Hamilelik Belirtileri Ne zaman Başlar? Hamileliğin İlk Belirtileri

A+
A-

Hamileliğin en erken, ilk hafta (7 gün), ilk ay belirtileri nelerdir; ne zaman başlar? Gebelik belirtileri hangi ağrılarla ortaya çıkar; kasık, bel ve karın ağrıları buna işaret midir? Hamilelik belirtileri kaç gün sonra başlar, nasıl anlaşılır? Gebelikle alakalı detayları yazımızdan okuyunuz.

Hamilelik Belirtileri Ne zaman Başlar? Hamileliğin İlk Belirtileri

Hamilelikte görülen belirtiler, kadınların sürece çok daha kısa süre içinde adapte olmalarını sağlamaktadır. İnsan vücudunda meydana gelen bu radikal değişim, bir müddet sonra gözle görülür belirtiler meydana getirmelidir. Hamilelik endişesi bulunan kadınlar da, bu belirtileri takip ederek bir sonuca varabilmektedir.

Ancak hamilelik ihtimali bulunan kadınların bilmesi gereken en önemli şey, bu belirtilerin kesin çerçevede bir söylemde bulunmak için yeterli olmamasıdır. Bahsi geçen bireyler, tüm belirtilere sahip olsa da doktor tarafından muayene edilmeden kesin bir sonuca varılamamaktadır. Bu nedenle kadınlar, belli başlı belirtileri gözlemledikten sonra muhakkak bir doktora gözükmelidir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri, anne adaylarının mevcut durumu ile ilk irtibat kurduğu durumlardır. Bu belirtiler sayesinde kadınlar, gebelik ihtimalinden şüphelenerek en yakın zamanda bir doktora gözükmek istemektedir. Az sonra bahsedeceğimiz tüm gebelik belirtileri, meydana geldiği zaman ve etki gösterdiği aralık bakımından kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu nedenle, bu hamilelik belirtilerine dair genel geçer bir yargıdan söz etmek mümkün olmamaktadır.

Hamile olduğundan şüphelenen bireylerde etkisini gösteren belirtiler şunlardır:

 • Göğüslerde hassasiyet
 • Meme uçlarının koyulaşması
 • Daha sık tuvalete çıkma
 • Hafif kanamalar ve akıntılar
 • Koku hassasiyeti
 • Sürekli halsizlik ve uyku isteği
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Şişkinlik
 • Vücut sıcaklığında yükselme
 • Adet kanamasının gecikmesi

Bu belirtilerden birini veya birkaçını gözlemleyen bireylerin, en yakın zamanda bir kadın doğum uzmanına gözükerek gebelik testi yaptırması gerekmektedir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Gebelik belirtilerinin, insan vücudunda meydana gelme dönemi her kadında farklılık göstermektedir. Her kadının sahip olduğu hamilelik dönemi biriciktir. Ancak yine de ortalama olarak aynı döneme denk gelen bazı belirtiler mevcuttur.

Kadınlarda hamilelik ihtimali meydana getiren belirtiler, genellikle hamileliğin ilk haftalarında etkisini göstermektedir. Bu sürede gözlemlenen hamilelik belirtileri ise çoğu anne adayı için mide bulantısı, kusma ve halsizlik olmaktadır. En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar diyen anne adayları için diğer gebelik belirtileri, daha sonraki süreçte yavaş yavaş etkisini göstermekte ve net bir tarihe sahip olmamaktadır.

Hamileliğin İlk Belirtisi Nedir?

Hamileliğin ilk belirtileri, çoğu anne adayı için çok daha minimal ve kısa sürelidir. Bu nedenle, genellikle hamileliğin ilk safhalarında etkisini gösteren bu belirtiler anne adayının hamile olduğunu anlamasına yetmemektedir. Böyle durumlarda anne adayları ya daha kesin gebelik belirtileriyle karşılaşıncaya kadar beklemekte ya da en kısa zamanda bir kan veya idrar testi yaptırarak sonuçtan emin olmaktadır.

Hamilelik süreci içerisinde ilk olarak vuku bulan olay çoğu zaman

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Baş ağrısı
 • Göğüste hassasiyet
 • Koku hassasiyeti
 • Halsizlik
 • Uyku

Olmaktadır.

Hamilelikten Emin Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Hamilelikten emin olmak isteyen anne adayları, öncelikle hamilelikte ortaya çıkan erken hamilelik belirtilerini yorumlamak için haddinden uzun süreler harcamamalıdır. Bu gebelik belirtileri, her ne kadar hamilelik hakkında fikir verse de asıl işlevi, anne adayının gebelik ihtimalinden şüphelenerek en kısa zamanda kesin bir test yaptırmasıdır. Bu nedenle, daha önce bahsettiğimiz gebelik belirtilerinden biri veya birkaçı ile karşılaşan vatandaşlar, en yakın zamanda bir doktora başvurmalı ve gebelik testi yaptırmalıdır.

Hamilelikten emin olmak için yaptırılan gebelik testleri, genellikle kan ve idrar testi olarak ikiye ayrılmaktadır. İki test de, oldukça kısa bir zaman içerisinde kesin sonucu vermektedir.

Gebelik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Gebelik hesaplaması yapmak, anne adayları için oldukça önemli konuların başında gelmektedir. Çoğu anne adayı, gebelik sürecinde meydana gelen olayları olması gerektiği şekilde takip edebilmek için bu hesaplama yöntemlerine ihtiyaç duymaktadır.

Öncelikle anne adaylarının bilmesi gereken ilk şey, gebelik hesaplamalarında geçmiş döneme ait adet bilgilerinin oldukça önemli olduğudur. Anne adayının sahip olduğu adet düzeni ve tarihleri, gebelik süresince meydana gelen olayların sınıflandırılmasında kullanılmaktadır. Bu tarihleri düzenli olarak sınıflandırmak için anne adaylarının birere adet ve gebelik ajandası tutması tavsiye edilmektedir.

Gebelikte Kanamalar Görülebilir Mi?

Hamilelikte akıntılar görmek, bir hamilelik belirtisi olarak sınıflandırılmaktadır. Hamilelik belirtileri akıntı ile sınırlı kalmasa da, pek çok anne adayı bu akıntı türü ile gebelik ihtimaline sahip olmaktadır.  Ancak burada bahsi geçen akıntılar, çoğunlukla belirli miktarlarla sınırlı kalmaktadır. Doktor gözetiminde elde edilen bilgiler ışığında, bu akıntıların takibi yapılmakta ve güvenli sınırda tutulabilmektedir. Hamileyken adet olunur mu diye soran anne adayları, mevcut durumunu danışmak üzere doktorunda danışmalıdır.

Ancak, az da olsa bazı durumlarda, özellikle hamileliğin başlarında anne adayların kanama görülebilmektedir. Bu durum, anne veya bebek için her zaman tehlike arz etmemektedir. Hamileliği sürecinde kanama ile karşılaşan anne adayları, öncelikle panik yapmamalı ve hemen doktoruna danışarak durumunun kontrolünü yapmalıdır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?

Hamilelikte mide bulantısı, en çok gözlemlenen belirtilerin başında gelmektedir. Genellikle etkisini gebeliğin ilk üç ayında etkisini gösteren bulantı ve kusma hali, bazı durumlarda çok daha uzun sürebilmektedir. Mide bulantısı ve kusmadan şikâyetçi olan anne adayları, bu gebelik belirtisini azaltmak için bazı yöntemler uygulayabilmektedir. Bu yöntemler, bulantı ve kusma gibi belirtileri tamamen ortadan kaldırmasa da azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Hamileliğinin başlarında mide bulantısı yaşayan anne adayları, öncelikle ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmalı ve bol bol istirahat etmelidir. İstirahat süresince de yapılması gereken, beslenme düzenindeki protein miktarını arttırmak ve bol bol su tüketmektir. Özellikle sabahları bulantı yaşayan bireyler, uyandıktan sonra kahvaltı etmeden önce tuzlu kraker, galeta gibi dengeleyici besinler tüketebilir.

Hamilelikte Kabızlığı Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Hamilelikte karşılaşılan kabızlık, genellikle bir müddet sonra tüm sindirim sisteminde aksaklık yaratmaya başlamaktadır. Özellikle bebeğin büyümesi ile meydana gelen bu aksamalar, anne adayının günlük yaşantısını güçleştirmekte ve sıkıntılı bir süreç yaşanmasını sağlamaktadır.

Hamileliği esnasında herhangi bir kabızlık sorunu yaşamak istemeyen anne adayları, bu sorunun çözümü için öncelikle bol bol sıvı tüketmelidir. Daha sonra yapılması gereken, beslenme düzenini değiştirerek lifli gıdaların tüketimini arttırmaktır. Lifli gıdalar, hazmı kolay olduğundan sindirim sistemini rahatlatmakta ve kabızlığı azaltmaktadır. Bunun dışında kabızlık için uygulanabilen kesin bir çözüm bulunmamaktadır. Bu süreçte, anne adaylarına herhangi bir ilaç tedavisine başlamak veya müshil benzeri ilaçlar kullanmak kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Doğum Sonrası İzlerinden Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Doğum sonrası yüzde ve vücudun farklı yerlerinde meydana gelen izler, anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biridir. Bu izlerin en yaygını, genellikle karın bölgesinde görülen çatlaklardır. Çatlaklar, hamilelik boyunca karnın aşırı büyümesi ile birlikte derinin gerilmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Dokuz ay boyunca şişen ve gerilen deri, doğumdan sonra sarkarak çatlak görünümünü oluşturmaktadır.

Doğum sonrasında çatlak görünümü yaşamak istemeyen vatandaşlar, ilk aşama olarak hamilelik boyunca devamlı olarak karnını nemlendirmelidir. Kuru kalmasına fırsat verilmeyen karın derisi, gerilip çatlayarak istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasına neden olmaz.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Şikayeti Normal Midir?

Hamilelikte göğüs ağrısı ve meme hassasiyeti, ilk görülen gebelik belirtilerinden biridir. Hatta hamilelik belirtileri ne zaman başlar diyen anne adaylarının ilk karşılaştığı belirti genellikle göğüs ağrısıdır. Hamilelikte salgılanan hormonların ani bir şekilde etkisini göstermesi ile ortaya çıkan göğüs ağrısı, pek çok anne adayı için zorluk oluşturmaktadır.

Anne adayları, uzunca bir süre devam eden göğüs ağrısı şikâyetini azaltmak için öncelikle göğüs üzerine herhangi bir baskı uygulamamaya ve göğüs uçlarına bastırmamaya dikkat etmelidir. Ancak, bu önlemlerin dışında göğüs ağrısını azaltmanın bir yolu bulunmamaktadır. Bu nedenle anne adaylarının hamileliğin sonuna kadar ağır temastan kaçınması ve sabırlı olması gerekmektedir.

Hamilelikte Cilt Lekeleri Nasıl Önlenir?

Yüz başta olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen cilt lekeleri, aynı göğüs ağrısında olduğu gibi gebelikte salgılanan hormonlar neticesinde ortaya çıkmaktadır. Genellikle geniş kahverengi şekillerde gözüken cilt lekeleri, gebeliğin başlarında ortaya çıkmakta ve gebelik boyunca devam etmektedir.

Anne adayları, bu lekelerin kalıcı olmaması için hamilelik süresince direkt güneş ışığı ile temastan kaçınması gerekmektedir. Hamilelik sonrasında ise bu lekelerin hızlı bir şekilde geçmesi için haftada bir ya da iki kez kantaron yağı kullanmak yararlı olacaktır. Ancak tüm bunlara rağmen doğum lekeleri anında bir iyileşme gösterememektedir.

Hamilelikte Görülen Halsizlik Ve Uyku İsteği

Halsizlik ve sürekli uyku isteği, hamileliğin başlarında etkisini gösteren bir gebelik belirtisidir. Ancak, çok ayırt edici bir belirti türü olmadığından, genellikle anne adayları için üzerinde durulan bir belirti olmamaktadır.

Gebeliğin başında, anne adayları hormonların da etkisiyle çoğunlukla yorgun ve bitkin bir halde olmaktadır. Sürekli uyumak isteyen anne adayları için bu süreç, genellikle ilk bir iki ay boyunca devam eder. Bu etkiden kurtulmak isteyen anne adayları, takviye vitaminler kullanmalı ve az da olsa günlük olarak egzersiz yapmalıdır.

Hamilelikte Şişkinlik Ne Zaman Görülmeye Başlar?

Hamileliğin en net belirtilerinden biri olan karında şişkinlik, diğer gebelik belirtilerine nazaran çok daha geç ortaya çıkmaktadır. Ancak buna rağmen birçok anne adayı için karında şişkinlik önemli ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Anne adayları, hamileliği süresince ani karın şişmeleri yaşayabilir. Gün içinde aniden etkisini gösteren şişlikler, bebeğin meydana getirdiği ödem veya hormonlar etkisiyle olabilmektedir. Ancak anne adayları, bu dönemin geçici olduğunu düşünmeli ve büyük tepkiler vermemelidir.

Adet Kanaması Geciken Kadınlar Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Adet kanaması gecikmesi, hamileliğin en net olarak anlaşıldığı belirtilerden biridir. Özellikle son derece düzenli bir şekilde adet gören kadınlarda, âdetin birkaç günlük sapması, hemen akıllara gebelik ihtimalini getirmektedir. Ancak adet gecikmesi, gebeliğin de içinde bulunduğu birçok nedenden dolayı olabilmektedir. Bu nedenle her ne kadar güçlü bir etken olsa da adet gecikmesi gebelik konusunda emin olmak için yeterli veriyi sağlamamaktadır.

Bu nedenle, adet gecikmesi yaşayan bireyler, en kısa zamanda bir kadın doğum uzmanına giderek kan veya idrar testi yaptırmalı ve gebeliğe dair kesin bilgiler edinmelidir.

Hamilelik Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik süreci içinde bulunan anne adaylarının ilk dikkat etmesi gereken nokta doktor seçimidir. İyi bir doktor seçimi, bu süreci anne adayı için son derece kolay bir hale getirerek hem sağlıklı hem de keyifli bir doğum yaşanmasın sağlamaktadır. Bu olumlu etkileri alabilmek için anne adaylarının güvenebileceği ve işinin ehli bir doktor ile irtibat kurması gerekmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.