Hamileyken Adet Olunur mu? Hamilelikte Adet Görülür mü?

Hamileyken adet görülür mü, adet sancısı olur mu? Hamilelikte adet olma ve karın ağrısı, adet olunca kaç gün sürer, hamileyken yoğun adet olunur mu? Hamilelikte ilk adet dönemi hakkında detaylar yazımızda.

Hamileyken Adet Olunur mu? Hamilelikte Adet Görülür mü?

Hamileyken Adet Olunur mu? Hamile kadınların adet olup olamayacağı sorusu kafaları kurcalayan bir soru olmuştur. Kimi anne adayları hamilelik dönemlerinde adet kanamaları olduğunu belirtmiştir. Fakat bu durum oldukça nadir olarak görülmektedir. Normal durumda kadınlar yumurtlarlar ve yumurtaların döllenmesi ile birlikte kadın hamile kalır.

Hamilelik belirtilerinin görülmesi ile de adet dönemi böylece son bulmuş olur. Fakat dediğimiz gibi hamileyken adet görenler de vardır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır.

Her Kanama Adet Kanaması ile Karıştırılmamalıdır

Hamilelik döneminde adet kanamaları nadir olsa da görülebilmektedir. Fakat kimi zaman adet kanaması olduğu sanılan kanamalar önemli problemlerin habercisi olabiliyor. Dış gebelik, düşük, plasentanın erken ayrılması gibi durumlar en sık karşılaşılan, ciddi sonuçları olan diğer kanama nedenlerindendir. Buna ilaveten kanamaya sebep olduğu bilinen daha az ciddi rahatsızlıklar da olabilir. Anne adayının olası hastalıklar karşısında bilgi sahibi olması, belirtileri bilmesi hem kendi sağlığı için hem de bebeğin sağlığı için son derece önemlidir. Kanamaların asıl nedeninin bulunması için anne adaylarının sadece kendi başına değil, bir doktor yardımı ile hareket etmesi hayati önem taşımaktadır.

Her kanama adet kanaması ile karıştırılmamalıdır. Çünkü kanamaların altında yatan nedenler farklı olabilir. Bu nedenlerin ortaya çıkarılması için bir doktora gidilmesi ve muayene olunması hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından son derece önemlidir. Erken muayenenin ve tedavinin hayat kurtarıcı önemi olduğu unutulmamalıdır.

Gebelikte Düşük Yapmak Kanamalara Sebep Oluyor

Gebelikte düşük yapılması kanamaya sebep olan nedenler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Maalesef düşük yapan anne adayları kanamalarını adet kanamaları ile karıştırdığından önlem almakta gecikebiliyorlar. Düşük yapma riski olan anne adayları kanama ile birlikte hamilelikte karın ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı ve buna eşlik eden kusma isteği problemleri ile karşılaşabilirler. Kanama ya da lekelenme problemi ile karşılaşan anne adayları olası düşük yapma riskine karşı erkenden önlem almalılardır. Genellikle düşük yapmak, kendisini ilk önce hafif kanamalar ile belli etmektedir. Zaman geçmesi ile birlikte hafif olan bu kanamalar şiddetlenmeye başlar. Şiddetlenen kanamalara diğer semptomların da şiddetlenmesi ve çekilmez bir hal alması da eşlik eder. Kanaması olan kişiler hamileliğin ilk ayında adet görülür mü ve benzeri soruları sormadan önce, mutlaka bir konusunda uzman olan iyi bir doktora başvurabilecekleri en kısa süre içerisinde başvurmalıdırlar.

Dış Gebelik Problemini Adet Kanaması ile Karıştırıyor Olabilirsiniz

Hamilelik belirtisi görülmeye başlandığı andan itibaren, normal şartlarda adet kanaması durur. Fakat bazı durumlarda da kanama devam edebilir. Bu adet kanaması olabileceği gibi dış gebelik de kanamanın yaşanmasına sebep olan önemli bir durum olarak bilinmektedir. Yani hamileyken adet olunurmu ilk ay diye soranların sorusunun cevabı evettir. İlk aylarda özellikle adet kanamaları yaşamak az miktarlarda normal kabul edilebilir. Fakat burada asıl önemli nokta, bu kanamanın gerçekten adet kanaması mı olduğu, yoksa dış gebelikten kaynaklı bir kanama olup olmadığıdır.

Dış Gebelik Nedir?

Dış gebelik, gebeliğin rahim dışındaki bir bölgede gelişmesine verilen addır. Gebeliğin genellikle rahim dışında yer alan tüplerde geliştiği bilinmektedir. Bu son derece tehlikeli bir durumdur ve cerrahi müdahalenin yapılması şarttır. Bu önemlerin alınabilmesi için anne adayının öncelikle bu hastalık hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Belirtiler iyi araştırmalı ve anne adayları kendi vücutlarındaki değişimler konusunda hassas olmalıdır. Bu sayede bu ciddi hastalığın önüne geçmek mümkün olacaktır.

Dış Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Hamileyken adet olunurmu belirtileri nelerdir sorusunun önemli olduğu kadar, dış gebeliğin belirtilerinin neler olduğu sorusunun cevabı da önemlidir. Çünkü dış gebelik kanamaları sıklıkla adet kanamaları ile karıştırılmaktadır. Bu hastalığın son derece önemli olması ve ciddi problemlere neden olabilmesi nedeni ile bu sorunun cevabı daha da önem kazanmaktadır. Dış gebelik problemi yaşayan anne adayları, kanamalar ile birlikte;

 • Baş dönmesi,
 • Karın bölgesinden sırta doğru yayılan ağrı hissi,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma isteği,
 • Şiddetli karın ağrısı,
 • Karın ağrıları ile beraber şiddetli kramp girmesi gibi belirtiler ile karşılaşırlar.

Bu belirtilerin sizde de var olduğunu düşünüyorsanız en kısa zaman içerisinde bir doktor ile görüşmeniz gereklidir.

Hamilelik Döneminde Yerleşme Kanamaları

Hamileliğin başlaması ile birlikte döllenmiş olan yumurta rahim içerisine yerleşmek için kendisine yer bakınır. Döllenmiş olan yumurta bu yeri kendisine rahim içerisinde arayacaktır. Döllenmiş olan yumurtaya ceninin adı da verilmektedir. Ceninin kendisine yer ararken rahimde bazı damarların zarar görerek sıkışmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda damarlar da kanamalar meydana gelir. Bu kamaların yumurtlamadan yaklaşık 10 gün kadar ortaya çıktığı bilinmektedir. Ve bu kanamalar 1 hafta kadar hafif şiddetle kendini gösterir ve şiddeti artırarak devam eder. Hamileyken adet olunurmu kaç gün sürer diye soranlar adet kanamalarını yerleşme kanamalarından bu noktada ayırabilirler. Adet kanamalar birkaç günü geçmez ve çok azdır. Yerleşme kanamaları ise uzun sürer ve şiddeti giderek artar.

Doğum Kontrol Hapları ve İlaç Kullanımı Kanama Riskini Beraberinde Getiriyor

Doğum kontrol hapı kullanan kadınların adetlerinde sıklıkla düzensizlik görülmektedir. Bu haplar hormon dengelerini değiştirdiğinden dolayı kadınlarda tüylenme, sinirlilik, adet şiddetinin artması, adet kanamalarının az olması ya da adetin düzensiz olması gibi yan etkilere sebep olmaktadır. Eğer doğum kontrol hapını kullanmayı bırakmanızdan kısa süre geçmiş ise, hala bazı adet kanamalarınız olabilir. Bu hapları kullandığınız için hamile olup olmadığınızdan emin olamıyor olabilirsiniz.

Hamileyken adet olunurmu ve adetliyken gebelik testi yapılır mı diye merak eden kişiler bu sorularının cevabını bulmak için, eczanelerde kolayca bulabilecekleri hamilelik testleri yardımı ile hamile olup olmadıklarını kanamaları olsa bile öğrenebilirler. Hamile olduğunuz halde, hala birkaç gün kadar süren geçici kanamalarınızın olması normal bir durumdur.

Hormonların Seviyesindeki Değişimler Kanamalara Sebep Olabilir

Hamilelikte vücutta yer alan hormonların seviyelerinde ciddi değişimler görülmeye başlar. Kimisinin seviyesi düşerken kimisinin seviyesinde önemli artışlar meydana gelir. Bu da anne adaylarının vücutlarına, davranışlarına ve dünyayı algılayış şekillerine yansır. Kanamalarla hormonal değişikliklerin yakından ilgisi vardır. Vücuttaki hormonlar değişiklikler sebebi ile kanama yaşıyor olabilirsiniz. Bu kanamalar genellikle kısa sürelidir ve yoğun olarak da yaşanmaz. Bu nedenle diğer kanamalardan daha kolay ayırt edilebilir. Uzun süren kanamalar ve yoğun gelen kanamalar farklı bir bir kanama türü olabilir. Bir doktora danışılmasında ve kanamanın altında yatan nedenin uzman bir doktor yardımı ile bulunmasında her zaman fayda vardır.

Hamilelikte Kanamalara Sebep Olabilecek Nedenler Nelerdir?

Hamilelikte adet kanaması ile karıştırılan bazı kanamaların sebepleri aşağıda verilmiştir. Bu kanamalar genellikle ciddi olduğundan mutlaka cerrahi müdahale gerektirir. Bu kanamaları sıralayacak olursak;

 • Rahim ağzında iltihaplanma,
 • Düşük kanaması,
 • Anne karnındaki bebeğin ölmesinden kaynaklanan kanamalar,
 • Erken doğum nedeni ile gelen kanamalar,
 • Rahmin yırtılması ile beraber gelen kanamalar,
 • Dış gebelik kanaması.

Kanama ile Birlikte Hangi Belirtiler Varsa bir Doktora Danışmam Gerekir?

Kanamalar kimi zaman zararsız olabilirken kimi durumlarda ciddi problemlerin göstergesi olabileceğini söyledik. Bazı belirtilere bakılarak, kanamalarınızın ciddiyeti hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün. Şu durumlarda bir doktora gitmeniz de fayda vardır;

 • Kanamaya şiddetli kramp eşlik ediyorsa,
 • Karından başlayan ve sırta ya da omuza doğru yayılan bir ağrı varsa,
 • Anne adayı ateşli ise,
 • Vajinal akıtılar var ise,
 • Baygınlık yaşandıysa doktora gidilmesi gerekmektedir.

Bu belirtiler genellikle kanamalarınızın adet kanaması olmadığını ve daha tehlikeli sebepler nedeni ile kanamalarınızın olduğunu göstermektedir. Ne kadar erken doktora giderseniz, hem sizin hem de bebeğin sağlığı için o kadar iyi olacaktır.

Rahim Rüptürü Kanamaların Diğer Sebepleri Arasında Yer Alıyor

Rahim rüptürü kasın yırtılması ya da kasın ayrılması anlamına gelen bir rahatsızlıktır. Bu durum anne adaylarında kontrolsüz kanamaya sebep olan nedenlerden bir tanesidir. Bu hastalığın görülme sıklığına bakıldığı zaman daha çok geçmişte sezaryen ile doğum yapmış anneler arasında yaygın olduğu görülmektedir. Bahsedilen kasların yırtılması genellikle sezaryen yapılmış çizgilerin hizasında gerçekleşmesi bu durumu açıklar. Bu kanamalar da yine adet kanaması ile sıklıkla karıştırılan fakat karıştırılmaması gereken durumlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hamilelikte İmplantasyon Kanamaları Son Derece Normaldir

İmplantasyon kanamaları hamilelik döneminden önce gerçekleşen kanamalara verilen isimdir. Hamileliğin belirtileri arasında yer almaktadır. Bu kanamalar genellikle beklenen kanama gününden birkaç gün kadar erken gerçekleşmektedir. Kadınlar bu kanamalarını erken adet kanaması olarak adlandırabilirler. Fakat bu kan ile adet kanı arasında farklılıklar vardır.

İmplantasyon Kanaması ve Adet Kanaması

Bu iki farklı kanama türünün karıştırılmaması için arasındaki farklılıklara değinmekte fayda vardır. Öncelikle adet kanaması var ise bu kanamalar her ayın belirli bir gününde düzenli olarak gerçekleşir. Fakat implantasyon kanamaları düzeni bozar. Bu ikisinin arasındaki farklın anlaşılması için güzel bir ayrımdır. İmplantasyon kanamaları ile birlikte olağandışı akıntılar da vardır. Adet döneminde bu tarz akıntılar olmamalıdır. İmplantasyon kanamasına ise çok koyu kahverengi olan akıntılar vardır.

İmplantasyon Kanamaları Kısa Süren Kanamalardır

Adet kanamaları ve implantasyon kanamaları arasında yapılacak güzel bir ayrım, implantasyon kanamalarının son derece kısa sürmesidir. Bununla beraber adet kanamaları en az bir hafta kadar sürmektedir. İmplantasyon kanamaları ise en fazla 2 gün sürer. Bu kanamalara kimi zaman pembemsi renkli kimi zamanda çok koyu kahverengi olan akıntılar eşlik eder. Bununla beraber hafif şiddete kramplar da görülebilmektedir.

İmplantasyon Kanamalarının Diğer Belirtileri ve İşaretleri Nelerdir?

Bu belirtiler kişiden kişiye değişebilmekle beraber, genellikle implantasyon kanaması yaşayan anne adayları aşağıdaki belirtileri tecrübe ettiklerini belirtmişlerdir.

 • Ruh halinde yaşanan ani değişimler,
 • Halsizlik hissi,
 • Baş dönmesi ve buna eşlik eden mide bulantısı,
 • Kusma isteği,
 • Diğer gebelik belirtileri,
 • İştahta artış yaşanması ve aşermeler,
 • Vücutta sıcaklık artışı.

İmplantasyon Kanaması için Tedavi Gerekir mi? Neler Yapılması Gerekmektedir?

Bu kanamalar uzman doktorlar tarafından tamamen normal olarak değerlendirildiğinde herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu kanamalar anne sağlığı ve bebek sağlığı için bir tehlike de arz etmez. Zaten bu kanamalar en fazla iki sün sonrasında kendiliğinden geçecektir. Fakat eğer bu kanamalar daha uzun sürüyorsa, anormal derece fazla kan geliyorsa bu durum başka hastalıkların belirtisi olabilir. Bir doktora danışılması gerekmektedir. Bu kanamalar için doktorlar tarafından anne adaylarının tampon kullanılmaması önerilmiştir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.