Hamileyken Adet Olunur mu? Hamileyken Regl Görülür mü?

A+
A-
Hamileyken Adet Olunur mu? Hamileyken Regl Görülür mü?

Özellikle hamile kalan ve bu durumu yaşayan birçok kadın hamilelikte adet olmak mümkün mü sorusunu merak ediyor. Bu durumda birçok doktorun konuyla ilgili yaptıkları açıklamalar ve araştırmalar söz konusu. Bu durum esas olarak adet olmak değil de bir takım başka durumları adet olmak gibi düşünmekten başka bir şey değil.

Diğer yandan hamilelikte kanamalar sebebi ne olursa olsun son derece önemsenmesi ve üzerinde durulması gereken durumlar. Bu sebeple bu yönde en ufak şüphesi olan kadınların mutlaka doktorlarına danışmalarında büyük önem var. Bu sebeple hamileyken adet olunur mu belirtileri nelerdir sorusu önemli bir soru.

Hamilelikte Adet Görmek Mümkün Mü?

Esas olarak bu sorunun çok net cevabı hayır. Başka tüm iddialara rağmen, hamileyken regl kanaması geçirmeniz mümkün değil. Hamileliğin erken döneminde hamilelikte ilk adet dönemi denen genellikle açık pembe veya koyu kahverengi renkli “lekelenme”  ve Adet Ağrısı yaşayabilirsiniz. Genel bir kural olarak, tüm doktorlar şayet pedleri ve tamponları dolduracak kadar kanıyorsanız, bu muhtemelen hamile olmadığınızı gösteren iyi bir işaret olacaktır diye görüş beyan etmektedir.

Gebelik Ve Adet İlişkisi

Tüm kadınlarda olduğu gibi adet döneminde yumurtalar ayda bir kez yumurtalıktan salınır. Döllenmediğinde yumurta uterustan dışarı çıkar ve vajinadan geçer. Normal bir regl sırasında kanama sıklıkla açık renkten başlar, daha sonra koyulaşır ve kırmızılaşır. Aynı zamanda, döngünün sonuna doğru renk ve miktar olarak tekrar açılır ve azalır.

Adet ve gebe kalma arasındaki farklar açık bir şekilde farklıdır. Hamile kaldıktan sonra, artık regl olunmaz. Ancak birçok zaman hamileyken adet görenler aslında hamileyken dönem geçirdiklerini iddia etmektedir. Bu konuda çok sayıda internet sitesi, makale ve hatta televizyon programları bile yapılıyor. Diğer yandan hamilelikte kanama mutlaka kötü bir şeyin işareti değildir. Birçok kadın ilk üç aylık dönemde lekelenme yaşadıktan sonra sağlıklı bebekler büyütmeye devam eder. Hamilelik sırasında kanarsanız, normal adet kanamasından başka bir şeyle ilgilidir. Çünkü adet yalnızca hamile olmadığınız zamanlarda gerçekleşir.

Adet Nasıl Oluşur?

Yumurtlamadan sonra, yumurta (yumurta) yaklaşık 24 saat içinde döllenmemişse, dejenere olur ve östrojen ve progesteron üretimi için uyaran kaybolur. Bu döngü sırasında artık hamilelik olasılığı olmadığından, vücudun uterusu, gelmeyecek bir embriyo implantasyonu için hazırlamaya devam etmesi için bir neden yoktur. Daha az dolaşımda östrojen ve progesteronla, endometriyumun kalın duvarı çoğalma uyarısını kaybeder ve kan akımı aniden kesilir. Sonuç olarak, endometriyum duvarı, endometriyal doku, mukus, su ve kan taşıyan çökmeye başlar. Dolayısıyla, adet kanaması, uterusun iç duvarının, adet döngüsü boyunca, hiç üretilmeyen bir embriyo almak üzere geliştirilen iç kısımlarının ifade parçalarının ayrılmasından başka bir şey değildir.

Bu nedenle, adet görmesi için kadının iki aşamadan geçmesi gerekir. Öncelikle yumurtlamayı tetiklemek ve endometriyumu çoğaltmak için östrojen üretiminin arttırılması. İkinci olarak da; döllenmemiş yumurta, döllenme olmaması ve yumurtanın dejenerasyonu olması nedeniyle, sırayla uterus duvarının parçalanmasına neden olan hormonal uyaranın sona ermesine neden olan şeydir. Bir kadın doğum kontrol hapları kullandığında, üreme sistemini aldatmak için hormonlar kullanır ve endometriyumun yumurtlama indüklemeden çoğalmasına neden olur. Hap durdurulduğunda, endometriyum parçalanır ve hasta regl olmuş olur.

Adet döneminde neden hamilelik oluşmaz?

Her ne kadar birçok kadın adet oldum ama hamileymişim dese de aslında yumurta döllendiğinde östrojen ve progesteron seviyeleri artar, endometriumu kalın tutar ve ulaşması gereken embriyoyu almaya uygundur. İşte bir kadının hamileyken menstruasyon yapamamasının ilk nedeni: adet kanaması endometriyumun çöktüğü ve artık yeni oluşmuş embriyoyu alması veya sürdürmemesi anlamına geleceği anlamına gelir.

Döllenmiş yumurta bir kez implante edildiğinde ve geliştiğinde, yeni bir hormon üretilmeye başlar. HCG kısaltmasıyla da bilinen insan bu hormonun birçok rolünden biri, annenin vücudunda rahim içinde bir bebeğin gelişimi olduğunu bildirmektir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, yumurtalığın her ay artık yeni ovüllere olgunlaşması anlamına geldiği ve pratikte kadının hamile kaldığı süre boyunca yumurtlamamasına neden olduğu anlamına gelir.

Bu nedenle, adetin temel gereksinimlerinden biri yumurtlama olduğundan, kadın yumurtlamazsa veya adet döngüsü boyunca meydana gelen hormonal dalgalanmalara sahipse, adet görebilmesi için gerekli uyaranı alamaz.

Hamileliğin İlk Üç Ayında Görülen Kanama Nedenleri

Hamileliğin ilk üç ayında sıklıkla görülebilen kanama sebepleri şu şekildedir:

İmplantasyon Kanaması

Bu hamileliğin ilk aşamalarında olur. Hamileliğin ilk ayında adet görülür mü sorusunun cevabı da burada saklıdır. Bu noktada, muhtemelen henüz hamilelik testi yapmamışsınızdır. Bu kanama türü, döllenmiş yumurta uterusa implante edildiğinde, genellikle normal adet zamanı boyunca meydana gelir. İmplant kanaması bazen hamile kadınlar tarafından adet olarak sanılır, kanama genellikle hafif veya lekelidir. Bu dönem kadınlarda ayrıca Yumurtalık Ağrısı da görülür.

Servikal Değişiklikler

Hamilelikten kısa bir süre sonra, servikal değişikliklerden sapma da yaşayabilirsiniz. Enfeksiyon olmadıkça, bu endişe nedeni değildir. Bu değişimler aynı zamanda hamileyken adet sancısı olur mu sorusunun da cevabıdır.

Aralıklı Kanama

Hamileyken bu kanama düzenli olarak gerçekleşir, aynı zamanda hamile kalmazsanız normal sürenizin de gelmesi gerekiyordu. Bu kanama bol veya çok hafif olabilir, ancak genel olarak normal adetlerden farklıdır. Aralıklı kanama nadir görülen bir durumdur ve nedeni belirsizdir. Birçok kadın aralıklı kanama geçirir ancak normal dönemleri olduğunu düşünür. Bu durumda, gerçekten hamile olduklarını fark etmeleri biraz zaman alabilir. Öte yandan, pozitif gebelik testi geçirmiş ve aralıklı kanama alan kadınlar düşük yaptıkları için dehşete düşebilirler. Bununla birlikte, aralıklı kanama oldukça zararsızdır. Genellikle hamileliğin ilk ayında olur, ancak birkaç ay daha tekrarlanabilir.

Hamileliğin İkinci ve Üçüncü 3 Ayında Kanama Nedenleri

İlk Üçüncü 3 ayında kanama genellikle bir şeyin yanlış olduğuna dair bir işarettir. İkinci ve üçüncü 3 ayında kanamanın hafif veya ağır olup olmadığına bakılmaksızın, başka belirtiler olsun veya olmasın, acil olarak doktorunuzu aramanız gerekir. Gebeliğin geri kalanında kanamanın yaygın nedenleri arasında şunlar vardır:

Erken Doğum

Bu, 37 haftadan önce olan herhangi bir doğum anlamına gelir. Erken doğumdan önce, bazı kadınlar, büyük miktarda mukus akıntısının yanı sıra bir döneme benzer semptomlar yaşarlar. Kramp ve Kasık Ağrısı hissedilirken, erken doğum da kasılmalara neden olur. Erken doğum belirtileri ayrıca sırt ağrısı, vajinadaki basınç hissini ve akıntıdaki değişiklikleri içerebilir. Esas olarak kanama erken doğumun hem nedeni hem de sonucu olarak düşünülür.

Rahim Yırtılması

Uterus yırtılması, uterusun kasının ayrılması veya yırtılması anlamına gelir. Bu kontrolsüz kanamaya neden olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde en sık geçmişte sezaryen doğum yoluyla doğum yapan kadınlarda görülür. Nadir de olsa, uterus boyunca eski yara izlerinde meydana gelir.

Gebeliğin ikinci bölümünde meydana gelen koşulların çoğu kanamaya ve bir döneme benzer diğer semptomlara neden olur. Ancak, bunlar gerçekten adet değildir. Diğer yandan rahim yırtılması ciddi bir problemdir ve hastanın derhal bir hastaneye gitmesi gerekir. Böyle bir durumdan sonra muhtemelen doğuma kadar gözetim altında tutulması gerekebilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.