Hafta Sonu İstanbul’da Gezilecek En İyi 4 Yer Ve Sebepleri

Hafta Sonu İstanbul’da Gezilecek En İyi 4 Yer Ve Sebepleri

İstanbul’da hafta sonu ziyaret edilebilecek 4 mekan sayesinde son derece güzel bir zaman geçirmeniz mümkündür. Bu noktada hem tarihi hem de doğal özellikleri olan farklı mekanları seçebilirsiniz. İstanbul‘da gezilecek doğal yerler arasında bulunan alternatifler oldukça fazla.

Büyükada Her Mevsim Çok Güzel

İstanbul’un en güzel yerlerinden birisi şüphesiz ki Büyükada. İstanbul’da sevgiliyle gezilecek yerler konusunda çok iyi bir seçim olabilir. Büyükada, tarihi bir bölgedir. Buraya gitmek ise son derece kolaydır. İstanbul’un Pendik, Eminönü, Beşiktaş gibi iskelelerinden direkt olarak adaya giden vapurlar vardır. Buna ek olarak özel vapurları da tercih etmek mümkündür. Büyükada her mevsim görülebilecek yerlerin başında gelmektedir. Özellikle yaz ayları daha uygundur.

Adanın iskelesine iniş yaptıktan sonra sahilde bulunan mekanlarda karnınızı doyurabilirsiniz. Adada en çok tüketilen yemeklerin başında balık gelmektedir. Burada tutulan balıklar son derece lezzetlidir. Buna ek olarak ada dondurması bir diğer önemli alternatif olarak karşımıza çıkar. Dondurma çok lezizdir. Diğer dondurmalardan farklı olarak külahı da ayrı bir lezzete sahiptir. Adada fayton turları çok popülerdir. Küçük ve büyük tur olmak üzere iki farklı seçenek söz konusudur. Bölgede ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında Aya Yorgi Kilisesi gelmektedir. Aynı zamanda burası bir manastır özelliği de göstermektedir. Buna ek olarak Rum yetimhanesi, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeker. Türk edebiyatının en ünlü isimlerinden olan Reşat Nuri Güntekin’in evi de unutulmamalıdır. Adakule, Meryem Ana Kilisesi, ve müze ise gezilecek diğer yerlerdir.

Belgrat Ormanlarında Huzurlu Bir Pazar Günü Geçirebilirsiniz

Haftasonu İstanbul’da nereye gidilir diye soruyorsanız, bunun cevapları içinde Belgrat Ormanları da bulunmaktadır.

 • Avrupa yakasında bulunur.
 • Tam 10 farklı mesire alanından oluşmaktadır.
 • Her mesire alanının değişik bir ismi vardır.
 • Belgrad Ormanları içinde koşu yapmak isteyen kişiler için birçok fırsat söz konusudur. Özellikle orman yolu içinde oluşturulmuş olan özel parkurlar, çok sık tercih edilir. Hatta birçok spor kulübü, nefes açmak ve kros yapmak için buraya gelmektedir.
 • Bölgenin bir diğer özelliği ise tarihi yapıları ile ön plana çıkmasıdır. İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiş birçok su kemeri ve bent burada yer almaktadır. Bu yapıların hepsi sağlam ve ayaktadır.
 • Buna ek olarak orman arazisi, piknik yapmak isteyen kişiler için de çok uygundur. Bunun için farklı mesire bölgelerindeki masalı alanları değerlendirmek mümkündür.
 • Bazı bölgelerde ise futbol sahası vardır. Sportif faaliyetler ile ormanda eğlenmek isteyen kişiler, ilgili yerleri rahatlıkla değerlendirebilirler.
 • Basketbol, voleybol ve daha değişik spor aktiviteleri içinde sahalar inşa edilmiştir.
 • Orman içinde irili ufaklı birçok gölet bulunur. Göletlerin yanında yer alan iskeleler, dinlenmek için en ideal alanlar olarak tanımlanırlar.
 • Belgrad ormanlarında ayrıca birçok sosyal tesis de vardır. Yemek, kahvaltı ve benzeri ihtiyaçlarınızı karşılamak için istediğiniz yeri tercih etme gibi bir şansınız söz konusudur.
 • Birçok tarihi yapı ile tam bir açık hava müzesi görünümünde olan ormana hem otobüs hem de özel araç ile gitmek çok zor değildir.

Polonezköy Birçok Farklı Güzellik Sunuyor

İstanbul’da gezilecek yerler Anadolu yakası içinde bulunan mekanlardan da oluşur. Polonezköy bu noktada iyi bir seçim olacaktır. Osmanlı dönemine kadar uzanan geçmişi ile bilinen Polonezköy, ya da diğer ismi ile adampol,  kentin en sakin yerlerinden birisi olarak dikkat çeker. Buranın özellikleri ise şöyledir;

 • Anadolu yakasında yer alan bu bölgede gezilecek çok sayıda yer vardır. Bunların başında ise yürüyüş parkuru gelmektedir. Köye giriş yapan kişiler, sağ kısımda bulunan levhayı takip ederek, yaklaşık 5 km olan parkuru deneyebilirler. Orman içinde bulunan parkurun iki yakasında birçok farklı doğal güzelliği görmek mümkündür.
 • Buna ek olarak köyde camdan ürünlerin sergilendiği bir sanat atölyesi de vardır. Bu atölyenin en dikkat çekici özelliği ise köye çok uzak olmamasıdır. Sadece 5 dakikalık bir mesafede bulunur. İçinde çok değişik ürünler sergilenmektedir.
 • Safari turları ise burada özel olarak yetiştirilmiş olan atlar ile mümkündür. Bunun için Cumhuriyet köyüne gitmek gerekmektedir. Burada onlarca farklı binicilik kulübü yer almaktadır. Özellikle Pony ismi verilen minik atlar, çocukların ilgi odağı olmaktadır.
 • Görülmesi gereken bir diğer yer ise kültür evidir. Osmanlı dönemindeki Polonyalılara dayanan bu yerleşim yerinde, Polonya ile alakalı olarak birçok tarihi ve kültürel simgeyi burada bulmak mümkündür. Ayrıca kültür evinde, yerel kıyafetleri ile müzik yapan çok sayıda müzisyen de dikkat çekmektedir.
 • Köyde anı evi de yer almaktadır. Bu anı evi, 1881 yılında inşa edilmiştir. Yemyeşil bir bahçeye sahiptir. Anı evinde, daha önce buraya gelmiş olan kişilerden bir takım hatıraları bulmak mümkündür.
 • Ağaç oyma heykel sergisi, bizzat burada yaşayan kişiler tarafından oluşturulmuş eserleri kapsamaktadır.
 • Köyün bir başka özelliği ise son derece büyük ve geniş ormanlar sunmasıdır. Özellikle yeme ve içme konusunda bölgede farklı tesisler bulunur. Köyde yer alan göletler ve çevresindeki restoranlar çok sık tercih edilmekte ve ilgi görmektedir.

Emirgan Korusu Kahvaltı İçin Uygun

Hafta sonu geldiği zaman eşiniz ya da arkadaşınız ile birlikte, İstanbul’da gezilecek sakin yerler sınıfındaki mekanları tercih edebilirsiniz. Buralardan birisi ise Emirgan Korusu’dur. Kahvaltı sabah saat 9’da başlamaktadır. Bölgede gezilecek yer sayısı çoktur. Bunların başında ise büyük köşkler gelmektedir. Burada 3 tane köşk vardır. İsimleri ise sahip olduğu renklerden gelmektedir.

Bu renkler; pembe, sarı ve beyaz olarak bilinmektedir. Köşklerin önünde havuz yer alır. Ayrıca çok farklı renklerdeki çiçekler ile köşkler daha dikkat çekici bir hale getirilmişlerdir. Bölgenin en dikkat çekici yeri ise meydan olarak bilinir. Meydanda farklı oturma alanları bulunur. Bunun yanı sıra bazı ağaçların üzerine adeta bir motif gibi sonradan çiçekler koyulmuştur. Resim çekmek için buraları tercih etmek artık bir gelenek haline gelmiştir. Merdivenler ile yukarıya çıkılan alanın hemen yan kısmında küçük bir şelale vardır.

Emirgan korusu içinde yemek yemek için tercih edilebilecek yerler mevcuttur. Buna ek olarak birçok değişik ürünün satıldığı büfeler arasından da seçim yapabilirsiniz. Bir diğer dikkat çekici şey ise mısırdır. Sütlü mısır, Emirgan’da en fazla tüketilen yiyeceklerin başında gelmektedir. Buraya gidebilmek için Beşiktaş’tan kalkan ve Tarabya’ya doğru hareket eden minibüsleri kullanabilirsiniz. Mecidiyeköy hattından gelen kişiler için ise 29Ş numaralı otobüs hizmet vermektedir.

Doğa İle İç İçe Olun

Adı geçen bölgeler, İstanbul’un en sessiz ve sakin yerleri arasında bulunur. Bu alanların bir diğer özelliği ise sadece doğal güzelliklere değil, aynı zamanda tarihi yapılara da sahip olmasıdır.

Hafta sonu geldiği zaman kent yaşamından uzaklaşmak isteyenler, bu bölgelere giderek, çok güzel bir gün geçirebilirler. İlgili yerlerin bir başka ortak özelliği ise trafik sorunu barındırmamasıdır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.