Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur? Ne iyi Gelir, Nasıl Geçer?

A+
A-

Hamilelikte baş ağrısı ilaçsız nasıl geçer, neden olur? Hamilelikte baş ağrısı cinsiyetlemi alakalıdır, Ender Saraçoğlu’nun bitkisel çözümleri. Gebelikte yaşanan baş ağrısına ne iyi gelir? detaylar yazımızda.

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur? Ne iyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hamilelikte baş ağrısı neden olur? Hamilelikte yaşanan baş ağrılarının sebepleri anne adaylarının merak ettikleri soruların başında gelmektedir. Kimi zaman baş ağrısına hamilelikte karın ağrısı, mide bulantısı, kusma isteği ve hatta ateş gibi bazı can sıkıcı problemler de eşlik etmektedir. Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt olarak, bu durumlardan kurtulmak için ise, baş ağrısının ve diğer semptomların nedenini bulmak gerekmektedir.

Ortaya çıkan neden ile birlikte bir tedavi yöntemi belirlenmeli ve bu tedavi yöntemine de harfiyen uyulmalıdır. Anne adayları problemlerinin çözümü için bir doktora başvurmadan kendi başlarına hareket etmemelidirler. Mutlaka konusunda uzman olan bir doktora muayene olarak, hekimlerin verdikleri ilaçları harfiyen kullanmalı, değişiklikler konusunda hekimlerini bilgilendirmelidirler. Bu sayede hem anne sağlığı korunacak, daha sonra da anne karnındaki bebeğin sağlığı korunacaktır.

Baş Ağrıları Hamilelik Döneminde Normal Kabul Edilir

Hamilelik, zor bir dönemdir. Hamile olduğunu nasıl anlarsın? sorularının sorulması ile birlikte hamilelikte yaşanan bazı semptomlar kişilerde görülmeye başlar. Bu semptomlar arasında baş ağrısı başta olmak üzere, karın ağrıları, bulantılar, aşerme ve iştaha belirgin artış, kusma isteği gibi semptomlar yer alır.

Bu durumlar her ne kadar can sıkıcı olsa da, pek çoğu son derece normaldir ve endişelenmeye gerek duyulacak bir durum söz konusu değildir. Fakat elbette bu semptomlar her zaman masum olmayabiliyor. Kimi ağrılar ve bulantıların meydana gelmesinde altında başka sorunlar yatabiliyor. Bu sorunlar önemli olduğundan mutlaka tedavi gerektirebiliyor. Buna ilaveten de erken teşhisin ve müdahalelerin hayat kurtardığı unutulmamalıdır. Bu nedenle düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek çok önemlidir.

Hamilelik Döneminde Yaşanan Baş Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte yaşanan baş ağrıları, diğer baş ağrılarından farklı olarak çok daha şiddetli ve çekilmezdir. Bu ağrıların pek çok farklı nedeni vardır ve her anne adayı farklı nedenlerden dolayı baş ağrısı yaşıyor olabilir. Asıl neden bir doktor kontrolünden sonra ortaya çıkacaktır. En sık görülen sebepler arasında ise anne adaylarının az sıvı özellikle su tüketmesi, dengeli ve düzenli beslenmemesi, stresli olunması, migren olunması gibi sebepler yer almaktadır.

Hamilelik Döneminde Yaşanan Duygular Baş Ağrılarına Sebep Olabiliyor

Hamilelikte baş ağrısı için ilaç önerileri arayan anne adaylarının, ilaç içmeden önce dikkate alması gereken noktalar bulunuyor. Bu noktalara dikkat edilmeden önce alınan ilaçlar hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için tehdit oluşturuyor. İlaç kullanımından önce anne adayları duygu durumlarını değerlendirmelidirler. Üzülmelerine sebep olacak bir durum var mı? Stres içinde miler? Sürekli kızacakları olaylar ile karşı karşıya mı geliyorlar? Bu sorulara verilen evet cevaplarının sayısı arttıkça, baş ağrısı yaşanması ihtimali de artıyor demektir. BBu ağrıların çözümü ise ilaçlar değildir. Sorunun kaynağına inilerek yani duygu durumları değiştirilerek hamilelikte baş ağrısı ilaçsız nasıl geçer sorusunun cevabı aranmalıdır.

Hamilelik Döneminde Görülen Baş Ağrılarının En Sık Karşılaşılan Nedenleri Nelerdir?

 • Vücuttaki hormonal bazı değişimler,
 • Tansiyon düşmesi ya da tansiyonun olması gerektiğinden yüksek olması,
 • Stres, depresyon ve endişe gibi psikolojik sıkıntılar,
 • Bağışıklık sisteminin düşük olması,
 • Grip, nezle gibi hastalıklara yakanılması,
 • Az su içilmesi ve yeterince sıvı alınmaması,
 • Migren hastalığı,
 • Kan şekerinin dengesiz olması gibi nedenler hamile kadınların baş ağrısı yaşamalarına sebep olmaktadır.

Hamilelikte Grip gibi Hastalıklarla Gelen Baş Ağrıları

Hamilelik döneminde grip, nezle ve benzeri hastalıklara yakalanmak baş ağrılarına sebep olur. Bu ağrılar son derece şiddetli olduğundan anne adayları için can sıkıcı olmaktadır. Şiddetli bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ilgili olan hastalıklar da adet kanamaları da olabilir. Bu yalnızca ilk aylarında olabilen bir durumdur. Hamileyken adet olunur mu? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. İlk aylar içerisinde, hafif şiddet ile, bazı durumlarda adet kanaması gelmesi mümkündür. Peki, hamilelikte grip ve baş ağrısı nasıl geçer? Anne adayı bolca dinlenmeli ve bol su içmelidir. İlaç kullanımı genellikle tavsiye edilmez. Dengeli bir beslenme de iyileşmek için şarttır. Bu ortam sağlandığında anne adayların baş ağrıları en fazla 1 gün sonra geçmelidir. Israrcı ağrılar için doktora gitmek gerekmektedir.

Hamilelikte Baş Ağrısı ile Cinsiyet Arasında bir Bağlantı Var Mıdır?

Hamilelikte baş ağrısı cinsiyet arasında ilişki olduğu halk arasında kabul görmüş olan bir görüş olmakla beraber, bunun doğru olmadığını söyleyen doktorlar da vardır. Kimi doktorlar ise, baş ağrısı görülmesinin erkek bebek beklemenin bir belirtisi olduğunu söylemişlerdir. Bununla beraber bu konu ile ilgili yürütülmüş bir bilimsel çalışma henüz bulunmamaktadır.

Mide Bulantılarına ve Baş Ağrılarına İyi Gelen Yağ: Lavanta Yağı

Lavanta yağı hem hamile kadınlar hem de diğer insanlar tarafından kullanılması tavsiye edilen yağlardan bir tanesidir. Hoş bir kokuya sahiptir ve en çok tercih edilen aromalar arasında yer almaktadır. Yalnızca mide bulantısı ve baş ağrısı için değil, aynı zamanda cilt bakımı ve uyku düzeninin sağlanması için de tercih edilir. Bu yağdan kozmetik sektöründe de faydalanılır. Pek çok maskelerin ve kremlerin içeriğinde yağın sahip olduğu faydalı özellikleri nedeni ile lavanta yağı bulunur. Bu son derece şifalı olan yağ, etkilerinden faydalanılmak üzere hamilelik döneminde de kullanılabilir. Fakat doktora danışmadan kullanmamakta fayda var. Doktorunuzun onayını aldıysanız bir miktar lavanta yağını alnınıza damlatın ve alnınızı masaj yaparak ovalayın. Güzel kokusu sayesinde hem gevşeyeceksiniz hem de masaj ve yağın etkisi ile de baş ağrınızın geçtiğine şahit olacaksınız. Bunu başınız her ağrıdığında yapabilirsiniz.

Nane Yağı ile Hamilelikte Baş Ağrılarına Son Verin

Hamilelikte baş ağrısına bitkisel çözüm arayan kişiler, nane yağını güvenle kullanabilirler. Nane yağı bazı marketlerde ve aktarlarda bulanabilir. Yağın etkisini göstermesi için ise yağın doğal ve gerçek olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Yağı aldıktan sonra şakaklarınıza birkaç damla bu yağı damlatın ve ovalayın. Yavaş yavaş masaj yaparak bu yağı uygulamanız ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Dilerseniz masajı pamuk yardımı ile de yapabilirsiniz.

Güzel bir Müzik, Meditasyon ve Bir Bardak Sıcak İçecek ile Baş Ağrılarınızdan Kurtulabilirsiniz

Duygu durumlarının ve stresin baş ağrılarını etkileyen durumların başında geldiğini belirtmiştik. Duygu durumlarını düzeltmek, biraz gevşemek ve rahatlamak için çareyi ilaçlarda aramayın. Sevdiğiniz güzel bir müziği açın, mumlarınızı yakın ve sakince bir yere oturun. TV açık olmasın, kimse sizi rahatsız etmesin. Yanınıza kahve seviyorsanız kahve, çay seviyorsanız çay ya da hatta sadece su bile alabilirsiniz. Oturduğunuz yerde gözlerinizi kapatın ve derin derin nefes alıp verin. Anın içinde var olmaya çalışın. Problemlerinizi düşünmeyin. İnsanları affedin. Sevin. Sinirlenmeyin. Huzuru hissedin. Mutlu olduğunuz konuları düşünün ve mutsuzluklarınızı bırakın gitsin. Mutlu hissettiğiniz ve şükran duyduğunuz konuları bir kağıda yazabilirsiniz. Bunları yaptığınız zaman ağrılarınızın geçtiğine şahit olacaksınız, hem de hiçbir şeye ihtiyaç duymadan. Aslında ağrıları geçirmek işte bu kadar kolay.

Patates Sayesinde Baş Ağrılarınızdan Kurtulabileceğinizi Biliyor muydunuz?

Patates besin olarak yendiğinde son derece faydalı bir besindir. Bununla birlikte anne adayları patatesten baş ağrısını giderme özelliği için de faydalanıyorlar. Hamilelikte baş ağrısı nasıl giderilir diye merak eden kişiler, birkaç patates ile baş ağrılarına son verebilir. Bunun için 3 ya da 4 tane dilim patatesi halka şeklinde kesin. Patates dilimlerinin üzerine kolonya dökün. Hamile kadınlarda koku alma duyusu gelişir. Bu nedenle, kolonyanın kokusu fazla ağır gelip, mide bulantısına sebep olabilir. Bu durumun önüne geçmek için hamile kişi tarafından kolonya seçimi ve miktarı yapılması faydalı olacaktır. Daha sonra patateslerin üzerine bir miktar da karabiber serpilir. Bu patatesler bir tülbentle alna bağlanır. Bir süre uzanılır hatta uyunabilir. Baş ağrısı ne zaman hissedilirse o zaman bu çareye başvurulabilir.

Hamilelik Döneminde Baş Ağrısı için İlaç Kullanımı

Hamilelikte baş ağrısı hangi ilaç iyi gelir sorusuna verilebilecek pek çok farklı ilaç ismi mevcuttur. Fakat, hamile kadınlara doktor gözetiminde olmadan kesinlikle hiçbir ilacı kullanması önerilmez. Alacağınız basit bir vitamin ilacı bile olsa, mutlak suretle doktorunuza danışmanız gereklidir. İnternette yazan bilgilere göre ilaç kullanmaya kesinlikle başlamamalısınız. Doktorlar genellikle baş ağrısı içi minoset ve parol kullanımını öneriyor. Bununla birlikte eczanelerde satılan vicks adlı krem de baş ağrılarına iyi geliyor.

Hamilelik Döneminde İlaç Kullanmadan Önce Dikkate Alınması Gereken Noktalar

İlaç kullanımı yalnızca hamile olanlara değil, hiç kimseye aslında önerilmez. İlaçlar yan etkileri olan kimyasallardır. Bu nedenle ilaç kullanımı sağlıklı olan her bireyin yapacağı en son tercih olmalıdır. İlaç kullanımları sağlıklı olan kişilerin sağlığı bozmalarına neden olabilir. Hamilelikte ise durum çok daha ciddidir. Bebeğin ve anne adayının ölümüne kadar varan sonuçlar ile karşılaşmak maalesef ki mümkündür. Bu nedenle kullanılmak istenen ilaç basit bir ağrı kesici de olsa, kesinlikle durum hafife alınmamalıdır. Bu nedenle internette yer alan bilgiler dikkate alınmamalı mutlaka bir doktorun sözü dikkate alınmalıdır.

Başı Ağrıyan Anne Adayları Neler Yapabilir?

İlaç kullanımına gerek duymadan, evde alınabilecek basit önlemler ile baş ağrısının geçirilmesi mümkün.

 • Uyku düzenine özen gösterilmelidir. Düzenli yatıp kalkmak baş ağrılarını azaltacaktır. Bununla birlikte anne adaylarına genellikle en az 8 saat uykularını almaları önerilir.
 • Hafif egzersizler her gün düzenli olarak yapılmalıdır. Bu egzersizler hafif yürüyüşler, yoga, aerobik hareketleri olabilir. Spor yaparken anne adayları vücutlarını zorlamamalılardır.
 • Dinlenmeye özen gösterilmelidir. Fakat dinlenme adı altında hareketsiz kalınmamalıdır. Hareketsiz bir yaşam tarzı hamileler ve diğer her insan için zararlıdır ve sağlık problemlerini tetikler.
 • Doktorunuzun bilgisi dahilinde magnezyum tabletleri kullanmanız baş ağrınızın geçmesine yardımcı olacaktır.
 • Yemeklerinizi sık sık ve küçük öğünlerde yerseniz kan şekeriniz dengede duracaktır. Bu da baş ağrısı oluşumunun önüne geçecektir.

Geçmeyen Baş Ağrıları için Ne Zaman bir Doktora Gitmek Gerekir?

Evde uygulanan yöntemlerden bir türlü sonuç alınamıyorsa bir doktora gitmenin vakti gelmiş demektir. Bir jinekoloğa ya da nöroloji uzmanına görülmesi son derece faydalı olacaktır. Eğer baş ağrısı ile birlikte farklı semptomlar da görülüyor ise evde tedavi yöntemleri uygulanmadan doğrudan bir doktora gitmek gerekecektir. Örneğin; şiddetli baş ağrınız varsa ve baş ağrınıza da vajinal akıntılar hatta kanamalar eşlik ediyorsa, beklemenin ya da evde tedavi yöntemi uygulamanın bir manası yoktur. Bu kişilerin mutlaka en kısa sürede doktora gitmeleri gerekmektedir. Çünkü baş ağrıları kimi zaman farklı nedenlerden dolayı da kaynaklanır. Diğer semptomların var olması bu nedenlerin varlığını artırmaktadır.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.