Hemoroid İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Hemoroid ilaçları, tedavisi, belirtileri nedir? İç hemoroid tedavisi nasıldır? Hemoroid bitkisel tedavisi var mı? Hemoroid ameliyatı nasıl olur? Hemoroid konusunda şikayetçi birçok kişi mevcuttur. Yazımız içerisinden hemoroid hakkında bilinmesi gereken tüm bilgilere detaylı şekilde ulaşabilirsiniz.

Hemoroid İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Hemoroid için gidilecek doktor Genel Cerrah’tır. Hastanelerin Genel Cerrahi bölümlerinden randevu alınmalıdır. Cerrahi uzmanının proktoloji ( makat hastalıkları ) tedavisinde uzman olması gerekir.  Praktoloji yalnızca makat hastalıklarının teşhisi ve tedavisiyle ilgilenir. Uzman muayenesinden geçtikten sonra hemoroid türüne göre uygun tedavi yöntemi belirlenir. Günümüzde sık rastlanan rahatsızlıklardan olan hemoroid ( basur ) tedavi edilebilecek bir sağlık problemidir.

Hemoroid İçin Ne Zaman Doktora Gidilir?

Hemoroid için doktora gitme zamanı hastada şikayetlerinin arttığı zamanlardır. Makatta kanama durumu meydana gelmesi rahatsızlığın en belirgin özelliğidir. Makat bölgesinde acı, rahatsızlık, kanama ve hastada baş dönmeleri meydana geldiği zaman vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Hemoroidin seviyesi ilerlemeden uzman hekim tarafından uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Ayrıca çocuğu olmayan erkek hangi doktora gitmeli? Yazısına bakabilirsiniz.

Hemoroid Türleri Nelerdir?

Hemoroid çeşitlerinin neler olduğu bilindiğinde belirtilerini anlamak kolaylaşır. Bütün hemoroidler aynı değildir. Bulundukları bölge ve belirtilerine göre farklı gruplandırılmaktadır. Hemoroid türleri şunlardır:

 • İç Hemoroid ( İnternal Hemoroid )

Rektumun 1/3 oranında altında meydana gelen toplardamar genişlemeleri iç hemoroid olarak adlandırılır. Kalın bağırsağın son üçte birlik kısmı rektumdur. Dışkı geçici olarak bu bölgede depolanır. Dokunma veya sıcaklıktan etkilenmez. Şişlik seviyelerine bağlı olarak 1’den 4’e kadar derecelendirilebilir.

 • Dış Hemoroid ( Eksternal Hemoroid )

Dış hemoroid, anüsün dış kısmında deri altında oluşmaktadır. Ağrı, kaşıntı gibi durumlar ortaya çıkar. Görünüm olarak mavimsidir.

Hemoroid İçin Belirtiler Nelerdir?

Hemoroid belirtilerinin neler olduğu hemoroid türüne göre değişir. Bazı belirtiler sindirim sistemi hastalıkları ile karışabilmektedir. Makattan kan gelmesi durumu rektum veya kolon kanserlerinde meydana gelen bir durumdur. Hemoroid semptomları türlerine göre değişmektedir.

İç Hemoroid ( İnternal Hemoroid ) Semptomları

İç hemoroid için belirtiler şu şekildedir:

 • Dışkıda görülen parlak kırmızı kan,
 • Makat bölgesinden hemoroidin sarkması.

İç hemoroidin sarkık olmayan türü genellikle ağrıya neden olmamamaktadır. Sarkmış olan hemoroid türü hastada rahatsızlık ve ağrı hissi oluşturur.

Dış Hemoroid ( Eksternal Hemoroid Semptomları

Dış hemoroid için belirtiler şunlardır:

 • Dışkıda kan meydana gelmesi,
 • Oturunca bölgede artan acı ve ağrı,
 • Anüs etrafında oluşmuş kaşıntılı ve ağrılı şişlik,
 • Anüsün çevresinde şiddetli rahatsızlık ve kaşınma hissi.

Bölgenin temizlenmesi ya da zorlanması sonucu belirtiler kuvvetlenebilir.

Hemoroid İçin Muayene Nasıl Yapılır?

Hemoroid muayenesinin yapılışı 3 aşamadan oluşmaktadır. Uzman doktor tarafından rahatsızlık teşhisi bu aşamalar sonunda koyulur. Yapılan muayeneler hemoroid türünü (iç veya dış hemoroidi)  belirlemek içindir. Muayene aşamaları şu şekildedir:

 • Gözle Kontrol Aşaması: Anal bölgede meydana gelen rahatsızlıklarda gözle kontrol ilk aşamadır. Doktor anüs çevresinde şişlik olup olmadığını kontrol etmektedir. Dış hemoroidin teşhisi kolaydır. İç hemoroidi teşhis etmek için anal kanal ve rektum muayenesi yapılması gerekir.
 • Parmakla Kontrol Aşaması: Rektum muayenesi olarak adlandırılır. Problem dışta gözle teşhis edilemediyse anüsün iç kısmı parmakla kontrol edilmektedir. İç kısımda şişlik olup olmadığına bakılır.
 • Anoskopla Kontrol Aşaması: Yukarıda bahsettiğimiz aşamalardan sonuç alınamadıysa anoskop ile anüsün iç kısmı kontrol edilmektedir. Kullanılan alet net sorunu net görme imkanı tanır. Makat ile alakalı hastalıkların büyük kısmında anoskop kullanılır.

Kolonoskopi Cihazı Ne Zaman Kullanılır?

Bahsettiğimiz yöntemler teşhis için işe yaramazsa doktor kolonoskopi cihazını kullanabilir. Sorunun kalın bağırsakla alakalı olup olmadığının anlaşılması için kullanılan yöntemdir. Cihazın ucundaki kamera rektum ve kalın bağırsakların incelenebilmesini sağlar. Hastanın şikayetleri kalın bağırsaktan kaynaklanıyor olabilir. Kalın bağırsak şikayetleri ile makatta meydana gelen kanamalar çoğunlukla karıştırılan iki durumdur. Doktorun kolonoskopi yapabileceği durumlar şunlardır:

 • Kalın bağırsak kanseri için risk şüphesi olması,
 • Yapılan muayeneler farklı sindirim sistemi hastalığına işaret etmesi,
 • Orta yaşlı hastalarda uzun zamandır kolonoskopi yapılmaması.

Hemoroid Evreleri Nelerdir?

Hemoroid derecelerinin neler olduğu hastalığın ne kadar ilerlediğinin tespiti için önemlidir. İç hemoroid (iç basur ) 4 evreden oluşmaktadır. Hemoroid evreleri şu şekildedir:

 • Derece: Yaygın olarak görülen hastalık evresidir. Şişme oranı azdır. Kanamalar meydana gelebilir. Anal kanaldan çıkıntı oluşturmamıştır.
 • Derece: Birinci evreye göre şişme oranı daha fazladır. Bağırsak hareketleri sonucunda hemoroid kanal dışına doğru gelebilir. Tuvalet sırasında öksürme, hapşırma durumunda anüsten dışarı doğru hareket eder.
 • Derece: Hemoroid 3. evrede dışarıda görülebilir. İkinci evredeki gibi bazı hareketler sonucu görüldüğü de olur. Bağırsak hareketleri veya yapılan hareketler sonucu makat bölgesinden çıkıntı oluşturur.
 • Derece: En son evrede hemoroid sarkmış haldedir. Anal kanalın dışında bulunur. İç kısma ittirilememektedir.

Hemoroid İçin Tedavi Nasıl Yapılır?

Hemoroid tedavisi olmak uzman doktor kontrolünde şu şekillerde gerçekleşebilir:

 • Hemoroid tedavisinde temel amaç bağırsak hareketlerini düzenlemektir.
 • Kabızlık ve ishal olma sorununun çözülmesi gerekmektedir.
 • ve 2. derece hemoroid hastaları için kremli tedavi yöntemleri uygulanır.
 • Kullanılan kremler ağrı, şişlik ve kaşıntı gibi semptomların azalmasını sağlar.
 • Dışkılama sonrasında 15 – 20 dakika küvette ılık suda oturulması hastanın rahatlamasını sağlamaktadır.

Belirtilen yöntemler doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Kesin çözüm için uzman doktora görünülmesi gerekir.  

Şeker hastaları hangi doktora gitmeli? İnceleyebilirsiniz.

Hemoroid Ameliyatsız Tedavi

Hemoroid için ameliyat olmadan tedavi mümkün olabilmektedir. Rahatsızlığın erken teşhisinde diyet programları, ilaçlar hastanın rahatlamasını sağlayabilir. İlk dereceyi geçmiş olan basurda şişlik, kanama durumunun geçmemesinde ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanır. Hemoroid için ameliyatsız tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Lastik Bant Ligasyonu Yöntemi: Makat içerisine girilerek hemoroid köküne bant yerleştirilir. Hemoroide giden kan akışı durdurulur. Sarkan ve büyüyen hemoroid içeri doğru asılmaktadır.
 • Kızılötesi Koagülasyon Yöntemi: Hemoroid damarlarının köküne kızılötesi ışın uygulanmaktadır. Amaç damar duvarında tahribat oluşturmaktır. Hemoroid kan akışının kesilmesi sağlanır. Şişlik küçülerek bir süre sonra eski halini alır.
 • Skleroterapi Yöntemi: Hemoroid kan akışının azaltılmasını sağlar. Makat bölgesindeki hemoroid damarlarına biyokimyasal madde enjekte edilerek damarın daraltılması işlemidir.
 • THD Yöntemi: Doppler ultrason cihazı ile hemoroid damarları tespit edilir. Kapama cihazı kullanılarak damarların kapatılması sağlanır. Kapatılan damarlar bağırsak içerisine doğru çekilir.

Hemoroid için cerrahi tedavi yöntemleri ise şunlardır:

 • Lazer Tedavisi: Fiberoptik lazer kullanılarak hemoroidin içine girilir. Hemoroid dokuları lazerle yakılarak tedavi edilir. Ameliyathane ortamında yapılmaktadır.
 • Açık Hemoroidektomi Yöntemi: Hemoroid şişliği bistüri kullanılarak çıkartılır ve bölge açık şekilde bırakılır.
 • Kapalı Hemoroidektomi Yöntemi: Açık yöntemden farklı olarak hemoroid çıkarıldıktan sonra sağlam dokularla yeniden kapatılmaktadır.
 • Ultrasonik Hemoroidektomi Yöntemi: Ultrasonik ses yardımıyla hemoroid dokularının kesilmesi ile tedavidir. Yüksek ses dalgaları hemoroid dokularının kesilmesini ve sağlam dokunun yapışmasını sağlar. Operasyon dikişsiz olarak yapılmaktadır.
 • Stapler Hemoroidektomi Yöntemi: İleri dereceli hastalarda uygulanan yöntemdir. Makat bölgesindeki hemoroid oluşumlarının özel ve kesici alet yardımıyla çıkarılmasını sağlar. Kesilme esnasında doku kaybı da önlenmektedir.

Ameliyatlı veya ameliyatsız tedavi yöntemlerine uzman doktor ve hasta birlikte karar vermelidir. Hastalığın ilerleyişi ve hasta şikayetlerine göre en uygun yöntem doktor tarafından belirlenir. Hastanın tedavi yöntemiyle ilgili gerekli bilgileri edinmesi sağlanır.

Hemoroid İçin Korunma Yolları

Hemoroidden korunma yöntemleri şu şekilde belirtilebilmektedir:

 • Dışkılama ihtiyacı oluştuğunda anında tuvalete gidilmelidir.
 • Kabızlık makattaki basıncı arttırmakta, rahatsızlığı tetiklemektedir. Kabızlığı oluşturan etmenler mümkün mertebe terk edilmelidir.
 • İshal olmak sık sık dışkılama ihtiyacı oluşturur. Dışkılama sırasında sürekli ıkınmalar damar tahribine yol açarak basuru tetikler.
 • Beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Bağırsakları düzenli çalıştıran yüksek lifli gıdalar tüketilmelidir.
 • Fazla kilo hemoroid için tetikleyici unsurdur. Düzenli egzersizle aşırı kilolardan kurtulunabilir.
 • Uzun süreli oturmalar basınçta artış oluşturduğundan hemoroidi tetikleyebilir.
 • Düzenli bağırsak hareketleri için 6 – 8 bardak arası günlük su tüketimine dikkat edilmelidir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.