Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Ne iyi Gelir, Nasıl Geçer?

A+
A-

Hamilelikte karın ağrısına ne iyi gelir, ilaçsız nasıl geçer? Hamilelikte karın ağrısı nedenleri ve sebepleri. Hamilelikte şiddetli karın ağrısı, sağ, sol ve alt karın ağrısı neden olur, gebelikte karın ağrısı nasıl geçirilir? tüm detaylar yazımızda.

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Ne iyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hamilelikte karın ağrısı neden olur? Karın ve kasık bölgelerinde şiddetli ağrı olmasının sebepleri. Hamilelikte yaşanan karın ağrısı nedenleri anne adaylarının en sık merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Gebelikte sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de karın ağrısıdır. Özellikle gebeliğin ilk aylarında kadınlar karın ağrısından sıklıkla şikayetçi olmakta ve hamilelikte karın ağrısına ne iyi gelir ve nasıl geçer sorusunun cevabını aramaktadırlar.

Doktorlar hamilelikte karın ağrısı nasıl geçirilir, hakkında ayrıntılı kontrollerin ardından bir çok açıklamalarda bulunmuşlardır. Son derece can sıkıcı olabilecek ağrıların sebepleri hakkında bazı önemli teşhislerde bulunan doktorlar çoğu zaman endişe edilmeyecek bir durum olduğunu söylemişlerdir. Bu ağrıların önemsiz sayılabilmesi için ağrıların kısa süreli olması ve ağrı seviyesinin dayanılmayacak seviyeye çıkmamış olması gerekir. Bununla beraber zararsız olduğu söylenen ağrılar sıklıkla tekrar etmezler.

Hamilelik Döneminde Karın Ağrıları

Kadın doğum uzmanı doktorların belirttiği üzere, hamilelik döneminde kimi istenmeyen durumlar normaldir. Hamilelikte baş ağrısı, mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı belli derecelere göre normal kabul edilir. Özellikle karın ağrıları hamilelik belirtileri ortaya çıktıktan ve adet kanaması kesildikten sonra, hafif bir şekilde kendini hissettirmeye başlar. Gebeliğin ilk öğrenildiği anlarda bu ağrılar hafif iken, ilk 3 ayın sonrasında ağrılar şiddetlenir. Hamileliğin ileri ki dönemlerinde, örneğin 7 aylık hamilelikte karın ağrısı şiddeti üst düzeye çıkar.

Hamilelikte Karın Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Hamile kadınlar arasında sıkça görülen karın ağrılarının pek çok sebebi vardır. Hamilelikte karin agrisi ne zaman biter diye merak eden kişilerin, öncelikle ağrının sebebinin ne olduğunu öğrenmeleri ve nedene yönelik tedavi uygulamaları gerekmektedir. En sık karşılaşılan hamilelikte karın ağrısı nedenleri arasında;

 • Gaz problemleri,
 • Kabız olmak,
 • Boşaltım sistemindeki bazı problemler,
 • Gebelik zehirlenmesi,
 • Böbrek problemleri ( böbrek taşı ve böbrek kumu gibi ),
 • Düşük yapmak,
 • Safra kesesinde taş bulunması ya da safra kesesi hastalıkları gösterilmektedir.

Dış Gebelik Anne Adayların Karın Ağrılarına Sebep Oluyor

Karın ağrılarının altında yatan neden her zaman masum olmayabiliyor. Dış gebelikler anne adaylarında ağrıya sebep olan nedenlerden bir tanesidir. Bu durum gebeliğin rahim dışı bir bölgede oluşması anlamına gelmektedir. Genellikle dış gebelikte hamilelik tüplerde oluşur. En şiddetli ağrıya sebep olan nedenlerden bir tanesi dış gebeliktir. Bu ağrılarla beraber şiddetli kramplar görülür ve tansiyon düşmesi eşlik eder. Bu durum dikkate alınması gereken çok ciddi bir durumdur. Cerrahi tedavi gerektirmektedir.

Karın Ağrısı Yaşıyorsanız Plasenta Erken Ayrılmış Olabilir

Plasentanın erken ayrılması durumu Abruptio Plasenta olarak da bilinir. Bu durum da anne adaylarının karın ağrısı yaşamasına sebep olur. Plasenta bilindiği üzere anne karnındaki bebeğin yaşamsal olan bütün faaliyetlerinin desteklenmesinden sorumludur. Plasentanın ayrılması durumunda bebeğe besin ve oksijen gitmemiş olur. Bu da son derece ciddi bir durumdur. Bu durumun erken fark edilmesi durumunda tedaviler işe yarayabilir. Fakat erken fark edilip bu konu hakkında bir önlem alınmaz ise bu durum bebeğin ölmesine sebep olabilir.

Plasenta Ayrılmasının Belirtileri Nelerdir?

Plasenta ayrılmasının erken keşfedilmesi sayesinde bebeğin hayatı güvenceye alınabilir. Bunun için belirtilerin fark edilmesi son derece önemlidir. Bu belirtiler arasında;

 • Karın bölgesinde şiddetli kramp ağrıları,
 • Karından sırt bölgesine yayılan ağrılar,
 • Ağrılara ilaveten vajinal kanamalar,
 • Rahim bölgesinde kötü koku,
 • Mide bulantısı ve bulantıya eşlik eden kusma isteği yer alır.

Bu belirtilerin sizde de var olduğunu düşünüyorsanız mümkün olan en kısa sürede uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

HELLP Sendromundan Kaynaklanan Karın Ağrıları

Karnınızın sağ üst bölgesinde sürekli bir ağrı ve hassasiyet hissi varsa bu durum HELLP sendromunun bir belirtisi olabilir. Bu ağrıya genellikle yorgunluk hissi, bulantı, kusma ve bulanık görme gibi diğer şikayetler eşlik etmektedir. Bu sendromun görülme sıklığı fazla değildir. Fakat yinede her anne adayının olası hastalıklar ve problemler hakkında bilgi sahibi olması faydalı olacaktır. Bu sendrom hem anne adayının sağlığını hem de bebeğin sağlığını ciddi ölçüde tehdit etmektedir. Karaciğerin işlevini yeteri kadar yerine getirmemesinden kaynaklanmaktadır. İyi çalışmayan karaciğer yüzünden vücutta bulunan toksin maddeler atılamaz. Atılamayan toksik maddeler kanda birikmeye başlar. Bu da bebeği ve anne adayını zehirleyebilir.

Gebelik Döneminde Gaz Sancılarına Eşlik Eden Karın Ağrıları

Gaz ağrıları pek çok anne adayının başına gelen bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre gaz ağrılarına sebep olan hormon progesteron hormonu adı verilen bir hormondur. Bu hormon hamilelik sırasında anne adaylarında artar. Bu nedenle yenen gıdalar anne adaylarının bağırsaklarında daha uzun süre kalır ve bu durumda gaz ve şişkinlik olarak ortaya çıkar. Gebelikte gaz probleminin önüne geçmek çok mümkün değildir ve neredeyse bütün anne adayları bu durumu yaşarlar. Fakat alınabilecek basit bazı önlemler sayesinde anne adayları gaz ağrılarını hafifletebilirler.

Anne Adaylarına Gaz Ağrılarını Geçirebilecekleri Bazı Çözüm Önerileri

Gaz ağrıları çok sık rastlanan problemler olduğundan bu problemle nasıl savaşılacağını öğrenmek son derece önemlidir. Anne adayları bol miktarda su içmelidir. Yemek yerken sık sık yemeli ve porsiyon miktarını küçük tutmalıdır. Beslenme düzenine bol liften oluşan gıdalar dahil edilmelidir. Gaz yaptığı bilinen bazı gıdalar vardır. Bu gıdalar arasında lahana ve soğan başta gelir. Bu ve buna benzer gaz yapıcı özelliği ile bilinen gıdalardan uzak durulmalısı gerekmektedir. Buna ek olarak dışarıda satılan yemeklerden olabildiğince kaçınılmalı özellikle fast food adı verilen zehir gıdalardan kaçınılmalıdır. Bu önce sizin daha sonra bebeğinizin sağlığı için son derece önemli bir meseledir.

Rahim Büyümesi Yaşayan Anne Adayları Karın Ağrısından Şikayetçi Oluyorlar

Hamileliğin belli olması ile birlikte anne adaylarının rahminde büyüme başlaması tipik bir durumdur. Hamilelik kaç günde belli olur? sorusunun cevabı değişmekle birlikte, her anne adayı hamilelik ile beraber vücutlarında bazı değişikliklere tanıklık eder. Rahim büyümesi de bunlardan bir tanesidir. Rahim büyümesi ile birlikte vücut ağırlık merkezi de değişecektir ve vücuttaki bazı fizyolojik yapıların değişmesine sebep olacaktır. Örneğin; normalde s şeklinde olan omurga fizyolojisi hamilelikte değişebilir. Bununla beraber kalça eklemleri de genişler. Bu durumlarda anne adaylarının vücutlarındaki bazı bölgelerinde ağrı hissetmesine sebep olacaktır. Bu durumlarda sert bir yatakta yatılması önerilmektedir.

Kabızlıktan Kaynaklanan Karın Ağrıları

Kabızlığın nedeni de tıpkı gaz ağrılarının nedeninin kaynağı olduğu gibi progesteron hormonudur. Bu hormon hamilelik döneminde artar. Böylece anne adaylarının yediği yemekler bağırsaklarında daha uzun süre kalır. Bağırsakta kalan gıdalar karnın şişmesine, şişkinlik problemlerine ve kabızlık şikayetine sebep olmaktadır. Bununla birlikte kabızlığın farklı nedenleri de olabilir. Örneğin demir hapı kullanan kişiler sıklıkla kabız olduklarından şikayet etmektedirler. Bununla beraber diğer bazı ilaçların kullanımı kabızlığa sebep olabilir. Hareketsiz olan anne adayları da kabızlık problemi ile karşı karşıya kalabilirler. Anne adaylarının stresli olmaları da kabızlık problemleri ile karşılaşmalarına sebep oluyor.

Uzun süre kabızlık nedeni ile tuvalete çıkamayan anne adayları karın ağrısı probleminden yakınmaya başlarlar. Bol su içilmesi bağırsak hareketlerini artıracaktır. Lifli gıdalar yenmesi ve bol hareket edilmesi de anne adaylarının karın ağrılarının hafiflemesini sağlayacak olan basit çözüm önerileridir. Eğer kabızlık şikayeti uzun süre devam ediyorsa doktorunuza başvurmalısınız. Bu durumda size dışkı yumuşatıcı ilaçlar vererek sorununuzu çözebilir.

Acil Durum Belirtisi Olan Karın Ağrıları

Masum olmayan nedenlerden ortaya çıkan karın ağrılarının acil tedavisi şarttır. Aksi halde anne adayına ve bebeğe zarar gelmesi muhtemeldir. Karın tahta kadar sert ise ve ağrı kesici alınmış olmasına rağmen ağrılar devam ediyor ise, bu durum tedavi gerektiren bir durumun varlığının habercisidir. Anne adayının tansiyonunun ölçülmesi gerekmektedir. Düşük tansiyon da bu belirtilerden bir tanesidir. Düşük tansiyon ile beraber vajinal kanamalar da olabilir. Böyle durumlarda genellikle bebek kayıp edilir ve anne adayının hayatı da risk altındadır. Bu durumda acil bir operasyon gerekmektedir.

Hamileyim ve Karın Ağrım Var, Hangi Durumlarda bir Doktora Başvurmam Gerekli?

Hamilelikte karin agrisi bebege zarar verirmi diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. KKimi ağrıların önemsiz olduğunu söyledik. Fakat kimi ağrılar tehlikeli olan durumların işaretçisi olduğundan dolayı, anne adayına ve bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle bir doktora başvurulması şarttır. Peki hangi durumlarda bir doktora başvurulmalı?

 • Vajinada ağrı ile birlikte kanamalar,
 • Karın ağrısı dayanılmayacak bir derecede ise,
 • İdrar yaparken zorlanma ve yanma hissi var ise,
 • Sık sık kusma ve mide bulantısı var ise,
 • Anne adayı ateşli ise mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Hamilelikte Yaşanan Karın Ağrılarını Geçirmek için Neler Yapılabilir?

Hamilelikte karın ağrısı ve ishal problemlerinize evde çözümler bulmanız mümkün. Karın ağrınız olduğu zaman ılık bir duş alabilirsiniz. Bol su içerek karın ağrılarınızın azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Bununla birlikte özellikle gaz sancıları için ve 5 aylık hamilelikte karın ağrısı için hafif egzersizler yapmak size iyi gelecektir. Egzersizlerinizi kendinizi zorlamadan yapmaya özen göstermelisiniz. Karın ağrısı varsa dinlenmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Hamilelikte Karın Ağrısına Evde Yapılabilecek Diğer Çözüm Önerileri

Uygulayabileceğiniz basit yöntemler ile karın ağrısının şiddetini hafifletmeniz mümkün. Bu yöntemleri sıralayacak olursak;

 1. Ilık kompres yapın.
 2. Şişkinlik probleminiz varsa bebeğe zarar vermeyen ilaçlar kullanarak ağrınızı hafifletin. İlaçlarınızı kullanmadan önce kesinlikle bir doktora danışın.
 3. Bol sıvı özellikle su tüketimi yapmaya özen gösterin.
 4. Lifli gıdalar tüketerek bağırsak hareketlerinizin hızlanmasını sağlayın.
 5. Bol bol istiharat edin ve kendinizi yormayın.

Hamilelikte mide ağrısı ne kadar sürer diye merak eden kişiler bu yöntemleri evde uyguladıkları zaman sancılarının kısa sürede geçtiğine şahit olacaklardır.

Karın Ağrısına İyi Gelen Doğal Çay Tarifi

Çaylar özellikle soğuk kış aylarında sıkça tercih edilen içeceklerden bir tanesidir. Mevsim fark etmeksizin ister sıcak ister soğuk olarak tüketebileceğiniz bu çay tarifi sayesinde ağrılarınızı azaltmanız mümkün. Bizim önerimiz çayı sıcak tüketmeniz. Fakat havalar çok sıcak ise bu çay buzlu çay olarak da tüketilebilir.

İhtiyacınız olan malzemeler:

 • Yeşil çay yaprakları,
 • Rezene otu,
 • Kuşburnu,
 • Tarçın,

Nasıl Yapılır?

3 su bardağı suyu bir tencerenin içerisine koyun ve kaynaması için ocağın üzerine bırakın. Suyun içerisine kurutulmuş yeşil çay yapraklarını, 3 yemek kaşığı rezene otunu ve dilediğiniz miktarda kuşburnunu ekleyin. Eklediğiniz karışımı 25 dk kadar güzelce kaynattıktan sonra. Bir tatlı kaşığı bal ekleyerek çayı karıştırın. 15 dk kadar demlenmesi yeterli olacaktır. Daha sonra bir bardağa çayı koyun ve üzerine bir miktar tarçın serpin. Bu çayı karın ağrısı hissettiğiniz her an tüketebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.