz ağrısına iyi gelen damlalardan bazıları şunlardır:

 • Eye – Visöl
 • Enfluat
 • Exocin
 • Fusic
 • Stafine

Göz Ağrısı Nasıl Olur?

Masa başında çalışma ortamında, özellikle bilgisayar ile çalışırken ışık seviyesinin ve masa boyutunun ayarlanmasına özen gösterilmediğinde göz çevresinde ağrı meydana gelebilmektedir. Ayrıca göze gelen herhangi bir darbe gibi somut bir neden de göz ağrısına neden olabilmektedir. Bunun dışında, vücudun en hassas bölgelerinden olan gözlerde enfeksiyon oluşumu da söz konusu olabilmektedir.

Daha derin ağrılar ise gözün arka bölgesinden kaynaklanıyor olabilir ve bu tür ağrılar ciddi bir tıbbi durum sonucunda oluşmuş olabilir. Genellikle çocuklarda ve gençlerde göz ağrıları, göz bozuklukları sonucunda olduğu için uygun gözlük kullanımı ile giderilebilmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM