Hz. Yuşa Tepesi

Hz. Yuşa Tepesi

İstanbul’daki Hz. Yuşa Tepesi, birçok insanın farklı amaçlar ile ziyaret ettiği bir yerdir. Beykoz sırtlarında yer alan bu tepeye ismini veren Hz. Yuşa’nın kabri, burada yer almaktadır. Hz. Yuşa türbesine gidenler hem dilek dilemekte hem de dua etmektedirler.

Hz. Yuşa Kimdir?

Hz. Yuşa, birçok rivayete göre Hz. Musa zamanında yaşamış olan bir peygamberdir. Bunu kanıtlayan çok fazla delir vardır. Bunlardan birisi ise Kuran-ı Kerim içinde geçmektedir. Buna göre Kuran’ı Kerim de Kehf suresi içinde Hz. Musa’nın yanında genç bir kişinin olduğundan bahsedilmektedir. İşte bu kişinin Hz. Musa olduğuna inanılmaktadır.

Özellikle Osmanlı Devleti’nde Yahya Efendi ile bilinin zatın manevi şahsiyeti ve Hz. Yuşa ilişkilendirilmiştir. Böylelikle boğaza hakim tepede yatan kişinin Hz. Yuşa olduğuna karar verilmiştir. Bunun yanı sıra anlatıya göre Hz. Musa ile beraber Hz. Yuşa zamanında boğaza gelmişlerdir. Hz. Yuşa burada vefat etmiş ve şu anki tepeye gömülmüştür.

Hz. Yuşa’nın Kabrinin Özellikleri Nelerdir?

Hz. Yuşa’nın yatmış olduğu kabrin özellikleri oldukça fazla ve dikkat çekicidir. Bunların başında ise sandukanın uzunluğu gelmektedir. Hz. Yuşa boyu, bundan dolayı çok merak edilir. Çünkü mevcut sanduka tam 5 metre uzunluğa sahiptir. Zaten bir inanışa göre eski dönemlerde yaşayan kişilerin genellikle çok uzun boylu olduğuna inanılmaktaydı. Bundan dolayı kabrin boyutunun çok büyük olması şaşırtıcı değildir. Kabir, Beykoz semtinde ve boğaza bakan bir sırtta bulunmaktadır. Zirve noktası tam 201 metredir. İlgili alanda camii de yer alır. Ayrıca son derce şık bir Osmanlı çeşmesi de mevcuttur.

Kabrin bir giriş bir de çıkış kapısı vardır. İki ayrı kapı kullanılmalıdır. Giriş üzerinden kabri gören ve buraya intikal eden kişiler, kabrin etrafında dönmekte ve dua ettikten sonra belirlenmiş olan çıkış kapısından uzaklaşmaktadırlar. Burada birçok kişinin dua ettiğini görmek mümkündür. Ayrıca kabir başında ve çevresinde lokum dağıtan kişiler de mevcuttur. Bir diğer rivayet ise kabirde Hz. Yuşa’nın sadece gövde bölümü yer almaktadır. Yani gövdeden aşağı olan kısmı yoktur. Bu durum, mübarek zatın daha uzun boylu olduğu anlamına gelmektedir.

Hz. Yuşa Tepesinin Özellikleri Nelerdir?

Hz. Yuşa tepesi sırrı, en çok merak edilen konuların başında gelmektedir.

 • İstanbul’un en meşhur tepelerinden birisidir. Birçok kişi tarafından ziyaret edilir. Hem İstanbul içinden hem de İstanbul dışından burayı görmek için gelen kişi sayısı çok fazladır.
 • Burada peygamberin kabrinin olması, mevcut alanı çok daha tercih edilen bir yer haline getirmektedir. Ayrıca tepe, doğal güzellikler anlamında da birçok özelliğe sahiptir.
 • Yaz aylarında çok havadardır. Oksijeni buldur. Yeşillikler ile dikkat çeker. Mistik bir havaya sahiptir. Buna ek olarak çok güzel bir manzarası vardır. Boğazı ve daha birçok önemli yeri buradan görmek mümkündür.
 • Bölgeye gelen kişilere hizmet veren ve birçok değişik hediyelik eşya satan dükkanlar çok büyük bir ilgi görmektedir. Bu hediyelik eşyalar arasında, kabri simgeleyen farklı biblolar dikkat çeker.
 • Buna ek olarak acıkanlar için farklı yemek olanakları da söz konusudur. Tost ve gözleme bunların başında gelmektedir.
 • Beykoz Belediyesi sınırları içinde yer alan tepede, ayrıca bir çay bahçesi bulunmaktadır. Bu çay bahçesi, belediye tarafından işletilmektedir.
 • Piknik yapmak için de buraya gelen kişi sayısı çok fazladır. Bundan dolayı bölgenin birçok değişik amaca hitap ettiğini söyleyebiliriz.
 • Ayrıca türbenin hemen yakınında bir askeri bölge de dikkat çeker. Deniz kuvvetlerine ait savaş gemileri burada yer alır. Buna ek olarak sat komandoları da ilgili askeri alan içinde bulunmaktadır. Bundan dolayı ormanlık arazilerin bir kısmına giriş yasaklanmıştır.
 • Türbenin girişinde bir kapı vardır ve türbenin etrafı duvarlar ile çevrilidir. Dış kapıdan yapılan giriş sonrasında merdivenler üzerinden türbeye ulaşmak mümkündür.
 • Ayrıca engelli vatandaşlar için bir rampa da mevcuttur.

Hz. Yuşa Tepesine Nasıl Gidilir?

Yuşa tepesi nasıl gidilir konusunda sadece belediye otobüsünün olduğunu görmekteyiz. Belediye otobüsü sayesinde buraya gelmek için ilk olarak Beykoz ilçe merkezine gitmek gerekmektedir. Burada bulunan ve Üsküdar’dan gelen 15 nolu otobüsler tercih edilmelidir. Kadıköy hattından gelen ve 15F numaralı arabaları kullanmak da mümkündür. Bir diğer opsiyon ise 15BK numaraya sahip otobüstür.

Mecidiyeköy hattında görev yapan 121A ise tepeye kadar gidemezsiniz. Çünkü son durak On Çeşme durağı olarak bilinir. Buradan da mutlaka 15A otobüsüne binmelisiniz. Böylelikle kısa sürede tepeye varmak mümkündür. Türbeyi ziyaret etmek isteyenler, açılış ve kapanış saatlerine riayet göstermek zorundadırlar. Buna göre sabah saat 09.00’da başlayan ziyaretler, akşam saat 18.00’da sona ermektedir.

Hz. Yuşa’nın Mucizeleri Nelerdir?

Türbeyi ziyaret eden kişilerin hakkında bilgi sahibi olmak istediği konuların başında ise Yuşa Hazretleri Kerametleri gelmektedir. Bunları şöyle özetleyebiliriz;

 • Yuşa, Şeria ismi ile bilinen bir ırmağı, ayakları hiç bir şekilde ıslanmadan geçmesini bilmiştir.
 • Bunun yanı sıra tarihin en büyük savaşlarından birisi olarak kabul edilen Geboan savaşında, zamanın ve sürenin kendisi tarafından uzatıldığına inanılmaktadır.
 • Ömrü savaşlar ile geçen peygamberin aynı zamanda, Eriha ismindeki yüksek ve sağlam surları tek bir bakışı ile yıktığı riayet edilmektedir. Hatta yaşanan bu gelişme ile alakalı olarak Hz. Muhammed; güneş bugüne kadar hiçbir insan için durdurulmamıştır, bunun tek istisnası vardır ve o da Hz. Yuşa’dır, demiştir. Bu özelliği ile zatın ne kadar mübarek bir kişi olduğu dile getirilmektedir.
 • Yuşa, o dönem sürekli göçebe olan İsrailoğullarının başına geçmiş ve onları artık yerleşik bir hale getirmiştir. Onun sayesinde İsrailoğulları, Kenan ülkesine yerleşmişlerdir.

Türbenin Tarihi Nasıldır?

1755 yılında buraya bir mescit yaptırılmıştır. Bunun hemen sonrasında ise mezarın özel bir şekilde bakımdan geçirilmesi için birtakım kişiler görevlendirilmiştir. Türbenin tamamlanmasından sonra burası her zaman bir ziyaretçi akınına uğramıştır.

Üçüncü Selim zamanında çok fazla izdiham olduğu için fitneyi engellemek amacı ile burada mevlid okutulması yasaklanmıştır. Burada yer alan cami bir dönem yangın geçirmiştir. Yangından sonra hemen tadilat işlemleri başlatılmıştır. Abdülaziz döneminde bu çalışmalar bitirilmiş ve tekrardan cami ibadete açılmıştır.

Türbenin Sırrı Nedir?

Bir inanışa göre Hz. Yuşa ile birlikte İstanbul Boğazı’nı koruyan 4 bekçi vardır. Bunlar; Üsküdar semtinde kabri bulunan Aziz Mahmud Hüdayi, Sarıyer’de yatan Telli Baba, Beşiktaş’ta türbesi bulunan Yahya Efendi ile beraber Beykoz semtindeki kabrinde yatan Hz. Yuşa’dır. Hatta Osmanlı döneminde özellikle Karadeniz’e açılan Müslüman ve Hıristiyan denizciler, türbelerin olduğu yerlere yanaşmakta ve bu 4 muhterem zatı selamlamaktadır.

Ayrıca Osmanlı zamanında yolcu gemileri de benzer bir yol izlemişler ve bu zatların kabirlerinin önünden geçerken, yolcuları Fatiha okumaya davet etmişlerdir. Bu açıdan bakıldığı zaman tepenin oldukça ruhani ve manevi bir yönünün olduğunu görmekteyiz. Tepe, sahip olduğu bu özellikleri ile çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilmeye devam etmektedir.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.