Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Evde Hamilelik ve Gebelik Testi

A+
A-

Hamile olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim, gebeliğin belirtileri nelerdir? Hamileliğin erken teşhisi, ilk hafta işaretleri, belirtilerin kaç gün sonra (kaçıncı günde) başladığı ile alakalı gebelik hakkındaki detayları yazımızdan okuyabilirsiniz.

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Evde Hamilelik ve Gebelik Testi

Hamile olduğunu anlama yolları ve gebelik testi evde yapılabilmekte olup birçok doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler ile gebelik testi satın almadan evde gebelik testi yapılabilmektedir. Birçok doğal yöntem aracılığı ile limon, karbonat ve diğer malzemeler aracılığı ile kadınlar hamilelik testlerini evde kolayca yapabilmektedir.

Hamilelik testinin yapılması için doktora gidilmesine ya da gebelik testi alınmasına gerek yoktur. Hamile olduğunu anlamak için evde yapılacak birçok alternatif tedavi yöntemi de bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri arasında en sık tercih edileni ise limon ile yapılan gebelik testidir. Sadece limon ile değil çamaşır suyu ve diş macunu gibi etken maddeler ile de gebelik testi yapılabilmektedir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Kadınların hamile olduklarını anlamalarına yarayacak birçok belirti görülmektedir. Bu belirtiler arasında ise sıklıkla idrara çıkma, kusma ve mide bulantısı gibi şikayetler yer almaktadır. Ancak gebelik belirtileri sadece kusmak ve sık idrara çıkmak ile sınırlı değildir. Gebelik belirtileri nelerdir;

 • Bulantı
 • Kusma
 • Karında şişkinlik
 • Sık idrara çıkma
 • Meme uçlarında meydana gelen hassasiyet
 • Regl döneminin gecikmesi, regl olmama
 • Regl dönemini takip eden döngü haftasında lekelenmelerin meydana gelmesi ve akıntıların artması
 • Sırt veya bel ağrılarının meydana gelmesi
 • Kilo alımı
 • İştah artışı
 • Kişinin duruşunda meydana gelen değişiklikler
 • Hassasiyet
 • Hormonal dengesizlik
 • Koku hassasiyeti yaşama ve kokuların bulantıyı tetiklemesi
 • Sıcak basması
 • Damarlarda belirginleşme
 • Memelerde meydana gelen büyüme
 • Aşırı stres
 • Baş ağrısı
 • Şiddetli sancılar
 • Sinirli ve agresif ruh hali, sürekli olan kızgınlık
 • Hüzünlü hissetmek ve çabuk moral bozukluğu yaşamak
 • Yorgunluk
 • Uyku problemleri gebelik sürecinde ortaya çıkan ilk hamilelik belirtileri

Hamilelik Kaçıncı Günde Belli Olmaktadır?

Hamileliğin ortaya çıkışı için 5 gün yeterli olmaktadır. 5 günlük süreç içinde yumurta, rahmin iç duvarına yapışmakta’dır ve süreç bu şekilde devam etmektedir. Plasenta oluşumu ile devam eden süreçte gebelik tam anlamıyla başlamış olarak kabul edilmektedir. Hamilelik testi yapmak için en az 5 gün beklenmesi gerekmekte olup 6 ve 7. Günlerde de net sonuç alınabilmektedir. Hamilelik testinde en net cevabı öğrenmek için kişinin kan testi yaptırması gerekmektedir ancak evde gebelik testi uygulanabilmektedir.

Hamilelik Testlerinden En Güvenli Sonucu Veren Test Hangisidir?

Hamilelik testleri arasında birçok yöntem bulunmaktadır. İdrar testi, kan testi ve evde yapılan alternatif testler aracılığı ile gebelik sonucu öğrenilebilmektedir. Ancak en güvenli ve kesin cevabı veren test kan testidir. Kan testinde kanda bulunan HCG değerine dikkat edilmekte olup yanılma ve hata payı oldukça azdır. Evde koca karı yöntemiyle yapılacak gebelik testleri de bulunmaktadır ancak net bir cevap almak için kan testinin yapılması doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

HCG Değeri Nedir?

HCG değeri, hamilelik için yapılan kan testinde yer alan bir hormondur. HCG hormonu; yumurtanın döllenmesi ile birlikte ortaya çıkmaktadır ve gebeliğin ilerlemesi ile seviyesi de yükselmektedir. HCG hormonunun kandaki seviyesinin yüksekliği gebeliğe işaret eder iken çok az miktarlarda olması ise gebe olunmadığına işaret etmektedir. 0 ila 10 mlU / ml arasında yer alan HCG hormonu gebe olunmadığını göstermektedir. Ancak 10 mlU ve üstündeki HCG değeri ise kişinin gebe olduğunu göstermektedir.

Evde Hazır Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde gebelik testi yapmak için birçok yol bulunmaktadır. Alternatif yolları denemeden önce eczaneden satın alınacak idrar yolu ile yapılan gebelik testleri de kullanılabilmektedir. İdrar gebelik testleri genellikle çizgi yöntemi ile oluşmaktadır ve test çubuğunun idrara batırılması yolu ile sonuç alınabilmektedir.

Evde Hazır Gebelik Testi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde, eczaneden alınan gebelik testlerinin yapılması durumunda dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlara dikkat edildiği takdirde gebelik testi en net cevabı verecektir. Ancak bu sonuçlara uyulması da gerekmektedir. Gebelik testi seçerken de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Örneğin; gebelik testinin tarihinin geçmemiş olması, kutusunda herhangi bir zedelenme yaşanmamış olması gibi etkenler gebelik testinin alınması aşamasında önemli unsurlardır. Evde hazır gebelik testi yaparken dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir;

 • Testin üzerine idrarın tam olarak gelmesini sağlamak
 • Sonuç bekleme aşamasında testin yatay bir konumda hareket etmemesine neden olmak
 • Testi sabah ilk idrar ile yapmak daha verimli sonuç alınması için yeterli olacaktır.
 • Ayrıca testi adet gecikmesini takip eden 3 gün içinde yapmak da kesinlik seviyesini arttırmaktadır.

Test Yapmadan Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Günüm geçmeden hamile olduğumu nasıl anlarım sorusu birçok kadın tarafından merak edilmektedir. Regl dönemi geciktiği takdirde diğer belirtiler de meydana geliyor ise bu durum kişinin hamile olduğuna işaret etmektedir. Ancak evde yapılacak olan birçok gebelik testi aracılığı ile de gebe olunduğu anlaşılmaktadır. Gebelik testi yaptırmadan hamile olduğunu anlamak için en az 3 hafta beklenmesi gerekmektedir. 3 haftanın ardından kişide hamilelik belirtileri ortaya çıkmaktadır ve bu belirtiler doğrultusunda regl gecikmesi de yaşanıyor ise kişinin hamile olduğu kesinleşmektedir.

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde hamilelik testi yapmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bu yollardan biri ise en çok tercih edilen çamaşır suyu ile gebelik testidir. Çamaşır suyu ile yapılan gebelik testi oldukça kolaydır. Bir kaba idrarın ve çamaşır suyunun doldurularak karıştırılması gerekmektedir. Eğer çamaşır suyu ve idrar karışımı köpürür ise hamileliğin pozitif olduğuna ancak köpürme yaşanmaz ise kişinin hamile olmadığına işaret etmektedir.

Limon ile Evde Gebelik Testi

Evde limon ile gebelik testi yapmak çok uzun zamandır bilinen ve uygulanan geleneksel bir yöntemdir. Erken gebelik testi yapmak isteyenler tarafından da limon sıklıkla tercih edilmektedir. Limon ile gebelik testi uygulaması şu şekilde yapılmaktadır;

 • Bir kaba idrarın yapılması gerekmektedir.
 • Kaba daha sonra ikiye kesilmiş limonun bir yarısı idrara sıkılmaktadır.
 • Sıkma işlemi bittikten sonra eğer limondan düşen tortu ve kalıntılar dibe çöküyor ise bu durum hamileliğin pozitif olduğuna işaret etmektedir.
 • Ancak limon kalıntıları idrarın üzerinde kalıyor ve dibe çökmüyor ise kişinin hamileliğinin negatif olduğuna sonuçlanmaktadır.

Diş Macunu ile Gebelik Testi

Diş macunu ile gebelik testi yapmak en bilinen yöntemler arasında yer almaktadır. Bir kaba beyaz diş macununun sürülmesi ve üzerine idrarın yapılması gerekmektedir. Karışımda bir köpürme meydana gelecektir ancak önemli olan karışımın köpürmesi değildir. Beyaz diş macunu eğer aynı renkte kalıyor ise negatif hamileliğe, beyaz diş macunu mavi renge dönüyor ise pozitif hamileliğe işaret etmektedir. Evde kolaylıkla denenebilecek bir gebelik testi olan diş macunu uygulaması birçok kadın tarafından bilinmekte ve uygulanmaktadır.

Sirke ile Gebelik Testi

Evde sirke ile gebelik testi yapmak oldukça kolay bir işlemdir. Gebelik testi için öncelikle sirke ve idrarın karıştırılması gerekmektedir. Eğer sirke ve idrar karışımının rengi değişiyor ise bu durumda pozitif hamile olunduğuna işaret etmektedir. Ancak renk değişmiyor ise negatif hamilelik sonucu görülmektedir. Sirke ile yapılan gebelik testinde önemli olan nokta karışımın renginin değişip değişmeyeceğidir. Bu işlem için 5 ila 10 dakika arasında beklemek yeterlidir.

Sabun ile Gebelik Testi

Evde bulunan kalıp sabunlar aracılığı ile de evde gebelik testi yapılabilmektedir. Evde gebelik testi yapabilmek için öncelikle kalıp sabun alınması gerekmektedir. Sabunun boyutu ya da içeriğindeki maddelerin bir önemi bulunmamaktadır. Sabunun üzerine idrarın yapılması ya da dökülmesi gerekmektedir. Eğer sabunda bir köpürme ve kabarcıklar meydana geliyor ise bu durum kişinin hamile olduğuna işret etmektedir. Ancak herhangi bir tepkime görülmüyor ise ve sabun da köpürme meydana gelmiyor ise bu durum kişinin hamile olmadığı anlamına gelmektedir. Sabun ile gebelik testi yapmak çok uzun zamandır bilinen ve geleneksel olan bir evde gebelik testi uygulamasıdır.

Evde Gebelik Testi Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Evde geleneksel gebelik testlerini uygularken bilinmesi gereken bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler aracılığı ile alınan sonucun kesinliği de doğru orantılıdır.

 • Sabah ilk idrar ile gebelik testi yapmak
 • Gebelik testini yapma aşamasında hareket ettirmemek
 • En fazla 10 dakika içinde sonuç alınacak olup çok az evde gebelik testi yönteminin sonuç vermesi 15 dakikadan fazla sürmektedir.
 • İşlemin tekrar edilmesinde herhangi bir problem bulunmamaktadır ancak sabah idrarı ile yapılan gebelik testlerinde alınan verim daha çok olmaktadır.

Sabah İdrarında Gebelik Testi Yapılmasının Önerilme Sebebi Nedir?

Uzmanlar tarafından sabah idrarında gebelik testi yapılması önerilmektedir. Bunun sebebi ise gece boyunca biriken idrarın içerisindeki HCG hormonunun seviyesinin de yükselmesidir. HCG hormonunun seviyesinin en net ve belirgin olduğu zaman olan sabah idrarı aracılığı ile yapılan gebelik testleri daha kesin sonuçlar vermektedir. Bu sebep ile de evde yapılan hamilelik testleri için uzmanlar tarafından sabah idrarı önerilmektedir.

Hamilelik Bulantısına Ne İyi Gelmektedir?

Hamileliğin ilk belirtileri arasında mide bulantısı gelmektedir. Gebeliğin 3. Haftasından itibaren kişide mide bulantısı, kusma ve koku hassasiyeti oluşmaktadır. Özellikle sabah bulantıları kişiyi kötü etkileyebilmektedir ve bu bulantılar sebebi ile yorgunluk ve halsizlik artmaktadır. Hamilelik bulantılarına birçok besin iyi geldiği gibi doktorlar tarafından ilaç takviyeleri ile de hamilelik bulantıları giderilebilmektedir. Hafif besinleri tercih etmek, ağır kokulu ortamlarda bulunmamak, protein ve vitamin desteği almak gibi unsurlar ile hamilelik bulantıları azaltılabilmektedir. Hoş kokulu ortamlarda bulunmakta, gürültü ve stresten uzak durmak da hamilelik bulantılarının giderilmesinde etkili olmaktadır. Ayrıca sabah bulantıları için de kuru gıda tüketimi yapılabilir. Bu gıdalar ise tuzlu krakerler ve leblebi gibi besinlerden seçildiği takdirde sabah tüketilir ise gebelik bulantısının önüne geçilecektir.

Hamilelikte Meydana Gelen Göğüs Ağrılarına Ne İyi Gelmektedir?

Hamilelikte memelerde büyüme ve ağrılar meydana gelmektedir. Bu şikayetlerin hafifletilmesi için doğal ağrı kesici tedavi yöntemleri doktor kontrolünde uygulanabilmektedir. Ayrıca göğüsler için yumuşak ve pamuklu sutyenlerin tercih edilmesi, göğüslere fazla ağırlık verilmemesi ve baskı uygulanmaması gibi yöntemler ile de ağrılar hafifletilebilmektedir. Hamilelik için özel olarak üretilen sutyenler de tercih edilebilir. Hamilelikte ayrıca göğüs uçlarında renk değişimleri de meydana gelebilmektedir bu durumda kişinin korkmaması gerekmekte olup olağan bir yan etkidir.

Hamileyken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Hamile olan kadınların dikkat etmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurları şu şekilde açıklamamız mümkündür;

 • Pamuklu ve rahat iç çamaşırları tercih edilmelidir.
 • Bele oturan, sıkan ve rahatsız eden kıyafetlerden kaçınılmalıdır.
 • Soğuk ya da aşırı sıcak değil ılık duş tercih edilmelidir.
 • Doğru beslenilmeli ve kalori takibi yapılmalıdır.
 • Su tüketimi arttırılmalı ve vitamin takviyesi alınmalıdır.
 • Cildin düzenli aralıklar ile nemlendirilmesi gerekmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.