Hamilelik Belirtisi Nasıl Olur, Gebelik Belirtisi Ne Zaman Başlar?

A+
A-

Hamilelik nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir? Gebe olup olmadığımı nasıl anlarım, belirtileri ne zaman başlar? En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar; öksürük, akıntı, kasık ağrısı gibi işaretler belirti midir? Yüzde yüz hamilelik belirtileri ile alakalı detaylar yazımızda.

Hamilelik Belirtisi Nasıl Olur, Gebelik Belirtisi Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri genellikle çoğu kişide aynı şekillerde gözlemlenmektedir. Ancak bazı kişilerde bazı belirtiler daha yoğun görüldüğü gibi ilk haftalarda belirtilerin oluşmaması da mümkündür. Gebeliğin ilk belirtisi olarak ruhsal değişimlerden söz etmek mümkündür. Özellikle yeni gebe kalmış bir kişinin bu durumu hissetme ihtimali oldukça yüksektir.

Bunun yanı sıra fiziksel olarak vücut kendini gebelik için uygun hale getireceği için çeşitli fiziksel değişimler ve önemli belirtiler yaşanabilir. Anne adaylarının neredeyse %70’inde aynı belirtiler görülebilir. Gebeliğin en yaygın belirtisi ise bulantı, baş dönmesi ve kusmadır. Bu üç yaygın belirtiye ek olarak daha birçok farklı unsur sayılabilir. Gebelik belirtileri ilk haftadan itibaren artarak değişmeye başlar. Her hafta farklı bir unsur vücudunuzu etkileyeceği için kısa süre içinde gebeliğinizi fark etmeniz mümkündür.

Hamilelikte İlk Belirtiler Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin ilk haftasında bazı önemli belirtiler gözlemlenebilmektedir. Ancak bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu durum hormonların salgılanma biçimine ve yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Birçok kişi 1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır? Sorusuna yanıt ararken önemli bazı unsurları atlamaktadır. Hamilelik şüphesinin başladığı andan itibaren aslında hamilelik süreci başlamış sayılır. Bu nedenle erkenden doktora gitmek ve hamiliğin tam olarak tespit edilmesi sizin yararınıza olacaktır. Gebelikte en yaygın belirti olarak bulantılar gösterilmektedir. Bununla birlikte ilk andan itibaren;

 • Sabah buluntıları
 • Kusma
 • Halsizlik

Gibi hamileliğin ilk belirtileri hamileliğin ilk haftalarında görülebilmektedir. Evde yapacağınız testlerle bu durumu teyit edebilir sonucun kesinleşmesi için doktorunuza başvurabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki evde uygulanan testler yüksek oranda doğru yanıt verse de kesin sonuçlar için tahlil yaptırmak daha doğru olacaktır.

Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Gebeliğin tam olarak anlaşılabilmesi için çeşitli testlerin yapılması gerekmektedir. Bu testlerden bazılarını kendiniz evde rahatça uygulayabilirsiniz. Hamile olduğunu nasıl anlarsın? Sorusuna doğru yanıt vermek için mutlaka evde uygulanan testlerle birlikte profesyonel bir sağlık kuruluşundan destek almakta gerekmektedir. Sonucun birkaç farklı yöntemle teyit edilmesi daha doğru bir işlem olacaktır. Genellikle hamilelik şüphesine sebep olan birçok belirti aynı zamanda kadınlarda başka bir hastalığı işaret ediyor olabilir. Gebelikle aynı belirtileri gösteren çeşitli rahatsızlıklar sizde gebelik şüphesi uyandırabilir. Bu nedenle gebe olduğunuzu anlamak için mutlaka doktor kontrolüne başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Hamileliğin Genel Belirtileri Nelerdir?

Gebelik birçok kişide aynı belirtilerle kendini belli etmektedir. Ancak yaygın görülen bu belirtilere ek olarak farklı belirtiler de gebeliğe işaret ediyor olabilir. Gebeliğin yaygın olarak görülen temel belirtileri;

 • Menstrüel döngünün atlanması
 • İdrar sıklığında artış yaşanması
 • Göğüslerde; şişme, hassaslaşma, karıncalanma vb.
 • Bulantılar (gebelikte sabahları daha fazla bulantı görülür)
 • Göğüs ucu renginin koyulaşması, damarların belirginleşmesi
 • İştahın artması
 • Halsizlik ve uyku halinin yaşanması

Olarak tanımlanmaktadır. Bu belirtilere daha birçok farklı belirti eklemekte mümkündür. Bu belirtilerden herhangi birine ya da birkaçına sahipseniz mutlaka doktor kontrolüne başvurmanız gerekmektedir. Aynı zamanda hamilelik şüphesinin giderilmesi için eczanelerden gebelik testi alabilir ve ilk gebelik testini kendiniz uygulayabilirsiniz.

Hamilelik Hangi Testlerle Belirlenebilir?

Gebelik şüphesinin oluşmasının ardından eğer belirtilerde başlamışsa mutlaka test yaptırılmalıdır. Evde uygulayacağınız hamilelik testi %90 oranında doğru sonuç verse de yanılma payı vardır. Bu nedenle en kısa sürede hastane ortamında bir gebelik testi yaptırmanız ve doktor muayenesinden geçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

 • Kan testi ve
 • İdrar testi

Olmak üzere iki farklı şekilde gebelik testi yaptırmanız mümkündür. İdrar testini evde yapmanız da günümüzde mümkündür. Eczanelerde satılan hamilelik testleri ile idrar testi yapılabilir. Ancak kan testleri ilk aşamada hamileliğin kesinleşmesi bakımından daha önemlidir. Kanda gebelik testi için iki farklı yol izlenebilmektedir. Kanda gebelik testi için;

 • Kalitatif hCG kan testi
 • Kantitatif hCG kan testi (beta hCG)

Yöntemleri uygulanabilmektedir. Doktorunuz tarafından sizin için uygun olan test belirlenir ve kanda gebelik olup olmadığı anlaşılır. Bu sayede gebeliğe kesin bir yanıt alabilirsiniz. Kan testleri uygulanmadan önce evde kendinizde gebelik testi yapabilirsiniz. Ancak test yapılacak ürünün kullanma talimatlarına harfiyen uymanız daha kesin sonuçlar alabilmek için oldukça önemlidir.

Gebelikte Yaşanan Sorunlara Karşı Hangi Önlemler Alınabilir?

Gebeliğin ilk anından itibaren çeşitli sorunlar başlayacaktır. Bu nedenle karşılaşma ihtimalinizin yüksek olduğu her durumu bilmeniz ve erken önlem almanız sizin yararınıza olacaktır. Hamilelik belirtileri kasık ağrısı en çok acı verenlerden biridir. Bunun için;

 • Haftadan itibaren kasık ağrıları başlayabilir
 • Ağrıyla birlikte kanamaların olması tehlikeli olabilir
 • Kanamalı ağrılarda doktora gidilmelidir
 • Normal ağrılarda ılık banyo hafifletici olabilir.

Hamilelikte bulantılara için;

 • Erken belirtiler arasında yer almaktadır
 • Sık sık fakat az yemek yenmek
 • Sıvı tüketimini azaltmak
 • Bulantılara iyi gelecektir

Göğüs ve göğüs ucu ağrıları için;

 • Hızlı salgılanan hormon ve hormonal artışlar göğüs bölgesinde ağrıya sebep olur
 • Hamileliğin en önemli belirtisidir
 • Göğüs uçlarının özellikle sutyen vb. unsurlarla temas etmemesi ağrıları azaltabilir

Rahimde akıntı biçimde kanamalar;

 • Tehlikeli bir gebelik belirtisidir
 • Hamilelik sürecinin bir parçasıdır ancak mutlaka doktora danışmanız gerekmektedir

Hamilelik sürecinin başından sonuna kadar bu belirtiler devam edebilir. Bu belirtilere ek olarak başka unsurların oluşması da kuvvetle muhtemeldir. Bu belirtilerden korunmak ve ağrıları hafifletmek için doktorunuzdan da tavsiye isteyebilirsiniz.

Hamilelik Sürecini Kolaylaştırmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Gebelik süreci boyunca her dönemde farklı bir ağrı ve değişimle karşılaşacaksınız. Gebelik boyunca sizi bekleyen tüm sorunlara karşı bilgili olmak ve olası çözüm önerilerini bilmek hamililik sürecini kolaylaştırmak için yararlı olacaktır. Örneğin; hamilelik belirtileri nelerdir, hangi dönemlerde fiziksel ağrılar artar, ağrılara karşı nasıl önlem alınır vb. gibi soruların cevabını bilmek hamilelik sürecinin kontrol altında geçmesi için yapılması gereken ilk işlemdir. Bunun yanı sıra gebelik haftasının doğru hesaplanması, doğumun zamanın belirlenmesi de sürecin önemli bir parçasıdır. Aynı zamanda hamilelikte 2. Trimester döneminden itibaren yavaş yavaş doğum çantası hazırlıklarına başlamanızda ileride size büyük ölçüde avantaj sağlayacaktır.

Bebek Hareketleri İlk Ne Zaman Hissedilir?

İlk üç aylık süre içinde yüksek olmamakla birlikte bebeğinizi yavaş yavaş hissedebilirsiniz. İkinci ve üçüncü üç aylık dönemlerde ise hareketler artmaya ve daha fazla hissedilebilir olmaya başlar. Özellikle bebeğin;

 • Burnu, ağzı, dişleri vb. belirginleştiğinde
 • 50 – 100 gram ağırlık ve 10 – 15 cm uzunluğa ulaştığında

Artık hareketleri muhtemelen hissedebilirsiniz. Doktor kontrolünde ultrason vb. araçları kullanarak da bebeğinizi yakından görme fırsatı elde edebilirsiniz. Bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başladıktan hemen sonra size göre bebeğin tepki verdiğine şahit olmanız mümkündür. Bu nedenle özellikle o ilk hareketi hissettikten sonra daha dikkatli olmanız ve bebeğin sizinle aynı tepkilere sahip olabileceğini unutmayın. 7 günde hamilelik belirtileri yavaş yavaş meydana gelmektedir. İlerleyen haftalarda da mutlaka bebeğin hareketleri hissedilecektir.

Gebeliğin İlk Üç Ayında Neler Yaşanır?

Gebeliğin ilk üç ayı bebeğin hayati anlamda fonksiyonlarının belirginleşmeye başladığı dönemdir. Bu dönemde bebek büyüyeceği için fiziksel olarak yoğun olmamakla birlikte önemli değişimler sizde de gözlemlenir. Gebeliğin ilk üç ayında fiziksel olarak anne adayında;

 • Hafif kilo artışları
 • Kasık, göğüs ağrıları
 • Sürekli yorgunluk hissi
 • Nokta biçimli kanamalar

Görülmektedir. Bu değişimlerin tamamı hamileliğin doğal bir sonucudur. Vücudunuzun bu değişimleri yaşaması vücudun, doğuma ve anneliğe hazır hale geldiğinin bir kanıtıdır. Bu nedenle aşırıya kaçan ağrılar ve kanamalar dışında bu dönemde endişe etmenize gerek yoktur. Rutin doktor kontrollerini ihmal etmediğiniz sürece bu dönemde bir sorun yaşanmaz.

Gebeliğin Son Üç Ayında Hangi Değişimler Gözlemlenir?

Hamilelikte en önemli iki dönemden biri son üç aylık dönemdir. 3. Trimester olarak adlandırılan bu dönem biraz sancılı ve daha heyecanlı bir şekilde geçebilir. Doğum vaktinin yaklaşmasıyla birlikte vücutta artık doğum kanallarında genişlemeler yaşanmaktadır. Vücut büyük ölçüde bu dönemde kendisini doğum için hazırlar. Aynı zamanda bebeğin gelişimi de bu dönemde devam eder. En riskli dönem olarak son üç aylık dönem gösterilmektedir. Bu nedenle dikkati elden bırakmamak ve iki kat daha fazla temkinli olmanız tavsiye edilmektedir. Son üç ayda anne adayında;

 • Nefes darlığı ve çarpıntı
 • Gerginlik ve duygusal bozukluklar
 • Kramplarda artış ve Uzuvlarda hafif his kaybı
 • Uykusuzluk
 • Midede yanma ve ekşime
 • Sindirim sorunları vb.

Bu dönemde görülebilecek en önemli belirtilerdir. Bu belirtilerin yoğunlaşması ve daha fazla acı vermesi halinde mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Erken doğum riski bu dönemde oluşabilir.

Hamilelikte Yaşanan Duygusal Değişimler Nelerdir?

Hamilelik süreci boyunca birçok hormon çeşitli dönemlerde salgılanmaktadır. Bu nedenle yüksek oranda duygu değişimleri yaşanabilir. Bu durum gebelik süresi boyunca gayet normaldir. Hamilelikte çok fazla kaygı ve stres ve gerginlik yaşıyorsanız bir uzmandan yardım almanız daha iyi olacaktır. Fakat ufak duygu değişimleri ya da psikolojik diğer unsurlar hamilelikte doğal bir etkendir. Bu duygu değişimlerinin yaşanmasının bir diğer nedeni de hamilelik belirtisi akıntı, ağrıların artması ve fiziksel diğer değişimlerin bir etkisidir. Bu nedenle paniğe kapılmadan gebelik süresince rahatlayacağınız aktiviteler uygulayın.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik kaçıncı günde başlar? Sorusundan sonra ikinci olarak erken doğum belirtileri nelerdir? Sorusunun cevabının bilinmesi gerekmektedir. Erken doğum birçok nedenden dolayı gerçekleşebilir. Bu nedenle Belirtileri erkenden tanımak ve önlem almak her zaman için yapılması gereken en önemli işlemdir. Erken doğum ihtimali ikinci ve üçüncü üç aylık dönemler içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bu dönemlerde özellikle temkinli olmak erken doğum yapma ihtimalinizi azaltacaktır. Erken doğum belirtileri;

 • Kasık bölgesinin üstünde menstürel şeklinde kramplar ve ağrılar
 • Uyluk ve leğen kemiğinde basınç hissi
 • Bağırsaklarda kramp hissi ve ishal
 • Rahimde kanama ve akıntıda artış

Erken doğumun en önemli belirtileridir. Bu belirtilerden biri bile yaşanıyorsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir.

Gebelikte Kilo Kontrolü Nasıl Olmalıdır?

Gebelik boyunca kilo alımı hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu durum doğal bir süreçtir. Fakat doğum öncesi zaten fazla kilolara sahipseniz o zaman doktorunuzla birlikte günlük almanız gereken kalorilerin hesaplanması ve uygun diyet programının oluşturulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra hamilelik kaç günde belli olur? Sorusuna cevap aldığınız andan itibaren mutlaka beslenme alışkanlıklarının da değiştirilmesi gerekmektedir. Hamilelik boyunca kilo kontrolünüzü diyetisyen ya da doktorunuzla birlikte gerçekleştirebilirsiniz.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.