Gözde Karıncalanma Neden Olur?

Gözde karıncalanma nedenleri, tedavisi, yenmesi gereken besinler ve ilaçları nelerdir? Gözde uçuşan cisimlerin anlamları nedir? Göz rahatsızlıkları ve karıncalanmaları hakkında detaylara yazımız içerisinden ulaşabilir ve gerekli önlemi alabilirsiniz.

Gözde Karıncalanma Neden Olur?

Gözde karıncalanma olmasıgöz içinde bulunan jel kıvamdaki sıvının küçük yumuşamalarından kaynaklanabilir. Gözde karıncalanma ya da halk arasında bilinen adı ile uçuşmalar yüzünden ne tarafa bakarsanız bakın, gözünüzün önünde bunları görebilirsiniz. Gözde karıncalanma özellikle düz zemine bakıldığı zaman olur. Aslında gözde karıncalanma olduğu zaman retina adı verilen ağ tabakanın üzerinde oluşan gölgeler algılanır. Herkesin gördüğü şekil farklı olabilir. Genellikle halka, çizgi, nokta gibi cisimler görülür.

Ayrıca elde uyuşma ve karıncalanma yazımıza bakabilirsiniz.

Gözde Karıncalanma En Çok Kimlerde Görülür?

Gözde karıncalanmanın görülmesi belli hastalıklara sahip olanlarda daha sık görülebilir. Özellikle insanların orta yaşa erişmesi ile birlikte gözün içinde bulunan jelimsi yapının değiştiği görülecektir. Yumuşaklaşmalar ileri yaşla birlikte daha çok görülür. Gözde karıncalanma probleminin daha sık görüldüğü kişiler arasında:

 • YAG lazer yaptıranlar,
 • Miyop olanlar,
 • Göz içi iltihabı geçirenler,
 • Katarakt ameliyatı geçirenler yer alır.

Eğer kişi gözlerinde sürekli karıncalanmadan şikayetçi oluyorsa ve yaşı 45 yaşın üzerinde ise mutlaka en kısa sürede uzman hekimi araması gerekir.

Gözde Karıncalanma Ciddi bir Sağlık Problemi midir?

Gözde karıncalanma hastalığının ciddiliği herkes için farklı olabilir. Örneğin bir kişi o gün içinde bilgisayara sık baktığı için bile gözlerinin karıncalandığını fark edebilir. Böyle bir durumda karıncalanma ciddi bir problem değildir. Zaten şikayetler kendiliğinden geçecektir. Fakat eğer karıncalanma sık karşılaşılan bir sorun ise o zaman farklı hastalıkların meydana gelmiş olabileceğinden şüphe etmek gerekir.

Jelin arka duvardan ayrılması halinde ağ tabakada yırtıklar meydana gelmesi olasıdır. Bu yırtımalar yüzünde gözde azda olsa kanamalar meydana gelebilir. Kanamaların olması ile birlikte gözde daha çok karıncalanma meydana gelecektir. Ağ tabakanın bir kere yırtılması halinde kişi ciddi göz problemleri ile karşılaşabilir.

Ne Zaman Gözde Karıncalanma Şikayeti ile Doktora Gitmek Gerekir?

Gözde karıncalanma rahatsızlığı için doktora gitmek gerekebilir. Özellikle uçuşma probleminin aniden ortaya çıkması halinde kişinin şüphe etmesinde fayda vardır. Eğer gözlerinize perde inme şeklinde bir rahatsızlığınız olursa acilen doktor ile iletişime geçmeniz gerekir. Unutmayın ki hastalıkların erkenden teşhis edilmesi hastalık tedavisindeki en önemli noktalardan bir tanesidir. Düzenli olarak kontrole gitmek, herhangi bir şikayet halinde hekim ile görüşmek son derece önemlidir.

Gözde Karıncalanma Şikayeti ile Doktora Gittiğiniz Zaman Nasıl Muayene Edilirsiniz?

Gözde karıncalanma halinde doktorun muayene yapması şarttır. Muayene olmadan durumun neden kaynaklandığını bulmak imkansızdır. Hekim muayene yaptığı sırada bir takım göz damlalarını kullanacaktır. Bu damlalar sayesinde göz bebeklerinin büyümesi sağlanır. İşlemden sonra hekim göz çevresini dikkatli bir şekilde inceler. Göz bebeklerinin büyümesine bağlı olarak görme bozukluklarının oluşması normal kabul edilir. Göz muayenesinden sonra bu yüzden araç kullanılması önerilmemektedir.

Gözde Meydana Gelen Işık Çakmalarının Nedenleri Nelerdir?

Gözlerde ışık çakması yine göz içinde bulunan jel ile ilgili meydana gelen bir durumdur. Sıvının ağ tabakadan ayrılması halinde kişi görüş alanında yüzlerce yıldız olduğu izlenimini elde eder. Gözde karıncalanma gibi diğer rahatsızlık verici belirtiler de meydana gelebilir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte bu durumla daha sık karşılaşılır. Kişi haftalar boyu bile yıldız görmeye devam edebilir. Aniden çıkan rahatsızlıklarda doktor ile vakit kayıp etmeden iletişime geçmek gerekir. Ancak iyi bir göz doktoru size ağ tabakanızın yırtılıp yırtılmadığını söyleyecektir.

Migren hastaları, hastalıkları nedeniyle ışık çakması problemi ile karşılaşabilirler. Migren hastaları bu durumla ortalama 20 dk boyunca karşılaşırlar. Bu hastalıkla birlikte ışık çakması meydana geliyorsa beyin kan damarlarının spazmları oluşmuştur. Migren hastalarına karıncalanma şikayetinin yanı sıra baş ağrısı da eşlik eder.

Gözde Meydana Gelen Işık Çakmalarının Önüne Geçmek için Neler Yapılması Gerekir?

Gözlerde meydana gelen ışık çakmalarının önüne geçmek için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Göz sağlığına iyi gelen besinlerin tüketilmesi gerekir.
 • Gözler yeterli miktarda dinlendirilmelidir.
 • Gözlerin temizliği sağlanmalıdır.
 • Gözlerde lens ile uyunmamalıdır.
 • Gözler için lens seçilirken seçici davranılmalıdır.
 • Uzun süre bilgisayar ya da telefon ekranı gibi yapay ekranlara bakılmamalıdır.
 • Ekranın özelliklerin ne olduğu önemlidir. Yüksek kaliteli, çözünürlüğü yüksek ve tarama hızının yüksek olduğu ekranların tercih edilmesi gerekir.
 • Ekrana bakarken gözler sonuna kadar açılmamalıdır. Gözler kısılarak bakılmalıdır.
 • Uzun süre ekrana bakmak zorunlu olursa belli süre aralar verilmelidir.
 • Bilgisayar ekranında hangi font yazıların kullanıldığına dikkat etmek gerekir. Kişinin görmesini zorlaştıran fontlar tercih edilmemelidir. Fontlar sadece ve anlaşılır olmalıdır.
 • Pencereden içeri bilgisayar ekranına doğru güneş ışığı yansımamalıdır.
 • Monitor tam karşıda olmamalıdır. Monitor üstten bakılabilecek bir hizada olmalıdır. Ekran uzaklığı iyi ayarlanmalıdır.
 • Özellikle bilgisayar ekranına bakarken göz kırpma sayısının artırılması gerekiyor.

Dilde karıncalanma nedenlerini inceleyebilirsiniz.

Gözde Meydana Gelen Hastalıkların Önlenmesi için Hangi Besinlerin Tüketilmesi Gerekir?

Gözlerdeki hastalıkların önlenmesi için tüketilmesi gerekenler tercih edildiği zaman göz sağlığı ile beraber genel sağlık da iyileştirilmiş olur. Daha iyi görmek isteyen kişiler beta karoten kaynağı olan besinleri tercih etmeleri gerekmektedir. Özellikle havucun yüksek beta karoten kaynağı olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra ıspanak, kavun, mango ve kabak göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Göz sağlığı için tüketilmesi gereken diğer besinler şu şekilde sıralanabilir:

 • C vitamini kaynağı olan kiraz, çilek, brokoli ve lahana yenmesi önerilmektedir.
 • E vitamini deposu olan kuru yemişler özellikle badem tüketilmelidir. Kuru yemişler içeriğindeki yüksek yağ oranı nedeni ile kalorili besinlerdir bu nedenle tüketim yaparken dikkatli olmak gerekir. Sabahları yulaf ile ya da ara öğün olarak bir avuç kuru yemiş yemek yeterli olur.
 • Ispanak, yeşil bezelye gibi koyu yapraklı sebzeler tüketilmelidir. Kale de besin değeri yüksek olan koyu yapraklı bir sebzedir. Koyu yaprakları olan sebzelerin içerisinde bol miktarda lutein bulunduğu bilinmektedir.
 • Çinko vücutta A vitaminin absorbe edilmesine yardımcı olan bir mineraldir. A vitamini ise gözlerin güçlenmesine yardımcı olur. Mayalı gıdalar, deniz ürünleri, leblebi, kabak çekirdeği ve fıstık yüksek oranda çinko içeren besinler arasında yer alır.
 • Soğuk su balıkları göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Orkinos, somon ve ringa balıkları yenebilir. Özellikle yağ oranı yüksek olan balıkların tüketilmesi faydalıdır.

Gözlerinizin Sağlıklı Olmasını İstiyorsanız Bu Önerilere Kulak Verin

Göz sağlığı için kulak verilmesi gereken öneriler bulunmaktadır. Bu önerilere dikkat ettiğiniz zaman sağlığınıza katkı sağlamış olursunuz. Öneriler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hangi makyaj malzemelerini kullandığınıza dikkat edin.
 • Eğer gözde karıncalanma gibi problemler ile karşılaşıyorsanız zaman kayıp etmeden hekiminiz ile görüşün.
 • Güneş gözlüğünüzü yalnızca yaz aylarında değil aynı zamanda kış aylarında da kullanın. Güneş gözlüğünüzün son kalite olmasına dikkat edin.
 • Sofradan eksik edilmemesi gereken kaliteli besinleri bol miktarda tüketmeye özen gösterin.
 • Bilgisayar başında çok fazla zaman geçiriyorsanız ara vermeyi ihmal etmeyin. Gözlerinizi normalde kırpmanız gerektiğinden daha fazla kırpın.
 • Kullandığınız kozmetik ürünlerini gözden geçirin. Tarihi geçmiş olanları, içinde kimyasal madde olanları attığınızdan emin olun.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.