İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi, İdrar Yolu Bitkisel Tedavi İlaçları

İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel yöntemlerle nasıl tedavi edilir, doğal yollar nelerdir? Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu gibi isimlerin önerileri var mı? Limon, soğan, maydanoz kullanarak evde tedavi etmek ve iltihabı sökmek mümkün mü?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi, İdrar Yolu Bitkisel Tedavi İlaçları

İdrar yolu rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde hem doğal hem de tıbbi tedavi yöntemleri ile bu hastalık tedavi edilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları vücudunuzda mesanede ya da böbrekler ile üst idrar kanallarında meydana gelebilir. Bu hastalığın en önemli belirtisi idrar yapma sırasında meydana gelen yanma hissidir.

İdrar yolu enfeksiyonlarına zararlı bakteriler sebep olmaktadır. Eğer zararlı bakteriler sadece mesanede ise bu tür idrar yolu enfeksiyonlarına “sistit” adı verilmektedir. Sistit diğer idrar yolu enfeksiyonlarına göre daha kolay tedavi edilen bir hastalıktır. İdrar yolu enfeksiyonları daha kompleks bir biçimde böbreklere ve böbreklerle mesane arasındaki bağlantıyı sağlayan üst idrar kanalına sıçradıysa bu tür enfeksiyonlara” piyelonefrit” adı verilmektedir. Diğer türlerine göre daha ağır geçirilen bu enfeksiyon eğer erken tedavi edilmezse böbreklerde ciddi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde sık sık ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonları özellikle hamile bayanlarda tedavi edilmezse bebeğe zarar vermektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yolları enfeksiyonu; dış etkenli mikroplara bağlı olarak idrar yolunda meydana gelen mesane ya da böbreklere kadar ilerleyebilen bir hastalık türüdür. Hastalığın ana sebebi zararlı bakteriler olmakla birlikte bazen virüsler ve zararlı mantarlar da idrar yolu enfeksiyonlarının oluşumunda etkilidir. İdrar yolu enfeksiyonlarına kadınlar daha fazla yakalanmaktadır. Kadının idrar yolunun erkeğinkine göre daha kısa olması ve kadınların anüs açıklığının daha açık olması idrar yolu enfeksiyonlarına kadınların daha fazla yakalanma sebeplerindendir.

İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanıp yakalanmadığı doktor kontrolünde yapılacak testlerden sonra anlaşılmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarına antibiyotik tedavisi en yaygın ilaç tedavisi yöntemlerindendir. Fakat bitkisel tedavi yöntemlerinin bu alanda uygulanması sonucunda birçok hasta idrar yolu enfeksiyonlarından kurtulmuştur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Hastalarda oldukça sık görülen bazı idrar yolu enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

 • İdrara çıkıldığı esnada meydana gelen yanma hissi,
 • İdrar yapıldıktan sonra bile ortaya çıkan tekrar tekrar tuvalete gitme isteği,
 • Rengi koyu veya yeşilimsi olacak şekilde kötü kokulu idrar,
 • Sık sık idrara çıkma isteği,
 • Bel ve böbreklerde ağrı ve karında baskı ve kasılmalar
 • İlerleyen aşamada kanlı ve bulanık idrar,

İdrar yolu enfeksiyonlarında en sık görülen hastalık belirtilerindendir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonları bilindiği üzere kadınlarda erkeklere oranla daha fazla meydana gelmektedir. Bunun başlıca sebebi kadınlarda idrar yolu kanalının daha kısa olması sebebiyle zararlı bakterilerin genital bölgeye etki ederek idrar yolu rahatsızlıklarına daha kolay ve daha çabuk sebep olmasıdır. Özellikle kadınların vajina bölgelerinde bulunan açıklık sebebiyle zararlı bakteriler idrar torbasına hatta böbreklere kadar ilerlemekte ve rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonları Escherichia Coli isimli mikroptan da kaynaklanabilmektedir. Escherichia Coli virüsü normalde insanların bağırsaklarında yaşayan bir bakteridir. Fakat idrar yolunda meydana gelen enfeksiyonların çoğunluğunda E. Coli virüsü etki etmekte ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Bunlardan başka;

 • Havuz, hamam, deniz ve sauna gibi toplu olarak kullanılan ıslak ortamlar,
 • Cinsel ilişki,
 • Kadınlara has akıntılar

İdrar yolu hastalıklarının gerçekleşmesine sebep olan en bilindik nedenlerdendir.

İdrar Yaparken Yanma Neden Olur?

İdrar yaparken yanma aslında bir belirti değil bir hastalıktır ve sistit adı verilmektedir. İdrar yaparken yanma idrar yoluna etki eden zararlı ve mikroplar sebebiyle gerçekleşmektedir. Kimi zamanda idrar yolunda kan birikmesi sebebiyle idrar yaparken yanma ve ağrı hissedilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonunun başlangıç aşaması olarak nitelenen idrar yolunda yanma; sık sık idrara çıkma, sürekli idrara çıkma isteği ve geceleyin idrara çıkma sıklığının artması şeklinde kendini göstermektedir.

İdrar yaparken yanmaya neden olan sistit hastalığı basit bir idrar testi veya idrar kültürü testiyle ortaya çıkarılmaktadır. Kadınlarda idrar yaparken yanma hissi erkeklere göre daha sık yaşanmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

İdrar yolu enfeksiyonları daha ağır ve böbreklere kadar ulaşabilen rahatsızlıkları içine almaktadır. İdrar yolu enfeksiyonlarında görülen;

 • Böbreklerde meydana gelen ve bel ağrısı gibi hissedilen ağrılar,
 • Ateşlenme ve titreme olarak gerçekleşen belirtiler,
 • Kusma, halsizlik ve bulantı şikayetleri

İdrar yolunda ağır hastalık işaretidir ve mutlaka doktor muayenesi önerilmektedir. Doktor muayenesi sonrasında başlanan tedavi yöntemleri hastalığın türü ve ağırlığına göre belirlenmektedir. İdrar yolu enfeksiyonundan kurtulmanın yolları olarak çoğu hasta antibiyotik tedavisi talep etmektedir. Ancak antibiyotik içeren ilaçlar kullanmadan önce idrar yolundaki zararlı bakterileri söktürücü idrar kültürü ve basit ağrı kesicilerde idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde etkilidir. Ayrıca;

 • C vitamini takviyesi,
 • Probiyotikler,
 • Vajinal östrojen

Gibi yöntemlerde bu alanda sık sık tercih edilen tedavi yöntemlerindendir.

İdrar Yolları Enfeksiyonları Antibiyotik İlaç Kullanmadan Geçer Mi?

İdrar yolu rahatsızlıklarına yakalananlar idrar yolları enfeksiyonu antibiyotik kullanmadan geçer mi sorusunun cevabını oldukça merak etmektedir. Her şeyden önce antibiyotik kullanımı vücuttan zor atıldığı için tehlikeli ve riskli bir tedavi yöntemidir. Bu sebeple öncelikli olarak sağlıklı beslenme ve vücut temizliğine dikkat ederek idrar yolu enfeksiyonlarından korunmalı günde en az iki litre su tüketerek böbreklerin ve idrar yollarının sıkı çalışması sağlanmalıdır. Özellikle idrar yollarına iyi gelecek bitkisel tedavi yöntemleri de idrar yolu hastalıklarının tedavi edilmesinde kullanılan tedavilerdendir.

İdrar Yolu Hastalıklarında Alternatif Tedavi Yöntemleri

İdrar yolu hastalıklarında idrar yolları enfeksiyonu ilaçları dışında uygulanacak bazı basit yöntemler ile bu hastalığın önüne geçilmekte ve idrar yolu enfeksiyonları tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilmektedir. İdrar yolu tedavisinde uygulanan alternatif tedavi yöntemleri;

 • Zararlı bakterilerin vücuttan atılması için günlük su tüketiminin 2 litrenin altına düşmemesi,
 • Mesanenin çalışmasını olumsuz etkileyen kahve, alkol, asitli içeceklerin daha az tüketilmesi,
 • Karnın alt bölümüne uygulanacak ılık su torbası koyulması ağrı ve hassasiyetlerin azalmasına katkı sağlayacaktır,
 • Kızılcık suyu gibi besinlerin bol bol tüketilmesi

İdrar yolu enfeksiyonlarında başarılı sonuçlar alınmasına ve hastalığın tedavi edilmesine fayda sağlamaktadır.

İdrar Yolu Tedavisi Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu ne iyi gelir? sorusuna cevap verebilecek en faydalı bitkisel tedavi yöntemleri şunlardır:

Elma sirkesi; limon ile günde en az iki defa tüketilecek elma sirkesi hem iltihap oluşumunu engellerken hem de idrar yolunda zararlı bakterileri kurutmaktadır.

Maydanoz; idrar yolu tedavisinde oldukça tercih edilen bir bitki olan maydanoz limon ve bal eşliğinde kaynatılarak içilirse antioksidan bir etki yapmakta ve idrar yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Çay ağacı yağı; krem olarak kullanılan çay ağacı yağı, sandal ağacı yağı ve ardıç yağı mesane rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde güçlü bir merhemdir.

Yaban mersini; bakteri önleyici özelliği sebebiyle idrar yolu enfeksiyonlarına oldukça etki eden bir yapıya sahip olan yaban mersinini ister sade olarak isterseniz de yoğurtla birlikte ya da reçelini yaparak tüketmeniz idrar yolu rahatsızlarının önlenmesinde iyi bir alternatiftir.

Ananas; ananas tüketmek ve ananas suyu içmek bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve idrar yollarına etki eden zararlı enzimlerin vücuttan atılmasına ciddi katkı sağlayan besinlerdir.

İbrahim Saraçoğlu’ndan İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Yöntemi

İbrahim Saraçoğlu idrar yolu enfeksiyonu limon melisa yöntemi halk arasında oldukça bilinmekte ve idrar yolu rahatsızlıklarında oldukça tercih edilen bir tedavi yöntemidir. İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen idrar yolu enfeksiyonunun önlenmesi için yapılacak kürün hazırlanışı;

Öncelikle yaklaşık bir su bardağı sıcak su kaynatılır. Üzerine bir tatlı kaşığı melisa çayı ilave edilerek kaynama işlemine 5 dakika kadar daha devam edilir. Sonrasında çaydanlıktaki çay süzülerek bardağa alınır ve üzerine limon eklenerek ılık bir şekilde günde 2-3 defa içilir. Bu yöntem 1 ay boyunca tekrar edilirse idrar yolu iltihaplarının kurutulmasında oldukça etkilidir. Ancak kanlı idrar, ateşlenme ve bulantı şeklide idrar yolu enfeksiyonu görülüyorsa doktor kontrolü İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarında Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

İdrar yolu enfeksiyonlarında en sık tekrarlanan hatalardan birisi de hasta olunmasına ve idrar yaparken ciddi rahatsızlık hissedilmesine karşın doktora gitmekten çekinilmesi veya kaçınılmasıdır. İdrar yolu enfeksiyonu evde tedavisi mümkün olmayacak kadar ilerlemişse ve uygulanan bitkisel yöntemler fayda sağlamıyorsa;

 • İdrar tutamama,
 • İdrar yaparken idrar yollarında aşırı yanma,
 • Sık sık idrar çıkma ve idrar yaptıktan sonra bile rahatlayamama,
 • Kanlı idrar ve akıntı

Gibi belirtiler bir arada görülüyorsa mutlaka doktor kontrolüne gitmek gerekir. Bu rahatsızlıklar çok sık tekrar etmiyorsa ve bu belirtilerin yalnızca bazıları görülüyorsa sıvı tüketimi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonlarıyla üroloji alanında uzman doktorlar ilgilenmektedir. Bu sebeple ağrınız acile gitmeyi gerektirmeyen bir idrar yolu enfeksiyonuysa üroloji bölümlerinden alacağınız randevu ile uzman doktorlara muayene olabilir ve hastalığınızın teşhisinin gerçekleştirilmesi sonrasında uygun tedavi yönteminin belirlenmesini sağlayabilirsiniz.

Sağlık Uzmanı
Sağlık Uzmanı
Doktor, hekim veya tabip, tıp alanında çalışan profesyoneller, Hastalık, tanı, tedavi, güzellik, bitkisel tedavi ve ilaçlar hakkında bilgilendirme platformunda güncel ve faydalı içerikler sunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.