Hamilelik Belirtileri Nedir? Gebelik Belirtileri Nelerdir?

A+
A-

Hamileliğin belirtileri ne zaman ortaya çıkar; karın veya kasık ağrısı gebeliğe işaret midir? 7 günde (1 haftada) hamilelik anlaşılır mı? Gebelik için ishal, öksürük, akıntı belirti midir; hamilelik ilk ayda nasıl anlaşılır? Gebe olduğunuza dair şüpheleriniz varsa yazımızı inceleyiniz.

Hamilelik Belirtileri Nedir? Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri, kadınların süreçten çok daha erken haberdar olmasını sağlamak adına büyük bir titizlikle takip edilmelidir. Hamilelik endişesi taşıyan kadınlar, az sonra bahsedeceğimiz bu belirtilerin olup olmadığını gözlemleyerek güvenilir bilgiler edinebilir.

İnsan vücudunda hamile olduktan sonra görülmeye başlanan bazı değişimler, nadir de olsa başka durumlarda da görülebilmektedir. Bu nedenle, sadece bu belirtilere bakarak gebeliğe sair kesin bir söylemde bulunmak doğru olmayacaktır. Bunun yerine, hamilelik şüphesi bulunan kadınların muhakkak bir doktora gitmesi ve bu ihtimalden emin olması gerekmektedir. Çünkü az sonra bahsedeceğimiz tüm yöntemlerde az da olsa yanılma payı bulunmaktadır. Bireyler bunu göz önünde bulundurarak çıkarım yapmalıdır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin pek çok belirtisi bulunmaktadır. Farklı yollarla kendini gösteren gebelik olayı, bu belirtiler ile ilgili kişinin haberdar olmasını sağlamaktadır. 1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır diyen kadınların bu belirtileri takip etmesi ve ilk hamilelik belirtileri ışığında bir gebelik testi yaptırması gerekmektedir. Bu belirtiler şu şekildedir:

 • Adette Gecikme

En yaygın olarak bilinen hamilelik belirtisi adet gecikmesidir. Normal şartlarda düzenli olarak seyretmesi gereken adet halinin ansızın bozulması, vücut dışına atılması gereken yumurtanın döllenerek rahme yerleşmesi ihtimalini taşımaktadır. Bu nedenle, hamile kadınlarda görülen ilk durumlardan biri adette gecikmedir.

 • Göğüs Ağrısı

Değişen hormon seviyeleri neticesinde göğüs kısmı çok daha hassas ve ağrılı bir hale gelmektedir. Anne adayları bu süreçte çok daha ağrı ve sızı yaşayacaktır.

 • Kanamalar

Hamileliğin başlarında küçük çaplı ve kısa süreli kanamalar görülebilmektedir. Olması gereken adet zamanının öncesinde kanama gören kadınlar, hamilelik ihtimalinden şüphelenebilir.

 • Sürekli Yorgunluk

Hamileliğin başlarında, anne adaylarında büyük ölçüde halsizlik görülmeye başlanmaktadır.

 • Sindirim Problemleri

Hamilelikte salgılanan bazı hormonlar, sindirimi ve mide faaliyetlerini doğrudan etkilemektedir.

 • Cilt Problemleri
 • Kabızlık
 • Mide Bulantısı
 • Sık Tuvalete Çıkma İhtiyacı
 • Kokuda Hassasiyet
 • Kasık Ağrısı

Bu belirtileri görmeye başlayan kadınlar, en yakın zamanda gebelik ihtimalinden emin olmak için doktora başvurmalıdır.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Görülmeye Başlar?

Hamilelik belirtileri, genellikle ilk haftadan itibaren görülmeye başlanmaktadır. Ancak, bu belirtilerin görülmeye başlama sırası ve görülme sıklığı, kişinin bünyesine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle, bazı kadınlar hamileliğini çok daha erken bir vakitte anlayabilirken bazı kadınlar uzun bir süre bu ihtimalden emin olamamaktadır.

İlk haftada son derece minimal etkilerle kendini gösteren bu belirtiler, ilerleyen haftalarda iyice belirginleşmekte ve etkisini büyük ölçüde arttırmaktadır. Bu nedenle hamilelik belirtisi ne zaman başlar diyen anne adaylarının, bu etkilerle karşılaşmak için bir süre beklemesi gerekmektedir.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Hamileliğin anlaşılması konusu, bazı kadınlar için uzun bir süre muamma olabilmektedir. Kadınların hamile olduğunu anlaması için meydana gelen birçok belirti bulunmaktadır. Bu belirtilerin bazıları ara ara etkisini gösterirken, bazıları devamlı olarak varlığını sürdürmektedir. Bu belirtiler içerisinde en kesin anlaşılmayı sağlayan madde adet gecikmesidir. Adet gecikmesi yaşayan kadınlar, genellikle gebelik ihtimali ile en kısa zamanda doktora gitmektedirler.

Meydana gelen hamilelik belirtileri her ne kadar büyük oranda hamileliğin anlaşılmasında rol oynasa da, kesin durum her zaman gebelik testi ile anlaşılmaktadır. Bu sayede, doktorlar tarafından yapılan kan veya idrar testi neticesinde kişinin hamilelik durumu anlaşılır. Yüzde yüz hamilelik belirtileri anlaşılamayan durum, en kısa zamanda gebelik testi ile belirlenebilmektedir.

Kadınlar Hamile Olduğundan Nasıl Emin Olur?

Kadınların hamile olduklarından emin olması oldukça tartışmalı bir konudur. Mevcut hamilelik belirtileri, hiçbir zaman asıl durumla ilgili yüzde yüz oranında bir söylemde bulunamamaktadır. Bu zamana kadar saydığımız

 • Adet gecikmesi
 • Göğüs ağrısı ve memem hassasiyeti
 • Kanama
 • Baş dönmesi
 • Mide ve sindirimde problemler
 • Cilt problemleri
 • Kabızlık
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Koku hassasiyeti
 • Sık idrara çıkma
 • Kasık ağrıları

Gibi belirtiler, yalnızca gebelik ihtimalinin var olduğunu belirtmektedir. Kadınlar, hamile olduklarından yalnızca kan veya idrar testi ile emin olabilirler. Bu nedenle, bu ihtimalden şüphelenen kadınların en kısa zamanda doktora giderek gebelik testi yaptırması tavsiye edilmektedir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Doktora gitmeden yapılabilen gebelik testleri bulunmaktadır. Bu testler, çok daha kısa bir zaman içerisinde hamile olup olmadığınızı öğrenmenize yarar. Ancak, bu testi yaptırmak isteyen bireylerin, bu testte az da olsa yanılma payı olduğunu bilmesi ve bunu bilerek gebelik testi yapması gerekmektedir.

Bu nedenle, gebelik testi yaptırmak isteyen bireyler, bu testi 1- 2 hafta arayla birden çok kez yaparak sonuçta kesinlik sağlayabilir. Ancak bunun yerine hastaneye giderek kan veya idrar testi ile kesinlik sağlamak da mümkündür.

Gebelik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Gebelik hesaplaması yapmak, her anne adayının en çok merak ettiği konulardan biridir. Birçok farklı kaynaktan farklı şekilde anlatılan gebelik hesaplaması, bu sebepten ötürü anne adaylarında karışıklık meydana getirmektedir. Ancak bu işlem son derece basit ve güvenilirdir.

Gebelik hesaplaması, adet takvimi temel alınarak yapılmaktadır. Bu nedenle, gebelik hesaplaması işleminin istenen şekilde ilerleyebilmesi için ilgili bireylerin âdetini uzun süredir düzenli bir şekilde takip ediyor olması gerekmektedir.

Bu düzene göre gebelik hesaplaması, kişinin son adet gördüğü tarihten itibaren yapılmaya başlanmaktadır. Ancak daha detaylı tarihler için, yine aynı kişinin adet döngüsüne ve düzeni içerisindeki evrelere de hâkim olmak gerekmektedir. Bu dönemde hamilelik takvimi tutmak, hesap yapmayı kolaylaştıracaktır.

Gebelik Hesaplaması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik hesaplaması yapmak, her hafta farklı özelliklere ve gelişmelere sahip olan bebeklerin takibi için oldukça yararlıdır. Bu hesaplama ile anne adayları, kendinde ve bebeğinde düzenli olarak nelerin değiştiğini gözlemleyerek, herhangi bir olumsuzluğa anında müdahale etme imkânı elde eder. Bu nedenle, gebelik hesaplamalarının ihmal edilmemesi ve titiz bir şekilde sürdürülmesi gerekmektedir.

Gebelik hesaplaması yapmak isteyen bireyler, öncelikle adet döngüsünde düzenli olarak deneyimlediği evreleri not etmelidir. Bunun için bir adet ajandanızın olması oldukça yararlı olacaktır. Bu ajandada, kanamanın görüldüğü tarihler, kontrol ve gelişme dönemleri takip edilerek sağlıklı bir süreç yaşanabilir.

Hamilelikte Cilt Problemleri Görmek Normal Midir?

Hamilelikte görülen cilt problemleri, anne adaylarının en çok şikâyet ettiği konuların başında gelmektedir. Tamamen dönemsel olan bu durum, gerekli önlemler alındığı takdirde anne adayları için bir tehlike teşkil etmemektedir.

Özellikle vücudun çeşitlerinde kahverengi lekelerin ortaya çıkması, hamilelik belirtisi olarak da gösterilebilen bir durumdur. Bu lekeler genellikle açık renk olup, hamilelik boyunca devam eder. Çoğu uzman tarafından yüzde ve vücutta oluşan bu lekelerin nedeni olarak, hamilelikte salgılanan hormonlar gösterilmektedir. Anne adayları, bu lekeleri kontrol altına alabilmek için direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Önlenebilir?

Mide bulantısı, hamileliğin en bilinen belirtilerinden biridir. Hatta ilk hamilelik belirtileri mide bulantısı ve kusma olarak etkisini göstermektedir. Ancak, çoğunlukla hamileliğin ilk haftaların etkisini gösteren mide bulantısı ve kusma durumu, gebeliğin ilerleyen süreçlerinde etkisini yitirmektedir.

Ancak bazı anne adayları için mide bulantısı belirtisi çekilmez bir hal alabilmektedir. Böyle durumlarda, anne adaylarının uygulayabileceği bazı yöntemler bulunmaktadır. Öncelikle bu bulantıya, anne adaylarında görülen B6 vitamini eksikliği neden olabilmektedir. Bu nedenle bireyler, hamileliğin başlarında B6 vitamini takviyesi almalı, bol su tüketmeli ve beslenme alışkanlıklarını düzenlemelidir. Bu sayede mide bulantısı ataklarının azaldığı görülecektir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Tedavisi

Baş ağrısı, hamilelik sürecinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Özellikle migreni olan anne adayları, bu süreçte baş ağrısından sıklıkla şikâyetçi olabilmektedir. Migreni olmayan bireyler de, gebeliğin ilk üç ayında baş ağrısından şikâyet edebilmektedir.

Bu baş ağrılarının kaynağı

 • Hamilelikte salgılanan ani hormonlar
 • Stres
 • Kaygı
 • Vücuttaki anlık değişimler

Olabilmektedir. Hamilelikte ilaç kullanmak bebeğin gelişimi için tehlikeli olabileceğinden, anne adayları şiddetli baş ağrılarının çözümü için bitkisel tedavi yöntemlerinden faydalanmalıdır.

Hamilelikte Kabızlığa Çözüm Önerileri

Hamilelikte görülen kabızlığın en önemli nedeni, bebekle birlikte yavaşlayan ve aksayan sindirim sistemi faaliyetleridir. Özellikle bebeğin rahimde büyümesi ile beraber sindirim organlarının alanı kısıtlanır ve anne adayları kabızlık gibi çeşitli sindirim sorunları ile baş başa kalır. Böyle durumlarda anne adayları kesinlikle doktorlarına danışmadan müshil türevi ilaçları kullanmamalıdır. Bunun yerine anne adaylarının yapması gereken, günlük hayatta lifli gıdalar tüketmek ve sindirim sistemini rahatlatan bitkisel tarifler uygulamaktır.

Doğumdan Sonra Çatlak Görmemek İçin Hamilelikte Neler Yapılmalı?

Doğum sonrası çatlakları, her anne adayının korkulu rüyalarından biridir. Bugüne pek çok kez gündem olan doğum çatlaklarının oluşma nedeni, hamilelik sırasında gerilen ve şişen karnın, doğumdan sonra gevşemesi ve sarkmasıdır. Bu iki durum arasında ani bir değişim yapan deri, çatlama görünümünü oluşturmaktadır.

Doğumdan sonraki çatlak görünümünü yaşamamak için anne adaylarının hamilelik süresince gerilen karnını sık sık nemlendirmesi ve her an esnek olmasını sağlaması gerekmektedir.

Hamilelikte Göğüs Ağrısından Nasıl Kurturulur?

Hamilelikte meme hassasiyeti, hamileliğin en güçlü belirtilerinden biridir. Hamilelikte meydana gelen hormon değişimlerinin ilk etki alanı olan göğüsler, genellikle başlangıçta büyük bir hassasiyete sahip olmaktadır.

İlk başlarda ağrı olarak etkisini gösteren bu durum, hamileliğin ilerlemesi ile birlikte etkisini azaltmaktadır. Bu süreç, süt kanallarının açılmaya başlaması nedeniyle kaynaklanmaktadır.

Hamilelikten Kalma Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

Gebelikte ortaya çıkan cilt lekeleri, anne adayları için çoğu zaman endişe yaratmaktadır. Ancak bu lekelerin birçoğu, geçici olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle çoğu anne adayında doğumdan sonra bu lekelerin yavaş yavaş kaybolduğu gözlenmektedir.

Hamilelikte ortaya çıkan cilt lekelerinin ilerleyen dönemlerde de gözükmemesi için anne adayları yüzünü haftada bir veya iki kez kantaron yağı ile silebilir. Kantaron yağı, cilt lekelerini uzun vadede silmekte ve geriye ışıl ışıl bir cilt görünümü bırakmaktadır.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik, çoğu anne adayı için uzun ve zorlu bir süreçtir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken noktalar, hem doğum esnasında hem de doğumdan sonra anne adaylarının rahat etmesi için aktarılmaktadır.

Hamilelikte, zaman zaman küçük ölçekli kanamalar görülebilmektedir. Hamilelik belirtileri akıntı ile kendini gösterse de bu akıntıların kanama şeklinde olması anne adaylarını korkutabilmektedir. Doktor gözetiminde olduğu sürece bu kanamaların bebeğe ve anneye bir zararı yoktur. Bu nedenle anne adaylarının herhangi bir kanama ile karşılaşılan durumlarda panik yapmasına gerek yoktur. Ancak yine de böyle bir durumla karşılaşan bireylerin en kısa zamanda doktoruna danışması gerekmektedir.

Bunun dışında, anne adaylarının hamilelik belirtileri ile vakit kaybetmemesi ve her zaman doktor gözetiminde adım atarak kesin sonuçlara varması tavsiye edilmektedir.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.