Hemoroid (Basur) Nedir? Basur Hastalığı ve Hemoroid Belirtileri

Basur (hemoroid) nasıl iyileşir, geçer; hastalığın belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır? Hemoroid için en iyi krem, ilaç nedir; hastalığın evreleri nelerdir, ameliyatı var mı? Basurun ağrısına geçirmek için yapabilecekleriniz, evde çözüm yolları, bitkisel tedavisi ve diğer detaylar.

Hemoroid (Basur) Nedir? Basur Hastalığı ve Hemoroid Belirtileri

Basur hastalığının ne olduğu ve bu hastalığın belirtileri insanlar tarafından sıkça merak edilir. Kişilerde hemoroid ağrısı sık rastlanan bir durum olduğundan can sıkıcı bir rahatsızlıktır. Basur hastalığı kimi zaman kanser gibi hastalıkların habercisi olduğundan bu hastalık hafife alınmamalıdır. Özellikle kanama ve dışkılama alışkanlığında yaşanan değişiklikler basurun aslında kanserin habercisi olma ihtimalini artırmaktadır. Basur nasıl geçer? Diye sormadan önce bu nedenle basurun neden olduğu durum araştırmaları ve doğru tanı konmalıdır. Daha sonra hemoroid tedavisi kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Hemoroid Hastalığı Nedir?

Basur adıyla halk arasında bilinen hastalık tıptaki adı ile hemoroiddir. En basit söylemi ile bu hastalık anal kanalın üzerindeki damarların genişlemesidir. Bu hastalık halk arasında sıklıkla mayasıl olarak da adlandırılmaktadır. Bu hastalık hem iç basur hem de dış basur olarak adlandırılmaktadır.

Basur Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

Bazı durumlarda basur meydana gelmesi kolaylaşır. Kişilerin sık yaptıkları faaliyetler, yanlış yaptıklar faaliyetler hatta yiyip içtikleri bile basura sebep olan nedenler arasında yer alır. Bu sebepler arasında en sık görülenler:

 • Kabızlık ve ishal,
 • Gebelik ya da yakın zamanda doğum yapmış olmak,
 • Sürekli hareketsiz kalmak,
 • Spor etkinliklerinin yanlış ya da bilinçsiz şekilde yapılması,
 • Sık at binmek ya da bisiklet sürmek,
 • Fazla miktarda alkol kullanmak,
 • Bağırsak kanseri gibi ciddi bazı hastalıklar basur oluşmasına neden olur.

Basurun Belirtileri Nelerdir?

Iç hemoroid belirtileri kişiler tarafından kolayca fark edilebilir. Bu belirtileri fark eden kişilerin en kısa süre içerisinde bir doktora görünmesi gerekmektedir. Bu belirtiler arasında:

 • Makattan gelen kırmızı renkli kanamalar,
 • Makatta ağrı,
 • Makatın şişmesi,
 • Makatta kaşıntı,
 • Makatta ya da vajinada akıntılar görülmesi.

Makat Tanısı Nasıl Konulur?

Makat tanısının konulması ise bir hekime başvurulması gerekmektedir. Doktor hastanın şikayetlerini dikkatlice dinlemelidir. Ağrıların ne zamandan beri var olduğu, kanama olup olmadığı varsa şiddeti gibi konular tanının konulmasına yardımcı olur. Bu nedenle de mutlaka hekime doğru bilgi verilmelidir. Yanlış bilgilerin verilmesi hekimin yanlış tanıyı koymasına ve yanlış bir tedavi yöntemi uygulanmasına sebep olacaktır. Doktorlar tanının yapılması için anal tedavi yapmak isteyebilir. Genellikle kırk yaş üzeri kişilerde kolonoskopik tetkik de önerilir. Bu sayede bağırsak kanseri gibi durumların varlığı varsa saptanmış olur. Hemoroid ne iyi gelir diye sormadan önce bu hastalığa neyin sebep olduğu tespit edilmelidir. İyi gelecek olan yöntem basurun oluşma nedenine bağlı olarak seçilecektir.

Hemoroidin Dereceleri Nelerdir?

Hemoroid rahatsızlığı derece derecedir. Her derecede farklı bir tedavi yöntemi izlenmek istenebilir. Bu nedenle de derecelerin tespit edilmesi son derece önemlidir. Bu dereceler hastalığın ilerleme seviyesi, ciddiyeti ve belirtilerine göre belirlenmektedir.

1.derece hemoroidlerde kanama gözlemlenmektedir. Bu hastalığın varlığı genellikle rektoskopi ile tespit edilmektedir.

2.derece hemorid vakalarında kanama ile birlikte kaşıntılar da görülür. Bu basurların teşhisi yapılması için hastalardan ıkınması istenir ve bununla birlikte doktorlar anal muayene yapmak isterler.

3.derece hemoroid vakalarında kanama ve kaşıntıya ek olarak makatta ıslaklık vardır. Muayene sırasında hekim makatın dışında pakeler gözlemler.

4.derece hemoridler en ciddi ve ağrılı olan hemoroid vakalarıdır. Bu hemoroidler ile birlikte kanamalar, şişlik, kaşıntı ve ıslaklıklar vardır.

Yanlış Dışkılama Yapılması Kişilerde Basura Neden Oluyor

Basura neden olduğu bilinen nedenlerin arasında yanlış dışkılama yapmak yer alıyor. Doktorlar insanları dışkılama yaparken kaçınması gereken durumlar konusunda uyarıyorlar. Kişiler kendilerini dışkılama yapmak istemedikleri zaman dışkılama için zorlamamalılardır. Dışkı yapma isteği geldiği zaman kişiler bu isteklerini ertelemeden lavaboya gitmelidirler. Bu yöntemlerin uygulanması halinde sağlıklı bir dışkılama gerçekleşecektir. Kişiler mutlaka düzenli olarak dışkılama yaptıkları bir tuvalet düzeni oluşturmalılardır. Bu sayede basur görülme ihtimali kendiliğinden azalacaktır. Dışkılama konusunda yapılan yanlışların en başında beslenme geldiğinden dolayı kişilerin beslenmelerine de özen göstermeleri gerekmektedir.

Aşırı Kilolu Kişilerde Basur Daha Sık Görülüyor

Vücudun olması gerekenden daha fazla yağ miktarına sahip olması kişilerin basur da dahil olmak üzere pek çok sorun ile karşılaşmalarına neden oluyor. Yapılan araştırmalara göre, aşırı kilolu olan insanlarda daha çok basur vakasının görüldüğünü ortaya koymuştur. Bu kişiler mutlaka basurlarının iyileşmesi için ideal kilolarına ulaşmak için diyet yapmalılardır. Bu basur hastalığının yanı sıra kişilerin genel sağlıklarına ulaşması için son derece önemlidir. Benzer mantıkla olması gerektiğinden daha zayıf olan kişiler de bazı sağlık problemleri ile karşılaşabilirler. Bu nedenle ideal kilolarına ulaşmak için bu kişilerin de beslenmelerini düzenlemeleri gerekmektedir.

Basurun Tedavisi İçin Kullanılan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hemoroid nasıl geçer diye merak eden kişilerin faydalanabilecekleri farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri kişilerin basurlarının seviyesine göre farklılık göstermektedir. Öncelikle hekimler tarafından ilaç tedavisi uygulanmadan hemoroid bitkisel tedavilerinin uygulanmasında fayda vardır. İlaç tedavilerinin uygulanması gereken en son seçenek olduğu unutulmamalıdır. Her ilacın neticede bir yan etkisi ve riski bulunmaktadır.

Basur Hastalarının Kaçınması Gereken Besinler Hangileridir?

Kişilerin beslenme düzenleri kişileri ya sağlıklı ya da sağlıksız yapar. Sağlıklı olmak için düzenli ve dengeli beslenme bir zorunluluktur. Basur rahatsızlığında da beslenme önemli rol oynar. Yanlış gıdaların tüketilmesi durumunda kişilerin basuru daha kötü bir hal alabilir. Doğru bir beslenme ise kişilerin basur belirtilerinden korunmalarını sağlayacak ve tedavi sürecini hızlandıracaktır. Herkes için zararlı olan gıda birbirinden farklıdır. Bir kimse için çok zararlı olan bir gıda, diğer insanlar için zararlı olmayabilir. Bu tamamen kişilerin bünyeleri ile ilgili olan bir durumdur. Bununla birlikte bazı gıdaların çok büyük çoğunluğa kötü geldiği saptanmıştır. Bu gıdalar arasında;

 • Turşu,
 • Aşırı baharatlı gıdalar,
 • Aşırı yağlı yemekler ve kızartmalar,
 • Posasız ve lifsiz gıdalar yer alır.

Bu gıdaların nadiren tüketilmesi bir problem oluşturmayabilir. Bununla birlikte haftada 2 kereden daha fazla tüketilmesi durumunda basur hastaları sıkıntı yaşayacaklardır. Kişiler mümkünse bu gıdalardan kaçınmalıdır. Eğer kaçınmak zor ise de haftada en fazla 1 kere tüketilmelidir.

Basurun Tedavisi İçin Evde Alınabilecek Hekim Tarafından Önerilmiş Tavsiyeler

Iç hemoroid bitkisel tedavisi ilaç tedavisinden önce tercih edilmelidir. Bu tedavi yöntemleri evde herkesin kolay bir şekilde uygulayabilecekleri tedavi yöntemleri olduğundan kişilerin yerine getirmesi kolay olan maddelerdir.

 • Kişiler her şeyden önce bağırsak fonksiyonlarını düzenlemelilerdir. Bunun için eğer ishal iseler, ishalin durdurulmasını sağlamalılardır. Eğer kabızlık problemi var ise kabızlığın önüne geçmek için beslenme düzenleri tekrar gözden geçirilmelidir.
 • Bol lifli gıdalar tüketilmelidir.
 • Günde en a 3 litre kadar su içilmesi gerekmektedir. Kişiler eğer spor yapıyor iseler içilmesi gereken su miktarı spor faaliyetinin ağırlığına göre artırılmalıdır.
 • Düzenli olarak uyulmalı ve dinlenilmelidir.

Doktorların Basur Tedavisinde Uyguladıkları Yöntemler Nelerdir?

Doktorlar tarafından genellikle lokal krem ve pomatların kullanımı yapılır. Bu durumlarda genellikle hastaların basurları ileri seviyede değildir. Ve ilaç tedavisine kısa sürede yanıt alınabilir. Diğer tedavi yöntemleri basurun daha ciddi olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Bu yöntemler arasında skleroterapi ilk sırada yer alır. Bu yöntemlerin genel adı cerrahi tedavi yöntemleridir. Bu yöntemlere ek olarak bant ligasyon ve ektomi operasyonu yapılması da yer almaktadır. Kimi yöntemler için genel anestezi uygulanması şarttır. Hastanede bir ya da iki gün kadar dinlenmek gerekebilir.

Basur Tedavisi İçin Lazer Tedavi Yöntemi

Bununla birlikte lazer tedavisi de uygulanmaktadır. Bu yöntem pahalı olduğu için genellikle az kişi tarafından tercih edilir. Fakat en etkili yöntemdir. 5 dakika ya da en fazla 10 dk gibi çok kısa sürede uygulanır. Aynı zamanda lazer tedavi esnasında diğer tedavilerde olduğu gibi acı çekilmez. Kıyaslama yapıldığı zaman ağrı oranı çok daha düşüktür. Aynı zamanda bir diğer faydası da kişilerin kısa süre içerisinde normal hayatlarına dönebilmesidir. Bu tedavi yönteminin uygulanabilmesi için hemoroidin üçüncü derece olması gerekmektedir.

Basuru Olan Kişilerin Uygulaması Gereken Yöntemlerden Bazıları

Basuru olan kişiler belli başlı yöntemlere dikkat ederlerse bu hastalığın yan etkileri en aza indirebilirler ve bununla birlikte tedavi çok daha kolay olur. Basur memesi nasıl geçer diye merak ediyorsanız, dikkat etmeniz gerekenler:

 • Bol bol lifli gıdalar tüketmeye özen gösterin,
 • Meyve tüketin ve yeterli miktarda su için,
 • Dengeli beslenmeye özen gösterin,
 • Düzenli bir tuvalet alışkanlığınız olsun,
 • Ağır yük kaldırmayın, kaldırmak zorunda iseniz, dizlerinizi bükerek yük kaldırın,
 • Tuvalette fazla ıkınmayın,
 • Sizin için zararlı olduğunu düşündüğünüz, bağırsak sağlığınızı olumsuz yönde etkileyen gıdaları tüketmeyin. Bu gıdalar arasında çoğu insan için baharatlı yiyecekler yer alır. Bunun yanında alkol ve turşunun da basura iyi gelmediği söylenmektedir. Her hasta için iyi gelen ya da alerji yapan gıdalar birbirinden farklı olabilir.

Basura İyi Gelen Sıcak Su Uygulaması

Posalı diyet ile birlikte en çok işe yarayan yöntem olarak sıcak su uygulaması gelmektedir. Bu bir tedavi yöntemi olmamak ile birlikte tedaviye destek olması açısından mutlaka uygulanmalıdır. Bu yönteme kimi zaman oturma banyosu da denir. Bu uygulama her dışkılama yapıldıktan sonra mutlaka düzenli olarak uygulanmalıdır. Anal bölgedeki spazmın azaltılması için bu yöntem doktorlar tarafından en çok tavsiye edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Hamile kadınlar, uzun süre oturmak zorunda olan kişiler ya da sürekli ayakta duran kişiler özellikle sıcak su banyosunu uygulamalılardır.

Basur Tedavisi İçin Uygulanan Rektoskopi Yöntemi Nedir?

Rektoskopi yöntemi basur için uygulanan cerrahi yöntemlerin başında gelmektedir. Bu yöntem kalın bağırsağın en son kısmının incelenmesi amacı ile yapılmaktadır. İki cm kadar çapı olan bir cihaz yardımı ile  bu yöntem uygulanır. Endoskopi işlemine benzer. Hastaneye yatmak gerekmez. Damar keseceklerine giden kan akışını kesmek amacı ile bu tedavi yöntemi uygulanır. Bu sayede hemoroid kendiliğinden kayıp olacaktır. Rektoskopi yapılması için mutlaka bir doktorun önermesi gerekir. Belli başlı büyüklüğe sahip olmayan hemoroidlerde bu tedavi yöntemi uygulanmaz. Doktor tarafından yapılan muayene sonrasında hemoroid için doğru aday olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Basur Ameliyatları Riskli Midir?

Basur ameliyatlarının herhangi bir riski bulunmamaktadır. İleri seviyede basur probleminiz varsa ameliyat olmaktan başka çareniz bulunmamaktadır. Bununla birlikte kimi zaman hastalar basur ameliyatlarının ağrılı olmasından dolayı endişe etmektedirler. Bu durum nedeni ile bu ameliyatlar genellikle anestezi altında yapılır ve acı hissedilmez. Ameliyatlar sıfır ağrı ile gerçekleşir. Ameliyat olduğunuz hastaneyi iyi seçtiğiniz zaman ağrı problemleri ile karşılaşmadan maksimum konfor düzeyi ile ameliyatlarınızı olabilirsiniz.

ETİKETLER:
Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.