HPV Kanser Yapar mı?

HPV kanser yapar mi, nasıl korunulmalıdır ve nasıl engellenir? HPV kanser oluşumunu ciddi oranda yükseltmektedir. Ancak her durumda bu söz konusu değildir. Sizde HPV virüsü hakkında doğru ve net bilgilere ulaşmak istiyorsanız, yazımızı detaylı şekilde okumanız faydalı olacaktır.

HPV Kanser Yapar mı?

HPV’nin kanser yapması kanser oluşumu ihtimalini yükseltiyor. HPV virüsünün cinsel yolla bulaştığı biliniyor. Bir çok kişinin HPV virüsünden enfekte olması mümkün fakat her durumda HPV kanser yapmıyor. HPV virüsünün kanser yapması için bir çok farklı etken bulunuyor. Bu etkenlerden en çok sigara kanser oluşumunu hızlandırıyor. HPV virüsünün açılımı human papiloma virus olarak geçiyor. Hastaların bir çoğunda bu virüs etken olarak bulunuyor. Sigara içen kadınlarda virüsün görülme ihtimali içmeyenlere oranla çok daha fazla. 

Nescafe kanser yapar mı? İnceleyebilirsiniz.

HPV Kanser Yapmaması için Aşı Olmalı mıyım?

HPV virüsünden korunmak için aşı olmak etkin koruma yöntemleri arasında yer alıyor. Aşı üzerine halen tartışmalar devam ediyor. Aşılar yalnızca 2 tip üzerine etki ediyor. 16 ve 18 tipleri aşı kapsamına giriyor. Rahim kanseri vakaları incelendiği zaman HPV virüsünün bu vakalardan yüzde 70’inden sorumlu olduğu belirlendi. Aşılar sayesinde kanser oranı yüzde 80’e kadar engellenebilir hale gelebiliyor. Yani aşı yaptıranların hala riske karşı dikkatli olmaları gerekiyor. Aşı yatırmak kontrolleri es geçmek için bir bahane olmuyor. Bu grupta kanser riski olmaya devam ediyor. Yalnızca diğerleri kadar çok olmuyor.

HPV Virüsünün Engellenmesi Mümkün

HPV virüsünü engellemek her bilinçli vatandaşın görevi olmalıdır. HPV ve rahim ağzı kanserinin kadın sağlığını önemli ölçüde etkilediği bilinmektedir. Kişiler eğer bu ikisi arasındaki farkı anlarlarsa daha iyi gerekli önlemleri alabilirler. Cinsel hayatı olan herkesin HPV’ye yakalanma ihtimali vardır. Kişi hayatının belirli bir döneminde bu virüsü vücuduna alabilir. Kimi zaman kişiler hiçbir haberleri olmamakla birlikte bu virüs ile yaşayabilirler. HPV’nin belirtileri her zaman aktif olmaz. Bu nedenle fark edilmediği durumlar olabilir. Aslında HPV’li hücreler ile her zaman için karşılaşılır. Fakat bu virüslerin yüzde 90 kadar büyük kısmı bağışıklık sistemi sayesinde temizlenir ve kişinin sağlığına zarar vermez. Kişiler tüm bu süreçlerin farkında olmadan yaşarlar. Yalnızca yüzde 10 kişinin HPV virüsü kendini rahim ağzı kanserine dönüştürür. Eğer sağlığınız ile ilgili anormal durumlar ile karşılaşırsanız mutlaka hekime gitmeniz gerekir. Paniklemek problemin daha kötü bir hal almasına neden olabilir. Bunun yerine kontrollere düzenli gitmeye devam edin. Gerekli önlemleri aldığınızdan emin olun. Böylece hastalık size en az zararı vermiş olur.

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri belirtileri sayesinde hastalığın daha erken teşhis edilmesi mümkündür. Bu belirtiler arasında:

 • Vajinal akıntılar,
 • Vajinada kötü koku,
 • Vajinada şekil değişikliği,
 • Vajinada ağrı (özellikle idrar yaparken yanma hissi ile karışık) yer alır.

Bu belirtiler sizde varsa mutlaka hekime gidin ve problemlerinizin neler olduğunu söyleyin. Paniklemenin bir işe yaramayacağını unutmayın ve sakin olun. Kanserden korunmak için gerekli önemli alın.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Rahim ağzı kanseri sık görülen kanser tipidir. Daha çok az gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. Yapılan araştırmalar her yıl dünyada 500 bin tane rahim ağzı kanseri tanısının konulduğunu ortaya koymuştur. Son yıllarda en çok genç kadınlarda rahim ağzı kanseri görülmektedir. Kadınlar arasında en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Meme kanserinden sonra rahim ağzı kanseri gelmektedir. Fakat rahim ağzı kanseri yaşam alıcı bir kanser türü olduğu için, meme kanserinden daha tehlikeli bir tür olarak görülür. HPV kanser yapar ve yüksek ölçüde bulaşıcı olduğu bilinmektedir. Çoğu zaman HPV virüsü ile karşılaşan virüs bağışıklık sistemi sayesinde elimine edilir.

Böyle bir durumun söz konu olması için bağışıklık sisteminin virüsten daha kuvvetli olması gerekir. Ayrıca kişilerin HPV virüsünden korunmak için çeşitli önlemler alması çok önemlidir. Düzenli sağlık kontrolüne gitmek, hiçbir hastalık belirtisi görülmüyor olsa da çok önemlidir. Bu kontroller sayesinde hastalığın erken dönemde saptanması mümkün olur. Erken dönemde saptanan hastalıkların iyileştirilebilme özellikleri vardır. Kişinin hastalık tedavisi için daha az miktarda ilaç kullanması yeterli olur. İlaçlar yüzünden vücudun zarar görmesi gerekmez. Örneğin 1 ayda iyileştirilebilecek olan bir hastalık, bir iki hafta içinde iyileştirilebilir hale gelir.

HPV İnsanlara Nasıl Bulaşır?

HPV’nin insanlara bulaşması cinsel yollar ile olur. HPV ile rahim ağzı kanseri arasında direk ilişki bulunur. Eğer size HPV tanısı konmuş ise Yüzde 95 oranında rahim ağzı kanserine yakalanma oranı vardır. Bu virüs genital bölgenin enfekte olmasına neden olur. Ayrıca cinsel ilişkiye girmeden temas yolu ile de yayılması mümkündür. Cinsel bölgede siğillerin meydana gelmesine neden olabilir. Ayrıca üreme organları kanser olabilir. HPV oldukça sinsi olduklarından insanların virüsü fark etmesi zor olur. Hiçbir belirti olmadan hastalık yayılmaya başlayabilir. Eğer kişi enfeksiyonun farkında olmadan hastalanırsa sessiz enfeksiyon adı verilen durum söz konusu olur.

Erkeklerde HPV virüsü oldu zaman penis kanseri söz konusu olabilir. HPV virüsünün mutlaka ciddiye alınması gerekir. Ancak bu sayede virüsün kontrol altına alınması mümkün olur. Eğer HPV virüsü siğile neden olursa genelde bu durumda virüsün az riskli olduğu bilinir. Genital siğil olduğu durumlarda genellikle hastalık rahim ağzı kanserine dönüşmez. Bu nedenle çoğu zaman endişe edilecek bir şey yoktur.

İmplantın kanser ile ilişkisine yazımızdan bakabilirsiniz.

Genital Siğil İçin Tedavi Nasıl Yapılır?

Genital siğil için tedavi yapılması şarttır. Tedavi işlemi için farklı yöntemlerden faydalanmak mümkündür. Siğiller aşağıdaki yöntemler aracılığı ile yok edilebilir:

 • Dondurularak siğil tedaisi,
 • Cerrahi siğil tedavisi,
 • Yakılarak siğil tedavisi,
 • Lokal krem ile siğil tedavisi kullanmak mümkündür.

Hangi tedavi yönteminin tercih edileceğine karar vermek için hekim ile birlikte belirtilere bakmak gerekir. Bu yöntemlerden bir tanesi kullanılarak siğil tedavi edilse de, siğiller kendini yeniden tekrar edebilir. Yani genital siğil bir kere kayıp oldu diye yeniden ortaya çıkmayacak diye bir kural yoktur. Çoğu insanda yeniden siğil oluşumu gözlenir.

Her yeni genital siğil oluşumu olduğu zaman, tedavi yönteminin yeniden tekrar edilmesi gerekir. HPV virüsü ile ilgili bilinen ilginç bilgilerden bir tanesi, bu virüsün tedavi edilmeden de vücuttan kendini atabiliyor olmasıdır.

HPV Olduğu Zaman Hangi Belirtiler Ortaya Çıkar?

HPV olduğu zaman belirtiler hasta kişi tarafından kolayca fark edilebilir. Bu belirtilerden insanlar arasında ortak olanlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • İştah kaybı,
 • Kilo kaybı,
 • Yorgunluk hissi,
 • Kemik ağrısı,
 • Kırıklar,
 • Şişmiş ayaklar,
 • Pelvik bölgesinde ağrı,
 • Sırtta ağrı,
 • Vajinadan idrar kaçması,
 • Dışkı kaçması,
 • Kendini bitkin hissetme gibi problemler HPV ile ortaya çıkar.

Bu belirtilerin daha çok risk altında olan kişiler arasında aygın olduğu bilinmektedir. Risk altında olan kişiler arasında:

 • Sigara içen kişiler,
 • Bağışıklık sistemi düşük olan kişiler,
 • Çok eşli olan kişiler,
 • Cinsel ilişkiye 20 yaşından önce başlayan kişiler,
 • Çok sayıda doğum yapan kişiler,
 • Genital bölgesinde enfeksiyonların çok görüldüğü kişiler,
 • A vitamini eksik olan kişiler,
 • C vitamini eksik olan kişiler yer alır.

HPV kanser olmamak için bu kişilerin dikkatli olması gerekir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.