Hurmanın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

A+
A-
Hurmanın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Hurma yemenin faydaları, eski zamanlardan beri bilinmektedir. Özellikle ramazan ayında kuru olarak tüketilen hurma, sofralarımızın vazgeçilmezlerindendir. Hurma çeşitli şekillerde karşınıza çıkabilir. Türkiye’de özellikle Trabzon Hurması sıkça tüketilmektedir. Marketlerden kolayca satın alabileceğiniz hurmanın içerisinde saymakla bitmeyen faydalar bulunur.

Cennet hurması olarak da bilinen Trabzon hurması, kış aylarında mutfağınızda mutlaka yer edinmelidir. Cennet hurmanın faydaları da hurma kadar vardır. Özellikle lif açısından oldukça zengin olan hurma, kış ve yaz aylarında mutlaka tüketilmelidir. Ülkemizde özellikle Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Hurmanın faydaları o kadar fazladır ki, kansere bile deva olarak anılır.

Hurmanın İçeriğinde Ne Vardır?

Hurmanın en önemli özelliği güçlü bir antioksidan olmasıdır. 16 farklı mineral içeren hurma, lif açısından oldukça zengindir. Hurmanın içerisinde yer alan vitaminler şu şekilde sıralanabilir:

 1. C vitamini
 2. B1 vitamini
 3. B2 vitamini
 4. A vitamini

İçeriğinde başka vitaminler bulunsa da, en zengin olanlar bu şekilde sıralanır. Bunların yanı sıra 100 gram hurmadaki besin değerleri de şu şekilde sıralanır:

 1. Kalori: 300,4
 2. Karbonhidrat: 72,9
 3. Protein: 2,2
 4. Kolesterol: 0
 5. Lif: 9,3
 6. A vitamini: 0,5
 7. B1 vitamini: 0,1
 8. B2 vitamini: 0,1
 9. C vitamini: 3

Hurmanın içerisinde 15 farklı vitamin ve çeşitli mineraller bulunsa da, başlıca bu şekilde sıralanır.

Hurmanın Faydaları:

Hem taze hurmanın hem de kurutulmuş hurmanın onlarca faydası vardır. Kış aylarında olgunlaşan taze hurmaya ulaşamazsanız, yılın her vakti bulabileceğiniz kuru hurmayı tercih edebilirsiniz. Hurmanın faydaları kansere kadar uzanır. Genel olarak hurmanın faydaları iyi geldiği hastalıklar şu şekilde sıralanır:

 1. Kalp krizine karşı koruma
 2. Kansere karşı koruma
 3. Tokluk hissi
 4. Kan seviyesini arttırma
 5. Süt seviyesini arttırma (hamileler için)
 6. Vitamin ilacı yerine kullanılma
 7. Enerji verici olarak kullanma
 8. Zayıflama
 9. Sindirim sistemine olan fayda
 10. Cilt güzelliğini sağlama
 11. Beyin sağlığını koruma
 12. Kolesterol hastalığına karşı koruma
 13. Tatlı ihtiyacını karşılama

Hurma Nasıl Tüketilmelidir?

Hurmanın tüketimi, hurmayı ne amaçla kullandığınıza göre değişiklik göstermektedir. Ancak öncelikle bilinmelidir ki, her şeyin fazlasının zararlı olması gibi, hurmanın da fazlası size iyi gelmeyecektir. Günlük hayatınızda kullandığınız her şeyi, dozunda ve kararında tüketmelisiniz. Aksi takdirde vücudunuz tepkiler verebilir. Hurmanın nasıl tüketildiği konusu ise şu şekilde izah edilir:

 1. Çiğ hurma tüketimi: Taze hurma tüketimi veya Trabzon hurması tüketimi, kış aylarında tercih edilmektedir. Bu meyvenin olgunlaşma dönemi kış ayları olduğu için, taze hurmayı özellikle aralık ayında sıkça tüketiniz. Hurma tüketimi sayesinde, vücudunuz tokluk hissinde olacaktır. Tokluk hissi yaşadığınız, vücudunuz zayıflamaya eğilim gösterecektir. Sindirim sistemini düzenleyen hurma, kan seviyesini düzenler. Taze hurma tüketilmesiyle beraber, kanserin de önlendiği görülmüştür.
 2. Kuru hurma tüketimi: Kış ayları dışında hurma tüketmek istediğinizde, kuru hurma satın alabilirsiniz. Kuru hurmanın da etkisi oldukça olumludur. Kuru hurmayı günde en fazla 7-8 adet tüketiniz.

Hurma Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Hurma nasıl tüketilmeli sorusu sorulurken, yanlış tüketimin zararlı olduğu bilinir. Öncelikle obeziteyle uğraşan kişilerin, hurma tüketiminde dikkatli olması gerekir. Hurma her ne kadar sindirim sistemini düzenlese ve zayıflamaya yardımcı olsa da, fazla tüketimi kilo almanıza yol açacaktır. İçeriğinde bulunan lifler, fazla tüketim halinde hızla kilo almanıza yol açar. Birçok kişi, hamur işi tatlılarda ve diğer ürünlerde tatlandırıcı olarak şeker yerine hurma tercih etmeye başlamıştır. Bu doğal ve faydalı bir yöntem olsa da, diyabet hastaları hurma tüketiminde dikkatli olmalıdır. Şeker seviyelerinde beklenmeyen artışlar gözlemlenebilir.

Bazı ilaçlar, başka ilaçlar ya da maddelerle etkileşim gösterdiğinde birtakım yan etkiler gösterebilir. Bu durum en çok da hurmada yaşanmaktadır. Bu yüzden kronik olarak bir hastalığa sahipseniz ve düzenli ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza ilaçla beraber hurma tüketmenizin bir zararı olup olmayacağını danışmanız faydalı olacaktır.

Hurma meyvesi, diğer tüm bitkisel besinlerde olduğu gibi alerjenler içerebilir. Hurmaya karşı bir alerjiniz varsa ya da vücudunuz hurma tüketimiyle beraber çeşitli reaksiyonlar gösteriyorsa, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Aksi takdirde bu kadar faydalı bir meyve, size zarar verebilir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.