Hızlı Kilo Verdiren Bitki Çayları Hangileridir?

Hızlı Kilo Verdiren Bitki Çayları Hangileridir? Yağ Yakıcı Bitki Çaylarının Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Hızlı Kilo Verdiren Bitki Çayları Hangileridir?

Aşırı kilo; birçok kişinin korkulu rüyası olarak bilinir. Bu yüzden pek çok kişi zayıflamak uğruna sağlıksız yollar tercih etmektedir. Kullanılan bu yollar, kişinin kilo vermesinden çok zarar görmesine neden olmaktadır. Sağlıksız yiyeceklerin tüketilmesi, hareketsizlik ve kişinin kendi vücut yapısı, kilo almada bilinen en önemli faktörlerdir.

Bitki çayları; birçok kişinin doğal olması sebebiyle tercih ettiği sağlıklı yöntemlerden biridir. Yan etkilerinin azlığı sebebiyle günlük olarak kullanılabilen bitki çayları son dönemlerde ön plana çıkmaya başlamıştır. Ekonomik yönden kişiyi zorlamadan, erişmek istediği kiloya ulaştırmakta ve maliyeti yüksek operasyonlara olan ihtiyacı azaltmaktadır. Metabolizmayı hızlandırması açısından ve yağ yakıcı özelliğinden dolayı, kilo vermede bitkisel çayların kullanımı yaygınlaşmaktadır. Ayrıca rahat ve lezzetli içimleri sayesinde kilo vermek isteyen kişilerin bu süreçlerini zevkli hale getirmektedir.

Günlük hayatta aslında hiç de yabancı olunmayan bir çok bitki zayıflatıcı etkiye sahiptir. Sadece bunların ne kadar kullanılacağını bilmek ve gerekli limitlerde kullanmak gerekir. Her şeyde olduğu gibi bu tür bitkilerinde çok kullanımı istenmeyen etkilere sebep olabilir. Tavsiye edilen diğer bir husus kişilerin kilo verme süreçlerinde kalori alımlarına dikkat etmeleri ve düzenli spor yapma alışkanlığı edinmeleridir. Unutulmamalıdır ki, hiçbir çay siz hareket etmediğiniz ve kalori almaya dikkat etmediğiniz sürece size yardımcı olamaz.  Bu yüzden bu süreçte düzenli beslenmek ve yaptığınız diyete uygun çayları tüketmek hızlı kilo vermede anahtar görevi görecektir.

Kilo Vermede En Etkili Bitki Çayları

Yağ yakıcı bitki çayları, kişilerin fazla yağlarından kurtulmalarını sağlayarak gerek bölgesel gerekse kitlesel zayıflamalarına yardımcı olmaktadır. Buna göre;

  • Tarçın Çayı; içerdiği yağ yakma özelliği sayesinde vücut ısısını arttırarak kişinin metabolizmasını hızlandırır. Bu sayede kalori yakar ve vücudun kan şeker oranını düzenler. Tüketildikten sonra, kişinin uzun süre tok kalmasını sağlar.
  • Mate çayı; gün boyu açlık hisseden kişilerin iştahlarının kapanmasına yardımcı olarak tokluk hissi sağlar ve metabolizmayı hızlandırır.
  • Yeşil çay; uzak doğuluların günlük olarak tükettikleri ve uzun yıllardır vazgeçemedikleri bu lezzetli çay metabolizmayı hızlandırmada başı çeken önemli çaylardan biridir. Düzenli tüketiminde etkili bir şekilde kilo vermeyi sağlar.
  • Karanfil çayı; sıcak suyun içerisine 2 ya da 3 adet karanfil atılarak ılımaya bırakılan çay sabah ve akşamları düzenli olarak tüketilebilir. Arzuya göre kişiler içerisine bir çay kaşığı bal da ilave edebilirler. Yağ yakıcı etkisinden dolayı düzenli kullanımında kilo vermeye yardımcı olur.
  • Ada çayı; vücut metabolizmasını düzenlemekte önemli görevleri olan ada çayı zayıflamakta da önemli rol oynamaktadır. Düzenli içimi ile zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca kadınların regl ağrısını hafifletmek için de kullanılır.
  • Limon otu çayı; içerisinde bulunan A vitamini sayesinde zayıflamanın yanı sıra cildin güzelleşmesini de sağlar. Yağ yakıcı özelliği sayesinde, düzenli kullanımla hızlı kilo vermede etkilidir.

Ödem Attıran ve Yağ Yaktıran Çaylar Nelerdir?

Ödemler; vücutlarda biriken sıvıların meydana getirdiği şişliklere verilen isimdir. En yaygın olarak görüleni deri altında ki sıvı birikimi ile meydana gelen ödemlerdir. Kişilerde; nefes darlığına, solunum güçlüğü gibi birçok fizyolojik sorunlara sebep olmaktadır.  Bu soruna sahip birçok kişi tedavi yöntemi olarak bitki çaylarını tercih etmektedirler.

Çünkü bazı bitkiler içerilerinde bulunan bileşikler sayesinde vücuttan fazla sıvıyı atmaya yardımcı olurlar. Bilinen bazı ödem attırıcı çaylar şunlardır;

  • Maydanoz; en iyi idrar sökücülerden biri olarak bilinir. Antioksidan etkiye sahiptir. Ayrıca kolesterolün düşmesine de yardımcı olur.
  • Karahindiba Çayı; iltihaplı hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca cilt üzerinde oluşan egzama gibi hastalıklara iyi gelir.
  • Yaban Mersini Çayı; kalori yakılmasını hızlandırıcı etkiye sahiptir ayrıca güçlü bir antioksidan kaynağıdır.
  • Ekinezya Çayı; vücudu güçlendirici etkiye sahiptir bu sayede kış aylarında grip gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Yağ Yakıcı Bitki Çaylarının Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Yağ yakıcı bitki çayları kullanılırken, son derece dikkatli olunmalıdır. Her ne kadar doğal kullanımıyla masum olarak görülen bitki çaylarının aşırı kullanımı kişiye ciddi ölçülerde zarar vermektedir.

Bilinen bir gerçek vardır ki; suyun dahi fazla kullanımı zararlıdır. Özellikle zayıflamak amaçlı bitki çayı tüketen kişiler, bu çayları doğal olarak tüketmelidirler. Ayrıca her bitki, her kullanan kişiye aynı ölçüde iyi gelmez. Herkesin nasıl parmak izleri birbirlerinden farklıysa kişilerin vücut yapıları da birbirinden farklıdır. Bu yüzden, herkeste aynı etki beklenmesi mümkün değildir. O yüzden, kişi kendine uygun bitki çayını bulmalıdır.

Günlük kullanımlarda, bitki çaylarının en fazla 3 bardak kullanımı önerilir.  Kullanılan dozlarda aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Bu konular göz önünde bulundurulduğu takdirde; sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen kişiler uyguladıkları diyet programlarına göre yağ yakmaya yardımcı bitki çaylarını gönül rahatlığı ile kullanabilirler.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.