Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın? Hamile Miyim Acaba?

A+
A-

Hamile miyim, değil miyim; nasıl anlayabilirim? ‘‘Hamile miyim, korkuyorum.’’ diyorsanız gebeliğin belirtilerini, işaretlerini; en erken hamilelik bulgularının neler olduğunu detaylarıyla yazımızdan okuyabilir, hamilelik testi hakkında bilgilere erişebilirsiniz.

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın? Hamile Miyim Acaba?

Anne adayları hamile olup olmadıklarını en hızlı ve en kolay bir şekilde öğrenmek istemektedir. Kimileri umutla bebek sahibi olmayı beklerken kimi anne adayları için ise korkuyla hamile olup olmadığını anlamaya çalışmaktadır. Hamilelik testi için uygulanacak en kolay yöntem idrar yoluyla yapılacak gebelik testleridir. Bu test sonucunda hamile kalınıp kalınmadığı çoğu kez doğru bir şekilde bilinebilmektedir.

Klinik testler ve kan testleri de hamile olunduğunun anlaşılmasında kullanılan yöntemlerdendir. Gebelikle birlikte anne vücudunda bazı değişimler ve farklılaşmalar görülmekte görülen bazı belirtiler size test yapmadan ya da doktora gitmeden hamile olup olmadığınız hakkında bilgiler sunmaktadır. Kişiden kişiye göre değişen bu belirtiler daha önce hamilelik tecrübesi yaşamış ve bilimsel verilerle ortaya konmuş belirtiler sonucunda oluşturulmuş faydalı bilgilerdendir. Sizler için derlediğimiz bu bilgiler ışığında sizde hamileliğinize dair ip uçları elde edebilir ve hamileliğinizle ilgili şüphelerden bu bilgiler sayesinde kurtulabilirsiniz.

1 Haftalık Hamilelik Anlaşılır Mı?

Anne adaylarının 1 haftalık hamilelik süreçleri ne yazık ki başlar başlamaz anlaşılamamaktadır. Gebelik kadında bulunan yumurta hücreleriyle erkekte bulunan sperm hücrelerinin uygun koşullarda döllenmesi sonucunda meydana gelmektedir. Vajinadan rahme ulaşan spermler 2-3 gün içinde döllenmeyi gerçekleştirmekte ve 7 ila 10 gün arasında değişen sürelerde bebeğin oluşumu için anne karnında uygun ortamlar geliştirilmektedir. Bu sebeple bebekte ciddi gelişme gerçekleşmediğinden ve hormonlarda aşırı değişim gerçekleşmediğinden hamile olduğunuzu anlamak için çok erkendir.

1 haftalık hamileliklerde kan testleri ve idrar testiyle yapılan gebelik testleri vücutta bazı değişimler tam olarak gerçekleşmediğinden hamilelik anlaşılamamaktadır. Bebeğin gelişmesini sağlayan HCG hormonunun vücutta belli düzeyin altında bulunması yaptığınız testlerde hamile olmadığınız sonucunun çıkmasına neden olmaktadır. Fakat yaptığınız testleri 1 veya 2 hafta içerisinde tekrarlamanız halinde pozitif sonuçlarla karşılaşabilir ve hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

En erken hamilelik belirtilerinin ne zaman ortaya çıktığı kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ilk üç ayda birçok anne adayı hamile olduğunun sinyallerini almıştır. Erken dönem hamilelik belirtileri en erken 2 ya da 3 hafta içerisinde kendini göstermektedir. İlk haftada gerçekleşen belirtilerin hamileliğe işaret edip etmediğine ise vücutta hormon dengesi ve bebek gelişimi tam olarak gerçekleşmediğinden dolayı güvenmek mümkün değildir.

Adet gecikmesinden 1 veya 2 hafta sonra yapılacak gebelik testleri ya da kan testleri gibi klinik testler erken dönem hamilelik belirtilerinin en güvenilir şeklidir. Bu dönemde görülecek belirtilerde size hamileliğiniz hakkında yol gösterici olacaktır. Hamileliğiniz ultrasondan görülmesi ise gebelik kesesinin oluştuğu 5. haftayı, bebeğinizin kalp atımlarını duymanız ise 6. haftayı bulabilmektedir.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Anne adayları tarafından en sık rastlanılan erken dönem hamilelik belirtileri şunlardır:

 • Adet gecikmesi; en bilinen gebelik belirtisidir. Fakat her adet gecikmesi hamilelik işareti değildir. Bazı adet gecikmeleri psikolojik ya da fizyolojik sebeplere bağlı olarak meydana gelmektedir. Bu durumlar dışında kalan adet gecikmeleri gebelik belirtisi olarak değerlendirilebilir.
 • Göğüslerde hassasiyet; göğüslerde ve göğüs uçlarında büyümeler ve göğüs uçlarının genişlemesi ve kahverengileşmesi eğer bu durum adet dönemi dolayısıyla gerçekleşmiyorsa hamilelik belirtilerindendir.
 • Ciltte meydana gelen renk değişimleri; hamileliğin ilk zamanları vücutta hormonal değişikliklere bağlı karın ve kasıklarda renk koyulaşmasına sebep olmaktadır. Sivilce artışı ve vücutta hamilelik ilerledikçe görülen sivilce ve hamilelik çatlakları hamileliğiniz hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.
 • Akıntılar; adet kanamasından farklı renkte meydana gelen kısa süreli akıntılar gebeliğin ilk belirtilerindendir.
 • Karın ağrısı ve kramplar; embriyonun rahim kanalına yerleşmesi ve gebelik kesesi oluşumu sırasında karın ağrısına benzer ağrı ve rahim krampları hamilelik belirtilerindendir.
 • Yorgunluk, halsizlik ve sürekli uyuma hissi; vücutta hormon değişimine bağlı olarak progesteron hormonunun artması ilk 12 haftada uyuma isteğinin artmasına ve halsizliğe sebep olmaktadır.
 • Bulantı ve kusma durumları; en sık karşılaşılan belirtilerden olan bulantı ve kusma durumları sindirim sisteminin yavaşlamasına sahip hormonların artışına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Hamilelik beklentisi varsa bu durmlarda ilaç kullanmadan önce doktor kontrolüne gitmekte veya gebelik testi yapmakta yarar vardır. Sabahları görülen mide bulantısı şikayetleri en yaygın gebelik belirtilerindendir.
 • Koku duyarlılıkları; ağır kokular, yemek, parfüm, sigara kokuları gibi daha önce rahatsızlık duyulmayan kokular hamilelik döneminde öğürme ve bulantılara sıklıkla sebep olmaktadır.
 • Baş Dönmesi ve baş ağrısı; kansızlık sorunu olan bayanlarda hamile kalındığında sık sık ve kısa süreli baş dönmeleri metabolizmada fazla üretilen kan miktarına göre yaşanmaktadır. Ayrıca normalde olmayan baş ağrıları yaşanabilmekte ve bebeğin gelişiminin etkilenmemesi için ilaç yerine bol sıvı tüketimi ve dengeli beslenme yöntemleri uygulanmalıdır.
 • Sık İdrara Çıkma; kan üretiminin artmasına bağlı olarak vücutta sık sık idrara çıkma isteği gebelikte vücutta bebeğe uygun ortam hazırlanması aşamasında yaygın olarak görülen gebelik belirtilerindendir.

Test Yapmadan Hamile Olunduğu Nasıl Anlaşılır?

Geleneksel yöntemlerle evde hamilelik testi yapanlar test yapmadan ya da doktora gitmeden hamilelikleri hakkında bilgi sahibi olsalar da emin olmak için test yaptırmak veya doktora gitmek en akılcı yöntemdir. Ancak meraklıları için bazı geleneksel yöntemler şunlardır:

Limon testi; idrarınızın bulunduğu kaba limonun yarısını tortularıyla birlikte sıktığınızda limon tortularının dibe çökmesi hamile olmanıza işarettir.

Karbonat testi; idrarınızın bulunduğu kaba bir miktar karbonat döktüğünüzde eğer karbonat köpürüp kabarırsa bu durum hamile olduğunuza işaret etmektedir.

Diş macunuyla evde gebelik testi; beyaz renkteki diş macunundan bir miktar bir kaba ya da bardağa boşaltın ve üzerine bir miktar idrarınızı ekleyin. Bu durumda E

eğer diş macununun rengi maviye dönmüşse hamile olduğunuza eğer diş macunu renginde herhangi bir değişiklik yoksa hamile olmadığınıza işaret etmektedir.

Hamile Kalındığında Adet Olunur Mu?

Hamileyken adet olunur mu sorusu anne adaylarının en sık merak ettiği konular arasındadır. Adet kanaması, yumurtalığın döllenmemesi sonucunda adet görülerek vücuttan atılması anlamına gelmektedir. Yumurta döllendikten sonra adet görülme durumları gerçekleşmez. Ancak nadir de olsa bazı kadınlarda hamile kaldıktan sonra adet görmek mümkündür.

Hamilelikte görülen bazı kanamalar ve akıntılar adet kanamasıyla karıştırılmaktadır. Bu durumlar;

 • Düşük yapma
 • Doğum kontrol hapı kullanımı sonrası kanama
 • Embriyonun rahme yerleşmesi sırasında meydana gelen kanamalar
 • Dış gebelik kaynaklı kanamalar
 • Hormon değişikliğine bağlı vajinal kanamalar

Adet kanamasıyla karıştırılan ve hamilelikte sıklıkla karşılaşılan kanamalardır. Bu durumların sık yaşanması halinde doktor muayenesi tavsiye edilmektedir.

Gebelikte İdrar Testi Her Zaman Doğru Sonuç Verir Mi?

Hamile olup olmadıklarını anlamak için adet günü gelmeden idrar testi yapanlar yanıltıcı sonuçlar alabilirler. Bebeğin gelişiminde önemli rol oynayan HCG hormonu gebeliğin ilk haftasında yeterli düzeyde vücutta bulunmadığından dolayı gebelik testini bu dönemde yapmak negatif sonuç almanıza sebep olabilir. Bu sebeple en az iki haftalık adet gecikmesi sonucunda yapacağınız gebelik testi ile daha doğru ve kesin sonuçlar elde edebilirsiniz.

Gebelik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Gebelik hesaplaması kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Anne adayının adet dönemine göre hesaplanan gebelik dönemi doğum zamanının belirlenmesinde daha kesin sonuçlara ulaşılmasına katkı sunmaktadır. Gebelikte aylık hesap yapmak yerine haftalık hesap yapmak tercih edilmekte ve 40 hafta üzerinden doğum hesaplaması yapılmaktadır.

Gebelik başlangıcının hangi zaman dilimi olması gerektiği konusunda genellikle son ilişkiye girilen tarih tam olarak bilinmediğinden son adet görülen ilk gün gebelik başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple anne adayının adet döngüsünün ne kadar sıklıkla gerçekleştiğini bilmesi ve adet başlangıç bitiş tarihlerine hakim olması gebelik hesaplamasında büyük öneme sahiptir.

Adet Belirtisi ve Hamilelik Belirtisi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her iki durumda da benzer etkilerle ortaya çıkan adet belirtisi ile hamilelik belirtisi arasındaki farklar şunlardır:

 • İmplantasyon kanaması; gebelik belirtisi olarak adetten 1 veya 2 hafta önce gerçekleşen kısa süreli açık renkli ve daha damlacıklı yerleşme kanamaları adet kanamalarından farklıdır.
 • Göğüslerde hassasiyet; adet döneminde de görülen göğüs ağrıları hamilelikte şişliğe adet ağrılarından daha şiddetli ağrılara ve göğüs uçlarının genişleyip renginin koyulaşmasına sebep olacaktır.
 • Kasıklarda ağrı ve kramplar; adet dönemlerinde de sık hissedilen bu ağrılar şayet hamileliğe işaret ise karında sertleşme ve gerilme ile birlikte hissedilecektir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamile olduğunu nasıl anlarsın sorusunun belki de en kolay cevabı kan ve idrar testleridir. Kandan ölçülen B-HCG ve idrarda bulunan HCG hormonu anne karnında bebeğin gelişimi için vücutta artış gösteren hormonlardandır. Bu hormonların belli seviyenin üzerinde olması %99’luk hamilelik ihtimaline karşılık gelmektedir. Kan testleri hastanelerde ve özel kliniklerde yapılabilirken idrar testleri eczanelerden uygun fiyata temin edilen gebelik testleriyle gerçekleşmektedir. İdrar testlerinden kesin sonuç alınabilmesi için adet döngüsünün bitiminin beklenmesi isabetli olunacaktır. Adet gecikmesi yaşanmadan yapılacak gebelik testi net sonuçlar vermeyeceğinden iki haftalık bekleme süresi sonunda yapılacak idrar testi hamile olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Akıntı Gelmesi Hangi Durumda Hamilelik Belirtisidir?

Adet kanamalarında meydana gelen akıntılar ve hamilelik belirtisi akıntıları sık sık birbiriyle karıştırılmaktadır. Akıntının;

 • Adet kanamasından daha açık renkte olması,
 • Adet döneminden 1 veya 2 hafta öncesinden oluşması,
 • Kokusuz ve şeffaf olması,
 • Daha pıhtılaşmış ve damla damla şekilde olması

Gelen akıntının erken dönem hamilelik belirtisi akıntı ve kanamalarından olduğu anlamına gelmektedir.

En Uygun Hamile Kalma Dönemi Ne Zamandır?

Gebelik kadar gebelikle neticelenecek hamile kalma dönemlerini bilmek, hamile kalmak isteyen anne adaylarına yol gösterici olmaktadır. Uygun hamile kalma günleri adet düzenine göre belirlenmektedir. 28 günlük adet görme dönemlerine sahip bir kadın için yumurtalıklarının döllenme için en uygun olduğu dönem adet bitiminden 10 ila 14. günlerine rastlayan günlerdir. Adet düzeni 28 günden fazla bayanlar için 12 ila 16. günlerde uygun döllenmenin sağlanacağı dönemlerden olduğundan bu günlerde ilişkiye girmek en hamile kalma ihtimalinin en yüksek olduğu günlerdendir.

Hamilelikte Hangi Tür Besinler Tüketilmelidir?

Hamilelikte sağlıklı beslenmek anne ve bebeğin sağlıklı hamilelik dönemi geçirmesi açısından oldukça önemlidir. Hamilelikte tüm besin çeşitlerinden protein, karbonhidrat ve yağlardan azar azar yemek vücudun ihtiyacı olan kalorinin karşılanması açısından önemlidir. Sigara, alkol ve aşırı ilaç kullanımı gibi alışkanlıklardan hamilelik boyunca uzak durmak anne karnında bebeğin daha iyi gelişim göstermesine yardımcı olacaktır. Hamilelik boyunca tüketilmesi gereken besin çeşitleri şunlardır:

 • Kuru kayısı, balık, kırmızı et gibi demir bakımından yoğun besinler
 • Makarna, esmer ekmek, patates gibi karbonhidratlar
 • Süt ve süt ürünleri,
 • Muz, çilek, elma, portakal gibi sindirime yararlı vitaminler
 • Baklagiller; mercimek, bezelye, fasulye
 • Brokoli ve ıspanak gibi vücutta hormon dengesine faydalı olan yeşil yapraklı sebzeler
 • Kansızlık önleyici balık yağı, yumurta, kuru üzüm, somon gibi besinler

Hamilelik boyunca az az ama devamlı olarak tüketilmelidir.

Ultrasonla Gebelik En Erken Ne Zaman Öğrenilir?

En bilimsel gebelik belirtileri canlı olarak ultrason ile görüntülenmektedir. 7 günde hamilelik belirtileri ultrason cihazıyla tespit edilemez. Çünkü yedi günlük dönemde bebek gelişimi tam olarak gerçekleşmemekte ve gebelik kesesi oluşumu sağlanmamaktadır. Gebeliğin ultrasonla görülebileceği en erken dönem hamilelikte 5 veya 6. haftaya rast gelen dönemdir. Bu dönemde gebelik kesesi oluşumu ve bebeğin embriyodan dönüşümü yavaş yavaş sağlanmıştır. 6. haftadan sonra ise bebeğe ait kalp atışları ultrasondan duyulabilmektedir. Hamileliğin 3 ayından itibaren bebeğinde anne karnında uygun pozisyonda bulunması halinde bebeğinizin cinsiyeti yine ultrasondan kolayca görülüp öğrenilebilmektedir.

Gebelikte Sıkça Karşılaşılan Sorunlara Öneriler Nelerdir?

Gebelikte sıkça karşılaşılan sorunlara karşı;

Mide bulantısı ve kusma; özellikle yağsız ve baharatsız besinler tüketilmeli ve sıvı kaybını önlemek için bol su tüketimine önem verilmelidir. Çok sık karşılaşılan sabah bulantıları kraker, leblebi gibi tuzlu gıdalarla bastırabilir.

Baş ağrıları ve baş dönmeleri; kan üretimi ve kalori yakılmasının artmasına bağlı olarak baş ağrıları ve kısa süreli baş dönmeleri hamileliğin ilk üç ayında gerçekleşmektedir. Bu durumlarda ilaç almaktan kaçınarak kan yapıcı böğürtlen, domates suyu, nohut, mercimek gibi besinler tüketilmeli ve sıvı kaybının önüne geçmek için bol su içilmelidir.

Kabızlık; progesteron hormonunun hamilelikte artmasına bağlı sindirim yavaşlamakta ve rahmin bağırsaklara baskı yapmasıyla kabızlık sorunları meydana geldiğinden sinirimi hızlandıran tam tahıl ürünleri, kayısı, elma, portakal, muz gibi lifli gıdalar ve su tüketimi kabızlığın önlenmesinde fayda sağlamaktadır.

Cilt bozuklukları; karında meydana gelen çatlaklarla birlikte cilt derisinin koyulaşmasını engellemek için güneş ışınlarından mutlaka korunmalı ve nemlendirici kremler ile bu çatlakları azaltıcı önlemler gebelik dönemince uygulanabilir.

Hamilelikte İlk Ne Zaman Doktor Kontrolüne Gitmek Gerekir?

Hamilelikte doktor kontrolü gebelik ihtimalinin arttığı veya gebelik belirtilerinin gözlemlendiği zamanlarda tercih edilmeli hamilelik ihtimalinin kesinleşmesi beklenilmemelidir. Daha çabuk ve kesin neticeler almak için hastanelere müracaat etmek gebelik kontrollerinde kan testi yaptırmak daha verimli sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Hamilelik sürecinde bulunan ve hamilelik ihtimali bulunan bayanlar, kadın doğum kliniklerindeki kadın doğum uzmanlarına muayene olarak gerekli testleri yaptırabilirler. Bu sayede hem kendi sağlıklarını hem de bebeklerinin sağlıklarını düzenli aralıklarla takip ettirerek daha iyi bir gebelik dönemi geçirebilirler.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.