Hünnapın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Hünnapın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Hünnap nasıl kullanılır sorusu, bu bitkinin popülerleşmesiyle herkesin gündemine oturmuştur. Anavatanı Çin olan Hünnap, ülkemizde de çeşitli isimlerle bilinmektedir. Ünnap, Hinnap, İnnap, Çiğde ve Kuran iğdesi gibi isimlerle bilinen Hünnap, Çin’de Tanrının hediyesi olarak ifade edilmektedir. Faydaları saymakla bitmeyen bu bitki, ülkemizde yabani olarak da yetişmektedir.

Özellikle Ege ve Akdeniz sahillerinde yabani olarak yetişen Hünnap, dayanıklı formuyla kendini kolayca muhafaza eder. Kökeni Uzak Doğu’ya kadar uzansa da, ülkemizde birçok bölge hünnab’ı tanır ve faydalarını bilir. Hünnap Mayıs ayında olgunlaşsa da, tüm yıl boyunca kurusunu satın alabilirsiniz. Hünnap çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi, çay ve kür de yapmanız mümkündür.

Hünnap Nedir Ve İçeriğinde Ne Vardır?

Hünnap nasıl yerilir sorusu, bu meyveye yabancı olan kişiler için oldukça normal karşılanır. Tadı elmaya benzetilen bu meyve, pazarlarda kolayca bulunabilir. Çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi çayını da yapabilirisiniz. Hünnabın sadece meyve kısmı değil, yaprakları da birçok konuda şifa kaynağıdır. Hünnabın 100 gramının içerisinde bulunan besin değerleri şu şekilde sıralanır:

 1. Kalori: 79
 2. Yağ: 1.2
 3. Karbonhidrat: 20.23
 4. Protein: 0.2

Hünnabın Faydaları:

Hünnap ağacı da hünnap olarak anılır. Bu meyvenin kabuğu ve yaprağı da birçok konuda şifa kaynağıdır. Özellikle C, B1, B2 ve B6 vitaminleri açısında oldukça zengin olan hünnap, potasyum, bakır, manganez gibi maddeler de içerir. Hünnabın faydaları arasında kanseri önlemeye kadar birçok madde bulunur. Ancak en çok bilinen faydası kabızlığa iyi gelmesidir. Hünnabın faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Öksürüğe karşı savaşır.
 2. Vücut direncinin artmasına yardımcı olur.
 3. Kanı temizler.
 4. Kabızlığı önler ve durdurur.
 5. Sakinleştirir ve yatıştırır.
 6. Kolesterol dengeleyicidir.
 7. İdrar söktürür.

Hünnap, içerisinde bulunan C vitamini sayesinde vücut direncinizin artmasına yardımcı olur. Yüksek miktarda müsilaj içermesiyle beraber, idrarınızı söktürür ve kabızlığı önler. İçerisinde bulunan maddeler suyla temas ettiğinde, jel kıvamına gelir. Hünnap bulunduğu yeri tıpkı bir örtü gibi kaplar ve öksürüğü de önler. Özellikle sık alkol tüketen veya hareketsiz olan kişiler hünnap kullanmalıdır. Kandaki zehirli maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasında hünnabın etkisi büyüktür. Şeker hastaları doktor kontrolünde hünnap kullanabilir. Araştırmalar gösteriyor ki, hünnap yüksek kan şekeri seviyesini düşürmektedir. Aynı zamanda hünnabın içerisinde 4 çeşit alkaloit bulunur ve bu maddeler yatıştırıcı etki gösterir. İçeriğinde bulunan B3 vitamini sayesinde kolesterol dengesini de sağlar.

Hünnap Nasıl Tüketilmelidir?

Hünnap kullanım şekli taze yada kuru olarak ikiye ayrılabilir. Hünnabı taze olarak tüketmek isteyen kişiler, meyvesini çiğ olarak tüketebilir. Farklı bir tatla birleştirmek isteyen kişiler, hünnabı yoğurtla karıştırabilir. Bunun yanında hünnabın yaprakları ve çiçekleri de kullanılmaktadır. Ülkemizde yabani olarak yetişebilen bir meyve olması sebebiyle, hünnabın çiçeği, kabuğu ve yaprağı da kullanım alanı bulmuştur. Hünnabın bu kısımları kurutularak ya taze olarak çay da yapılabilir.

Hünnabı kuru olarak tüketmek isteyenler, hünnap kurusunu hemen hemen her aktardan bulabilir. Genellikle çay yapılarak tüketilen hünnap kurusu, kan şekerinin dengelenmesinde kullanılan en yaygın çaylardandır. Ünlü doktorlar da hünnabın faydalarını her yer de saymaktadır. Bu sayede günden günde daha çok popülerleşen hünnabı, her yerde bulabilmek mümkün hale gelmiştir.

Hünnabın Zayıflatma Etkisi

Hünnap ile zayıflamayı deneyen kişiler, günden güne artmaktadır. Hünnabın kilo vermede kullanılma sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Yüksek oranda su içermesi
 2. Sindirimi ve bağırsak hareketlerini düzenlemesi
 3. Midede şişerek tokluk hissi vermesi

Her ne kadar bu özellikler bir bitkinin zayıflamak için kullanılmasında yeterli gibi görünse de, hünnap bu konuda ilk tercihiniz olmamalıdır. Hünnap bu özelliklerinin yanı sıra başka bir özelliğe daha sahiptir: İştah açmak. Hünnap tükettiğinizde bir süre tokluk hissi yaşamanız muhtemeldir. Ancak bu kullanımın ardından iştahınızın açıldığını hissedebilirsiniz.

Hünnabın çiğ ya da kurutulmuş bir biçimde tüketilmesi iştahınızı açabilir ancak yapraklarının kurutularak çay yapılması, bu etkiyi azaltacaktır. Hünnap ile zayıflamak isteyen kişiler, hünnap meyvesinin yaprak ve kabuklarını kaynatarak, siyah çay demler gibi hünnap çayı yapabilir. Bu çayı yapmak için gereken kurutulmuş hünnabı, size en yakın aktardan temin edebilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM