İdrar Yaparken Yanma Nasıl Geçer? İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

İdrar yanması, enfeksiyonu neden olur, sebebi nedir, nasıl iyileşir? Bebeklerde, çocuklarda, yetişkinlerde (kadınlarda/erkeklerde) enfeksiyon belirtileri ve kesin çözüm yolları nelerdir? Bu hastalık için antibiyotik kullanımı, ilacı, hangi doktora (bölüme) gidileceği, evde tedavisi ve diğer merak ettikleriniz içeriğimizde.

İdrar Yaparken Yanma Nasıl Geçer? İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Özellikle kadınların ancak bazen erkeklerin de karşısına çıkan bir sorun olan idrarda yanma ve idrar yolu iltihabının sebepleri birçok farklı nedenle olabilir. Burada şayet sürekli tekrarlanan bir idrar yolları sorunu varsa mutlaka bir uzaman doktora başvurmakta son derece büyük fayda vardır. Diğer yandan bazen susuz kalmak veya bazen besinler sebebiyle ortaya çıkan daha basit ve geçici idrar yolları sorunları daha temel tedavi yöntemleri ile kısa sürede çözülebilir.

Belirti ve Bulgular

İdrar yolu enfeksiyonunuz varsa aşağıda yer alan bazı önemli İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri görebilirsiniz.

 • İdrarda yanma veya batma
 • Daha sık idrar dürtüsü
 • Kötü kokulu, kanlı veya renksiz idrar
 • Ateş veya titreme
 • İştah azalması veya aktivite
 • Sinirlilik
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Bel ağrısı veya karın (karın) ağrısı
 • Islanma kazaları (lazımlık eğitimi almış çocuklarda)

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle çocuklarda ve ergenlerde aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi idrar yolu sorunlarının önlenmesi için önemlidir.

 • Köpük banyosundan ve parfümlü sabunlardan kaçının. Genital bölgeyi sadece hafif sabun veya ılık suyla yıkayın.
 • Kirlenmiş ve çok ıslak bezleri hemen değiştirin.
 • Çocuklara sık sık tuvalete gitmelerini hatırlatın.
 • Kızlara yavaşça önden arkaya doğru silmeyi ve küçük tuvalet kağıdı parçalarının geride kalmamasını sağlayın.
 • Cinsel açıdan aktif gençler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test edilmelidir.

Sık Görülen Nedenleri

Yanma hissi ile ağrılı idrara çıkma genellikle idrar yolu enfeksiyonu, tahriş veya mesanenin, idrar yolunun veya prostatın iltihabının bir işaretidir. Kadınlarda, büyük olasılıkla idrar yolu enfeksiyonu. İdrar yapmayı bıraktığınız gibi şiddetli bir ağrı hissederseniz, mesaneniz muhtemelen sorunun kaynağıdır. Erkeklerin genel olarak idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma olasılığı daha düşüktür, ancak prostat veya üretranın enfeksiyonu veya iltihaplanması ağrılı idrara çıkmaya neden olabilir.

Ağrılı İdrara Çıkmanın Diğer Nedenleri

Kadınlarda vajinit ve mesane enfeksiyonu yanma ile ağrılı idrara çıkma neden olabilir. Üriner ve radyasyon sistitinde yanma ile birlikte ağrılı idrara çıkma ile sonuçlanabilir.

Diğer yaygın tıbbi durumlar ve ağrılı idrara çıkmanın dış nedenleri arasında mesane taşları, yan etki olarak mesane tahrişine sahip ilaçlar, genital herpes, test veya tedavi için ürolojik aletlerin kullanımı da dahil olmak üzere yeni bir idrar yolu prosedürünün gerçekleştirilmesi, böbrek enfeksiyonu, böbrek taşı, diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar, sabunlar, parfümler ve diğer kişisel bakım ürünleri, ve üretranın daralması.

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu görmek için randevu alın:

 • Acılı idrara çıkma devam ediyorsa
 • Penisinizden veya vajinanızdan drenaj veya akıntı varsa
 • İdrarda kan görüyorsanız
 • Ateşiniz varsa
 • Sırt ya da ağrı varsa (yan ağrısı)
 • Böbrek taşı varsa

Doktorlar İdrar Yolları Şikayetlerinde Ne Yapar?

Doktorlar önce kişinin semptomları ve tıbbi öyküsü hakkında sorular sorar ve sonra fizik muayene yapar. Tarih ve fizik muayene sırasında buldukları genellikle idrar yaparken yanma veya ağrının bir nedeni ve yapılması gerekebilecek testler anlamına gelir. Doktorlar geçmişte benzer semptomların ortaya çıkıp çıkmadığını sorabilirler. Doktorlar, ağrıya eşlik edebilecek semptomlar hakkında soru sorar ve nedene dair ipuçları sunar. Doktorunuz aşağıdaki soruları mutlaka soracaktır:

 • İdrar kanlı, bulutlu veya kötü kokuyor mu?
 • Herhangi bir renk farkı var mı?
 • Son zamanlarda korunmasız bir ilişki oldu mu?
 • Cinsel organlara potansiyel tahriş edici maddeler uygulandı mı?
 • Son zamanlarda bir mesane kateteri yerleştirildi veya başka bir idrar yolu prosedürü yapıldı mı?
 • Kadınlara hamile olup olmadıkları da sorulur.

Kadınlarda, fizik muayene genellikle bir pelvik muayene ile idrar yollarının kontrol edilmesi için servikal ve vajinal sıvı örneklerinin alınmasını içerir. Erkeklerde penis akıntı olup olmadığı şüphesiyle muayene edilir ve doktorlar prostatı incelemek için dijital rektal muayene yaparlar. Penis akıntısı olan erkeklerde, üretrit sıklıkla nedenidir. Yanma esas olarak vajinayı etkiler ve kadının akıntısı varsa, bunun nedeni vajinit olabilir.

İdrar Yolları Rahatsızlıklarının Teşhisi

Kadın hastalar için, doktor ayrıca enfeksiyon belirtilerini kontrol etmek için vajina veya idrar yolunun iç kısmını da muayene eder. Doktorlarınızın aldığı idrar veya sürüntü örneği beyaz kan hücreleri, kırmızı kan hücreleri veya yabancı kimyasallar için analiz edilecektir. Beyaz kan hücreleri genellikle bakteriyel bir enfeksiyona sahip olduğunuz anlamına gelir. Nihai sonuçlar için yaklaşık iki gün süren bir idrar kültürü, hangi bakterilerin enfeksiyona neden olduğunu gösterecektir. Aynı zamanda, doktorun idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer sorusuna karşı hangi antibiyotiklerin bakteri tedavisine yardımcı olacağını anlamalarına yardımcı olur.

İdrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinizi düşünüyorsanız, sağlık uzmanınıza danışın. Sizden bir idrar örneği vermeniz isteneceklerdir. Bir idrar kültürü bakteri olup olmadığını doğrulayacaktır. Benzer semptomlar bir maya enfeksiyonundan veya üretranın inflamasyonundan kaynaklanabildiğinden, diğer nedenleri de incelemek önemlidir.

İdrar Yolu Rahatsızlıklarına Karşı Uygulanabilecek Çözüm Yolları

Aşağıdaki uygulamalar İdrar Yolu Enfeksiyonu ne iyi gelir diye düşünenler için idrar yolu enfeksiyonu semptomlarını hafifletebilir veya ilk başta önleyebilir.

Bol Su İçin

İdrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinizde yapılacak ilk şeylerden biri bol su içmektir. İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi için kadınların günde yaklaşık 10 bardak ve erkeklerin de yiyeceklerden elde edilen su da dahil olmak üzere her gün yaklaşık 12 bardak su alması gerekir.

Sağlıklı Bir İdrar Yolu İçin C Vitamini Alın

İdrar yolu enfeksiyonu ne iyi gelir diye düşünenler için C vitamini içeren bol miktarda yiyecek almak önemlidir, çünkü büyük miktarda C vitamini idrarı daha asidik hale getirir. Bu idrar yolunuzdaki bakteri üremesini engeller. Aktif bir idrar yolu enfeksiyonunuz varsa, C vitamini takviyesi almak size yardımcı olabilir. Zaten idrar yolu enfeksiyonu limon kürü uygulaması bu sebeple yapılır.

Isı ile İdrar Yolu Ağrısını Azaltın

İdrar yolları enfeksiyonundan kaynaklanan iltihap ve tahrişin kasık bölgesinde yanma, baskı ve acıya neden olduğu bilinir. Bir ısıtma yastığı uygulamak, alanı yatıştırmaya yardımcı olabilir. Isı ayarını düşük tutun, doğrudan cilde uygulamayın ve yanmalardan kaçınmak için kullanımınızı bir seferde 15 dakika ile sınırlandırın.

Diyetinizden Mesane İritanlarını Kesin

Bir idrar yolları enfeksiyonu olduğunda, kafein, alkol, baharatlı yiyecek, nikotin, gazlı içecekler ve yapay tatlandırıcılar mesanenizi daha fazla tahriş edebilir ve vücudunuzun iyileşmesini zorlaştırabilir.

Mesanenizi Boşaltın

Mesanenizi her boşalttığınızda sadece küçük bir miktar olsa bile enfeksiyona neden olan bazı bakterilerden kurtulursunuz. İdrar yolları enfeksiyonu ilaçları bu konuda size yardımcı da olabilir.

Bitkisel Çözümler

Bazen alt idrar yolu enfeksiyonları için bitkisel ilaç olarak kullanılan bazı otlar alarak bir miktar rahatlama alabilirsiniz. Bu bitkilerin bir kısmı yardım etmesine rağmen dikkat etmek gerekir. Bitki veya diğer takviyeleri almadan önce doktorunuza mutlaka danışın. Şifalı bitkiler ve alabileceğiniz diğer ilaçlar, yan etkilere neden olabilir veya birbirleriyle etkileşime girebilir. İdrar yolları enfeksiyonu bitkisel tedavisinin etkileri bazen ciddi olabilir.

Daha Sağlıklı Alışkanlıklar

İdrar yolu enfeksiyonu evde tedavisi açısından yaşam tarzı önemlidir. Aşağıdakiler size yardımcı olabilir ve başka bir enfeksiyonu önleyebilir.

 • Sigarayı bırakmak
 • Bol pamuklu kıyafetler ve iç çamaşırlar giyin
 • Önden arkaya doğru tuvalet temizliği
 • Sadece kokusuz kişisel hijyen ürünlerini seçin

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.