Hamileliğin İlk Belirtileri, Hamilelik ve Gebelik Belirtisi Neler?

A+
A-

Gebeliğin erken belirtileri nelerdir, ne zaman başlar, ne olur? Mide (karın) ağrısı veya yanması, sırt ağrısı, gaz, üşüme, kasık ağrısı, akıntı, öksürük ilk belirtilerden midir? Yüzde yüz (%100) hamilelik işaretleri nelerdir, ne zaman ortaya çıkar?

Hamileliğin İlk Belirtileri, Hamilelik ve Gebelik Belirtisi Neler?

Özellikle bebek düşünen birçok kadın ve çiftin merak ettiği konuların başında ilk gebelik belirtileri nelerdir konusu var. Esas olarak gebeliğin ilk belirtilerinin bilinmesi hem annenin sağlıklı bir hamilelik geçirebilmesi hem de annenin taşıdığı bebeğin anne karnında sağlıklı bir şekilde büyümesi için son derece önemli. Zira gebelik ne kadar erken bilinirse annenin de kendisi ve bebeği için yapacağı hazırlıklar o derece erken başlayabiliyor.

Erken Hamilelik Belirtileri

Hamile olacak olan annelerin hepsi aynı semptomları yaşamaz ve semptomların şiddeti değişir. Bir kadının illaki hamilelikte olduğu gibi sonraki hamileliklerde aynı belirtileri aynı şekilde yaşaması gerekmez. Adet kaybı ve kilo alımı gibi bazı 1. Ve 2. Haftalık Gebelik belirtiler tüm gebeliklerde sık görülür. Diğer olası erken belirtiler ve hamilelik belirtileri şunlardır:

Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Bazı kadınlar ilk üç ayda gebeliğin ilk haftalarında erken belirti ve semptomlar yaşarken, bazıları hamilelikte daha sonra semptomlar geliştirebilir. Gebeliğin ilk belirtileri ve belirtileri, adet döneminden önce yaşanan belirtilere de benzer olabilir, bu nedenle bir kadın hamilelikle ilgili belirtileri iyi takip etmelidir.

Hamilelik Belirtileri Her Kadın İçin Aynı Mıdır?

Hamilelik belirtileri farklı kadınlar arasında değişebilir. Aynı kadın bile her hamilelikte aynı semptomları yaşamayabilir. Gebeliğin ilk belirtileri ve semptomları da fark edilebilir veya gebeliğin farklı noktalarında başlayabilir. Bir hamilelik testi idrar veya kandaki HCG seviyelerine dayanır ve hamilelik için karakteristik tanı testidir. Hamilelik belirtileri ilk hafta test ile tespit edilebilir. Ev gebelik testleri bir adet döneminden önce bazen doğru olabilir. Kan testleri, hamileliği idrar hamilelik testlerinden daha erken tespit edebilir.

Hamilelik Planlaması

Hamileliği planlamak tipik olarak bir kadının eşi ve sağlık ekibi ile yapılan görüşmeleri içerir ve beslenme ve vitaminler, egzersiz, genetik danışma, kilo alma ve bazı ilaç ve alkolden uzak durma ihtiyacı hakkındaki önlemleri içerir. Bununla birlikte, bazı kadınlar beklenen adet dönemi sırasında implantasyon kanaması olarak bilinen hafif kanama yaşadığı için veya düzensiz adet döngüsü nedeniyle bazı kadınlar, belirli hamilelik belirtileri gelişmeye başlayana kadar hamile olduklarını fark edemeyebilir. Bu zamana kadar kadın bilmeden kendini hamileliğe zararlı olabilecek maddelere maruz bırakmış olabilir. Gebelik öncesi gebelik planlamasına başlamayı seçen kadınlar, potansiyel olarak zararlı risklerden kaçınılması için adımlar atabilir ve böylece Hafta Hafta Hamilelik planlaması yapmasının faydasını görür.

Erken Hamilelik Belirtileri ve Semptomları

Gebeliğin erken evrelerinde bir dizi semptom başlar özellikle en erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar diye merak edenler bu erken uyarılara dikkat etmelidir:

Kaçırılan Adet Dönemi

Kaçırılan adet dönemi, hamileliğin en belirgin belirtisidir. Bazen, rahim içine döllenmiş yumurtanın implantasyonu sırasında hafif kramp adet ile karıştırılabilir. Adet döngüsü düzensiz olan kadınlar da adet döneminin olmadığını hemen fark edemez. Gebeliğin belirti ve semptomlarının kaçırılmadan önce ortaya çıkması nadirdir, ancak bir kadının döngüleri düzensizse, bu olabilir. 1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır diye soranlar mutlaka adet döngüsüne dikkat etmelidir.

 • Hamile olup olmadığınızı görmek için hamilelik testi yapın.
 • Olumlu ise, ilk doğum öncesi randevunuzu ayarlamak için doktorunuzu arayın.
 • Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza büyüyen bebeğiniz için herhangi bir risk oluşturup oluşturmadıklarını sorun.

İmplantasyon Kanaması Veya Kramp

Döllenmiş yumurta uterusun içine döllendikten 6 ila 12 gün sonra herhangi bir yere yapışırsa hafif kanama veya lekelenme oluşabilir. Bu sırada hafif kramp da oluşabilir. İmplantasyon kanaması bazen normal bir döneme göre çok daha hafif olmasına rağmen bazen adet dönemi ile karıştırılabilir. Bu açıdan hamilelik belirtileri kasık ağrısı şeklinde oryaya çıkabilir.

Vajinal Akıntı

Bazı kadınlar hamileliğin erken döneminde vajinadan kalın, sütlü akıntı görebilir. Bu vajinal duvarlar kalınlaştıkça gebeliğin ilk haftalarında meydana gelir. Bu hamilelik belirtileri akıntısı hamilelik boyunca ortaya çıkabilir. Akıntıya bağlı hoş olmayan bir koku varsa veya yanma ve kaşıntıya bağlıysa, bu bir maya veya bakteri enfeksiyonunun bir işaretidir. Böyle bir durumda doktora danışmalısınız.

Meme Değişiklikleri

Birçok kadın memelerde hamileliğin ilk haftası kadar erken bir değişiklik yaşar. Bu değişiklikler, acı, hassasiyet, ağırlık, dolgunluk veya karıncalanma hissi olarak hissedilir. Rahatsızlık tipik olarak birkaç hafta sonra azalır.

 • Rahat ve destekleyici bir hamile sutyeni satın alarak meme hassasiyetini azaltın. Pamuksuz, balensiz bir sutyen genellikle en rahatıdır.
 • Önümüzdeki aylarda size daha fazla alan sağlayan çeşitli kıyafetlerden birini seçin.
 • Meme uçlarınızdaki ve meme ağrınızdaki sürtünmeyi azaltmak için sutyeninize uyan göğüs pedlerini satın alın.

Meme Ucunun Koyulaşması

Meme ucu etrafındaki alan rengi koyu olabilir.

Yorgunluk

Bu belirti çok belirgin olmamakla birlikte çok sayıda faktöre bağlı olsa da, hamile kadınlar genellikle hamileliğin ilk haftalarındaki yorgunluk duygularını tanımlarlar.

 • Hamileliğin ilk haftalarında kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Yeterince uyumak için çaba gösterin.
 • Yatak odanızın serin tutulması da yardımcı olabilir. Hamileliğin erken evrelerinde vücut ısınız daha yüksek olabilir.

Sabah Bulantısı, Bulantı ve Kusma

Bu aslında yanıltıcıdır, çünkü gebeliğin bulantısı günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Bazı kadınlar hiçbir zaman sabah bulantısı yaşamaz, bazılarında ise mide bulantısı vardır. En tipik başlangıcı gebeliğin 2. ve 8. haftaları arasındadır. Hamilelik belirtisi ne zaman başlar diye soranlar için bulantı genelde ilk belirti olur.

 • Yatağınızda bir paket tuzlu kraker bulundurun ve sabah bulantısına yardımcı olmak için bir şeyler yiyin.
 • Bol miktarda su için.
 • Sıvıları veya yiyecekleri kontrollü tutamıyorsanız doktorunuzu arayın.

Bazı Kokulara Duyarlılık

Bazı kokular mide bulantısını ve hatta hamileliğin erken dönemlerinde kusmaya neden olabilir.

Sık İdrara Çıkma

6 ila 8 hafta arası başlarken, bazı kadınlar hormonal değişiklikler nedeniyle daha sık idrara çıkma yaşarlar. İdrar yaparken yanma gibi başka belirtiler ortaya çıkarsa, idrar yolu enfeksiyonu geçirmediğinizden emin olmak için doktora görünmelisiniz.

Baş Dönmesi veya Bayılma

Glikoz düzeylerini veya kan basıncını etkileyen hormonal değişiklikler, kan basıncı, baş dönmesi, baş dönmesi ve bayılma hissi ile ilgili olabilir.

Kabızlık

Hormon düzeyleri bazı kadınların erken gebelikte kabızlığa neden olmasına da neden olabilir.

Baş Ağrıları

Baş ağrıları da değişen hormon düzeyleriyle ilişkili olabilir ve hamilelik boyunca ortaya çıkabilir.

Yiyecek İsteksizliği

Hamilelik sırasında yiyeceklerden soğuma erken gebelikte başlayabilir ve hamilelik boyunca devam edebilir.

Sırt Ağrısı

Genellikle, daha çok geç gebelik belirtisi olarak kabul edilir, bel ağrısı aslında hamileliğin erken evrelerinde başlayabilir. Kadınlar hamilelik boyunca bir miktar sırt ağrısı yaşayabilirler.

Ruh Hali Değişiklikleri

Ruh hali değişimleri, hormon seviyelerinin değişmesi nedeniyle gebeliğin ilk üç ayında görülür. Ayrıca stres veya diğer faktörlerle ilgili olabilirler.

Nefes Darlığı

Vücut tarafından artan oksijen ihtiyacı büyüyen bir fetüsü desteklemek için bazı kadınların nefes darlığı hissetmesine neden olabilir, ancak bu semptom gebeliğin ilerleyen aşamalarında daha yaygındır.

Gebeliğin İlerleyen Dönemlerinde Belirtiler

Daha sonraki gebeliğin ek semptomları, uterusun büyüklüğü ve doğum yapana kadar kilo alımı ile ilişkilidir. Erken gebelik belirtilerinde olduğu gibi tüm kadınlar tüm bu belirtileri yaşamaz ve her kadınlar da aynı derecede yaşamaz.

Kilo alımı

Çoğu kadın hamilelik sırasında kilo alır. Kilo alımı, artan fetüs, plasenta, meme büyütme ve artan kan ve sıvı hacminden kaynaklanır. Doktorunuz doğum öncesi ziyaretleriniz sırasında kilonuzu yakından takip edecektir.

Meme Değişiklikleri

Göğüsler hamilelik boyunca genişler. Hamileliğin geç dönemlerinde meme başlarından gelen sarımsı bir sıvı da olabilir.

Mide Ekşimesi

Büyüyen uterustan kaynaklanan baskı mideyi yukarı doğru ve normal konumundan dışarı doğru iterek mide ekşimesi semptomlarına neden olabilir. Ek olarak, hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler, asidin mideden geri akışını kontrol eden kasların gevşemesine neden olabilir.

 • Daha büyük öğünler yerine günde birkaç küçük öğün yiyerek hamilelikle ilişkili mide yanmasını önleyin.
 • Yemeğinizin daha fazla sindirilmesi için en az bir saat dik oturmaya çalışın.
 • Antasitlere ihtiyacınız varsa, sizin ve bebeğiniz için neyin güvenli olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Şişmiş Ayak ve Ayak Bilekleri

Büyütülmüş uterustan kaynaklanan basınç bacaklardaki damarların kan akışını yavaşlatabilir ve bu da sıvı birikmesine neden olabilir.

Varisli Damarlar

Artan kan hacmi, varisli damarların, hemoroitlerin veya küçük örümcek damarlarının oluşumuna neden olabilir.

İdrar Sızıntısı

Mesanedeki uterusun basıncı sık sık idrara çıkmalara neden olur. Bazen kadınlar gülme, hapşırma ya da öksürme sırasında zorlanırken idrar kaçağı olduğunu fark ederler.

Nefes Darlığı

Rahim, diyaframı göğsüne doğru daha da büyütür ve iter, bu da muhtemelen nefes almanızın eskisinde daha kolay zor neden olur.

Kasılmalar

Doğumdan önceki haftalarda, birçok kadın uterus kasılmaları yaşar. Gerçek doğum kasılmalarının aksine bu kasılmalar zayıftır ve düzenli aralıklarla gerçekleşmez.

Hamilelik Belirtilerini Yatıştırmaya ve Gidermeye Neler Yardımcı Olur?

Hamileliğin rahatsız edici semptomlarının bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı ev ilaçları ve bakım yöntemleri vardır. Bazı antibiyotik türleri de dahil olmak üzere birçok ilacın hamilelik sırasında alınması güvenlidir. Reçetesiz satılan ilaçları ya da herhangi bir takviye ya da vitamin almayı doktorunuzla konuşun. Aşağıdaki bazı kişisel bakım önlemleri rahatsız edici olabilecek semptomların bazılarını hafifletmeye yardımcı olabilir:

 • Doğru diyet ve egzersiz ile kilo alımını kontrol altında tutarak ve karın kaslarınızı güçlendirerek semptomları azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. İlk üç aylık dönemden sonra, uzun süre sırt üstü yatmayı içeren egzersizlerden kaçının.
 • Bir gebelik kemeri veya askısı karnınızı desteklemeye yardımcı olabilir.
 • Özellikle bacaklarda şişlik varsa çok sıkı olmayan rahat ayakkabılar giyin.
 • Diğer çocuklarınızı veya ağır cisimleri kaldırırken dikkatli olun. Dizleri kaldırırken büktüğünüzden emin olun ve sırtınızı dik tutmaya çalışın.
 • Sağlam bir yatak üzerinde uyuyun. Bacaklarınız arasında bir yastıkla yatmak rahatlamanızı sağlayacak rahat bir pozisyon olabilir.
 • Göğüsler yumuşak veya ağrılı ise iyi destek sağlayan bir sutyen kullanın.
 • Bağırsakları hareket ettirmek ve kabızlığı önlemek için çok miktarda lif tüketin. Bu, taze meyve ve sebzeler ve kepekli tahıllar anlamına gelir.
 • Mide bulantısı ile mücadele etmek için sık ve az miktarda yemek yiyin ve mide bulantısını tetikleyen yiyeceklerden kaçının. Yağlı yiyeceklerden kaçının ve bol miktarda sıvı için. Küçük, sık yemekler de mide ekşimesi önlenmesine yardımcı olabilir.

Adet Öncesi Sendromu

Erken gebelik belirtilerinin çoğu, örneğin meme hassasiyeti, yorgunluk, ruh hali değişiklikleri, hafif kramplar, sırt ağrısı ve diğerleri gibi kadınların adet döneminden önceki günlerde, adet öncesi sendromu veya yumurtlama sonrası yaşayabileceği belirtilerdir. Adet dönemi başlayana veya hamilelik testi pozitif olana kadar bu semptomların hamilelikle ilişkili olup olmadığını söylemenin bir yolu yoktur.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.