Horlama İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Horlama nasıl engellenir? Kadınlarda horlama sebepleri nelerdir? Horlama için hangi doktora gidilir? Horlama ameliyatı var mı? Horlama yastığı nasıldır? Horlama sorunu pek çok nedenin etkisiyle olabilir. Yazımızdan horlama önleme yöntemlerine ve tedavi sürecine bakabilirsiniz.

Horlama İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Horlama için doktor randevusu hastanelerin KBB (Kulak Burun Boğaz) bölümlerinden alınmalıdır. Uyku sırasında, solumun boşluğu ve yutakta, yumuşak yapıdaki dokuların gevşemesi ile ortaya çıkan horlamanın tedavisi için KBB uzmanlarına danışabilirsiniz. Horlama günümüzde kadın ve erkeklerde en sık rastlanan solum sorunları arasında yer almaktadır. Aşırı kilo, yorgunluk vb. etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan horlama sorunlarının çözümü için farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Uyku sırasında alınan nefesin dar bir kanaldan geçtiği sırada oluşan titreşimler horlama olarak ifade edilmektedir. Fiziksel özelliklere göre söz konusu bu kanal daraldıkça horlamanın şiddeti de artmaktadır. Horlama için doktora gitmek sorunun çözümü için oldukça etkili olacaktır. Genellikle erkeklerde görülen horlama sorunu, kadın ve çocuklarda da gözlemlenmektedir.

Ayrıca saç dökülmesi nedenleri ve tedavileri yazımız için tıklayınız.

Horlama Nedir, Horlama İçin Doktora Gitmek Gerekir Mi?

Horlama, kişinin uyku sırasında solunum yolu boşluğunun yutak bölümünde yer alan, yumuşak dokuların gevşemesi ve bu gevşemeye bağlı olarak nefes yolunun daralması, akım hızını arttırmaktadır. Dar bir bölgeden geçen bu hızlı hava akımları, üst solunum yolu üzerinde yer alan desteksiz dokuların titreşmesiyle gürültülü sesler ortaya çıkarmaktadır. Çıkan bu sesler horlama olarak tanımlanır.

Horlama sorunları genellikle yaşam tarzına bağlı olarak ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Erkekler arasında yaygın olarak görülen horlama, kadın ve çocuklarda da farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Horlamanın nedenleri incelenirken farklı unsurlar dikkate alınmaktadır. Bu unsurlardan ilki kişinin doğrudan fiziksel özelliklidir. Horlamanın diğer ikinci nedeni ise çevresel faktörlere bağlanabilir. Horlama ilerleyen dönemlerde tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için en kısa sürede KBB uzmanlarına başvurulması gerekmektedir.

Horlamanın Başlıca Sebepleri Nelerdir?

Horlamanın nedenleri farklı birçok unsura bağlanabilir. Özellikle beslenme alışkanlıkları, alkol ve sigara kullanımı, fazla kilolar, uyku pozisyonu vb. etkenler horlamanın başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Çevresel faktörlerin yanı sıra, kişilerde burun tıkanıklığı, bademcik iltihapları vb. durumlar nedeniyle de horlama görülebilir. Horlamanın başlıca nedenleri arasında:

 • Aşırı derecede alkol ve sigara kullanımı,
 • Yorgunluk ve uykusuzluk,
 • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve fazla kilolar,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Solunum yetersizliği,
 • Şiddetli grip,
 • Bademcik iltihapları,
 • Yanlış uyku pozisyonları vb.

Yer almaktadır. Horlamanın en yaygın sebepleri arasında yer alan bu unsurların yanı sıra, çeşitli hastalıklarda horlamaya neden olabilir. Özellikle solunum yollarıyla doğrudan ilgili birçok hastalık horlamanın başlıca nedenleri arasında sayılabilir.

Horlama temelde hava yolarının daralmasına bağlı olan bir rahatsızlık olduğu için bu yolların tıkanma ve daralma oranlarına göre horlamanın şiddeti de artacaktır. Horlamanın bilinen en önemli nedeni yorgunluk ve aşırı kilolar olarak tanımlanmaktadır.

Horlama İçin Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Horlama tedavisi için izlenen temel yöntem, horlamaya neden olan etkenin tespit edilerek iyileştirilmesidir. Uyku sırasında horlayan kişilerin uyku pozisyonlarının hafif değiştirilmesi sorunu büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır. Horlama genellikle basit bir rahatsızlık olarak görülse de her zaman bu kadar basit olmaya bilir. Uyku apnesi şeklinde ortaya çıkan horlamalar ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle rahatsız edici ve gürültülü şekilde horlayan kişilerin uyku apnesi şüphesiyle doktora başvurmaları gerekmektedir.

Apne, en basit tabiriyle nefesin durması anlamına gelmektedir. Bu tip hastalıklara sahip olan kişiler uyku esnasında uzun süre nefessiz kalarak ciddi sorunlarla karşılaşabilir. Her horlama uyku apnesi olarak nitelendirilmez. Hastalarda apne sorununun olup olmadığının uzman doktor eşliğinde yapılacak tetkikler sonucu belirlenmesi gerekmektedir.

Horlamayı Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Horlamayı önlemek için izlenmesi gereken birçok basit yöntem bulunmaktadır. Uyku sırasında horlama problemlerine sahip kişilerin öncelikle hangi nedenlere bağlı olarak horladıklarının tespit edilmesi gerekmektedir. Horlama sorunlarının büyük bir bölümü çevresel faktörlere bağlı olduğu için kişinin hayat tarzında yapacağı basit değişiklikler sorunları büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır. Horlamayı önlemek için:

 • Fazla kilolardan kurtulmak,
 • Sırt üstü uyumaktan kaçınmak,
 • Yüksek yastıkta uyumak,
 • Çeşitli burun bantları ile nefes alış verişi rahatlatmak,
 • Uykudan önce sigara, alkol ve yeme alışkanlıklarından vazgeçmek,

En etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Horlama sorunlarının çözümü eğer saydığımız gibi dış etkenlere bağlıysa sorunun çözümü daha kolay olacaktır. Ancak, kişinin fiziksel ve kalıtsal özelliklerine ve ya farklı bir hastalığa bağlı olan horlamalar için mutlaka bir uzmana görünmek gerekir. Horlama için doktora gitmek horlama sorunlarının çözümü için en etkili yöntemi sunmaktadır.

Kimlerde Horlama Rahatsızlığı Görülür?

Kadınlarda horlama sebepleri erkeklerle hemen hemen aynı olmasına rağmen erkeklerde daha yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Yetişkinlerin yaklaşık %20 – %25’inde görülen bu sorun kadın, erkek ve çocuk olmak üzere herkeste görülebilir. Horlama sorunlarının ortaya çıkmasından itibaren horlamanın temel nedenlerinin belirlenmesi ve buna uygun olarak tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir. Horlamayı ortaya çıkan unsurların tespit edilmesinin ardından uygulanması gereken tedavi yöntemi uzman hekimler tarafından tavsiye edilecektir.

Horlama genellikle:

 • İdeal kilonun %15 üzerinde olan,
 • 40 yaş ve üstü kadın erkek bireylerde,
 • Genetik yatkınlığı olan,
 • Türün ve alkol tüketen,

Kişilerde görülmektedir. 40 ve 65 yaş arası horlama sıklığının görüldüğü yaş grubu olarak tanımlanmaktadır.

Horlama Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Horlamaya bağlı hastalıklar olabileceği gibi horlamaya neden olan hastalıklarda olabilir. Bu nedenle tedavi sürecine başlanmadan önce mutlaka ayrıntılı bir muayene ve test sürecinin başlatılması gerekmektedir. Uykuda meydana gelen solunum yolu bozukları arasında:

 • Üst solunum rezistantsı sendromu,
 • Obstrüktif uyku apnesi,
 • Santral uyku apnesi,
 • Overlap sendromu,
 • Obezite hipoventilasyon
 • TUAS vb.

Olarak sınıflandırılabilir. Bu tip solunum yetersizlikleri uyku sırasında ciddi horlamalara neden olabilir. Bu hastalıkların ilerleyen dönemlerde vücuda olumsuz etkileri olacağı için mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Horlama sorunlarının tedavisi için Kulak, Burun, Boğaz bölümlerine başvurulabilir.

Makatta kaşıntı için hangi doktora gitmeli yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Uyku Apnesinin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Uyku apnesi, genellikle horlamayla ortaya çıktığı için üzerinde durulmayan bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır. Ancak uyku apnesi solunumu kısa süreli olarak kestiği için kişide ciddi zararlara yol açabilir. Uyku apnesi:

 • Tıkayıcı,
 • Santra ve
 • Mikst

Olarak üç başlık altında incelenmektedir. Uyku apnesinin başlıca belirtileri arasında:

 • Yüksek ve gürültülü sesle horlama,
 • Uykuda solunumun durması,
 • Uykudan aniden bölünmesi,
 • Sinirlilik ve depresyon hali,
 • Sabahları yaşanan ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı,
 • Uykusuzluk vb.

Yer almaktadır. Uyku apnesinin en yaygın olarak görülen türü Obstrüktif, tıkayıcı uyku apnesidir. En yaygın olarak görülen bu rahatsızlık üst solunum yollarında yaşanan tıkanıkla ortaya çıkmaktadır.

Uyku Apnesi Sorunları İçin Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Uyku apnesi tedavisi için uygulanan yöntemler hastalığın boyutlarına göre değişiklik gösterebilir. Genellikle yaşam tarzında yapılan ufak değişimler bu tip hastalıkların ortadan kaldırılmasında etkili olmaktadır. İleri derecede uyku apnesi için cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra, bu tip rahatsızlıklar için uygulanan bir diğer yöntem ise pozitif hava basıncı veren CPAP cihaz kullanımıdır. Uyku sırasında kullanılan bu cihaz sayesinde hastaların üst solunum yolları açık tutularak horlamanın ve nefes darlığının önüne geçilmektedir. Horlama için doktora gitmek bu tip rahatsızlıkların teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi için oldukça önemlidir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.