Hafta Hafta Hamilelik Rehberine Hoş geldin!

A+
A-

Gebeliğin haftalara göre gelişimi, kilo alımı; bebeğin gelişimi, boyu, kilosu, baş çevresi, ense kalınlığı; ay hesaplaması; kan AFP ve HCG değerleri ile hamilelik haftasına göre beslenmeyi, egzersizleri, dikkat edilmesi gereken noktaları inceleyebilirsiniz.

Hafta Hafta Hamilelik Rehberine Hoş geldin!

Belki anne olacağınız haberini yeni aldınız, belki de henüz hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsunuz ya da heyecan içerisinde bebeğinize kavuşacağınız gün için geri sayım yapıyorsunuz. Bebeğinize kavuşmayı heyecanla beklediğiniz günlerde ve haftalarda hamilelik serüveniniz nasıl geçecek, bebeğiniz nasıl yavaş yavaş büyüyecek hepsini öğrenebilirsiniz. Öyleyse haydi hamilelik serüveni başlasın. Hamileliğiniz ile ilgili merak ettiğiniz herşey hafta hafta hamilelik rehberinde!

İçindekiler

Hamilelik Serüveni Başlıyor: 1.Ve 2. Haftalarda Bebek (1.Ve 2.Haftada Cenin)

Bebeğiniz rahminize ilk düştüğü andan itibaren vücudunuzda değişimler baş göstermeye başladı. Bazı belirtiler kendini hemen gösterirken, bazı belirtileri zamanla görebilirsiniz. Siz gebeliğinizi birkaç hafta süre fark etmemiş olsanız dahi vücudunuzda değişen hormonların doğuracağı birçok değişimi hissedeceksiniz. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek, bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için hamilelik döneminde başınıza neler gelebileceğini, gelişim sürecini iyi bilmeniz ve takip etmeniz gerekecek.

Erkekten gelen spermler ile kadın vücudunda ki yumurta döllenir ve bunun sonucunda embriyo oluşur. Hamileliğinizin ilk haftasında bebeğiniz embriyo haline ve iki küçük top şeklinde bölünmektedir. Bu iki küçük toptan bir tanesi embriyo bir tanesi ise plasentadır. Plasenta bebeğinizin gerekli besinleri almasını sağlayan ve etrafını saran bir zardır. Hamileliğinizin tüm evrelerinde bebeğinizi bu plasenta besler ve korur. Embriyonun tutunması sonrasında bebeğinizin gelişimi ilk haftalarda başlar. 1. ve 2. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

Hamileliğinizin ilk haftaları, aslında 3. haftaya kadar olan kısmı kapsamaktadır. İlk üç haftanızda;

 • Lekelenme şeklinde ufak kanamalar oluşabilir.
 • Ruh halinizde ani değişimler olabilir.
 • Göğüsleriniz büyüyebilir.
 • Vücut sıcaklığınızda düşüş olabilir.
 • Alt karın bölgenizde hafif kramplar ve ağrılar hissedebilirsiniz.
 • Kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.

Bu belirtilerin hepsi hamileliğin ilk haftaları için normaldir. Korkmanıza hiç gerek yok. Bebeğinizle geçireceğiniz ilk haftalar ve hamilelik serüveniniz başlıyor.  3. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

4.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 4.Haftasında Bebek (4.Haftada Cenin)

Hamileliğinizin 4. haftasındasınız ve bebeğiniz şu an tam olarak haşhaş tohumu büyüklüğünde! Artık 4 haftalık hamilelik dönemindesiniz, sizi tebrik ediyoruz. Siz şu an hamile olduğunuzu biliyorsanız, muhtemelen birçok kadından çok daha önce hamile olduğunuzdan haberdarsınız. 4. haftaya kadar herhangi bir belirti hissetmemiş olabilirsiniz. Bu gayet normaldir.

Genelde bu evrede regl olmadığınızı fark ederek, bir hamilelik testi yapacaksınız. Ve sonucu gördüğünüzde heyecan, mutluluk ve tarif edilemez birçok duyguyu aynı anda yaşayacaksınız. Peki 4 haftalık hamileliğinizde sizi neler bekliyor?

Karnınızın hafifçe şişmeye başladığını hissedeceksiniz. Artık bebeğinizin gelişimi başladı ve sizde hem kendinize hem de ona iyi bakmalısınız. Doktorunuzu da danışarak, doğum öncesi vitaminlerinizi bu dönemde almaya başlayabilirsiniz. Artık bu dönemde dar elbiselerinizin ya da pantolonlarınızın zor kapandığını göreceksiniz. Sizin için daha rahat kıyafetler giymenin zamanı geldi. Hamileliğinizin 4. haftasında;

 • Şişkinlik hissedebilirsiniz.
 • Hafif kramplar gelebilir.
 • Sabahları rahatsız hissedebilir, mide bulantısı yaşayabilirsiniz.
 • Ruh haliniz çokça değişebilir.
 • Göğüslerinizde şişkinlik ve acı hissedebilirsiniz.
 • Hemen yorulabilir, halsiz olabilirsiniz.

Tüm bu belirtiler hamileliğinizin 4. Haftası için gayet normal. Hafif kramplar sizi korkutabilir. Fakat korkmanıza gerek yok. Bebeğiniz rahim duvarınıza doğru implante olduğu için bu krampları hissediyorsunuz. Fakat aşırı ağrı ve kramplarda doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin. Artık tam olarak bir aydır bebeğinizle birliktesiniz. Serüveniniz hızla devam ediyor. 4. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

5.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 5.Haftasında Bebek (5.Haftada Cenin)

Hamilelik süreçleri elbette her kadında farklı şekilde ilerlemektedir. Artık 5 haftadır bebeğinizle berabersiniz. Genelde hamile olduğunun fark edildiği, bebeğinize kavuşacağınızın haberini aldığınız hafta bu. Bu dönemde doktor kontrollerin yapılacak ve sıklıkla idrar ve kan testi yapılacak. Sizin ve bebeğinizin iyi olup olmadığına dair teşhislerin konulabilmesi için doktorunuz birçok kontrol yapacak.

Bu haftada artık bebeğinizin kalp atışını ultrason aracılığıyla duyabileceksiniz. Atan küçük kalbinin sesini duyduğunuzda, anne olmanın nasıl bir his olacağını derinden hissedeceksiniz. Artık biliyorsunuz siz hamilesiniz ve bebeğinizle 5 haftadır birliktesiniz. Hamileliğinizin 5.haftasında;

 • Göğüslerinizde hissedeceğiniz acı artacaktır.
 • Sabah rahatsızlıkları hissedebilirsiniz.
 • Mide bulantısını günü her saatinde yaşayabilirsiniz.
 • Kendinizi bir önceki haftaya göre daha yorgun hissedebilirsiniz.
 • Sık sık idrara çıkabilirsiniz.
 • Hafif kramplar hissedebilirsiniz.
 • Hafifi lekelenmeler oluşabilir.

Bu belirtiler hamileliğin 5. haftası için gayet normal. Bebeğinizle geçireceğiniz bir haftayı daha geride bırakırken, artık anne olmanın mutluluğunu daha fazla hissediyorsunuz. 5. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

6.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 6.Haftasında Bebek (6.Haftada Cenin)

Anne olma fikri, hamileliği kabul etme gibi durumlar sizin için hala yeni. Artık 6 haftalık hamilesiniz. Kendinizi gergin, mutsuz hissedebilirsiniz. Muhtemelen siz bir ya da iki haftadır hamile olduğunuzu biliyorsunuz. Henüz alışma dönemindesiniz. Bu hafta bedeninizde birçok değişiklik görülse de hala hamile gibi görünmeyebilirsiniz. Hamileliğinizin henüz başındasınız ve bebeğinize, anne olma fikrine yeni yeni alışıyorsunuz. 6. haftada hamilelik belirtileri arasında;

 • Bulantıları daha sık hissedebilirsiniz.
 • Göğüsleriniz artan kan akışı sebebiyle daha fazla acıyabilir.
 • Sürekli idrara çıkma isteği duyabilirsiniz.
 • Gaz ve şişkinlik durumlarını yaşayabilirsiniz.
 • Hormonlardan dolayı ruh hali değişimleriniz devam edebilir.
 • Hafif kramplar hissedebilir, lekelenme şeklinde ufak kanamalar görebilirsiniz.

Bebeğiniz şu anda en önemli parçalarının gelişimi sürecinde. Bebeğinizin kanı gidere daha fazla dolaşım sisteminde akmaya başlıyor. Bebeğiniz şu anda ufacık el ve ayaklarını oynatmaya bile başlamış olabilir. Gözleri, kulaları, çenesi, yanakları, burnu oluşmaya başladığı için artık çok daha güzel bir hal alıyor. Şu an bebeğiniz ortalama 0,6 santimetre büyüklüğe ulaşmak üzere. Gittikçe büyüyor, gelişiyor ve kavuşmanız için bir hafta daha geçiyor. Stresten uzak durmaya ve hafif egzersizler yapmaya özen göstermelisiniz. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için artık çok daha fazla dikkatli olmalısınız. 6. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

7.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 7.Haftasında Bebek (7.Haftada Cenin)

Artık bebeğinizle birlikte 7. haftaya girdiniz. Şu an her dakika başına yaklaşık yüz yeni beyin hücresi üreten bebeğiniz, hızla gelişmeye devam ediyor. Üstelik bu hafta bebeğinizin beyni ve kalbi çok büyük gelişmeler göstermeye ve gelişmeye başlıyor. Kol ve bacak eklemleri şekillenirken, böbrek sistemi de gelişiyor. Aynı zamanda minik, güzel yüzü belirginleşmeye başlıyor. Bu hafta muhtemelen doktorunuzla görüşeceksiniz ve bazı doğum öncesi testlere hazır olmalısınız. Hamileliğinizin 7. haftasında biraz daha rahatsız edici belirtiler hissedebilirsiniz. Bu belirtiler;

 • Bulantı
 • Sık idrara çıkma
 • Akne ve sivilce gibi cilt problemleri
 • Yiyeceklere karşı isteksizlik ya da aşırı istek
 • Hafif kramplar
 • Ruh halinde değişimler

Bu belirtileri hissedebilir ya da hiçbirini yaşamayabilirsiniz. Her iki durumda gayet normal olarak kabul edilir. Hamileliğinizin 7. Haftasında bebeğinizin gelişimi muhteşem ve siz de artık anne olmaya çok daha fazla hazırsınız. Stresten uzak durun ve sağlıklı beslenin. Egzersiz yapmayı da ihmal etmeyin. 7. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

8.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 8.Haftasında Bebek (8.Haftada Cenin)

2 aydır hamilesiniz ve bebeğiniz sürekli gelişmeye devam ediyor. Yavaş yavaş hamile olduğunuz belli olmaya başlıyor. Siz artık daha fazla anne olduğunuzu hissederken, bebeğiniz büyüyor ve rahminiz gittikçe genişliyor. Hormonlarınız bu haftada sizi daha fazla zorlayacaktır. Bu hafta bebeğiniz artık hızla büyüyor ve sizde 2 bilemedin 3 kilo almış ya da hiç kilo almamış olabilirsiniz. 8.haftada hamilelik belirtileri;

 • Göğüslerinizi daha büyük ve ağır, göğüslerinizde acı hissedebilirsiniz.
 • Yorgunluk ve halsizliği daha fazla hissedebilirsiniz.
 • Sabah rahatsızlıklarınız ve mide bulantınız devam edebilir.
 • Koku duygunuzda müthiş bir hassasiyet oluşabilir.
 • Kabızlıktan şikayetçi olabilirsiniz.
 • Garip rüyalar görebilir, gece uykularınızdan mahrum kalabilirsiniz.

Bu belirtilerin hepsi normal, endişelenmenize gerek yok. Fakat görebileceğiniz lekelenmeler artık bu haftada normal değil. Böyle bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz. 8. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

9.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 9.Haftasında Bebek (9.Haftada Cenin)

Bu hafta siz ve bebeğiniz büyük başarılar elde edeceksiniz. Bu hafta artık bebeğiniz bir embriyo olmayacak, o artık bir fetüs! Yani artık çok daha fazla bebeğe benziyor. Bu hafta ve öncesinde yaşadığınız sıkıntılardan yavaş yavaş kurtulmaya başlıyorsunuz. 9. haftadasınız ve bu hafta hormonlarınızın en yüksek seviyede sizi etkilediği haftalardan biri olacak. 9. haftada hamilelik belirtileri şu şekilde olacaktır;

 • Burun tıkanıklığı yaşayabilirsiniz.
 • Baş ağrısı çekebilirsiniz.
 • Rahiminiz genişlediği için daha sık idrara çıkabilirsiniz.
 • Hormonlar sebebiyle mide bulantınız artabilir.
 • Yaşadığınız hormonal değişimin artması sebebiyle duygusallığınız artabilir.
 • Ruh halinizde hızlı değişimler yaşanabilir. 9. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

10.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 10.Haftasında Bebek (10.Haftada Cenin)

Artık karnınız kendini iyice göstermeye başladı. Bebeğiniz hızla büyürken ve gelişirken, hala hamile gibi görünmüyor olabilirsiniz. Bu hafta vücudunuzda radikal değişimlerin yaşanmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz. Bu hafta bebeğinizin kemikleri oluşmaya başlıyor. Artık bebeğinizin hayati organları tamamen gelişmiş durumda. Şu an bebeğiniz 3 santimetre civarında ve önümüzdeki üç hafta içerisinde uzunluğu neredeyse 3 katı artacak.

Bebeğiniz bu hafta karnınızın içerisinde tekmeleme denemeleri yapmaya bile başlayabilir. Eğer bebeğiniz için genetik testler yaptırmak istiyorsanız bu hafta en uygun haftalardan biri olacaktır. Bu hafta 9. Haftadaki belirtilere ek olarak vajinanızda artan bir akıntı gözlemeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra damarlarınız görünür hale gelebilir. Bunun sebebi ise vücudunuzun bebeğiniz için neredeyse bir tondan fazla kan taşıyor olmasıdır. Bebeğinizle olan yolculuğunuz yavaş yavaş ilerken hem o hem siz müthiş değişimler yaşamaya devam ediyorsunuz. 10. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

11.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 11.Haftasında Bebek (11.Haftada Cenin)

11 haftalık hamilesiniz ve artık karnınız gözle görülür şekilde değişmeye başlıyor. Aynı zamanda göğüsleriniz de de fark edebileceğiniz büyüme olacak. Bu hafta endişeleriniz ya da duygusal karmaşıklıklarınız artabilir, anne olursunuz bu gayet normal. Hamilelik belirtilerinin en şiddetli olduğu zamanlar olan ilk 3 ayı bitirmek üzeresiniz. 11. haftada hamilelik belirtileriniz;

 • Yorgunluk ve bitkinlik
 • Ruh halinde değişimler
 • Gaz
 • Mide bulantısı
 • Bacak ağrısı
 • Vajina akıntısı
 • Ciltte kararma

Bu belirtiler gayet normal ve bu sıkıntılardan kurtulmanıza çok az kaldı. Hamileliğinizin üçüncü ayından sonra çok daha rahat olabileceksiniz. 11. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

12.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 12.Haftasında Bebek (12.Haftada Cenin)

Artık hamileliğinizin 3. ayının son haftasındasınız. Bebeğiniz bir erik büyüklüğünde ve 5,3 santimetre uzunluğa sahip. Bu haftada ultrasona girdiğinizde bebeğinizi çok daha net bir şekilde görebileceksiniz. Bu hafta bebeğiniz parmaklarını ve kıvrık durumda olan ayak parmaklarını açıp kapatmaya başlayacak. Sürekli gelişen ve büyüyen bebeğinizle kavuşmanız için geri sayım devam ediyor. Bu hafta hissedebileceğiniz belirtiler;

 • Vajinal akıntıda artış gözlemleyebilirsiniz.
 • Baş ağrısı çekebilirsiniz.
 • Hormon ve tansiyonunuzda oluşan değişimler sonucu baş dönmesi yaşayabilirsiniz.
 • Sabah bulantılarınız artık azalmaya başlayabilir.

Belirtilerin hepsi normal ve yavaş yavaşta azalmaya başlıyor. Artık daha rahat olabileceğiniz haftalara doğru ilerliyorsunuz. Ufak kanamalar sonucu lekelenmeler bu haftada bazen normal sayılırken bazen korkutucu olabilmektedir. Böyle bir durum yaşarsanız mutlaka doktorunuza muayeneye gitmenizi öneririz. 12. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

13.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 13.Haftasında Bebek (13.Haftada Cenin)

Şu an itibariyle hamileliğinizde 3 aylık döneminizi bitirdiniz. Çevrenizdekilere haberi vermeye başlayabilir, kutlamaların tadını çıkarabilirsiniz. Artık sabahları mide bulantısı olmadan uyanabilir, daha enerjik hissedebilirsiniz. Hamileliğin 13. haftasında belirtiler;

 • Damarlarınız çok daha görünür hale gelebilir. Cildinizin altında tüm mavi damarlarınızı görmeniz mümkün olacaktır. Bunun sebebi kan akış hızınızın artmasıdır.
 • Geçirdiğiniz 3 aylık dönemden sonra en enerjik haftanızı geçirebilirsiniz. Enerjinizde artış olacaktır.
 • Cinsel isteğinizde artış oluşabilir.

Bu hafta bebeğiniz tabiri caiz ise bir limon büyüklüğünde! Bebeğinizin boyu hızlıca büyüyor. Bu hafta bebeğiniz 7,3 santimetre boyunda. Ve müjdeli haberi bu hafta almanız mümkün olabilir. Bebeğinizin cinsiyetini artık öğrenebilirsiniz. Tabi doktorunuz muhtemelen fark etmenin zor olabileceğini net bir cevap veremeyeceğini söyleyebilir. Genelde 18 ila 22 hafta aralığında bebeğinizin cinsiyeti net olarak belli olacaktır. Fakat şanslıysanız küçük bir kız mı yoksa küçük bir erkek sahibi mi olacağınızı öğrenebilirsiniz. 13. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

14.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 14.Haftasında Bebek (14.Haftada Cenin)

Bu hafta bebeğiniz hızla büyümeye devam ettiği için karnınızda sancı ya da ağrı hissedebilirsiniz. Bu hafta artık bebeğinizin boyu 8,6 santimetre civarında. Tabiri caiz ise bir elma büyüklüğünde. Hamileliğinizin 13. Haftasına göre bebeğiniz neredeyse iki katı daha büyük!

Hamileliğinizin 14. haftasında bebeğiniz erkek ise prostat bezi, kız ise yumurtalıkları oluşmaya başlıyor. Karın kaslarında hissedeceğiniz ağrı haricinde olumsuz bir belirti hissetmeyebilirsiniz. İştahınızda ve enerjinizde artış olacağı kesin. Ve hamileliğin çekici bir yanı olarak daha kalın ve parlak saçlara sahip olacaksınız. 14. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

15.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 15.Haftasında Bebek (15.Haftada Cenin)

Hamileliğinizin 15. haftasında libidonuz ve enerjiniz git gide yükseliyor. Bu hafta karşılaşabileceğiniz belirtiler;

 • Midenizde ekşime, gaz ve hazımsızlık,
 • Burun kanamaları,
 • Cinsel istekte artış,
 • Nefeste daralma,
 • Şişmiş diş etlerinizi görebilir ve bu belirtileri hissedebilirsiniz.

Bu belirtiler bu hafta için normal, fakat aşırı bir belirti gördüğünüzde mutlaka doktorunuza başvurmanızı öneririz. Bebeğiniz artık tabiri caiz ise bir portakal büyüklüğünde ve 10 santimetre uzunluğunda. Bebeğiniz artık tüm bacak ve eklemlerini hareket ettirebiliyor. 15. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

16.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 16.Haftasında Bebek (16.Haftada Cenin)

Hamileliğiniz ilerken heyecanınızda git gide artıyor. Artık 16 haftadır hamilesiniz ve bebeğinize kavuşabilmeniz için günler hızla ilerliyor. Bu hafta bebeğinizin karnınızdaki hareketleri daha fazla hissetmeye başlayacaksınız. Hamileliğin 16. haftasında;

 • Kabızlık yaşayabilirsiniz.
 • Göğüsleriniz ilk zamanlara göre çok fazla büyüme gösterebilir.
 • Sırtınız ağrıyabilir.
 • Gözlerinizde hassasiyet, kaşıntı ve kuruluk hissedebilirsiniz.
 • Cildinizde parlama olabilir.
 • Unutkanlıklar yaşayabilirsiniz.

Bu hafta artık bebeğinizin saçları, kaşları ve kirpikleri uzuyor. 16. Haftanızda yatış pozisyonunuza dikkat etmeniz gerekecektir. Sırtüstü yatmaya özen göstermelisiniz. Bu haftayı bebeğinizle birlikte sağlıklı bir şekilde geçirdiğiniz için mutlu olabilirsiniz. Artık düşük yapma ihtimaliniz %1’e düştü. Rahatlayabilir ve hamileliğinizin tadını çıkarabilirsiniz. 16. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

17.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 17.Haftasında Bebek (17.Haftada Cenin)

Normal şartlarda bu haftada bebeğinizin cinsiyetini kesin olarak öğrenebileceğiniz zamanlardasınız. Bu hafta bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor ve hissedeceğiniz hamilelik belirtileri de aynı oranda artış gösterecektir;

 • Vücudunuzda artan sıvılar; vajina akıntısı, ter, mukus vb. durumlarını yaşayabilirsiniz.
 • Gördüğünüz garip rüyalar artış gösterebilir.
 • Özellikle karın bölgeniz başta üzere derinizde çatlaklar oluşabilir.
 • Kilo alımınız bu hafta hızlanabilir.
 • Göğüsleriniz ve göbek bölgenizde kaşıntı hissedebilirsiniz.

17 haftalık hamilelik dönemindesiniz ve bebeğiniz artık 13 santimetre uzunluğunda. Bu hafta bebeğinizin ile aranızda çok daha kalın ve güçlü bir göbek kordonu geliştireceksiniz. Bu hafta hayvansal protein almaya özen göstermelisiniz. 17. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

18.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 18.Haftasında Bebek (18.Haftada Cenin)

Siz artık tam olarak 4 aylık hamilesiniz. Bu hafta şişmiş ayaklarınız ya da elleriniz, ağrıyan sırtınız, bacaklarınızda hissettiğiniz kramplar ve burnunuzda oluşabilecek kanamalar ile rahatsız bir hamilelik haftası geçirebilirsiniz. Bebeğinizin tekmelerini daha fazla hissedeceğiniz bir haftadasınız. Bebeğiniz artık yaklaşık 14 santimetre uzunluğunda ve yaklaşık 0,18 kilogram ağırlığında. Bebeğiniz sizinle daha fazla iletişim kuruyor; yuvarlanıyor, tekmeliyor ya da yumruk atabiliyor. Siz bir anne olarak bunları hissederken müthiş duygular yaşayacaksınız. 18. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

19.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 19.Haftasında Bebek (19.Haftada Cenin)

19 haftadır hamilesiniz, sizi tebrik ediyoruz. Bu hafta bebeğiniz bir mango büyüklüğünde ve yaklaşık 15 santimetre uzunluğunda. Bebeğinizin beyin hücreleri hızla gelişim gösterirken, bebeğinizin; tat, görme, işitme ve koku duyuları gelişiyor. Bu dönemde artık kalsiyum ihtiyacınız çok daha fazla olacak. Kalsiyum almaya özen gösterin ve bebeğinizle geçirdiğiniz 19. haftanın tadını çıkarın. 19. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

20.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 20.Haftasında Bebek (20.Haftada Cenin)

20 haftalık hamilesiniz ve bebeğiniz artık tabiri caiz ise bir muz büyüklüğünde. Bebeğiniz güzel işler çıkıyor ve hızla büyümeye devam ediyor. Bu hafta doktorunuz hamileliğinizin gidişatını hem sizin hem de bebeğinizin sağlığıyla ilgili her şeyin yolunda olup olmadığını inceleyecektir. Enerjiniz bu hafta yüksek olacak, fakat mide ekşimesi ya da hazımsızlık hissedebilirsiniz. Bacaklarınız ağrıyabilir, bacaklarınızda ve ayaklarınızda şişme gözlemleyebilirsiniz. Korkmayın! Herşey yolunda, bebeğinize kavuşmanız için geri sayım tüm hızıyla devam ediyor. 20. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

21.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 21.Haftasında Bebek (21.Haftada Cenin)

21 haftalık hamilesiniz ve 5. aya doğru emin adımlarla ilerliyorsunuz. Bu hafta aynaya baktığınızda kendinizdeki değişimleri çok daha fazla şekilde hissedebilirsiniz. Bu hafta;

 • Göğüslerinizden sızıntı oluştuğunu görebilirsiniz.
 • Derilerinizde çatlaklar oluşabilir.
 • Cildiniz kuruyabilir ve kaşınabilir.
 • Midenizde ekşime ya da hazımsızlık gibi problemler yaşayabilirsiniz.
 • Braxton Hicks kontraksiyonları olarak adlandırılan doğuma hazırlık için vücudun oluşturduğu kasılmaları hissedebilirsiniz. Eğer oturma ya da yatma pozisyonunuzu değiştirdiğinizde bu kasılmalar geçiyorsa herşey yolunda demektir.

Bu hafta bebeğiniz daha da uzadı ve artık 26 santimetre uzunluğunda. Bebeğinizin sindirim sistemi gelişim gösteriyor ve üreme sistemi oluşuyor. 21. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

22.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 22.Haftasında Bebek (22.Haftada Cenin)

Artık 5 aylık hamile olmanız için geri sayımda olduğunuz haftadasınız. Bebeğiniz artık yaklaşık 27,5 santimetre uzunluğunda ve yaklaşık bir hindistancevizi büyüklüğünde. Bu hafta gözleri ve dudakları gelişim gösterdiği için yüzü belirginleşmeye başlıyor. 22. hafta hamilelik belirtileri arasında;

  • Sırt ağrıları
  • Vajinal akıntıda artış
  • Cinsel istekte artış
  • Göbek deliğinin çıkık hale gelmesi
  • Saçların hızlı uzaması
  • Nefes almakta güçlük çekmek
  • Eller ve ayaklarda şişme

22. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

23.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 23.Haftasında Bebek (23.Haftada Cenin)

23 haftalık hamilesiniz ve bebeğiniz artık iri, güzel bir greyfurt büyüklüğünde. Bebeğiniz bu hafta 29 santimetre uzunluğa ulaştı ve git gide büyümeye devam ediyor. Bu hafta korkularınız artabilir ve doğumla ilgili endişe duyabilirsiniz. Bebeğinizin odasını hazırlamaya ve doğum günü için yavaş yavaş hazırlık yapmaya başlayabilirsiniz. Bu uğraşlar korkunuzu uzaklaştırmanıza yardımcı olacaktır. 23. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

24.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 24.Haftasında Bebek (24.Haftada Cenin)

Bu hafta bebeğinizin karnınızın içerisindeki hareketlerini daha fazla hissedebileceğiniz bir hafta. Bebeğinizle 24 haftadır berabersiniz ve o artık tabiri caiz ise bir kavun büyüklüğünde. Cilt yapısı matlaşıyor, yavaş yavaş pembe ve taze bir görünüme kavuşuyor. Bu hafta sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir, bacak krampları ve ağrılar ile uğraşabilirsiniz. Egzersiz yapmak, gündüz zamanlarınızı hareketli geçirmek ve yatmadan önce temiz hava almak sizin için faydalı olacaktır. 24. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

25.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 25.Haftasında Bebek (25.Haftada Cenin)

25 haftalık hamilelik dönemindesiniz ve bebeğiniz artık daha da fazla büyüdü. Uzunluğu yaklaşık 34,5 santimetre uzunluğunda ve yaklaşık 0,75 kilogram ağırlığında. Bu hafta bebeğiniz denge duygusunu öğreniyor ve bu yeni öğreniminin tadını çıkarıyor. Siz ise bu hafta bebeğinizin hızla büyümesinden dolayı kendinizi daha ağır hissedebilirsiniz. Hemoroit, sık idrara çıkma, uyku problemi, kabızlık, mide ekşimesi gibi belirtileri sıklıkla hissedebilirsiniz. 25. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

26.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 26.Haftasında Bebek (26.Haftada Cenin)

Hamileliğinizin 6. ayına doğru ilerlerken, bebeğiniz sizin antikorlarınızı emerek bağışıklık sistemini hazır hale getiriyor. Doğuma geri sayım hızlanırken, bebeğiniz kirpiklerini bile oynatmaya başladı. Bu haftada yüksek tansiyon belirtisine dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Unutkanlık yaşayabilir, haftada bir iki kez baş ağrısı çekebilirsiniz. Karın bölgenizde kasılmalar hissedebilir, uyku problemi yaşayabilirsiniz. Ama bebeğinizi kucağınıza almak için bunların hepsini değer, değil mi? 26. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

27.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 27.Haftasında Bebek (27.Haftada Cenin)

Artık bebeğiniz nefes alıyor ve siz ikinci üç aylık döneminize veda ediyorsunuz. Bu hafta;

 • Hemoroit
 • İdrar sızıntısı
 • Bacakta kramplar
 • Sırt ağrıları
 • Deri, tırnak ve saçta oluşa değişiklikler
 • Kabızlık gibi belirtiler yaşayabilirsiniz.

Bebeğiniz artık tabiri caiz ise bir marul büyüklüğünde. Bebeğiniz bu haftadan itibaren beyin aktivitesi göstermeye başladı. Bu haftada A, E ve B vitaminlerinin alımına dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Bu haftadan sonra doktorunuzla daha sık görüşmeniz gerekecek ve kontroller sıklaşacaktır. 27. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

28.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 28.Haftasında Bebek (28.Haftada Cenin)

Bu hafta hamileliğinizin 7. ayına başlıyorsunuz, sizi tebrik ederiz. Vücudunuz git gide büyüyen bebeğinizi rahat ettirebilmek adına farklı belirtiler ve değişiklikler gösterecek;

 • Uyku problemleriniz daha ağır hale gelebilir,
 • Ağrı ve sızılarınız artabilir,
 • Nefes darlığı problemi yaşayabilir,
 • Göğüslerinizden sızıntı gelebilir,
 • Karın bölgenizde kasılmalar hissedebilirsiniz.

28 haftalık hamilesiniz ve bebeğiniz gittikçe büyümeye devam ediyor. Artık bebeğiniz yaklaşık 37,6 santimetre uzunluğunda ve yaklaşık 1,1 kilogram ağırlığında. 28. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

29.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 29.Haftasında Bebek (29.Haftada Cenin)

Bebeğiniz bu hafta, geçen haftaya göre bir santimetre daha uzun ve yaklaşık 1,25 kilogram ağırlığında. Bebeğinizle bu haftadan itibaren daha fazla iletişim kurabilir, sesinize ya da yaptıklarınıza cevap verdiğini hissedebilirsiniz. Bu hafta;

  • Kabızlık
  • Sık idrara çıkma
  • Hemoroit
  • Uyku problemleri
  • Baş ağrısı ya da dönmesi
  • Göbeğinizde kaşıntı
  • Bacak, sırt ve kalça bölgenizde ağrı hissedebilirsiniz. 29. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

30.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 30.Haftasında Bebek (30.Haftada Cenin)

Bu hafta bebeğiniz çok daha büyük ve gelişime devam ediyor. Bu hafta bebeğinizin beyin kıvrımları artıyor ve cildi daha pürüzsüz hale geliyor. Bu hafta artık bebeğiniz bir parmağı kavrayacak kadar güçlü hale geldi. Bu hafta; şişkinlik, mide ekşimesi, nefes darlığı ve genel olarak rahatsızlık hali hissedebilirsiniz. Bebeğinize kavuşmanıza çok az kaldı. 30. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

31.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 31.Haftasında Bebek (31.Haftada Cenin)

31 haftadır hamilesiniz ve bebeğinizin artık 5 duyusu da aktif. Bebeğiniz gittikçe akıllanıyor ve gelişiyor. Bu hafta geçen haftaki belirtilerin yanı sıra tırnaklarınızın daha kırılgan ve kuru olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Şu an bebeğiniz yaklaşık 41 santimetre uzunlukta ve 1 kilo 600 gram civarında seyrediyor. Bebeğiniz gün geçtikçe büyümeye ve kavuşma anınızda hızla gelmeye devam ediyor. Bu hafta bebeğiniz hem sinir sistemi ve beyin sistemi açısından büyük değişimler gösterecek. 31. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

32.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 32.Haftasında Bebek (32.Haftada Cenin)

Siz 7 aylık hamilesiniz ve şimdi 8. aya giriyorsunuz. Hoş geldiniz! Her zaman hissettiğiniz belirtileri bu haftada çok daha yoğun şekilde hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu hafta bebeğiniz 42,4 santimetre uzunluğa ve 1 kilo 700 grama ulaştı. Bu hafta bir doktor kontrolü muhtemel. Bebeğinizle buluşmanıza çok az kaldı. Heyecan, korku ve mutluluğu aynı anda yaşayabilirsiniz. 32. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

33.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 33.Haftasında Bebek (33.Haftada Cenin)

Bu hafta bebeğiniz 2 kilogram ağırlığa ulaşıyor ve boyu yaklaşık 43,6 santimetre civarında. 33. haftada bebeğiniz 2 santimetre kadar büyüme gösterebilir. Bebeğiniz hamileliğinizin bu haftasında yutmak, emmek ya da nefes almak gibi eylemleri bilinçli şekilde öğrenmeye ve yapmaya başlıyor. Bu hafta bebeğinizin iyi olduğunun takibi amacıyla doktorunuz sizi bir kez daha muayeneye çağırabilir. Bu hafta rahim ağzınız açılmaya başlayabilir. Bazen de hiç öyle bir durum oluşmayabilir. Bu hafta hastane hazırlıklarınızı tamamlayabilir, doğum sonrası için tedbirlerinizi alabilirsiniz. 33. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

34.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 34.Haftasında Bebek (34.Haftada Cenin)

Bu haftada hamile karnınız biraz daha düşük gibi görünebilir. Bebek alt kısma doğru inmeye başladığından bu normaldir. Bu haftadan sonra göbeğiniz artık daha fazla büyümeyecek.  Hamileliğin 34. haftasında belirtiler;

  • Kabızlık
  • Hemoroit
  • Yorgunluk
  • Bulanık görme
  • Karında basınç
  • Karında kramplar
  • Şişen ayak bilekleri ve ayaklar şeklinde kendini gösterebilmektedir. 34. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

35.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 35.Haftasında Bebek (35.Haftada Cenin)

Artık hamileliğinizde sekizinci ayın son haftasına geldiniz. Bebeğiniz şu an yaklaşık 46 santimetre uzunluğunda ve 2 kilo 750 gram ağırlığında olabilir. Kendinize doğuma hazırlamalı ve hem fiziki hem de ruhen bazı hazırlıklar yapmalısınız. Bebeğinizle tanışmanıza artık çok az kaldı. 35. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

36.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 36.Haftasında Bebek (36.Haftada Cenin)

Siz 9. ayına girmiş olan bir hamilesiniz artık. Doğuma çok az zaman kaldı ve bebeğinizle kavuşmak için ne kadar heyecanlı olduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Bir yandan doğum için hissettiğiniz korku ve endişe sizi psikolojik olarak etkileyebilir. Bu hafta uyku problemleri, şişmiş ayak ve bilekler, vajinal akıntıda artış ve değişiklikler hissedebilirsiniz. Normal şartlara bebeğiniz artık baş üstü pozisyonda duruyor. Bu hafta doktor kontrolleri ve birtakım testler için hastanede vakit geçirebilirsiniz. 36. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

37.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 37.Haftasında Bebek (37.Haftada Cenin)

Doğumunuza ve bebeğinize kavuşmanıza üç hafta gibi kısa bir süre kaldı. Bu hafta mide ekşimesi, ufak lekelenme sorunları, derinizin daha fazla çatlaması, karında basınç ve kasılmalar, mide bulantısı ve uyku problemleri yaşayabilirsiniz. Doğuma üç hafta kala dikkat etmeniz gerekenler;

 • İç çamaşırınızda kalın bir mukus tabakası ya da ufak ufak parçalar görebilirsiniz. Bu normaldir. Fakat aşırı olduğunda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.
 • Suyunuz patlayabilir. Bu durumda 12 saat içerisinde doğuma girmeniz gerekir.
 • Düzenli ve sık sık kasılmalar yaşıyorsanız doğum anına az kalmış olabilir. Böyle bir durumda hastanede olmanız zamanı gelmiş demektir. 37. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

38.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 38.Haftasında Bebek (38.Haftada Cenin)

Şu an bebeğiniz yaklaşık 49,8 santimetre uzunluğunda ve ortalama olarak 3 kilo 400 gram civarında. Bu hafta doktor kontrolünüz olabilir. Artık her an doğuma girebilirsiniz. Bu sebeple dikkatli olmalı, vücudunuzdaki belirtileri takip etmelisiniz. İştahsızlık yaşayabilirsiniz, fakat sağlıklı beslenmeye özen göstermenizde fayda var. Suyunuzun patlama ihtimali bu hafta daha da yüksek olabilir. Böyle bir durumda 12 saat içerisinde doğuma girmeniz gerektiği için her anlamda hazır olmanızda fayda var. 38. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

39.Haftada Gebelik Durumu: Hamileliğin 39.Haftasında Bebek (39.Haftada Cenin)

Bebeğiniz şu an yaklaşık 51 santimetre uzunluğunda ve yaklaşık olarak 3 kilo 400 gram. Artık bebeğiniz yaklaşık 200 milyon hücreye sahip küçük bir insan oldu. Doğumunuz iyice yaklaştı ve bebeğinize çok yakın bir zamanda kavuşacaksınız. Her an doğuma girebilirsiniz. Bu sebeple hazırlıklı olun. Siz 39 haftalık hamilesiniz, bebeğiniz geliyor. 39. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

Serüveninizin Sonuna Yaklaşıyorsunuz: 40. Ve 41.Haftalarda Bebek (40.Ve 41. Haftalarda Cenin)

Tek bir hücreden mükemmel bir oluşum göstererek küçük bir insan yetiştirdiğiniz, artık annesiniz. Bebeğiniz bu haftalarda sesinizi tanıyor ve size tepki verebiliyor. Doğuma her an girebilirsiniz. Bu haftalarda doğum her an gerçekleşebilir. Bazen doktorlar 42. haftaya kadar doğumun uzamasına izin verebilmektedir. Bebeğinizle kavuştunuz ve artık bir annesiniz. Tebrikler. Bebeğiniz ve sevdiklerinizle uzun ve mutlu bir ömür diliyoruz. 40. ve 41. Hafta Gebelik Tüm Detaylar.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.