Göz Sulanması Nasıl Geçer? Göz Sulanmasına Ne İyi Gelir, Neden Olur?

Göz Sulanması Nasıl Geçer? Göz Sulanmasına Ne İyi Gelir, Neden Olur?

Göz sulanmasının nedenleri arasında blefarit başta olmak üzere soğuk algınlığı, göz kuruluğu ve saman nezlesi yer almaktadır. Ancak enfeksiyon sebebi ile de gözde sulanmalar meydana gelebilmektedir. Göz sulanması literatürde epifora ismi ile bilinmekte olup halk arasında göz sulanması denilmektedir.

Göz sulanmasının birçok nedeni olabilmektedir; enfeksiyon sebebi ile oluşabileceği gibi yorgunluk ve baş ağrısı gibi geçici sebeplerden dolayı da epifora yaşanabilmektedir. Göz sulanmasının tedavisi için hastanelerin göz hastalıkları alanında tedavi olunması gerekmektedir.

Göz Sulanmasının Nedenleri Nelerdir?

Göz sulanmasının oluşmasını etkileyecek birçok neden bulunmaktadır. Bunlar arasında özellikle migren, stres ve yorgunluk başta yer almaktadır. Göz sulanması problemi yaşayan kimseler eğer anlık sulanma yaşıyor ve sürekli bu duruma maruz kalmıyorlar ise korkulması gereken bir durum bulunmamaktadır. Ancak göz sulanması sürekli tekrar ediyor ise uzman bir göz doktoruna tedavi olunması gerekmektedir. Göz sulanmasının ve göz ağrısının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Alerji
 • Göz kuruluğu
 • Soğuk algınlığı
 • İltihap
 • Enfeksiyon
 • Kanal tıkanıklıkları
 • Nezle
 • Saman nezlesi
 • Göz nezlesi
 • Göze cisim kaçması
 • Göz kapağında meydana gelen rahatsızlıklar sebebi ile gözde sulanma görülebilmektedir.

Göz Sulanmasında Alerji

Alerji sebebi ile göz sulanması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Kişinin alerjik reaksiyon göstermesine bağlı olarak yan etkiler ortaya çıkabilmekte olup bu yan etkiler arasında göz sulanması da yer almaktadır. Göz alerjisi olan kişilerin birçok etkene karşı reaksiyon göstermesi muhtemeldir. En çok alerjik tepki gösterilen durumlar ise şu şekilde açıklanabilir;

 • Evcil hayvan
 • Polen
 • Baharat
 • Kullanılan ilaçlar
 • Gıda gibi etkenlere bağlı olarak alerji oluşabilmektedir.

Enfeksiyon Sebebi ile Gözde Sulanma

Gözde sulanma yaşanmasının sebepleri arasında sıklıkla enfeksiyon nedenleri görülmektedir. Enfeksiyonlar ciddi bir hastalığa yol açabileceği gibi düzenli tedavi ile önüne yaşanabilecek hastalıkların önüne geçilmektedir. Özellikle soğuk algınlığı sebebi ile meydana gelen çoğu enfeksiyon gözde sulanma oluşmasına neden olmaktadır. Enfeksiyon tedavisinde bitkisel çözümler olduğu gibi doktor kontrolünde tedavi olmakta mümkündür. İltihaplanma ile de oluşabilen enfeksiyonlarda özellikle göz kapağında meydana gelen rahatsızlıklar etkili olmaktadır.

Kanal Tıkanıklığı Probleminden Dolayı Gözde Sulanma Meydana Gelmesi

Durduk yere gözden yaş gelmesi probleminden mustarip olan çoğu kişinin göz kanallarında tıkanma meydana gelmektedir. Göz yaşı kanallarının tıkanması ya da hasar görmesi sebebi ile gözde sulanma oluşmaktadır. Göz yaşı kanallarının tıkalı olduğu durumda genellikle kişide nezle başlangıcı da görülebilmektedir. Göz kanallarının kullanılmaz duruma gelmesi sebebi ile gözde sulanma meydana gelmektedir. Bunun için alanında uzman bir göz doktoruna tedavi olunması gerekmektedir. Aynı durum göz yaşı kanalının gelişmediği zamanlarda da ortaya çıkabilmektedir. Göz yaşı kanallarının zaman içinde gelişmesi ve vücut ile birlikte gelişimini tamamlaması gerekmektedir ancak bazı durumlarda göz yaşı kanallarının gelişimi erken sonlanabilmektedir. Gelişimini erken bitiren göz yaşı damarları sebebi ile de kişide göz sulanması oluşmaktadır.

Saman Nezlesi Sebebi ile Göz Sulanması

Saman nezlesi; alerjik bir nezle olup ilkbahar ve sonbahar gibi bahar dönemlerinde meydana gelmektedir. Özellikle çiçeklere ve polenlere karşı aşırı hassas kişilerde saman nezlesi oluşmaktadır. Burunda akıntı ve tıkanıklık, yorgunluk ve baş ağrısı gibi birçok yan etkisi bulunmaktadır. Yan etkilerinden biri de göz sulanması olup göz yaşı kanallarının ya da burnun tıkanmasından dolayı meydana gelmektedir. Saman nezlesi olan kişilerin bir doktora giderek gerekli tedaviyi olması gerekmektedir.

Göz Sulanması Nasıl Geçer?

Göz sulanması nasıl geçer sorusu göz sulanması yaşayan kimseler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Göz sulanmasının nedenine bağlı olarak tedavi uygulanmaktadır. Eğer nezle sebebi ile göz sulanması yaşanıyor ise grip ilaçları ve vitamin desteği ile göz sulanması kolaylıkla geçirilmektedir. Göz yaşı kanallarının tıkanması sebebi ile göz sulanması meydana geliyor ise ameliyat ya da kanal açıcı ilaç yardımı ile birkaç ay içinde göz sulanması iyileştirilmektedir. Göz sulanmasının nasıl geçeceği nedenine bağlıdır bu sebep ile kesin olarak bir şey söylemek neredeyse zordur. Göz sulanması yaşayan kimselerin öncelikle bir doktor tarafından muayene edilmeleri gerekmektedir. Muayene sonrasında göz sulanmasının nedenine uygun bir şekilde tedavi yöntemi belirlenecektir.

Göz Sulanmasına Ne İyi Gelir?

Göz sulanması tedavisi göz sulanmasının nedenine bağlı olarak belirlenmektedir. Ancak ciddi bir hastalık olmadığı sürece genel bir tedavi süreci uygulanmaktadır. Göz sulanması yaşayan bir kimse sadece göz sulanması yaşıyor ve başka bir reaksiyon ile karşılaşmıyor ise bitkisel tedavi yöntemleri ile kolaylıkla iyileşebilmektedir. Ancak kullanılacak olan bitkisel tedavi yöntemine karşı alerji testi yaptırılması ve tedavinin öncelikle uzman bir hekime danışılması gerekmektedir. Göz sulanmasına karşı gül suyu başta olmak üzere doğal yağlar ve süt iyileştirebilmektedir.

Hint Yağı ile Göz Sululuğuna Tedavi

Hint yağı göz sulanmasına bitkisel çözüm olarak kabul edilmektedir ve oldukça faydalı bir yağ türü olup birçok hastalığın tedavisinde tercih edilmektedir. Hint yağının göz sulanması için kullanılması ise göze birer damla yağ damlatılarak yapılmaktadır. Hint yağı düzenli kullanım ile göz sululuğunu geçirecektir ancak aşırı kullanımdan da kaçılması gerekmektedir. Aksi takdirde gözde kuruluk meydana gelebilmektedir.

Papatya Çayı ile Göz Sulanmasına Çözüm

Papatya çayı göz sulanması ve bulanıklığı şikayeti bulunan kişiler için oldukça faydalıdır. Göz sulanması yaşayan bir kimsenin günde 2 kere gözlerini papatya çayı ile yıkaması gerekmektedir. Durulamadan önce yaklaşık 15 dakika beklenmeli ve ardından güzel bir şekilde göz ve çevresi ılık bir su ile temizlenmelidir. Doktor kontrolünde düzenli bir şekilde yapılması gereken papatya çayı ile temizleme işleminde aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Gün içinde sabah ve akşam olarak 2 defa kullanımı uygun olup en fazla 3 defa uygulanmalıdır. Ancak bu sayıların üzerine çıkmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir yoksa gözde başka problemler de meydana gelebilmektedir. Papatya çayı yeterince soğumadan kullanılır ise göz yanması oluşabilmektedir.

Sıcak Kompres ve Epifora (Göz Sulanması) Tedavisi

Gözde sulanma meydana geldiğinde sıcak bir havlu, yumuşak ve steril bir bez ya da sıcak torba yardımı ile kompres yapılması göz damarlarını rahatlatacaktır. Bu sebep ile günde 10 – 15 dakika kadar sıcak kompres tedavisi özellikle uykudan önce yapılır ise hem uykuya dalmayı kolaylaştırır hem de göz sululuğunun önüne geçer.

Göz Sulanmasının Belirtileri Nedir?

Göz sulanmasının birçok belirtisi bulunmaktadır ve bu belirtilere dikkat edildiği takdirde hastalık ilerlemeden tedavi edilebilmektedir. Göz sulanmasının belirtileri arasında pembe göz hastalığı da yer almaktadır. Pembe göz hastalığı ise göz kapağının iltihaplanması sebebi ile oluşan bir hastalıktır. Göz sulanması aynı zamanda pembe göz hastalığının da işareti olabilmektedir. Göz sulanmasının belirtilerini şu şekilde sıralamamız mümkündür;

 • Göz akıntılarının artması
 • Göz kapaklarının ağrıması
 • Gözlerin ağrıması
 • Sağa ve sola başı çevirmeden bakarken yanmaların meydana gelmesi
 • Ani ve şiddetli göz ağrısı
 • Gözde kaşınma
 • Gözde kızarıklık
 • Gözde şişme
 • Göz altı torbalarının büyümesi
 • Göz tabakalarının kanlanması göz sulanmasının belirtileri arasında yer almaktadır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM