Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı

İstanbul’daki Hidiv Kasrı, son derece görkemli bir yapıdır. Tarihi özellikleri ve muhteşem mimarisi ile dikkat çeker. Ayrıca doğal güzellikleri ile ön plana çıktığı için birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Hidiv Kasrı nerede sorusuna verilecek olan cevap ise açıktır. Bu tarihi mekân, İstanbul’un en güzel ilçelerinden birisi olan Beykoz’da bulunmaktadır.

Hidiv Kasrı Tarihi

Hidiv Kasrı İstanbul Beykoz’da yer almaktadır. 1907 senesinde inşa edilmiştir. Mısır’ın yöneticisi olan ve Osmanlı Devleti’ne bağlı Abbas Hilmi Paşa’nın vermiş olduğu emir ile o dönemin en ünlü mimarlarından olan İtalyan Delfo Seminati tarafından yapılmıştır. Hidiv kelimesinin anlamı ise bazı kişilerin meraklı sorular yöneltmesine neden olmaktadır. Hidiv, Mısır eyaletini yöneten Osmanlı tarafından görevlendirilen valilerin kullanmış olduğu bir unvandır.

Abbas Hilmi Paşa, İstanbul’da bulunduğu zaman şu an kasrın olduğu yerdeki iki eski ahşap binayı satın almıştır. Daha sonra bunların arkasında yer alan boş araziyi de satın alan paşa, İtalyan mimara buraya yaptırmıştır. Kasrın yanında aynı zamanda boğazı gören bir kule de inşa edilmiştir. İngilizler tarafından Mısır’ın işgal edilmesinden sonra burada yönetim değişmiştir. Paşa da sürgüne yollanmıştır. Paşa sürgünde vefat etmiştir. Ancak ailesi 1937 senesine kadar burada yaşamını sürdürmüştür. Daha sonra kasır, 1937 yılında Belediyeye satılmıştır.

Meşhur kasır çok uzun yıllar boyunca bakımsız kalmıştır. 1984 senesinde Çelik Gülersoy, burayı restore etmiştir. Daha sonra bir restorasyon daha yaşanmıştır. Son olarak kasrın tüm hakları, Büyükşehir belediyesine bağlı olan Beltur ismindeki şirkete geçmiştir.

Hidiv Kasrı Özellikleri

20.yüzyılın en güzel yapılarından birisi olan Hidiv Kasrı görseller, oldukça dikkat çekicidir. Kasrın dikkat çekici özellikleri ise şöyledir;

 • Kasır günümüzde hem yemek yemek için bir restoran hem de tesis olarak kullanılmaktadır.
 • Dış bölümünde yer alan gül bahçesi son derece büyük ve ilgi çekicidir.
 • Kasrın iç kısmında çok farklı törenler yapılabilmektedir. Özellikle düğün ve nişan için burayı kiralayan kişi sayısı oldukça çoktur.
 • Buna ek olarak kasrın hemen arka kısmında koruluk bir alan bulunur. Spor ve yürüyüş yapmak için burası çok idealdir.
 • Ana girişin yapıldığı bölümün hemen ortasında büyük bir çeşme yer alır. Bu çeşme, oldukça ilgi çekici mimari özellikleri ile büyük beğeni toplamaktadır.
 • Bunun yanı sıra bir çeşme daha yine ilgili bölümde bulunur.
 • Ayrıca kasrın ön tarafından bir havuz da bulunmaktadır.
 • Kasrın her odası kendi içinde birtakım bağlantılara sahiptir. Bu bağlantılar sayesinde rahatlıkla havuza erişim mümkündür. Ayrıca mevcut yapı, havuzun etrafında daireler çizmektedir.
 • Tavan bölümünde vitra kullanılmıştır.
 • Girişi kısmında ise salon bulunur. Bu salon içinde büyük bir şömine de yer almaktadır.
 • Üst katta ise iki tane büyük yatak odası mevcuttur.
 • Banyolar, iç tuvalet daha birçok farklı amaca hizmet eden odalar, son derece şık bir şekilde tasarlanmıştır.
 • Kasrın çevresinde inşa edilmiş olan kulenin manzarası ise tam anlamı ile paha biçilmezdir. Çünkü bu kule sayesinde boğazın yarısı rahatlıkla görülebilmektedir. İlgili yere çıkmak için merdiven kullanılabilir. Ayrıca kule içinde bir asansör tertibatı da söz konusudur. Asansör ile kısa sürede en tepeye çıkılarak, boğazın eşsiz manzarası seyredilebilir.
 • Kule düz ve sıradan bir şekilde inşa edilmemiştir. Çünkü en tepe kısmında çok geniş bir teras bulunur. Buna ek olarak kulenin orta alanında ise bir balkon vardır.
 • Kasrın giriş kapısının üzerinde yaldızlı bir şekilde dikkat çeken Hidiv Tacı Bayrağı vardır. Bu bayrak bir arma haline getirilmiştir. Kapının üst bölümü ise adeta bir şato girişinin andırmaktadır.

Hidiv Kasrı Giriş Ücreti

Hidiv kasrı giriş ücreti sayesinde burada güzel bir zaman geçirebilir ve farklı hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Buna göre kasır için bir ücret tarifesinin olmadığını görmekteyiz. Yani para ödemeden giriş yapmak mümkündür. Ancak burada yer alan otoparka para ödeme zorunluluğu söz konusudur. İspark bünyesindeki otopark, araçlardan ücret talep etmektedir. Kasrın ziyaretçi saatleri ise son derece esnektir. Sabah 08:00’da açılan kasır, gece 23:00’a kadar gezilebilmektedir.

Hidiv Kasrı Yeme İçme Olanakları

Hidiv Kasrı içinde yemek ve içme konusunda birçok farklı olanak söz konusudur. Hidiv Kasrı iftar 2018 organizasyonları ile dikkat çekmiştir.

 • Kasır içinde yer alan tesiste, sabah kahvaltısı olanakları vardır. Kahvaltı saatleri 09.00’da başlamaktadır. Bitiş saati ise 13.00’dır. Hafta sonlarında 13.30’da kahvaltı servisi sona ermektedir. Kahvaltı iki farklı şekilde verilmektedir. Bunlardan birisi açık büfe olarak tanımlanır. 6 yaşına kadar olan çocuklardan ücret alınmaz. 13 yaşına kadar olanlar ise yüzde 30 indirimli olarak kahvaltı yapabilirler. Serpme kahvaltı bir diğer alternatiftir. Bunun saatleri daha esnek tutulmuştur. Çünkü gece 23:00’a kadar devam etmektedir. Belirlenmiş olan kahvaltı fiyatları çok uygundur.
 • Hidiv kasrı içinde sadece sabah kahvaltısı opsiyonu yoktur. İsterseniz yemek yemek için de burayı tercih edebilirsiniz. Bunun için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca yemek menüsü çok geniştir. Hem dünya hem de Türk mutfağının en güzel örneklerini seçebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında dışarıda yemek yemek ve boğaza karşı olan manzarayı seyretmek tam anlamı ile paha biçilmez bir zevktir.

Hidiv Kasrı Nasıl Gidilir?

Çubukulu korusunun hemen iç kısmında yer alan kasra gidebilmek için farklı yolları kullanmak mümkündür. Şahsi arabası ile buraya gelecekler Üsküdar- Beykoz sahil yolu üzerinden devam etmelidirler. Kanlıca’ya varıldığı zaman Hidiv Kasrı tabelası görülebilmektedir. TEM üzerinden ise Fatih Sultan Mehmet Köprüsü aracılığı ile çıkış yapılacak son yerden Kavacık istikametine dönmek gerekmektedir. Yine tabela sayesinde kasra erişim çok zaman almaz.

Toplu taşıma araçları ile de buraya gelmek mümkündür. Bunun için yine Üsküdar- Beykoz hattındaki otobüsler kullanılabilir. Kanlıca durağında inilmesinden sonra 10 dakika kadar yürümek gerekmektedir.

Hidiv Kasrı Organizasyon Hizmetleri

Evlenmek isteyen kişiler, bu tarihi ve mistik ortamda törenlerini gerçekleştirebilirler. Kasırda evlenmek son dönemde çok popüler bir hale gelmiştir. En küçük oda kapasitesi 25 olarak dikkat çeker. Bunun yanı sıra 400 kişilik bir salon da söz konusudur. Yemekli alan ise 750 kişiliktir. Açık alan kapasitesi 1000 kişiye kadar çıkabilmektedir. Böylelikle oldukça keyifli bir tören düzenlemek ve sevdikleriniz ile bu harika yerde zaman geçirmek çok kolaydır. Kasır sadece düğün için değil, aynı zamanda nişan ve sünnet törenleri için de kullanılır.

Hidiv Kasrı İletişim

Hidiv kasrı iletişim kanalları ile buraya gitmeden önce bilgi almanız mümkündür. Bu harika yapının tam adresi, Çubuklu Korusu Çubuklu Yolu, numara 32 Beykoz/ İstanbul şeklindedir. Telefon ile buraya ulaşmak mümkündür. Telefon numarası 444 66 44 olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra Hidiv Kasrı ismi ile bir internet web sitesi de mevcuttur. Özellikle hafta sonu gitmek ve burada yemek ya da kahvaltı seçeneklerinden faydalanmak isteyen kişiler, öncesinde rezervasyon yaptırabilirler.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.