Göz Kızarıklığı Nasıl Geçer? Göz Kızarıklığına Ne İyi Gelir, Neden Olur?

Göz Kızarıklığı Nasıl Geçer? Göz Kızarıklığına Ne İyi Gelir, Neden Olur?

Göz kızarıklığının belirtileri ve nedenleri hastalığın türüne göre farklılık göstermek olup göz kızarıklığının birçok nedeni olabilmektedir. Göz kızarıklığı derdinden mustarip olan kişilerin kısa bir zaman içinde doktora giderek muayene olmaları gerekmektedir.

Göz doktoruna muayene olduktan sonra hastalığın nedenine bağlı olarak tedavi yöntemi uygulanacaktır. Ancak tedavi aşamasına geçiş yapılmadan önce hastalığın sebebinin belirlenmesi gerekmektedir. Hastalığı birçok sebebi olabileceği gibi yan etki sebebi ile de ortaya çıkabilmektedir.

Göz Kızarıklığı Neden Olur?

Göz kızarıklığının neden olduğu sorusu sıklıkla merak edilmektedir. Ancak bunun sebepleri kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Göz kızarıklıklarının meydana gelmesi için gözün birtakım tepkimelere girmesi gerekmektedir. Bu sebep ile göz kızarıklığı, kaşıma ve sulanma sebebi ile de meydana gelebilmektedir. Göz kızarıklığının neden olduğunu şu şekilde açıklamamız mümkündür;

 • Göz kuruluğu
 • Göz sulanması
 • Göz ağrısı
 • Göz yanması
 • Göz enfeksiyonu
 • Göz ve göz kapağı iltihabı
 • Kirpik iltihabı
 • Kaşıntı
 • Bulanık görme
 • Vitamin ve mineral yetersizliği
 • Yan etki
 • Genetik sebepler
 • Göz tansiyonuna bağlı kızarıklıklar
 • Alerjiye bağlı kızarıklıklar
 • Tansiyon
 • Hamilelik
 • Madde kullanımı
 • Şampuan
 • Yorgunluk ve stres gibi birçok etkene bağlı olarak göz kızarıklığı meydana gelmektedir.

Göz Kızarıklığı Nedir?

Göz kızarıklığı göz tabakasının kızarması ve beyaz alanda damarların daha belli bir duruma gelmesi ile oluşmaktadır. Göz ağrısı gibi problemleri de beraberinde getiren göz kızarıklığının tedavisinde dikkatli olunması gerekmektedir. Göz kızarıklığının başka sebepleri olabileceği gibi ciddi nedenleri de olabilmektedir.

Bu sebep ile kişinin öncelikle uzman bir göz doktoruna giderek tedavi olması ve tanım koydurması gerekmektedir. Tanım ve teşhisin ardından ise tedavi yöntemlerine geçiş yapılabilmektedir. Göz kızarıklığı şikayeti olan kimselerin öncelikle bir göz doktoruna danışmaları ve tedavi olmaları çok daha iyi olacaktır.

Göz Kızarıklığına Alerji Sebebi

Göz kızarıklığını aynı zamanda göz yanması gibi başka şikayetler de takip ediyor ise kişide muhtemelen alerji reaksiyon meydana gelmektedir. Alerjilere bağlı olarak vücutta birçok dışa vurum yaşanmaktadır ve gözlerde meydana gelen kızarıklık, yanma, sulanma ve kuruma gibi durumlar oluşmaktadır.

Bu sebep ile göz kızarıklığının bir diğer sebebi ise alerjik olarak kabul edilmektedir. Buna mantar ve mantar sebebi ile meydana gelen enfeksiyonlar da dahil edilmektedir. Göz kızarıklığının sebebi eğer alerji ise ve neye alerji olunduğu bilinmiyor ise kişinin tam teşekküllü bir hastane aracılığı ile alerji testi yaptırması önerilmektedir.

Stres ve Yorgunluk Sebebi ile Oluşan Göz Kızarıklığı

Göz kızarıklığı neden oluyor sorusu sıklıkla merak edilmekte olup genellikle yorgunluk sebebi ile meydana gelmektedir. Göz kızarıklığının nedenleri arasında yer alan yorgunluk ve stres kişinin yaşamını ve sağlığını ciddi derecede etkileyebilmektedir.

Bu sebep ile kişi eğer yoğun ve stresli bir yerde çalışıyor ise ya da hayatı bu şekilde devam eden bir yerde geçiyor ise birtakım sağlık problemlerinin ortaya çıkması muhtemeldir. Yorgunluk sebebi ile de birçok yan etki görülebilmektedir. Yüzde şişme, gözde kızarıklık ve beslenme düzeninin bozulması gibi etkiler de yorgunluk ve stres kaynaklıdır.

Doğru Beslenmeme Sebebi ve Göz Kızarıklığı

Göz kızarıklığının oluşumunu etkileyen bir diğer unsur ise doğru ve düzenli beslenmemektedir. Bu sebep ile vücut ihtiyacı olan kalsiyum, demir, fosfat gibi maddeleri düzenli olarak alamamaktadır.

Ayrıca vitamin ve mineral gibi vücudun alması gereken değerlerin de yok sayılmaması gerekmektedir. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin her koşulda sağlanması ve düzenli bir şekilde vücuda girişinin yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde göz kızarıklığı, göz kuruluğu ve göz yanması gibi yan etkiler oluşabilmektedir.

Madde Kullanımı ve Göz Kızarıklığı

Göz kanlanması sebepleri arasında yasadışı kullanılan ilaçlar ve maddeler de yer almaktadır. Yasa dışı olan bu ilaç ve maddelerin kullanımı vücutta birçok hasarın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Madde kullanımı, kimyasal ilaçlar ile tepkimeye girmek, çamaşır suyuna maruz kalmak gibi birçok temizlik aktivitesi sırasında kullanılan kimyasallardan da kişi etkilenebilmektedir. Bu sebep ile yasa dışı ve insanların kullanımının yasaklanmış olduğu ürünlerden uzak durulması gerekmektedir. Madde kullanımı ile sadece göz hastalıkları değil beyinde de birçok hasar meydana gelebilmektedir.

Göz Kızarıklıklarına Ne İyi Gelir?

Göz kızarıklıklarına salatalık ve yoğurt oldukça iyi gelmektedir. Aynı zamanda soğuk kompres tekniğinin düzenli uygulanması ve kişinin gözlerini düzenli temizlemesi ile birlikte göz kızarıklıkları iyileşebilmektedir. Ayrıca göz kızarıklıklarının meydana gelmesinde birçok neden bulunmaktadır ve tedavi yöntemi nedene bağlı olarak seçilmelidir.

Her göz kızarıklığı için aynı tedavi yöntemi kullanılamamaktadır. Enfeksiyon sebebi ile oluşan göz kızarıklıklarının tedavisi farklı iken; alerji sebebi ile oluşan göz kızarıklıklarının da tedavisi farklıdır. Bu sebep ile her tedavi yönteminin kişi üzerinde denenmemesi ve doktor kontrolünde ilaç kullanımı yapılması gerekmektedir.

Göz Kızarıkları Nasıl Geçer?

Göz kanlanması nasıl geçer sorusu sıklıkla merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Göz kızarıklıklarının meydana gelmesine sebep olan birçok etken bulunmaktadır ve bu etkenlere bağlı olarak tedavi yöntemleri belirlenmektedir.

Göz kızarıklıklarının tedavisinde bitkisel yöntemler de sıklıkla tercih edilmektedir. Papatya çayı, salatalık ve gül suyu gibi doğal yöntemler ile göz kızarıklıkları geçebilmektedir. Aynı zamanda gözlerin çok yorulmaması ve fazla ışığa maruz kalmaması ile de göz kızarıklıkları azaltılabilmektedir.

Göz Kızarıklığı İçin Gül Suyu Tedavisi

Göz kızarıklığı için gül suyu tedavisi çok uzun zamandır tercih edilen bir alternatif tıp yöntemidir. Göz kanlanması ve baş ağrısı aynı anda yaşanıyor ise gül suyu tedavisi oldukça yararlı olacaktır. Bunun için gerekli olan malzemeler bir çay bardağı gül suyu ve biraz pamuktur. Pamuğu gül suyuna batırdıktan sonra dairesel masaj hareketleri ile göz etrafında gezdirilmesi gerekmektedir.

Masaj işleminin hemen ardından ise göz üzerinde pamuğun 10 dakika kadar bekletilmesi ile bu işlemin düzenli yapılmasının ardından göz kızarıklığı ortadan kalkacaktır. Ancak bu tedavi yönteminin yapılmadan önce gül suyuna karşı bir alerjinin olup olmadığı kontrol edilmeli ve mümkün ise doktor kontrolünde ilk seans uygulanmalıdır. Gün içinde en fazla 2 kere tekrar edilebilen bir tedavidir.

Göz Kızarıklığı İçin Soğuk Kompres Tedavisi

Soğuk kompres tedavisi göz kuruluğu, baş ağrısı, göz sulanması ve diğer ağrı problemleri için de tercih edilmektedir. Özellikle göz yanmasından da şikayetçi olan kişiler için soğuk kompres önerilmektedir.

Soğuk kompres bir buzlu bez ya da soğuk bir suya batırılan pamuk veya havlunun göz etrafında bekletilmesine verilen isimdir. Soğuk kompres ile vücut tepkimeye girecek ve ani ısı değişimleri sebebi ile gözenekler açılacaktır. Gözeneklerin açılması ise cildin ve gözün daha iyi hava alabilmesi anlamına gelmektedir. Bu sebep ile soğuk kompres tekniği sıklıkla tercih edilmektedir.

Göz Kızarıklığı İçin Salatalık Tedavisi

Göz kızarıklığı meydana geliyor ise salatalık maskesi yaparak gözler rahatlatılabilmektedir. Bunun için bir adet salatalık yeterli olup arındırılmış yüzün üzerine salatalık parçalarının yerleştirilmesi ve yaklaşık yarım saat kadar bekletilmesi gerekmektedir. Gün içinde birçok kez tekrar edilebilen bir tedavi yöntemidir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.