Göz Yanması Nasıl Geçer? Göz Yanmasına Ne İyi Gelir, Neden Olur?

Göz Yanması Nasıl Geçer? Göz Yanmasına Ne İyi Gelir, Neden Olur?

Göz yanmasının tedavisi için bitkisel tedavi yöntemleri olduğu gibi doktor kontrolünde de ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Göz yanması için uygulanacak olan bitkisel tedaviler için öncelikle alerji testi yaptırılması gerekmektedir.

Ayrıca gerekli tedavi uygulanmadan önce mümkünse bir göz doktoru ile iletişime geçilerek sorulması çok daha iyi olacaktır. Göz yanmasının tedavisi, hastalığın sebebine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

Enfeksiyon, alerji ve fazla ışığa maruz kalma gibi sebeplerden dolayı göz yanması gün içinde ortaya çıkabilmektedir. Ancak sürekli göz yanması şikayeti olan kimselerin uzman bir göz doktoruna tedavi olmaları gerekmektedir.

Göz Yanmasının Nedenleri Nedir?

Göz yanması neden olur sorusu göz yanmasından mustarip kişiler tarafından sıklıkla merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Özellikle doktora gidilemeyecek bir durumda olan kimseler için bitkisel kür önerileri bulunmaktadır. Göz yanmasının birçok nedeni olabileceği gibi sadece yorgunluk sebebi ile de göz yanması oluşabilmektedir. Göz yanmasının nedenlerini şu şekilde açıklamamız mümkündür;

 • Göze kaçan yabancı cisim
 • Göze giren toz taneleri
 • Gözün fazla ışığa maruz kalması
 • Uyku problemleri
 • Yorgunluk
 • Stres
 • Sigara
 • Fazla dumana maruz kalmak
 • Nezle
 • Alerjik sebepler
 • Güneş ışınları
 • Mantar
 • Göz kuruluğu
 • Uzun süre bilgisayarda çalışmak
 • Masa başı çalışmak gibi birçok etkene bağlı olarak göz yanması ortaya çıkmaktadır.

Göz Yanması ve Uyku Problemi

Düzensiz uykuya sahip olan kişilerde sıklıkla yorgunluk, baş ağrısı, motivasyon eksikliği ve göz ağrısı oluşmaktadır. Uyku problemi yaşayan kişilerin uykuları düzene girdikten sonra yaşanan yan etkiler azalmakta olup kişinin göz problemleri de geçmektedir.

Uykunun günlük 8 saat olması ve düzenli bir şekilde uyunması gerekmektedir. Aynı zamanda verimli uyku alabilmek için uyunan odanın konforlu, karanlık ve sessiz olması kişinin verimli bir uyuyabilmesi için gereklidir. Verimli ve kaliteli uyku uyuyamayan kimselerde de göz yanması şikayetleri meydana gelebilmektedir. Bu sebep ile kişinin uyku düzeni oldukça önemlidir.

Göz Yanmasında Yorgunluk Sebebi

Göz yanması baş ağrısı ve halsizlik yaşanıyor ise kişinin stres altında kaldığına dair kanıtlar da mevcuttur. Yoğun ve stresli bir işte çalışmanın birçok zararı bulunmaktadır. Bu zararlar arasında erken yaşlanma, kronik baş ağrısı ve daha ciddi problemler de yer almaktadır.

Göz yanmasının birçok sebebi olup daha düzenli beslenme ve uyku ile yorgunluk ve stres azaltılabilmektedir. Ayrıca kişinin daha programlı bir şekilde hayatına devam etmesi de stres sebeplerini en aza indirgeyecektir. Aşırı yorgunluk sebebi ile göz yanması meydana gelebilmekte ve aynı zamanda baş ağrısı da oluşabilmektedir.

Göz Enfeksiyonu Sebebi ile Gözlerde Yanma

Halsizlik ateş ve göz yanması durumlarından şikayetçi olunuyor ise kişi enfeksiyon kapmış olabilir. Bunun için öncelikli olarak bir göz doktoruna tedavi olunması ve doktor kontrolünde ilaç kullanması gerekmektedir.

Göz enfeksiyonu ciddi bir mesele olup tedavi edilmediği takdirde daha ciddi problemlere yol açabilmektedir. Göz enfeksiyonu problemi olan kişinin enfeksiyon daha fazla büyümeden doktora gitmesi gerekmektedir. Enfeksiyon için kullanılan birçok bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır ve bu yöntemler de doktor kontrolünde uygulanmalıdır.

Göz Yanması ve Mantar

Göz yanması ve kaşıntı yaşanıyor ise gözün ya da göz kapağının mantar problemi yaşadığı bilinmektedir. Göz yanmasının sebepler arasında yer alan mantar tedavisinin doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir. Tedavi edilmediği takdirde mantar büyüyecek ve enfeksiyona dönüşecektir. Bu sebep ile önceden önlem alınması gerekmektedir.

Göz Yanması ve Fazla Işığa Maruz Kalmak

Fazla ışığa maruz kalan kimseler aynı zamanda çok gürültülü bir ortamda bulunuyorlar ise de göz yanması oluşabilmektedir. Ayrıca göz acıması da hissedebilen bu kişilerin sessiz ve dinlenebilecekleri bir alana geçiş yapmaları önerilmektedir. Göz yanması sebepleri arasında migren de yer almakta olup güneş ışığı, ışık ve gürültü gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu sebep ile ilk olarak doktora danışılması ve akabinde buna uygun bir tedavi belirlenmesi kişinin sağlığı için en iyi seçenek olacaktır.

Göz Kuruluğu Sebebi ile Göz Yanması

Göz kuruluğu sebebi ile göz kanlanması ve halsizlik oluşabilmektedir. Göz kuruluğu genellikle göz yaşı kanallarının tıkanması sebebi ile meydana gelmektedir ancak yine de sıvının dışarı çıkması sağlanmaktadır. Göz kuruluğu yaşayan bir kimsenin tedavi olarak kullanabileceği doktor kontrolünde bitkisel damlalar da bulunmaktadır. Göz kuruluğundan şikayetçi olan birinin kısa bir süre içinde doktora gitmesi gerekmektedir.

Göz Kuruluğu Nasıl Geçer?

Göz kuruluğu yanında birçok başka hastalığı da getirmekte olup bu hastalıklar arasında göz kızarıklığı da yer almaktadır. Göz kuruluğunun nasıl geçeceği; göz kuruluğunu oluşturan etmenlere bağlıdır. Bu sebep ile göz kuruluğu yaşayan kişinin bir göz doktoruna tedavi olması ve bir tedavi yönteminin belirlenmesi gerekmektedir. Göz kuruluğunun sebebini bilmeden uygulanacak olan tedaviler kişiye daha çok zarar verebilmekte olup bu sebep ile doktor kontrolünde tedavi olunması ve teşhis koyulması daha profesyonel bir işlem olacaktır. Göz kuruluğundan şikayetçi olan kimseler eğer yoğun ve stresli bir hayat yaşıyorlar ise bu durumu azaltmaları ve göreceli olarak daha rahat bir işe geçmeleri de uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Göz kuruluğuna ne iyi gelir sorusu sıklıkla merak edilmekte olup birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler arasından en çok bitkisel tedavi yöntemleri tercih edilmektedir ve kişinin düzenli tedavi ile göz kuruluğu şikayetinin iyileştirildiği bilinmektedir. Bu tedavi yöntemleri arasında ayrıca demir, omega, vitamin ve mineral gibi bağışıklık sistemini kuvvetlendirici desteklerin alınması da uzmanlar önermektedir. Göz kuruluğuna iyi gelen birçok bitkisel tedavi yöntemi aynı zamanda göz sulanması şikayetlerinin tedavisinde de kullanılmaktadır.

Soğuk Kompres ile Göz Yanması Tedavisi

Göz yanması şikayeti olan kişiler gözlerine soğuk bir bez ile kompres uygulayabilmektedir. Soğuk kompres ile kişinin şikayetleri kısa bir süre içinde gidecek ve damarları açılacaktır. Bu durum oksijen alımını da etkileyecek olup vücut içinde kan dolaşımının daha rahat yapılmasını sağlayacaktır. Bu sebep ile soğuk kompres tekniği göz yanmasının tedavisinde sıklıkla tercih edilmektedir. Göze soğuk kompres uygulaması gün içinde istenildiği kadar yapılabilmektedir ancak tek seferde en fazla 10 dakika bekletilmesi uygun görülmektedir. Soğuk kompres uygulaması için masaj tekniği ile hafif baskılar da göz çevresine yapılabilmektedir. Ayrıca soğuk suya batırılan bir bez, içine buz koyulan bir havlu ya da buzdolabında bulunan soğuk bir nesne yumuşak ve ince bir beze sarılarak göz ve çevresine uygulanabilmektedir.

Göz Yanmasına Bağlı Hastalıklar

Göz yanmasına bağlı ortaya çıkan birçok hastalık bulunmaktadır. Göz yanması bir yan etki olabileceği gibi bir hastalığın ilk işareti olarak da kabul edilmektedir. Göz yanmasına bağlı hastalıkları şu şekilde açıklamamız mümkündür;

 • Işık hassasiyeti
 • Göz nezlesi
 • Yangı
 • Göz kuruluğu
 • Migren
 • Rosacea
 • Görme problemleri
 • Sinirlerin gerilmesine bağlı olarak ortaya çıkabilen birçok hastalığa karşı yan etki ya da işaret olarak da kabul edilmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.