Hamilelik Kaç Günde Belli Olur? Hamilelik Testi Kaç Günde Belli Olur?

A+
A-

Hamilelik kaç günde testte çıkar, belli olur? İdrarda, kan testinde belli olma süresi ne kadar? Hangi belirtiler gebeliğe işarettir, nasıl anlaşılır? İlişkiden kaç gün sonra, kaçıncı günde anlaşılır? Gebelik testiyle alakalı detaylarıyla yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur? Hamilelik Testi Kaç Günde Belli Olur?

Hamileliğin kaçıncı gününde testin sonuç vereceği çocuk sahibi olmak isteyen evli çiftlerin bu konuda bastıramadıkları heyecanlarını yansıtan ve cevabını merak ettiği soruların başında gelmektedir. Genellikle ilk çocuklarına sahip olacak yeni evliler ilgili sorunun cevabını bilmedikleri için eczanelerde satışta olan ve fiyatı 5-20 TL arasında değişen gebelik testlerinden satın alarak çubukların renk değiştirmesini heyecanla bekliyorlar. Kimi zaman istedikleri renklerin görünmemesi onların gebe olmadığını düşünmesine yol açarken ilerleyen dönemlerde göstermeye başladıkları gebelik belirtileri ile heyecanlı bir bekleyişe geçebiliyorlar.

 • Gebelik testinin ilişkiden kaç gün sonra doğru sonucu vereceği,
 • Verdiği sonuçların hangi oranlarda doğru sonuç verdiği,
 • Kesin sonuç veren gebelik testlerinin hangisi olduğu

Konusunda yetersiz bilgi sahibi olunması çocuk sahibi olma aşamasında yeni evli çiftlerin gereksiz yere satın aldıkları gebelik testlerine çeşitli ödemeler yapmalarının yanı sıra olumlu sonuç vermeyen testler yüzünden çiftlerin sorunları olduğunu düşünerek tartışma yaşadığı bilinen birer gerçektir. Bu nedenle hamilelik belirtilerinin neler olduğu, gebelik testinin ne zaman yapılması gerektiği, ne zaman kesine yakın sonuç vereceği, en kesin sonuç veren gebelik testinin hangisi olduğu ve gebelik testi sonuçlarına göre ne yapılması gerektiği sorularına verilecek yanıtlar ile yeni evli çiftlerin çocuk sahibi olmak istediklerinde merak ettikleri tüm soruların yanıtlarını bulabilecekleri bir kaynak oluşturulabilir.

Hamilelik Nedir, Nasıl Hamile Kalınır?

Kısa tanımıyla hamilelik erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarından atılmış olan yumurtalar ile döllenmesi ve sonrasında yaşanan süreç olarak tanımlanabilir. Hamileliğin başlayabilmesi için kadın ve erkeğin cinsel ilişkiye girerek döllenmeyi tetiklemesi gerekmekte iken günümüzde tüp bebek yöntemiyle bu zorunluluk ortadan kalkarak dış ortamlarda erkek ve kadına ait hücrelerin uygun şartlarda suni olarak döllendirilmesi mümkün hale gelmiştir.

Hamilelik İçin Hangi Şartların Sağlanması Gerekir?

Hamileliğin gerçekleşmesi için erkeğin sperminin kadının yumurtalıklarından atılmış olan yumurtaların döllenmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Kadın veya erkekte herhangi bir sağlık problemi olmadığı düşünüldüğünde kadınların hangi döneminde cinsel ilişkiye girmek hamileliğin gerçekleşme olasılığını artırır? Yapılan istatistikler içerisinde her ne kadar 6 ay süresince korunmasız ilişkiye girildiğinde hamile kalınma olasılığı yüksek olarak seyrederken;

 • Anne adayının 35 yaş altında yer alması,
 • Korunmasız ilişkiye girilmesi,
 • Kadınların yumurtlama döneminde ilişkiye girilmesinin tercih edilmesi

Hamile kalma olasılığını artırdığı bilinmektedir. Kadınların yumurtlama dönemi ise genel olarak adet döneminin 11. ve 21. günü olarak tespit edilmiştir. Adet başlangıcı itibari ile 11 gün sayılmasının ardından tespit edilen dönemde korunmasız girilen cinsel ilişkilerde hamile kalınma olasılığı normal döneme göre oldukça yüksektir. Anne adayının 35 yaşının altında olması halinde 10 günlük yumurtlama dönemi içerisinde hamile kalan anne adayının sayısı oldukça fazladır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri kadınlar tarafından gebelik testi yaptırılarak belirtilerin gerçekten gebeliğe işaret edip etmediğini teyit etme isteği duymasına yol açmaktadır. Özellikle çocuk hayali kuran yeni evli çiftlerde bu heyecan oldukça makul görünmekle birlikte anne adayının kendisine, sağlığına ve beslenmesine dikkat etmesi, varsa zararlı alışkanlıklarını terk etmesi ve gebelik döneminin uzman bir doktor eşliğinde takibinin yapılabilmesi açısından belirtilerin yakından takip edilmesi son derece önemlidir.

 • Bulantı ve kusma,
 • Halsizlik,
 • Uyku isteği,
 • Bel ağrısı,
 • Göğüs uçlarının hassaslaşması ve koyulaşması,
 • Sık idrara çıkma isteği,
 • Adet dönemi öncesi açık pembe renkte hafif kanama,
 • Kokulara karşı hassasiyet kazanılması,
 • Vücut ısısında artış,
 • Karında şişlik,
 • Adette gecikme

Hamileliğin erken belirtileri olarak listelenmektedir. Karında şişlik veya halsizlik gibi bazı belirtiler kadınların gebelikten şüphelenmelerine neden olmazken adette gecikme ve mide bulantısı gibi belirtiler kadınlarda doğrudan gebeliğin doğrulanması gerektiğini hissetmelerine neden olmaktadır.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Gözlenir?

Hamileliğin ilk belirtileri evli çiftleri heyecanlandırmakta, heyecanlanmalarına neden olan belirtilerin olası bir gebeliğe işaret edip etmediğini teyit etme gereği duymalarına gerek duymalarına sebep olmaktadır. Hamileliği işaret eden ilk belirtiler genellikle kadınların regl dönemleri ile benzer niteliklere sahip olması, bazı ilk belirtilerin atlanmasına neden olmakta ve adet gecikmesi yaşanana kadar kadınların gebelik testi yaptırmaya ihtiyaç duymamasına sebep olmaktadır. Hamileliğe işaret eden ilk belirtiler ise yaklaşık olarak döllenmenin gerçekleştiği ilk 5 ile 10 gün arasında değişmektedir. Sırası ile en erken hamilelik belirtilerinin hangileri olduğunu listelemek gerekirse listeyi;

 • Adet dönemi içerisinde olunmadığı halde gelen açık pembe renkli kanama,
 • Tarihin yakınlığına bağlı olarak adet gecikmesi,
 • Meme uçlarının koyulaşması ve hassaslaşması,
 • Kadınların hormonal sistemine bağlı olarak zamanı değişen bulantı ve kusma,
 • Sık idrara çıkılması,
 • Karında şişlik,
 • Kokulara karşı hassasiyet

Sıralı bir şekilde oluşturmak gerekir.

Hamilelik Ne Zaman Tespit Edilir?

Hamileliğin tespit edilmesi için yaptırılacak olan gebelik testinin ne zaman yapılması gerektiği sorusuna da yanıt olan ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur sorusuna yanıt olarak ilişkiden sonraki 15 gün sonunda yanıtı verilebilir. İlişki sonrası 5 ila 10 günlük süre sonunda gebelik testleri ile hamilelik tespiti yapılabilmesine karşın %90 kesinlikte sonuç, ilişkinden sonraki 15 gün sonra test tarafından verilebilmektedir.

Gebelik Testi Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Döllenme sonrası hamile kalındığının teyidi gebelik testleri ile yapılır. Gebelik testi nasıl yapılır sorusuna yanıt verilebilmesi için gebelik testi çeşitleri ve bu testlerin nasıl yapıldığının cevabı birlikte verilmelidir.

 • İdrar Testi: Eczaneden veya sağlık merkezinden temin edilebilen bu testte kutu içerisinden çıkan çubukta meydana gelen çift çubuk oluşumu ile hamilelik döneminde salgılanan B-hCG hormonu tespiti yapılır. Kutu üzerinde yazılan talimatlar takip edilerek herhangi bir ortamda test kolayca uygulanabilir.
 • Kan Testi: İdrar testine göre daha kesin sonuç verdiği düşünülen ve küçük bir gebeliğin bile tespit edilebildiği kan testinde de benzer şekilde kanda yer alan B-hCG hormonu seviyesi ölçülür. Kadın doğum uzmanı tarafından alınan kan numunesinin laboratuvarda incelemesi sonrası çıkan değerlere göre test sonucunun pozitif veya negatif olduğu sonucuna varılır.
 • Ultrason Testi: İlk iki test ile alınan sonuçların doğruluğunun teyit edilmesi amacıyla kadın doğum uzmanı tarafından tarama şeklinde gerçekleştirilen ultrason testi ile gebelik kesin olarak belirlenmektedir.

Gebelik Testinde Yapılma Saatinin Önemi Nedir?

İdrar testi talimatlarında testin sabah kalkıldığında yapılmalıdır talimatının yer alması, gebelik testi sabah mı yapılmalı sorusunu akıllara getirmektedir. İdrar testinin sabah kalkar kalmaz yapılması gerekirse;

 • Kan testi,
 • Ultrason testi

İçin herhangi bir zaman sınırlandırması bulunmamaktadır. Kadın doğum uzmanlarına başvurmak kaydı ile mesai saatleri içerisinde dilenilen zamanda her iki test yaptırılabilmektedir.

Adet Gecikmesinin Kaçıncı Gününde Gebelik Testine İhtiyaç Duyulur?

Gebelik testlerinin sonuçları kesin olmamakla birlikte adet döneminin birkaç gün öncesinde hamile olunup olunmadığı bilgisini verebilirken hamilelik testi adet gecikmesinden kaç gün sonra yapılır sorusuna yanıt arayan anne adaylarının kesin sonuç alabilmesi için adet gecikmesini takip eden bir ila iki hafta sonra gebelik testi yapmaları tavsiye edilmektedir.

Gebelik Testi Sonuçlarına Göre Ne Yapmak Gerekir?

Uygun zamanlarda verilen şekillerde yapılan gebelik testlerinin yapılarak çıkan sonuca göre çiftlerin çizmeleri gereken yol oldukça basittir:

 • Test sonucu negatif çıkmış ise ilerleyen dönemde testi yenileyerek yeniden test sonucuna göre karar vermeleri,
 • Test sonucu pozitif çıkması halinde bir kadın doğum uzmanına muayene olarak bebeğin gelişiminin sağlıklı olup olmadığının takibini gerçekleştirmeleri

Gerekmektedir. Negatif çıkan test sonucu umutsuzluğa kapılmak yerine korunmasız olarak ilişkiye girmeye devam edilmesi ve girilen ilişkilerde kadınların yumurtlama dönemleri seçilmesi gebelik şansını artıracaktır.

İdrar Testi Nedir, Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

Uygulanan idrar testleri uygulandığında sonuçların doğru değerlendirilebilmesi için test uygulanan çubukta gözlemlenen değişimlere göre yorum yapılmaktadır:

 • Test çubuğunda hiçbir görüntü oluşmaması testin geçersiz olduğu,
 • Test çubuğunda sadece bir adet silik çizgi görünmesi testin geçersiz olduğu,
 • Test çubuğu üzerinde tek bir çubuk görülmesi sonucun negatif olduğu,
 • Test çubuğu üzerinde tek bir belirgin çubukla birlikte silik bir çubuk görülmesi pozitif olduğu,
 • Test çubuğu üzerinde iki belirgin çizgi yer alması sonucun pozitif olduğu

Şeklinde yorumlanmaktadır.

İdrar Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Yapılan idrar testinin verdiği sonuçların kesinliğini merak eden çiftler doğru bir şekilde testi uygulayabilmek için idrar testi ne zaman kesin sonuç verir sorusuna yanıt aramaktadırlar. Yapılacak idrar testinde kesin sonuç alma olasılığının arttırılması için;

 • Adet gecikmesi yaşandığında,
 • Adet gecikmesi yaşanmamış ise cinsel ilişkiden 15 gün sonra veya yaklaşan adetten 2 ila 3 gün önce,
 • Yapılacağı gün sabah kalkar kalkmaz

Uygulanması gereklidir.

Kanda Gebelik Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

%90 ila %95 oranında kesin sonuç veren gebelik kan testi, kadın doğum uzmanı tarafından koldan alınan numunenin laboratuvar ortamında incelenerek çıkan sonuca göre kişinin hamile olup olmadığını belirten güvenilir bir test yöntemidir. Testin yapılış aşaması;

 • Test için kadın doğum uzmanına müracaat edilmesi,
 • Koldan kan örneği alınması,
 • Alınan örneğin laboratuvarda incelenmesi,
 • Laboratuvar incelemesi sonrası çıkan raporda yer alan B-hCG hormonu yoğunluğuna göre sonucun değerlendirilmesi

Şeklinde ilerlemektedir. Güvenilirliği kesin olarak bilinen bu yöntemde pozitif sonuç çıkması halinde hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için kadın doğum uzmanından gerekli periyotlarla muayene edilerek gebelik takibinin yapılması gerekmektedir.

Kanda Gebelik Testi Ne Zaman Sonuç Verir?

Adet gecikmesi yaşandığında veya diğer hamilelik belirtileri gözlendiğinde uygulanan kan testi oldukça hızlı sonuç vermektedir. Test yapılan saate göre değişmekle birlikte kanda gebelik testi kaç günde belli olur sorusuna başvurulduğu gün sonuç alınabilir cevabı verilebilir.

Ultrasonda Gebelik Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

İdrar testi ve kan testi için teyit isteyen çiftler tarafından yaptırılması talep edilen ultrasonda gebelik testi, her ne kadar tarama şeklinde gerçekleştirilerek bebeğin gelişimini takip maksadıyla kullanılsa da bir gebelik testi olarak ciddi oranda rağbet görmektedir. Diğer iki test ile belli olan hamileliğin yaklaşık 5 hafta sonrasında kesin sonuç veren ultrason testi sonrası hamile olunup olunmadığı tartışması yerini bebeğin gelişiminin sağlıklı devam edip etmediği yer alır.

Ultrasonda Gebelik Testi Ne Zaman Sonuç Verir?

Ultrasonda gebelik testi ultrason cihazının bağlanması ile birlikte sonuç veren bir testtir. Testi yaptıran anne adayına sürülen jel ile göbek bölgesine ultrason cihazı ile inceleyen kadın doğum uzmanı, anında kişinin hamile olup olmadığını anlayabilmektedir. Test günümüzde çiftler tarafından gebelik dönemini takip etmek istedikleri kadın doğum uzmanlarını seçmelerinin ardından yapılmakta ve gebelik dönemi boyunca seçmiş oldukları uzman gebelik dönemini yakından takip ederek anne ve bebek sağlığının herhangi bir risk içerisinde kalmaması için gerekli müdahaleleri yapmaktadır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.