Harnup Pekmezinin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Harnup Pekmezinin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Harnup pekmezinin faydaları, doğal tedavi yöntemlerine yönelen bireyler tarafından sıkça görülmektedir. Doğa meyve ve sebzelerden yararlanarak elde edilen bu yöntemler, uzun vadede mevcut rahatsızlıkların giderilmesine ve yeni rahatsızların engellenmesine yardımcı olmaktadır. Harnup pekmezi adıyla da bilinen keçiboynuzu pekmezi, oldukça şifalı besinlerin başında gelmektedir. Zengin içeriği sayesinde kısa sürede etkili bir sonuç sağlayan harnup pekmezi, daha çok kişi tarafından tüketilmelidir.

Harnup pekmezinin faydalarını öğrenmek ve keçiboynuzu pekmezi nasıl tüketilir gibi sorulara yanıt verebilmek için yazımızı okumaya devam edin. Bu yazı aracılığı ile harnup pekmezine dair tüm sorulara yanıt vereceğiz.

Harnup Pekmezi Nedir?

Harnup pekmezi, günümüzde keçiboynuzu pekmezi olarak bilinmektedir. Anadolu’da eskiden Harnup adıyla bilinen keçiboynuzu, oldukça şifalı bir bitkidir. Her derde deva olduğu söylenen ve mucizevi sonuçlar sağlayan keçiboynuzu, çok uzun yıllardır hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Keçiboynuzunun ana vatanı Güney Anadolu, Fas, Tunus, Cezayir, İspanya, Suriye, Kıbrıs, Filistin, Libya ve Yunanistan’dır. Ancak günümüzde Antalya, Mersin, Silifke ve Datça gibi bölgelerde sıklıkla üretilmektedir.

Keçiboynuzu, ilk meyve verdiği zamanlar yeşil renklidir. Ancak zamanla olgunlaşarak bildiğimiz kahverengi halini alır. Keçiboynuzu, içeriğindeki gallik asit ve promotor maddeler sayesinde hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bunların dışında keçiboynuzu pekmezinde magnezyum, fosfor, potasyum, demir, bakır, çinko, kalsiyum, mangan, A vitamini, B vitamini D vitamini ve E vitamini bulunmaktadır.

Harnup Pekmezinin Faydaları

Harnup pekmezi düzenli kullanıldığında pek çok olumlu etkiye sahiptir. Harnup pekmezinin bu faydalarından yararlanmak isteyen bireyler, Harnup pekmezini ölçülü tüketmelidir. Aksi takdirde bu şifalı besinden faydadan çok zarar görmek mümkündür. Beslenme düzenine muhakkak dahil edilmesi gereken Harnup pekmezi faydaları şu şekildedir:

 • Harnup pekmez, içeriğindeki kalsiyum sayesinde kemik rahatsızlıklarını giderir.
 • Düzenli olarak kullanıldığında nefes darlığı şikâyetini ortadan kaldırır.
 • Sindirim sistemini düzenleyerek hazım problemini ortadan kaldırır, gastrit gibi mide rahatsızlıklarını tedavi eder.
 • Bağırsaklarda bulunan bağırsak kurdu, tenya, solucan gibi parazitlerin vücut dışına atılmasını sağlar.
 • İçerdiği yüksek mineral ve vitaminler sayesinde diş ve diş eti rahatsızlıklarının önüne geçer.
 • Düzenli olarak kullanıldığında kalp çarpıntısını önleyerek kalp sağlığını korur.
 • Düzenli olarak kullanıldığında akciğer kanserinin oluşmasını engeller.
 • Vücuttaki mevcut radyasyonun atılmasına yardımcı olur.
 • İçeriğindeki sodyum ve potasyum sayesinde karaciğer rahatsızlıklarını tedavi eder.
 • Düzenli olarak Harnup pekmezi tüketmek erkeklerde iktidarsızlık problemini ortadan kaldırır.
 • Bronşit hastaları tarafından kullanıldığında hastalığın iyileşmesini bronşların açılmasını sağlar.
 • Alerjik nefes darlığını giderir.
 • Düzenli kullanımda bağışıklık sistemini güçlendirerek hasta olmayı zorlaştırır.
 • Genellikle ilerleyen yaşlarda görülen kemik erimesini engellemektedir.
 • Guatr hastalığının tedavisinde kullanılabilir.
 • Harnup pekmezi saç bakımında da kullanılmaktadır.
 • İçeriğindeki E vitamini sayesinde grip, öksürük ve kansızlığa iyi gelmektedir.

Harnup Pekmezinin Zararları Nelerdir?

Harnup pekmezi doğru ve ölçülü tüketildiğinde pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak Harnup pekmezinin, bazı durumlarda olumsuz etkilere yol açtığı görülmüştür. Harnup pekmezinin neden olduğu bu olumsuz etkilerden korunmak için dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Harnup pekmezinde şeker oranı yüksek olduğu için diyabet hastaları veya kilo problemi olan bireyler tarafından tüketilmemelidir.
 • Gereğinden fazla tüketimi kilo almaya neden olabilir.
 • Aşırı ve yoğun Harnup pekmezi tüketimi bünyede mide bulantısı ve yanma hissi yaratabilir.

Bunların dışında, keçiboynuzu pekmezine alerjisi olan bireylerin de, Harnup pekmezini tüketmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde pekmez, çeşitli reaksiyonlara yol açabilmektedir.

Harnup Pekmezi Nasıl Tüketilir?

Harnup pekmezi ile mevcut rahatsızlıkları tedavi etmek oldukça kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken, her gün kahvaltıdan sonra iki tatlı kaşığı Harnup pekmezi yemektir. Bu yöntem sayesinde, gün içinde ihtiyacınız olan kalsiyum ve magnezyumu temin etmiş olursunuz.

Bunun dışında Harnup pekmezini, bitki çaylarınıza veya sütünüze ilave ederek tüketebilirsiniz. Pekmez, tatlandırıcı görevi de görmektedir. Her gece tüketilen bir kaşık Harnup pekmezi, daha rahat uyumanızı sağlar. Son olarak Harnup pekmezini sade tüketmek istemeyen bireyler bu pekmezi tatlılarda ve yemeklerde kullanabilir.

Harnup pekmezi fiyatlarından yakının bireyler, bu pekmezi evlerinde kolayca yapabilir. Ancak aynı pekmezi aktarlardan veya marketlerden de temin edebilmeniz mümkündür.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM