Huzursuz Bacak Sendromu İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Huzursuz bacak sendromu nasıl geçti? Huzursuz bacak sendromu sabun tedavisi nasıl yapılır? Huzursuz bacak sendromu tedavi edilmezse ne olur? Huzursuz bacak sendromuna hangi doktor bakar? Merak edilenlerin cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Huzursuz Bacak Sendromu İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Huzursuz bacak sendromu teşhis ve tedavisi için nöroloji bölümüne ve nöroloji uzmanlarına başvurulması gerekmektedir. Huzursuz bacak sendromu genellikle kişilerin yaşam tarzında yapacakları ufak değişimlerle tedavi edilmektedir. Bu nedenle hafif ağrılar için uyku merkezlerine başvurarak da tedavi olabilirsiniz. Huzursuz bacak sendromunun nedenlerine ve boyutuna göre farklı tedavi yöntemleri uygulanacaktır.

Huzursuz bacak sendromu genellikle uyku veya dinlenme esnasında ilk belirtilerini vermektedir. Genellikle muayene sırasında doğru bir şekilde tanımlanamadığı için hastalar tarafından farklı uzman doktorlara başvurdukları gözlemlenmiştir. Huzursuz bacak sendromu şikayeti olan kişilerin nöroloji kliniklerine başvurmaları gerekmektedir.

Ayrıca sitemiz içerisinden karpal tünel sendromu belirtileri ve tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu ve stres genellikle birlikte anılmaktadır. HBS bir diğer ifadeyle huzursuz bacak sendromu, uyku veya dinlenme sırasında, bacaklarda farklı şiddetlerde hissedilen rahatsızlık, hareket kısıtlılığı, uyuşma, karıncalanma vb. hislerin oluşması olarak tanımlanmaktadır. Geceleri özellikle uykudan hemen önce ortaya çıkan bu belirtilen kişiden kişiye farklı şekilde hissedilebilir. Bu nedenle huzursuz bacak sendromunun tarifi ve teşhisi oldukça zordur.

Huzursuz bacak sendromu iki farklı ana başlık altında incelenebilmektedir. Primery ve seconder HBS olarak sınıflandırılan huysuz bacak sendromu birçok farklı nedene bağlı olarak görülebilmektedir. Ağrının tarifi de yine kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. HBS tipine ve kişisel şikayetlere göre uzmanlar tarafından tedavi için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Genellikle kişinin yaşam kalitesini arttırmasıyla hastalığın ilaçsız olarak tedavi edilmektedir.  

Huzursuz Bacak Sendromu Türleri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu çeşitleri iki ana başlık altında incelenmektedir. Her iki tip HBS için farklı tedavi yöntemleri ve teşhis yöntemi uygulanabilmektedir. Huzursuz bacak sendromu türleri:

 • Primery (İdyopatik) Huzursuz Bacak Sendromu: Yaygın olarak görülen HBS türüdür. Genellikle bu hastalığın temel sebebi teşhis edilememektedir. Hastalığın gelişme nedeni bilinmediği için idyopatik olarak nitelendirilmektedir.
 • Seconder (İkincil) Huzursuz Bacak Sendromu: Bu tip HBS’nin görüldüğü hastalarda farklı tip bir rahatsızlık huzursuz bacak sendromuna neden olmaktadır. Başka bir hastalığa bağlı olduğu için ikincil tip HBS olarak tanımlanmıştır. Böbrek hastalıkları, parkinson, kansızlık, hamilelik vb. durumlar bu tip için önemli etkenler arasında sayılabilir.

Huzur bacak sendromunun tedavisi için ilk olarak hastalığın doğru teşhis edilmesi gerekmektedir. Belirtilerin ve HBS tipinin teşhisinden sonra uygun yöntemlerle tedavi süreci başlatılmaktadır. Huzur bacak sendromuna neden olan birçok farklı etkenden söz edilebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Teşhis Nasıl  Edilir?

Huzursuz bacak sendromu tanısı konulurken genellikle hastanın genetik özellikleri incelenmektedir. Hastaların büyük bir çoğunluğunda HBS ailevi etkenlere bağlı olarak geçiş sağlamıştır. Teşhisi oldukça zor olan HBS hastalığında, hastaların yaklaşık %95’inde herhangi bir neden bulunamamıştır. Büyük oranda romatizma hastalıklarıyla benzerlik gösterdiği için teşhis süreci oldukça uzun sürmektedir.

Huzursuz bacak sendromu teşhisi için kişiler nöroloji kliniklerinden veya profesyonel uyku merkezlerinden destek alabilirler. İleri derecede belirtilere sahip kişilerin tam teşhis ve tedavi için mutlaka uzman doktorlara başvurması gerekmektedir. Türkiye’de en yaygın görülen rahatsızlıklardan biri olan HBS, B12 ve demir eksikliği, şeker hastalığı vb. nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterdiği için hem hastalığın teşhisinde hem de tedavisinde zaman kaybı yaşanabilmektedir. Bu unsurlara bağlı olarak hastalığın net bir belirtisinden söz etmek mümkün değildir. Genellikle HBS’nin en ayırt edici özelliği hareket sırasında ağrıların azalması ancak dinlenme ve hareketin azalmasının hemen ardından yeniden ortaya çıkmasıdır. Bunun yanı sıra, huysuz bacak sendromu için tanımlanan yaygın belirtiler:

 • Bacaklarda rahatsız edici ve tanımlamayan his,
 • Bacakları hareket ettirme isteği,
 • Hareket esnasında ağrıların geçmesi (yürüme, egzersiz, germe vb.),
 • Akşam saatlerinde ve uykuda sıklıkla ortaya çıkar,
 • Oturma, yatma veya dinlenme sırasında belirerek, kötüleşir,
 • Bacaklarda istemsizce seğirme ve küçük hareketler,

HBS’nin yaygın olarak görülen belirtileri olarak sınıflandırılabilir. Bu belirtilerin yoğunluğu ve türü kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu nedenle hastalık için kesin bir belirtiden söz etmek oldukça zordur.

HBS genellikle inaktif durumlarda ilk belirtilerini göstermektedir. Bu belirtilerin doğru izlenmesi ve buna göre yaşam kalitesinin arttırılması hastalığın yoğun tedavi sürecine girmeden ortadan kaldırılmasında etkili olacaktır. FDA (Food and Drug Administration) ve Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerin kullanımı ile hatalığın ilaçsız tedavisi de günümüzde mümkün hale getirilmiştir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu tedavisi için ilk olarak hastalığın nedeninin teşhis edilmesi gerekmektedir. Eğer seconder tipte HBS teşhisi konulmuşsa, etken hastalığa bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanacaktır. HBS’ye neden olan temel hastalık teşhis edildikten sonra ilk olarak bu hatalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Huzursuz bacak sendromu için uygulanan başlıca tedavi yöntemleri arasında:

 • İlaç tedavisi,
 • Sıcak kombres ve sargı tedavisi,
 • Masaj,
 • Bacakların hareket ettirilmesi vb.

Yer almaktadır. İlaç tedavisi dışında kullanılan tüm yöntemler genellikle geçici olarak rahatsızlığı hafifletmeye yönelik uygulamalardır. Nedeni belirsiz olan HBS için ilaç tedavisi sırasında farklı tip ürünler kullanılabilir.

Huzursuz Bacak Sendromuna Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromunun nedeni genetik faktörlere bağlı olabileceği gibi mevcut farklı bir hastalık nedeniyle de olabilmektedir. Huzursuz bacak sendromunu ortaya çıkaran destekleyici kriterler ve başlıca hastalıklar:

 • B12 ve demir eksikliği,
 • Kansızlık,
 • Diyabet,
 • Hamilelik,
 • Kanser,
 • Uykusuzluk,
 • Genetik faktörler,
 • PLMS – PLMW,
 • Dopamin seviyesinde dengesizlikler,
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları ve zararlı madde bağımlılığı vb.

Olarak sınıflandırılabilir. Bu etkenlerle birlikte farklı birçok unsurda HBS’ye neden olabilmektedir. Huzursuz bacak sendromu yaygın olarak nedeni belli olmayan şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle tedavi için izlenecek yöntem mutlaka uzmanlar eşliğinde belirlenmesi gerekmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Kimlerde Görülür?

Huzursuz bacak sendromu beslenme, genetik ve diğer hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Yapılan araştırmalara göre her üç HBS hastasının birinde genetik faktörler etkili olmaktadır. Ancak hataların %95’lik bir kısmında huysuz bacak sendromunun asıl nedeni teşhis edilememektedir. Huzursuz bacak sendromunun görülme sıklığı, her yüz kişinin biri ve beşi arasındadır. Yaşa bağlı olarak görülme sıklığı artan hastalıkta yaşam kalitesinin etkisi de oldukça fazladır.

HBS hastalarının büyük bir bölümü; bacaklarda karıncalanma, ağrılar, çekilme ve uyuşma gibi şikayetlerle başvurmaktadır. Huysuz bacak sendromu bu tanımlamalar ışığında hemen hemen herkeste ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Ancak hastalığın orta yaş ve üzeri kişilerde daha yaygın olarak görüldüğü gözlemlenmiştir.

Sitemizde bulunan erken adet olmak için ne yapmak gerekir yazısı için tıklayınız.

HBS’ye iyi Gelen Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu doğal tedavisi için birçok farklı tavsiye verilmektedir. Özellikle, doğal bitkisel yağların kullanımı hastalığın birçok etkisini ortadan kaldırarak, hastalarda rahatlamaya yardımcı olmaktadır. HBS’ye iyi gelen doğal ürünler:

 • Siyah hardal tohumu,
 • Çörek otu yağı,
 • Hindistan cevizi yağı,
 • Papatya çayı,
 • Elma sirkesi,
 • Lavanta,

Olarak sınıflandırılabilir. Huysuz bacak sendromu için bitkisel ürünlerin karıştırılarak kür haline getirilmesi mümkündür. Ancak, uygulanacak bitkisel tedavinin mutlaka doktor tavsiyesi eşliğinde olması gerekmektedir. Genellikle bu tip bitkisel çözümler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu nedenle sizin için ideal etkiyi sağlayacak tedaviyi sadece doktorunuzdan öğrenmeniz gerekmektedir.

Sağlık Danışmanı
Sağlık Danışmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.