Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Hindistan cevizi yağı ne için kullanılır sorusu, Hindistan cevizi yağı kullananların sayısı arttıkça daha çok sorulmaya başlanmıştır. Hindistan cevizinin her türlü kullanımıyla, vücudunuza sayısız fayda sağlamış olursunuz. Hindistan cevizi yağını bu kadar faydalı kılan şey ise, içerisinde bulunan laurik asittir. Laurik asittin en temel özelliği, bağışıklık sisteminizi güçlendirmesidir.

Bu özelliğinin yanı sıra, antioksidan özelliğiyle vücudunuz mikroplardan arınmasına da yardımcı olur. Hindistan cevizi yağının kullanımında, yağın hangi formda olduğu önem arz eder. Ancak en yüksek verim, bu yağın katı haldeyken kullanılmasıyla alınır. Hindistan cevizi yağı kullananların sayısı arttıkça, bu bitkisel çözüme olan rağbet de artmaya başladı.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İçin Kullanılır?

Hindistan cevizi yağının kullanımı çeşitlilik gösterir. Faydası saymakla bitmeyen bu bitkide, herkesin kendisine deva bulabileceği özellikler vardır. Özellikle cilt konusunda Hindistan cevizi yağı en iddialı üründür. Birçok kişi, güzelliğini ve cilt sağlığını Hindistan cevizi yağına borçludur. Hindistan cevizinin kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Cilt bakımı
 2. Tiroit bezine etkisi
 3. Dudak bakımı
 4. Saç bakımı
 5. Peeling
 6. Ağız bakımı
 7. Egzama tedavisi
 8. Basur tedavisi
 9. Yorgunluk giderme
 10. Kolesterol düşürme

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları:

Hindistan cevizi yağının faydaları saymakla bitmez. Ancak en sık kullanılan alanlardan gözlem yaparak, faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Kolesterolünüzü düşürür.
 2. Kronik olarak gözlemlenen yorgunluğu dindirir.
 3. Basur hastaları kullandığında olumlu sonuçlar alır.
 4. Egzama hastalığını tedavi eder.
 5. Alzheimer’a karşı savaş açar.
 6. Ağız sağlığınızı korur.
 7. Doğru kullanımla zayıflatır.
 8. Peeling etkisi yaratır.
 9. Saç bakımında kullanıldığında olumlu sonuçlar verir.
 10. Cilt üzerinde kullandığında, cilde canlılık ve parlaklık kazandırır.
 11. Tiroit bezinde sıkıntı yaşayan kişiler için dengeleyici özellik gösterir.

Hindistan cevizi yağı yüze faydaları ile bilinmektedir. Özellikle cilt üzerinde kullanıldığında, kısa bir süre içerisinde olumlu sonuçlar elde edersiniz. Cilde gösterdiği etkinin yanı sıra, vücudunuzdaki birçok hormon üzerinde de olumlu etki yaratır. Hindistan cevizi yağı, kullanım çeşitlerine göre farklı etkiler doğurur.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağının kullanımları, her bir bölge için farklılık gösterir. Eğer ki Hindistan cevizi yağını cildiniz için kullanmak istiyorsanız, Hindistan cevizi yağı içerikli kürler yapmanız gerekmektedir. Katı Hindistan cevizi yağının cilt üzerinde kullanımı, cildinizin canlanmasına yardımcı olur. Bu kullanımın yanı sıra, Hindistan cevizi yağı ağız bakımında da en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Kimyasal yollardan uzak durmak isterseniz, diş macunu olarak Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu kullanım için, 1 tatlı kaşığı karbonata 1 çay kaşığı katı Hindistan cevizi yağı katmanız gerekir. Elde edeceğiniz karışım, dişlerinize en iyi gelecek diş macununu verir. Ağız kuruluğunun önüne geçen bu karışım, ağız sağlığında en sık kullanılan yöntemlerden biridir.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra, Hindistan cevizi yağı egzama, tiroit gibi rahatsızlıkların da en büyük düşmanıdır. Egzama için Hindistan cevizi yağı kullanmak isterseniz, katı Hindistan cevizi yağını egzamalı bölgenize sürmek yeterli olacaktır. İçerisinde bulunan yoğun E vitamini sayesinde, Hindistan cevizi yağı cildinize her açıdan iyi gelir. Hindistan cevizi yağı saça nasıl kullanılır sorusunun cevabı ise şu şekilde verilir: Temiz ve kuru halde olan saçınıza 2 parmağınızla alacağınız Hindistan cevizi yağını uygulayın. Saçınızın dibinden uçlarına kadar bu yağı yedirin, ardından 20 dakika bekleyin ve saçınızı şampuanla yıkayın. Bu uygulamayı haftada 1 ya da 2 kez uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Tüketilir:

Hindistan cevizi yağı ile zayıfladım diyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Hindistan cevizi yağı, günlük tüketime de uygundur. Ancak her yiyecekte olduğu gibi, Hindistan cevizi yağının da fazla kullanımı bazı zararlar doğurabilir. Bu sebeple, Hindistan cevizi yağını doğru dozda kullanmanız önerilir. Uygun dozlar şu şekilde belirtilmiştir:

 1. Yetişkinler için günde en fazla 3 yemek kaşığı
 2. Çocuklar için günde en fazla 1 yemek kaşığı
 3. Yaşlılar ve gençler için günde en fazla 2 yemek kaşığı

Bu kullanım sınırı aşıldığında, vücudunuz değişik reaksiyonlar gösterebilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.