Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur?

Hamilelikte kaşıntı ne zaman başlar, şiddetli kaşıntı tehlikeli midir, bitkisel çözüm, bebeğe zarar verir mi ve sebep olan etmenler nelerdir? Hamilelikte kaşıntı vücut hormon seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Kaşıntı hakkında merak edilen sorularınızın cevaplarına yazımız içerisinden bakabilirsiniz.

Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur?

Hamilelikte kaşıntı olması bu dönemde değişen vücut hormon seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Hamilelikte kaşıntı problemi ile karşılaşan kişilerin cilt temizliklerine özen göstermeleri gerekiyor. Her gebelikte görülen kaşıntıların nedeni hormonlar olmak zorunda değil. Bazı kaşıntı problemleri ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Özellikle karaciğer hastalıkları yüzünden kaşıntı problemi ile sıkça karşılaşılabilir. Düzenli kontrole gitmek, hekimin önerilerini dikkate almak kaşıntı problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.

Ayrıca bacaklarda kaşıntı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gebelikte Prurigo Kaşıntıya Neden Oluyor

Gebelikte prurigonun kaşıntıya neden olması en sık karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Gebe anne adayları prurigolar ile böcek ısırıklarını birbirine karıştırabilir. Bu ısırıklar kaşıntılı olur ve benek benektir. Hamilelik süresi boyunca anne adaylarının herhangi bir yerinde prurigolar çıkabilir. Bu kaşıntılı döküntülerin bebek sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye sebep olmadığı bilinmektedir. Bazı kaşıntılı döküntüler doğumdan sonra bile devam edebilir.

Gebelikte Kaşıntı Görülmesine Sebep Olan Etmenler Nelerdir?

Gebelikte kaşıntı şikayetinin ortaya çıkmasına neden olan etmenler arasında:

 • Çeşitli ilaçların kullanımı,
 • Hormonal değişiklikler olması,
 • Viral hepatitler,
 • Hamilelik esnasında egzama ve sedef gibi çeşitli cilt hastalıklarının ortaya çıkması,
 • Östrojen ve progesteron hormonu seviyelerinde yaşanan ani artış,
 • Çeşitli besin alerjileri,
 • Böbrek rahatsızlıkları,
 • Tiroid hastalıkları,
 • Hamilelik döneminde ortaya çıkan deri çatlakları yer alır.

Gebelikte Şiddetli Kaşıntı Problemi için Neler Yapılması Gerekir?

Gebelikte şiddetli kaşıntı için yapılması gerekenler kişinin kaşıntı probleminin kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Aşağıdaki öneriler sayesinde siz de daha rahat bir hamilelik geçirebilirsiniz:

 • Duş taptıktan sonra vücuda yoğun nemlendirici kreminizi uygulayabilirsiniz.
 • Soğuk ya da sıcak kopmpres yapabilirsiniz. Soğuk kompres yapacaksınız, cildinize doğrudan buz uygulaması yapmadığınızdan emin olun. Aksi halde soğuk yanığından muzdarip olabilirsiniz.
 • Aloe vera bitkisinin içinde yer alan jelin rahatlatıcı özellikte olduğu bilinmektedir. Bu jeli kaşıntı olan bölgeye uygulayabilir ve kaşıntı şikayetinizi giderebilirsiniz.

Gebelikte Hafifi Kaşıntı Problemi için Neler Yapılması Gerekir?

Gebelikte hafifi kaşıntı problemi için yapılması gerekenler sayesinde kaşıntılarınızı giderebilirsiniz. Özellikle dar kıyafetler giymenin ciltte sürtünme ve tahrişi arttırdığı bilinmektedir. Bu nedenle bol kıyafetler giyerek kaşıntı problemi ile karşılaşmanın önüne geçebilirsiniz. Hamilelikte kaşıntı problemi yaşayan kişilerin sentetik malzemelerden yapılmış kıyafetleri giymemesi önem taşır. Mümkün olduğu kadar doğal kumaşlardan yapılmış olan kıyafetleri tercih edilmesi yerinde olur. Pamık faydalı bir kumaş tercihi olacaktır.

Kaşıntı probleminizin arttığı zamanlarda serin bir duş almak faydalı olacaktır. Duşun ardından uygulayacağınız serinletici losyonlar ve merhemler kaşıntınızı dindirecektir. Kullandığınız temizleyici ve rahatlatıcı özelikle olan kremlerin güçlü parfümlü olmadığından emin olun. Mümkünse içinde parfüm olmayan ürünleri tercih edin. Her ne kadar kaşıntı problemi bebeğinize zarar vermese de, bu problem yaşam kalitenizin düşmesine neden olacaktır.

Gebelikte Kaşıntı Probleminin Giderilmesi için Neler Yapılması Gerekir?

Gebelikte kaşıntı probleminin giderilmesi için yapılması gerekenler sizin için de faydalı olarak şikayetlerinizin giderilmesine yardımcı olacaktır. Kaşıntı tedavisinin mutlaka yapılması gerekir. Ciddi olan vakalarda tedavinin yapılmaması halinde anne karnında ani bebek ölümü söz konusu olabilir. Hekim her şeyin yolunda gidip gitmediğini tespit etmek için çeşitli testlerin yapılmasını talep edebilir, hastanın öyküsünü dinlemek isteyebilir. Hastalıkların teşhisinde özellikle ICP testi ile karaciğer fonksiyon testi olarak da bilinen LFT’lerin yapılması gerekir. Böylece hekim hasta için ne yapılması gerektiğini tespit edecektir.

Kalamin losyonu adı verilen losyon, kaşıntı probleminize karşı rahatlama sağlamanıza yardımcı olacaktır. Doktorunuz sizden bir takım beslenme değişiklikleri yapmanızı da talep edecektir. Hamile kadınlarda tuzun az olduğu bir beslenme programının uygulanması uygun olur. Eğer kaşıntı probleminiz çok şiddetli ise hekim kaşıntınızın hafifletilmesi için ilaç içmenizi önerecektir. Kan dolaşımı ile kaşıntı problemi birbiri ile yakından ilgilidir. Kan dolaşımınızın sağlıklı olduğu durumlarda kaşıntı ile karşılaşmazsınız. Dolaşımınızı düzenlemek için ise egzersiz yapabilir, çeşitli ilaçlar kullanabilir, k vitamini emiliminizi yükseltebilirsiniz. 

Boğazda kaşıntı neden olur? Yazımızı okuyabilirsiniz.

Gebelikte Kaşıntı Varsa Mutlaka Kan Testi Yapılması Gerekiyor

Gebelik halinde kaşıntı olunca kan testi yapılması karşımıza bir zorunluluk olarak çıkıyor. Yapılan çalışmalar özellikle cildin atopik yapısının olduğu durumlarda cildin alerji geliştirmeye daha meyilli olduğu gösteriyor. Stres gibi istenmeyen faktörlerden dolayı kaşıntı problemleri daha da artıyor. Stres ile birlikte kaşıntıya ek olarak diğer hastalıkların da tetiklendiği biliniyor. Bu nedenle hamilelerin stresten uzak durması için çeşitli stres yönetimi yöntemlerini uygulaması gerekiyor. Kaşıntısı olup da test yaptıran hamile kadınlar için farklı testlerin yapılması gerekebilir. Safra enzimi testi, tiroid hormonu testi ve buna benzer testler hamile kadınların vücudunda nelerin yanlış gittiğinin anlaşılmasına yardımcı olur. Safra yollarının tıkanmasına bağlı gelişen hastalıklar için önce safra tıkanıklığının giderilmesi ardından gerekli işlemlerin yapılması öneriliyor.

Gün Aşırı Alınan Duşlar Gebelikte Kaşıntı Probleminin Azalmasına Yardımcı Olabilir

Gün aşırı duş alınması ile kaşıntı probleminin azaltılması arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Alınan duşların kısa süreli olması önemlidir. Uzun süre duş alınması cildin tahriş olmasına neden olabilir. Çok sıcak banyo yapmak da cildin kurumasına neden olur. Ilık duş almak en mantıklısıdır. Duştan çıktıktan sonra hamilelik dönemine özel çeşitli nemlendirici kremlerin kullanılması önerilmektedir. Seçilen cilt bakım kremlerinin cildin yapı ve özelliğine uygun olması gerekir. Eğer yağlı bir cilt yapısına sahip iseniz su bazlı nemlendirici kremleri tercih etmeniz gerekir. Aksi halde cildinizin daha da yağlanmasına neden olarak farklı problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilirsiniz.

Duş aldığınız zaman duş jelleri yerine doğal içerikleri olan ve mümkünse parfüm içermeyen sabunların kullanılması uygun olur. Cildiniz ne kadar fazla kimyasala maruz kalırsa o ölçüde deri kalitesi olumsuz yönde etkilenmiş olacaktır.

Gebelikte Kaşıntı Problemi Yerini Egzamalara Bırakabilir

Gebelikte kaşıntı ile beraber egzama sık karşılaşılan bir deri problemi olarak bilinir. Kişiler genellikle zaten alerjilere yatkın olurlar. Hamilelik dönemi yatkınlığın artmasına neden olur. Atopik cildi olanlara görülen egzama vakalarının diğer cilt tipine sahip olanlara kıyasla 4 kata kadar daha fazla şikayetleri olduğu tespit edilmiştir. Özellikle egzamaya karşı bol miktarda su tüketmek gerekir. Mevsim meyve ve sebzeleri tüketmenin de egzamayı rahatlatıcı ve hafifletici bir etkisi vardır. Egzama problemi olan kişilerin kesinlikle kimyasal içerikli olan ürünleri kullanmaması gerekir. Egzama hastası olan kişilere özel sabunlar, duş jelleri, cilt bakım ürünleri bulunur. Bu ürünler tercih edilerek kişisel bakım yapılabilir. Egzama şikayeti olanların ıslak mendil kullanmaması gerekmektedir. Islak mendilin içinde yer alan alkol ve diğer kimyasallar egzamanın ilerlemesine neden olur.

Gebelikte Ürtikeryal Döküntülerle Görülen Kaşıntılar

Gebelikte ürtikeryal döküntülerle görülen kaşıntılar özellikle hamileliğin 36. Haftasında kendini belli eder. Hamilelikte kaşıntıya neden olan bu döküntüler, göbek çevresinde oluşmaya başlar. Buradan vücudun diğer kısımlarına yayılmaya başlar. Döküntüler ile birlikte kızarıklık, şişime ve buna benzer diğer belirtiler meydana gelebilir. Gebelik döneminde bu döküntülerin oluşmasına neyin neden olduğu halen net olarak tespit edilmemiştir. Tahminlerden bir tanesi cildin gerilimine bağlı olarak döküntülerin oluştuğunu söyler.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.